MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Oszukują dziadków „na wnuczka”

Wiadomości: REGION
Piątek, 7 sierpnia 2009, 8:25
Aktualizacja: 8:26
Autor: Ania
Jeleniogórska policja apeluje do osób starszych, samotnie mieszkających o zachowanie szczególnej ostrożności i nie wpuszczanie do domów osób obcych oraz nie dawania nieznanym osobom pieniędzy. Pojawili się oszuści działający metodą na „wnuczka”. Ostatnio przestępcy wyłudzili w ten sposób kwoty od 10 do 14 tys. złotych.

Sposób działania oszustów jest podobny we wszystkich przypadkach. Polega on na wyłudzaniu pieniędzy od samotnie mieszkających starszych osób. – Przestępcy po wybraniu ofiary dzwonią do niej i przedstawiają się jako ktoś z rodziny. Potrafią tak manipulować prowadzoną rozmową, że to osoby poszkodowane same dostarczają im niezbędnych informacji dotyczących np. tego z kim mieszkają, gdzie przebywa rodzina, czy posiadają jakieś kosztowności, kiedy są w domu, jak maja na imię poszczególni członkowie rodziny itd. – informuje kom. Bogumił Kotowski z KMP w Jeleniej Górze.

Oszuści zmienionym głosem podają się za wnuczka, który znajduje się w trudnej sytuacji rodzinnej, finansowej, życiowej i prosi o pomoc. Bywa, że ofiary nabierają podejrzeń, ale oszuści usprawiedliwiają się chorobą lub przeprowadzonym zabiegiem medycznym. Gdy domniemany wnuczek ma się zjawić po pieniądze dzwoni, że nie może przyjechać z bardzo ważnych powodów. Ale w zamian przyśle zaufanego kolegę. Zjawia się podstawiony kolega, który odbiera gotówkę i oczywiście nigdy więcej się nie pojawia.

Policja ostrzega przed takimi bezmyślnymi zachowaniami. Przestępcy żerują na naiwności ludzi i wykorzystują do tego procederu przede wszystkim osoby starsze. – Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców naszego regionu by zadbali o swoich bliskich w podeszłym wieku i uczulili ich na tego typu zachowania. Nie należy podawać przez telefon żadnych wiadomości dotyczących naszego mieszkania, oszczędności, kiedy przebywamy w domu i z kim mieszkamy.

Lepiej nie odpowiadać na żadne ankiety zawierające podobne pytania. Nie wydawać gotówki i żadnych innych rzeczy osobom nieznanym. Nie wpuszczać do domu ankieterów, akwizytorów lub innych podejrzanie zachowujących się osób. Za każdym razem należy oddzwonić do krewnego na znany numer. Trzeba też skontaktować się z kimś z rodziny w celu potwierdzenia takiego zdarzenia – uczula kom. Kotowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nietypowy finał Ligi Rocka

Dachowanie w Sadach

Pechowa libacja złodziei

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ankieter 7-08-2009 9:36
Nie wpus...ć do domu ankieterów, akwizytorów - pewnie niech z...hną z głodu oni i ich rodziny !
~ 7-08-2009 11:06
w cieplicach pojawili sie oszusci podszywajac sie za firme G A S i wymuszaja zaliczki na piecyki gazowe jak sie odmawia to strasza kontrola z gazowni i wysokimi karami
~s 7-08-2009 21:55
Niektórzy oszukują dziadków na" ojca":)
~KIZIOR 8-08-2009 20:00
Lepiej żeby zarobił złodziej niż radio Maryja !! A poza tym, to i tak bez różnicy. Złodziej czy "Słoń ma trąbę"
~ 9-08-2009 7:22
do ankieter - a czegóż to akwizytorzy szukają u bezbronnych staruszek?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Interwencja służb na Transportowej

Czołowe zderzenie w Podgórzynie

Zatrzymany za narkotyki

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
686
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%