MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Oszust pod kluczem

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 8 listopada 2019, 9:13
Autor: WAC
Fot. archiwum
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do sąd akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, podejrzanemu o dokonanie oszustw matrymonialnych na szkodę trzech kobiet, a także szeregu innych wyłudzeń.

Tomasz K., 40-letni mieszkaniec powiatu wrocławskiego zarzuconych mu przestępstw dopuszczał się w okresie od 2006 do 2016 roku. W tym czasie pozostawał w związku konkubenckim jednocześnie z czterema kobietami. Trzy z nich padły ofiarą oszustwa. Tomasz K. wiążąc się z kolejnymi partnerkami zapewniał je o swoim zaangażowaniu uczuciowym, obiecywał małżeństwo i jednocześnie ukrywał, że pozostaje w związku z innymi kobietami.

W tych warunkach doprowadził jedną z pokrzywdzonych do utraty domu o wartości ponad 400 tysięcy złotych, który został objęty zajęciem komorniczym. Doszło do tego na skutek udzielenia mu pełnomocnictwa do rozporządzania nieruchomością, która została przez niego użyta jako zabezpieczenie pożyczki, której nie spłacił - informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prokurator Tomasz Czułowski. - Ta sama pokrzywdzona pożyczyła podejrzanemu 70 tysięcy złotych, a także przekazała mu biżuterię wartą 10 tysięcy złotych. Kolejna partnerka podejrzanego zawierała, a także udzielała zabezpieczenia kredytów, z których środki trafiały do podejrzanego. Ponieważ kredytu nie zostały spłacone, kobieta straciła należące do niej mieszkanie o wartości ponad 200 tysięcy złotych, a ponadto została zmuszona ogłosić upadłość konsumencką. Trzecia pokrzywdzona pożyczyła podejrzanemu łącznie przeszło 250 tysięcy złotych. Udzieliła także zabezpieczenia zaciągniętej przez niego pożyczki poprzez ustanowienie hipoteki na należącym do niej domu o wartości około 1 miliona złotych. Zobowiązania podejrzanego nie zostały spłacone, a dom pokrzywdzonej został zajęty przez komornika. Pokrzywdzone nie miały świadomości przestępczych działań Tomasza K., jak również nie wiedziały o innych jego partnerkach - dodaje prokurator.
Ponadto Tomasz K. dokonał oszustw na szkodę trojga innych pokrzywdzonych, którzy utrzymywali z nim kontakty handlowe - relacjonuje Tomasz Czułowski. - W tym zakresie ustalono, że zawierał on z pokrzywdzonymi umowy pożyczek, których następnie nie spłacał w ogóle lub jedynie częściowo. W ten sposób wyłudził łącznie około 830 tysięcy złotych. Oskarżony wybierał na swoich kontrahentów osoby wypłacalne, początkowo prowadząc z nimi satysfakcjonującą obie strony współpracę. Następnie, po uzyskaniu zaufania, zawierał transakcje prowadzące do utraty znacznych sum pieniężnych przez pokrzywdzonych.

Mężczyzna nie posiadał osobistego majątku. Nabywał udziały lub sam zakładał kolejne podmioty gospodarcze, w których często był jedynym udziałowcem i zarządzającym. Spółki często nie prowadziły żadnej działalności, a ich rachunkowość nie była przejrzysta. Tomasz K. zaciągał jednak kolejne zobowiązania, nie spłacając poprzednich, odsyłając wierzycieli na drogę postępowania cywilnego. Szkoda wyrządzona przez Tomasza K. kobietom, z którymi pozostawał w związku oraz innym pokrzywdzonym, z którymi utrzymywał kontakty biznesowe, w tym wysokość zaciągniętych przez nich zobowiązań, to blisko 10 milionów złotych. Zarzucone podejrzanemu przestępstwa oszustwa zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności. Tomasz K. nie przyznał się do ich popełnienia.

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze sprawca został tymczasowo aresztowany. Jak ustalono, podejrzany był dotychczas kilkakrotnie karany sądownie, w tym za podrabianie i używanie sfałszowanych dokumentów, wyłudzenie szeregu kredytów o znacznej wartości, a także oszustwa podatkowe. W latach 2005 – 2008 dopuścił się przestępstw polegających na wyłudzeniu kredytów na łączną kwotę około 40 milionów złotych.

Aktualnie toczą się postępowania cywilne w sprawie odzyskania utraconego na skutek przestępstw Tomasza K. mienia. Prokuratura aktywnie uczestniczy w tych działaniach, wspierając dążenia pokrzywdzonych.

Twoja reakcja na artykuł?

4
31%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
8
62%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Porządki przy cmentarzu

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

O bezpieczeństwie

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~ 8-11-2019 9:56
Mądry chłop , jego powinni przyjąć jako minister finansów , wiedziałby jak ściągnąć od Niemców odszkodowanie za wojnę
~Ja 8-11-2019 10:15
Bardzo mądry,jak glupie s..i daly się to mają nauczke,ZA MIŁOŚĆ I MARZENIA trzeba płacić
~wtf 8-11-2019 10:40
Naiwność ludzka nie ma granic.
~Głupota komentujących 8-11-2019 11:53
Przerasta rzekomą glupote ofiar. Życzę wszystkim madralom komentującym, żeby ktoś oszukał, wtedy może zrozumieją że sprawca nie pyta OFIARY, czy moźe wyprowadzić cios.
~Deklu 8-11-2019 12:00
Milosc i marzenia to cos wyizolowane z czlowieczenstwa ze az tak sie placi?? Nie zaplacily za to. Zaplacily za to, ze po prostu padly ofiara oszustwa. Mnóstwo małżeństw w komitywie tworzy cos fajnego i maksymalizuje korzyści warto o tym pamiętać ale to trzeba znać życie z trochę innej beczki niż januszowej patoli którą by wskazywała ofiary na zasadzie że same sobie winne i w ogóle dobrze im tak...
~BS 8-11-2019 12:28
Marzenia są za darmo, i miłość jest za darmo.Oczywiście miłość jest zawsze bez wzajemności, i przemija.Zachowajcie miłość w sercu,bo serce bez milości jest jak ogród, pełen zwiędlych kwiatów, w pochmurny dzień,Oskar Wilde.
~ 8-11-2019 16:28
Szacun. 50 baniek w 15 lat. Grubo.
~Wkurw# 8-11-2019 16:57
do: ~ (16:28)
Tyle ile baniek tyle lat pierdla i będzie sprawiedliwie
~ 9-11-2019 7:57
gosc
~chyba 9-11-2019 11:03
Oszust pod klucz a pokrzywdzonym Paniom pozostaje powrót do rodziny i ukochanego MĘŻA.
~Dorsz 9-11-2019 11:29
Robimy to z zemsty za wygnanie z Raju.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jarmark Staroci był skromniejszy tym razem...

Medale dla zasłużonych

Ćwierć wieku Teatru Maska

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Wsparcie dla uczniów

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
349
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%