MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Otwarcie igrzysk pełne radości, muzyki i ognia!

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 24 lutego 2014, 1:18
Aktualizacja: Wtorek, 25 lutego 2014, 7:38
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
Niedzielny wieczór, Plac Piastowski w Jeleniej Górze–Cieplicach. Temperatura powietrza poniżej zera, ale wśród uczestników i gości XI Zimowych Igrzysk Polonijnych – Karkonosze 2014 było gorąco! Tłumy widzów zebrały się wczoraj (23.02.), by w rytmach kultowej grupy Piersi przywitać zawodników. Występ zespołu, którego "Bałkanica" jest motywem przewodnim imprezy jednoczącej Polonusów z całego świata, poprzedził pokaz laserów i powitalne przemówienia.

Najwięcej ciepłych słów wsparcia padło pod adresem Polonusów z Ukrainy, którzy mimo kłopotów dotarli do Jeleniej Góry i w 6-osobowym składzie będą walczyć o medale igrzysk polonijnych.

- Chciałem skorzystać z okazji i pozdrowić szczególnie sportowców z Ukrainy. Modlimy się w Polsce za pomyślność Ukrainy, serdecznie was tutaj witamy! - mówił prezes stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Longin Komołowski.

- To jest nie tylko święto sportu, to jest święto polonii. Sportowcy i działacze wymieniają doświadczenia, nawiązują i odtwarzają przyjaźnie. Wzmacniają tym samym wspólnotę Polaków rozsianych po całym świecie, dla których pomyślność ojczyzny leży głęboko w sercu, dlatego wszyscy razem tutaj jesteśmy - dodał prezes "Wspólnoty Polskiej".

- Myśleliśmy, że nie przyjedziemy, bo sytuacja w naszym kraju jest bardzo skomplikowana, ale już się stabilizuje i wczoraj zdecydowaliśmy się jednak przyjechać - mówiła Krystyna Kosterko, przewodnicząca ekipy ze Lwowa. Polonusów z Ukrainy zobaczymy w narciarstwie alpejskim, saneczkarstwie, short-tracku i nordic walking.

Oficjalna ceremonia rozpoczęcia igrzysk przebiegała sprawnie, 21 reprezentacji w porządku alfabetycznym wkroczyło na plac przed wejściem do Parku Zdrojowego, witani oklaskami z uśmiechem radowali się w tym wzniosłym momencie. Przy Mazurku Dąbrowskiego narodową flagę na maszt wciągnął Mariusz Dziadkowiec-Michoń - nadzieja przyszłości polskich olimpijczyków w biegach narciarskich. Na starcie ZIP Karkonosze 2014 najliczniej stawiła się ekipa z Litwy (133 osoby), tuż za nimi są Polacy z Białorusi (131 sportowców). Ponadto wystąpią m.in. zawodnicy z: Austrii, Bułgarii, Czech, Luksemburga, Niemiec, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Kazachstanu, Ukrainy, Szwecji, Finlandii, Norwegii, Wielkiej Brytanii.

- W 2008 wygraliśmy klasyfikację drużynową, zawsze jesteśmy w czołówce. Jesteśmy dobrze przygotowani i przyjechaliśmy po kolejne medale - mówił Adam Ligęza z Kanady.

- Przyjechało nas 65 osób, będziemy brać udział prawie we wszystkich dyscyplinach. Będziemy się starać zdobyć jak najwięcej medali - powiedział Marek Zaniewski ze Związku Polaków na Białorusi.

- Będziemy brać udział w nordic walking, narciarstwie, sankach i łyżwach. Trenujemy na okrągło, jesteśmy dobrze przygotowani - powiedziała Barbara Kosek z Wiednia, która 3. listopada skończyła 70 lat, a brała już udział w pięciu olimpiadach polonijnych (zimowych i letnich) i ma w dorobku 15 medali, w tym tylko dwa brązowe.

Po zapaleniu znicza olimpijskiego rozpoczęła się zabawa z zespołem Piersi, tłumy obejrzały imponujący pokaz sztucznych ogni - trwający 16 minut, najefektowniejszy od 2008 roku, kiedy to równie wystrzałowo świętowano 900-lecie stolicy Karkonoszy. Po zakończeniu oficjalnej części ceremonii uczestnicy igrzysk bawili się w namiocie zlokalizowanym przed muszlą koncertową w Parku Zdrojowym, gdzie codziennie (ok. godz. 19:00) odbywać się będzie dekoracja.

Już dzisiaj (poniedziałek, 24.II) od godz. 10:00 do rywalizacji przystąpią biathloniści (na Polanie Jakuszyckiej), a w Sobieszowie zobaczymy sportowców rywalizujących w nordic walking.

Szczegóły na: www.igrzyskapolonijne.dips.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

SOS dla stawu

Serca pełne nakrętek

Wypadek w Radomierzu

Komentarze (39) Dodaj komentarz

~Yrezi Rewor 24-02-2014 8:18
Witajcie w DOMU :-)
~gluś 24-02-2014 8:28
fantastycznie - powodzenia
~... 24-02-2014 9:38
Mała uwaga podczas hymnu zdejmuje się czapki ! To wiele nie kosztuje
~mieszkaniec Cieplic 24-02-2014 9:59
Chciałbym się podzielić jedną refleksją - jestem jak najbardziej za organizowaniem imprez w naszym mieście, tylko jedno - dlaczego, takiej rangi impreza odbywa się w takich warunkach uwłaczających ludziom ! Osoby decydujące nie mają chyba za dużo do czynienia z masowymi imprezami - robi się spęd całych rodzin, brak parkingów, WC, połowa ludzi którzy chcieli coś pooglądać przyciśnięta do barierek odgradzających VIP-ów, stojąca na klombach, ławkach i trawnikach czy wam decydentom już na zwykłych ludziach w ogóle nie zależy - HAŃBA - a od czego jest ten niedawno wybudowany stadion przy ul. Złotniczej ?
~ 24-02-2014 10:08
Jelenia Gora to dziwne miasto podczas dwoch dni imprez w Cieplicach pojawila sie ok 10 roznych zespolow muzycznych byl zespol Piersi, kapela go...lska z Zakopanego zespoly rockowe ze Slaska nie pojawil sie za to zaden zespol jeleniogorski lub chociaz dolnoslaski przeciesz to Jelenia Gora i Dolny Slask wydala kilkaset tysiecy zlotych na organizacje tych imprez.Promocja miasta to nie tylko obiekty ale rowniez kultura chyba ze w naszym miescie nie ma co pokazac i trzeba bylo posilkowac sie kapela go...lska z Zakopanego.
~mmm 24-02-2014 10:31
i nagłosnienie żenada, nie stojac pod sceną tylko w odległości 60m vis-a-vis salonu prasowego lub kolo hotelu pod różami nie było nic słychać z wypowiedzi prowadzących jak i przemawiających.
~~Jowita~` 24-02-2014 10:53
Scena w złym miejscu!!!
~\m/ 24-02-2014 10:55
http://www.youtube.com/watch?v=qb-UA4a-4Wc&list=UU594Ho4Ycp6xUfC4NZwcqww&feature=c4-overview
~Krasnoludka 24-02-2014 11:18
Impreza piękna i piękne kulisy parku i miasta, tylko organizacja szwankuje. Gdyby doszło do jakiegoś ataku paniki to ludzie stłoczeni przy barierkach, przeciskający sie przez wąskie przejścia przy placu mogliby zostać zadeptani! Mnie ta ciągła "wędrówka ludów" totalnie dezorientowała i nie można było się skupić na programie. Dlaczego nie uczymy sie ze złych doświadczeń innych?
~memfis 24-02-2014 11:26
Pokaz fajerwerkow byl super, pewnie tez duzo kosztowal ale chyba warto:). Pokaz laserow i muzyka super. Gratulacje udanej imprezy:).
~JACHU 24-02-2014 11:29
Co tu dużo gadać totalna żenada !!! Najgorsza impreza w Jeleniej Górze na jakiej byłem!!! Przez tych górali pojechałem do domu. Brak miejsca, scena 30 metrów od ludzi, cały plac dla VIPÓW a my jak to bydło między barierkami a budynkiem i wszystko ogrodzone!! Brak WC, brak piwa i oczywiście straż miejska która tylko czekała żeby mandaty wlepiać. Handel jakimiś gównianymi światełkami dla dzieci. Totalna LIPA
~ 24-02-2014 11:45
Córka przyciśnięta do barierek zaczęła wymiotować, musieliśmy jechać do szpitala bo jeszcze godzinę po źle się czuła. Żenada, vipy siedziały wygodnie a my jak bydło musieliśmy przeciskać się przez tłumy zdezorientowanych ludzi. Najgorzej zorganizowana impreza na jakiej byliśmy. MASAKRA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~eggff 24-02-2014 13:03
Popieram bylam sama z dwojka dzieciki ludzie sie pchalia dzieci plakaly ze nie maja czym oddychać by się podusily zero organizacji dla ludzi zenada
~alfaman 24-02-2014 13:08
Ciekawe co na to dialog społeczny pana Prezydenta ? co na to Pan Sajnog ? i reszta tych śmiesznych ludzików siedzących na krzesełkach, a bydło za płotem niech stoi i oklaskuje ich - niestety, oklasków nie było z jednym wyjątkiem J.Gozdowski
~ 24-02-2014 13:15
czy ktos zna nazwisko osoby odpowiedzialnej za organizacje tej imprezy
~SPK 24-02-2014 13:27
~eggff i post z 11:45 - brawo, idź z dzieckiem do pierwszego rzędu na dużym koncercie. myślcie ludzie, a nie zwalajcie winę na innych za swoją bezmyślność.
~kora 24-02-2014 13:32
nie jestem mieszkańcem Jeleniej Góry a dobiegający nie hałas nie pozwala normalnie funkcjonować. Pomyślcie co przeżywa zwierzyna leśna a nie udawajcie wszyscy ekologów i miłośników przyrody. Jeżeli jest impreza w Cieplicach to niech tam będzie a nie okoliczne gminy muszą słuchać jaksię "państwo" bawi.
~anitka 24-02-2014 14:01
No niestety też muszę przyznać ,organizacyjnie Miasto nie popisało się,podawany harmonogram imprezy miał się nijak do rzeczywistości,nagłośnienie ,porażka,stałam koło Caspara i prawie nic nie słyszałam prowadzących,smutne ale niestety,urzędnicy nie zdali egzaminu na piątkę,w poprzednich latach był prawdziwy Festiwal światła a teraz przez te igrzyska to Miastu nie wyszło ani jedno ani drugie.Szkoda.
~ 24-02-2014 14:12
Byłem z dziećmi w dzień i po ustawieniu barierek uznałem że nie warto wieczorem przychodzić.Ale fajerwerki super! Oczywiście z okna domu 400 metrów od placu. Prz polibudzie zero widoczności .A najlepsza była transmisja w TV POLONIA z godzinnym opóźnieniem.Ludzie jak śledzie barierki kawał wolnego placu i wreszcie VIPy przy scenie.Satysfakcję osiągnąć można było patrząc na lasery tuż nad głowami VIPów, oni NIC nie widzieli :)
~ 24-02-2014 14:41
Wspaniała impreza, piękny pokaz. Brawo organizatorzy, więcej takich imprez!!! Im więcej imprez tym tańsza herbata może będzie ;P Skrajną nieodpowiedzialnością wykazali się rodzice wchodzący z małymi dziećmi w tłum dorosłych! Skrajna nieodpowiedzialność i brak wyobraźni!!! Pod pręgierz postawić trzeba odpowiedzialnych za tzw. "rewitalizację" parku zdrojowego!!! Tak smutnego miejsca to ze świecą szukać po całej Europie!!!
~Tuiteraz 24-02-2014 15:58
Zgadzam się z wszystkimi oponentami.Totalna żenada i brak odpowiedzialności za ludzi.Ktoś powinien odpowiedzieć za to.Dobrze,że nie było jakiejś tragedii.Nawet nie byłoby szans uciec z placu. Dno,dno i jeszcze raz dno!!!
~Ciepliczanin 24-02-2014 16:01
Świetna impreza, szkoda tylko, że organizatorzy nie sprostali wydarzeniu. Artyści na plus. Pokaz laserów i fajerwerki na plus. Nagłośnienie, niestety żenada. Bardzo profesjonalna praca ochrony. Ogółem jest dobrze ale mogłoby być lepiej.
~helen 24-02-2014 16:39
bardzo dobrze,że powrócono do Olimpiady Polonusów,mam pytanie a jak nazywa się pani która razem z Andrzejem Żyłom zapala znicz(czy to nie jest Halina Kanasz?)
~do anitka 24-02-2014 17:01
Może i faktycznie stojąc koło Caspra nie słyszałaś ale zapewniam Cię na osiedlu XX-lecia było słychać łupankę
~ole 24-02-2014 17:04
Czy był sprzedawca widokówek ze Szklarskiej?
~do helen 24-02-2014 17:19
To była Anna Stera-Kustusz :)
~wip 24-02-2014 17:41
impel.....odpowiedzialny,brak logiki
~ 24-02-2014 18:11
Było Super na prawdę ... na początku barierki stały daleko ale potem zostały zdjęte i można było przejść do przodu więc udało się i stałem pod samą scena . Piersi naprawdę dali czadu a i pokaz fajerwerk był bardzo udany .... Oby więcej takich imprez w Cieplicach !!!!! Ale oczywiście znajdzie się zawsze grono osób wiecznie niezadowolonych i narzekających, bo jest źle jak się nic nie dzieje a jeszcze gorzej jak jest coś organizowane.
~spacerowicz 24-02-2014 18:21
Super, super - takiego dziadostwa z organizowaniem połączonych imprez już dawno nie widziałem, zaprosiłem rodzinę - przyjedźcie, pooglądamy pospacerujemy są ładnie podświetlone kamienice jest otwarcie igrzysk - i wiecie co, każdy z nas myślał jak najszybciej z tego miejsca wyjść - więcej takiego błędu już nie zrobię i nikogo nie będę zapraszał do odwiedzenia Jeleniej Góry - Super promujecie miasto panie Prezydencie, radni i i Ci wasi ludzie z nadania.
~kibic 24-02-2014 19:21
super takich imprez więcej jelonka jest kul !!
~ 24-02-2014 19:41
Z dziećmi byliśmy na pokazie o 18:40 i po tym całym pokazie zaczął się koszmar bo chcielismy pokazac dzieciom jeszcze oświetlone kamienice i poszliśmy w strone placu. Dzieci o mało nie zostały zgniecione przez tłum ludzi, przenieslismy dzieci za barierki i jakos udalo sie uciec. Ale oczywiscie zaraz te komentarze po co z dziećmi i itp. To dla kogo te imprezy? Organizacja ŻENADA i zdania nie zmienimy
~cieplik to j 24-02-2014 20:22
Czy będzie jakaś odpowiedż od organizatorów na temat ciasnoty,czy jak zwykle mają nas gdzieś,tylko po co zapraszają?
~oklaski 24-02-2014 20:45
Odpowiedź organizatorów zobaczysz przy kasie jak będą odbierali pieniądze za dobrze wykonaną robotę i Ci prawdziwi organizatorzy i Ci fikcyjni z miasta - premia się należy, a Wy dalej za barierki i oklaski słać naszym panującym panom !
~inaczej... 24-02-2014 21:31
Wystarczyło ustawić scenę koło apteki i otworzyć plac na całej szerokości. Postawić ekrany koło wejścia do parku. Ponadto uruchomić wszystkie wejścia. Wczoraj dziecko chciało siku i nie mogłem wydostać się , a ochrona była tak bezwzględna , że nie chciała mnie z dzieckiem przepuścić do WC. Ale rozrabiającej, pijącej piwo młodzieży pod Pałacem panowie pilnujący nie zauważali, ponadto jak oni wnieśli całe reklamówki piwa w butelkach szklanych?!
~nmalkontent 24-02-2014 22:17
Nie jestem malkontentem,nie narzekam z reguły na warunki,sporo imprez dużych za mną,w róznych miejscach,ale to wczoraj,to było proszenie się o kłopoty,a rozwalone na krzesełkach "vip-y"-żenada.Uwagi pt 'po co z dziecmi" sa po prostu głupie,to nie był koncert trash metalowy,zresztą nawet na rtakich koncertach bywają dzieci.Dno organizacyjne,dla kogo to w ogóle było? Nie mam pretensji do sportowców ,wykonawców i prezentujacych świetlne show,tylko do władz miasta i odpowiedzialnych za bezpieczeństwo imprezy.Nabieram przekonania,że to wszystko odfajkowuje sie pod pozycje w cv pożal się Boże "ojców miasta"
~gruby 24-02-2014 23:38
Organizacyjna porażka włodarzy miasta .całe szczęście ze się nic nie stało bo było by głośno na całą Europę. Tłok w połączeniu z wielką nie wykorzystaną strefą vip (celowo z malej litery) to żenada wołająca o pomstę .Płaczące dzieci i przygniatane starsze osoby . zero reakcji ze strony ochrony .ochroniarze jak pomniki .im było wygodnie za barierkami .gorszego braku organizacji od strony bezpieczeństwa nie spotkałem .darujemy sobie razem z rodziną następne odsłony takich miejskich imprez ,za nim dojdzie do tragedii .Nikt nie dba o rodziny .może dla miasta grupy podpitych małolatów są bardziej atrakcyjna widownią.a na pewno mniej wymagająca .Budka z piwem i rycząca ze sceny góralska muzyka wystarczą
~zbych 25-02-2014 4:19
O, nawet Protasiewicz "Szczurek" był na otwarciu. Wrocławskie słoiki dymają nasze region, ale mimo to wciąż do niego ciągną jak pszczoły do miodu.
~ 25-02-2014 7:24
Zbychu, Ty nawet nie masz pojęcia co to sa "słoiki" np. Wrocławskie. Jeśli nie rozumiesz pewnych określeń, to ich nie pisz!!!
~do wyżej 25-02-2014 23:37
Odezwał się mondrala. Nie mierz inteligencji innych własnym poziomem. Bo możesz się przejechać, i to nieźle.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Kolski kręci film w Pilchowicach – utrudniena

Chodnik na Krośnieńskiej  

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
802
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
5%