MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Oświatowe dylematy radnych i naczelnika

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 9 grudnia 2008, 17:54
Aktualizacja: 18:07
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Jeleniogórskie szkoły na razie nie są przystosowane do przyjęcia sześciolatków, bo… rodzice nie chcą ich posłać do szkoły a miasto czeka na instrukcje, co robić, aby placówki odpowiednio przygotować. Czy w SP nr 11 będzie jednozmianowy system zajęć? Jakich nauczycieli brakuje najbardziej? Takie stwierdzenia i pytania padły dziś w ratuszu.

Podczas dzisiejszej sesji rady miasta naczelnik wydziału oświaty Waldemar Woźniak przedstawił informację o stanie miejskiej edukacji. Urzędnik długo wyliczał statystyczne zestawienia, liczby i procenty. Radni mieli do niego jednak konkretne pytania.

– Czy jeleniogórska oświata jest przygotowana na przyjęcie sześcioletnich dzieci do grona uczniów? – padło z sali. Naczelnik Woźniak ani nie zaprzeczył, ani nie potwierdził. Powiedział jedynie, że do tej pory bardzo niewielka liczba rodziców zadeklarowała, że pośle tam swoje dzieci 1 września przyszłego roku. – Cały czas tę sytuację monitorujemy i czekamy na legislację sejmową – zapewnił szef oświaty. Przypomnijmy, że wówczas obowiązek szkolny nie będzie jeszcze obowiązkowo obejmował młodszych dziewcząt i chłopców.

Ewa Duziak pytała o różnicę w zatrudnieniu nauczycieli w przedszkolach niepublicznych i publicznych oraz o możliwość utworzenia dodatkowych oddziałów żłobkowych w mieście. Waldemar Woźniak opowiedział, że w placówkach, które nie podlegają samorządowi, pracuje tylko 48 pedagogów, czyli znacznie mniej niż w publicznych (113). – Wynika to z tego, że w przedszkolach, których samorząd nie prowadzi, nie obowiązuje karta nauczyciela i wychowawczynie pracują zgodnie z kodeksem pracy. Naczelnik dodał, że w mieście dodatkowych oddziałów żłobkowych nie będzie.

Radny Józef Zabrzański zwrócił uwagę na tłok w Szkole Podstawowej nr 11, do której chodzi około 40 procent uczniów spoza rejonu. Sprawia to, że dzieci uczą się tam na zmiany. – Szkoła na bardzo dobre zaplecze i rodzice chcą tam posyłać dzieci. Nic na to nie poradzimy i trudno ograniczać tę sytuację – mówił Waldemar Woźniak. – Skoro rodzice godzą się na to, że dzieci chodzą do szkoły na dwie zmiany, to interwencja w tej sprawie nie byłaby dobra. Zresztą przy tak dużej liczbie dzieci jest to niemożliwe – dodał.

Jerzy Lenard zwrócił też uwagę na statystyki, które nie do końca mu się „podobają”. W jednych szkołach, choć jest mniej dzieci, jest więcej nauczycieli niż w tych, gdzie dzieci jest dużo. – Nie oczekuję odpowiedzi od pana naczelnika, tylko proszę o przeanalizowanie tych danych – mówił. – Czy są wakaty obsługiwane przez osoby z zewnątrz? Niektórzy nauczyciele realizują po dwa, trzy przedmioty w innych szkołach. Być może bardziej adekwatna byłaby informacja na temat liczby etatów, a nie obsady – zasugerował.

Waldemar Woźniak podkreślił też, że w jeleniogórskich placówkach oświaty najbardziej brakuje nauczycieli przedmiotów zawodowych. – Zatrudniamy tam nawet emerytów, bo nie ma komu uczyć – mówił. Potrzeba także fizyków i matematyków – usłyszeliśmy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Bolesławieckie Święto Ceramiki

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~s. 10-12-2008 9:11
Szkoła nr 11 - przerost ambicji nad treścią. Dziwaczne i sztuczne promowanie tej szkoły trwa od kilku ładnych lat. W takim wielkim kołchozie dziecko staje się bezimienne i tylko rubryką w dzienniku. Nie wiem jak teraz, ale kiedyś mnie uczyli, że czym mniejsza grupa dzieci tym lepiej można można przekazać wiedzę. Każdemu dziecku poświęcić chwilę. Przy licznych klasach czy to jest możliwe ? Już samo wejście do budynku "jedenastki" mówi samo za siebie - karcer.
~kolo 10-12-2008 10:15
"zatrudniamy tam nawet emerytów" Panie Naczelniku, w niektórych to prawie tylko emerytów, proszę policzyć zatrudnionych emerytów SP Nr 2, jaki to procent?
~Prawie stały czytelnik 10-12-2008 18:42
Układy i układziki. Faktycznie, funkcja SP Nr 11 i SP Nr 2 w dużej mierze oparta jest na tej zasadzie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Policyjna akcja "Pieszy"

Norweska Dolina Luxury Resort***** – 4 dzieci gratis, poleca ITAKA

Podgórna jest nadal zarośnięta

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2251
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%