MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Oświadczenie prezesa KSWIK w sprawie oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach

Wiadomości: Mysłakowice
Środa, 13 listopada 2019, 15:27
Aktualizacja: Sobota, 16 listopada 2019, 10:19
Autor: Oświadczenie
W związku pojawiającymi się w internecie i mediach publicznych niespójnymi informacjami dotyczącymi oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach informuję, że:

1. W dniu 28.10.2019 r. do KSWiK Sp. z o.o. wpłynęła decyzja Dyrektora Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie nr WR.ZUZ.3.421.258.2019.AO z dnia 21.10.2019 r. o cofnięciu bez odszkodowania pozwolenia wodnoprawnego w zakresie odprowadzania ścieków komunalnych z oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach do potoku Łomnica.

2. W dniu 8.11.2019 r. KSWiK Sp. z o.o. drogą pocztową przesłało odwołanie od ww. decyzji do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, w związku z czym ww. decyzja jest nieprawomocna. Obecnie Spółka oczekuje na rozstrzygnięcie instancji odwoławczej. Do momentu, aż decyzja o cofnięciu pozwolenia wodnoprawnego nie stanie się prawomocna, KSWiK Sp. z o.o. eksploatuje oczyszczalnię ścieków zgodnie z posiadanym pozwoleniem wodnoprawnym.

3. Zdaniem KSWiK Sp. z o.o. cofnięcie pozwolenia wodnoprawnego dla oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach niesie znacznie większe zagrożenie dla środowiska, aniżeli prowadzenie gospodarki ściekowej w zlewnii oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach z okresowym zrzutem osadu do potoku Łomnica, co ma odzwierciedlenie w wydanej przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska decyzji z dnia 19 września 2019 r. (znak: DJ-DI.7060.14.2016.kb.jp). W wydanej Decyzji czytamy: „Mając na uwadze dobro środowiska i słuszny interes strony organ stwierdził, że prolongata terminu realizacji inwestycji polegającej na usunięciu naruszeń związanych z odprowadzaniem do potoku Łomnica ścieków z naruszeniem warunków pozwolenia wodnoprawnego jest uzasadniona z uwagi na prowadzoną przez Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. modernizację i rozbudowę oczyszczalni w Mysłakowicach. (…). Nieprzedłużenie przez DWIOŚ skutkowałoby koniecznością wstrzymania pracy instalacji w trybie natychmiastowym. W konsekwencji Gminy: Mysłakowice, Podgórzyn i Karpacz musiałby zaprzestać odprowadzania ścieków na oczyszczalnię w Mysłakowicach i we własnym zakresie rozwiązać problem gospodarki ściekowej, a powstające ścieki wywozić do oczyszczalni ścieków, które byłyby w stanie je przyjąć. Wstrzymanie pracy oczyszczalni ścieków spowodowałoby również odprowadzanie do potoku Łomnica nieoczyszczonych ścieków z terenu poszczególnych gmin, co znacznie pogorszyłoby stan czystości wód odbiornika, a osiągnięcie efektu ekologicznego w tym przypadku wykraczałoby poza termin ustalony przez organ.”.

4. W związku z upływem terminu obecnie obowiązującego pozwolenia wodnoprawnego
z końcem lutego 2020 r. oraz prowadzoną rozbudową i modernizacją oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach, KSWiK Sp. z o.o. w dniu 10.10.2019 r. zawnioskował do Dyrektora Zarządu Zlewni w Lwówku Śląskim Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie o wydanie nowego pozwolenia wodnoprawnego w zakresie odprowadzania ścieków komunalnych z oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach do potoku Łomnica na podstawie nowego operatu wodnoprawnego, który odzwierciedla obecnie prowadzone prace inwestycyjne na oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach. Sprawa jest obecnie procedowana przez PGW Wody Polskie.

5. Inwestycja związana z rozbudową i modernizacją oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach, po powrocie na plac budowy Generalnego Wykonawcy, przebiega bez większych zakłóceń, a ustalony termin zakończenia procesu inwestycyjnego tj. 31 lipca 2020 r. na dzień dzisiejszy nie jest zagrożony. Obecne zaawansowanie prac budowlanych wynosi ok. 20% zakresu rzeczowego zadania. Jednocześnie należy podkreślić, że sukcesywne przekazywanie kolejnych obiektów do eksploatacji, będzie pozytywnie wpływać na pracę oczyszczalni ścieków i ograniczać ilość awaryjnych zrzutów osadu do potoku Łomnica.

Prezes Zarządu KSWiK Sp. z o.o. Arkadiusz Gerono

Twoja reakcja na artykuł?

5
18%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
11%
Złości
19
68%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Nietypowy finał Ligi Rocka

Doczekają się ronda

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~ 13-11-2019 15:54
Turyści Karpacza piją czystą wodę a srają do Mysłakowic i to ma być dobrze , dobra dola idzie
~ 13-11-2019 16:34
Oj tam, oj tam z "czajki" wlało się do Wisły kilka milionów hektolitrów kupy w płynie i nawet ekolodzy twierdzili, że nic strasznego się nie stało, bo rzeka sama się oczyszcza.
~Grzesiek_5 13-11-2019 16:44
"Łomnica" to RZEKA, a nie POTOK - wielki Panie Prezesie Gerono :) Reszty nie ma co komentować, bo jak Pan nie wie gdzie Pan wpuszcza ścieki, to szkoda pisać i gadać. Żenada :)
~Noe 13-11-2019 19:53
do: ~Grzesiek_5 (16:44)
Prezesi nie piszą pism tylko sygnują podpisem.
~ 14-11-2019 0:10
do: ~Noe (19:53)
Czyli podpisują coś, czego nie czytają. Jeszcze gorzej... Gdyby przeczytał, to by cofnął do korekty i kazał sobie przynieść poprawione. Zlecił biednemu pracownikowi napisanie paszkwilu, sam nic się przy tym sam nie napracował, a potem podpisał w ciemno i myśli, że sprawa załatwiona. Zgadza się?
~Mariusz Synówka 14-11-2019 16:42
do: ~Grzesiek_5 (16:44)
Zanim znowu coś naskrobiesz - sprawdź!
~ 13-11-2019 18:41
Koperta dla Latawiec i będzie po sprawie!
~chcieć to móc 13-11-2019 19:17
Mając na względzie poziom jakości życia i zdrowia NAS - LUDZI nie należy nam serwować wody przeznaczonej do spożycia wątpliwej jakości! Od lat to samo niedbalstwo, zaniechania należytego wykonania obowiązków a przy tym przychylność organów reprezentujących Państwo do bylejakości, tych którzy w sposób znaczączy przyczyniają się lub nie do naszych zachorowań
~Synek 13-11-2019 19:19
Mysłakowice przyjęły na siebie za dużo ścieków i od paru lat to bardzo dokładnie czuć, ochrona środowiska tu nigdy nie istniała bo i służby za to odpowiedzialne nie istnieją ... Zdecydowanie należy "oczyszczalnię która i tak nie oczyszcza" zamknąć i zrzucać wszystko do rzeki - żadnej różnicy nie będzie.
~Kopisto 13-11-2019 21:10
do: ~Synek (19:19)
Różnica będzie, bo obecnie zrzucany jest osad, a nie ściek surowy... tak przynajmniej jest w treści oświadczenia
~)( 14-11-2019 10:33
do: ~Synek (19:19)
Pełna zgoda i będzie taniej
~Silny Roman 13-11-2019 20:09
Moze w koncu ktos kompetentny zglosi smrod z oczyszczalni kolo castoramy.Ja tam wrazliwy az tak nie jestem,ale ostatnio smierdzialo zywym gownem.
~Sami swoi 13-11-2019 20:20
Mam takie wrażenie, jakby kswik powstał wczoraj i nikt nie mógł przewidzieć katastrofy, ani ścieków z Karpacza. Ot niby taki wypadek jakich wiele. Ale to jest skutek wieloletnich zaniedbań i nieudolnych rządów wójtów i burmistrzów poprzedniej i tych samych obecnej kadencji. Wiadomo o kim mowa. I skutek obsadzania stołków kolesiami, bo z takim idzie załatwić co trzeba. Ot dobra zmiana rządzi
~ 13-11-2019 22:42
do: ~Sami swoi (20:20)
Ależ identyczna sytuacja jest z wysypiskiem. Coś podcieka do okolicznych strumieni, widać gołym okiem bez a...lizy chemicznej , bo uroczo pieni się, a okolica funkcjonuje na kopanych w zdecydowanej większości studniach. Aż pewnego dnia dowiemy się o katastrofie ekologicznej. Zdziwienie będzie ogromne - zawsze tak jest niestety .
~VW 13-11-2019 23:14
Ta oczyszczalnia onegdaj była w Pikowicach. To jest problem całego regionu. Sprzedaż działek pod apartamentowce to zyski dla gmin na teraz na już ale co jutro. W Pikowicach na Kamiennej jeszcze dwa lata temu było widać pstrągi, ostatnio szukałem i nie widziałem. Co z związkiem Gmin Karkonoskich , Duchem Gór i KSWiK po co to wszystko. To my mieszkańcy płacimy wam a nie wy nam. Od mechanika,elektryka rządacie profenalizmu i niskiej ceny kelner ma być uśmiechnięty policjant, lekarz dostępny a wy w układzie zamkniętym co zrobiliście to macie.
~ 14-11-2019 0:24
do: ~VW (23:14)
Problemu braku pstrągów w Piechowicach należy szukać m.in. w Szklarskiej Porębie. Tam sytuacja jest a...logiczna, jak w Karpaczu i Mysłakowicach. Bez opamiętania wydawane pozwolenia na budowę apartamentowców, podłączanie ich pod instalacje ściekowe bez dokładnego wyliczenia możliwości przerobowych, a potem płacz, że oczyszczalnia puszcza nadmiar do rzeki. Niestety, ale w naszych kurortach władza poczuła pieniądze od deweloperów i godzi się na wszystko. A inwestorzy walą drzwiami i oknami, żeby wydoić durnych i mało rozgarniętych burmistrzów, póki jeszcze są jakiekolwiek wolne działki. Do tej pory zwykle narzekałem na decyzje KPN, które blokowały inwestycje, ale całe szczęście, że ten Park Narodowy jest, bo gdyby nie on, to już byśmy mieli wykarczowane całe zbocza Śnieżki, Szrenicy, Kopy i innych gór. Linia krajobrazu w wielu miejscach jest bezpowrotnie zepsuta. Drogi, infrastruktura, energetyka, wodociągi, ilość karetek, czy policjantów kompletnie nie idą w parze z boomem inwestycyjnym, na który w ostatnich latach wyrazili zgodę lokalni politycy. Szklarska nie ma obwodnicy, Karpacz też się cały zakorkował, komisariat w Karpaczu to śmiech na sali i służbę wspomagającą pełnią tam gościnnie policjanci z prewencji z Legnicy, karetki w Karpaczu dalej nie ma, oczyszczalni też nie, dojazd do tych miejscowości z Jeleniej jest żałosnej jakości drogami, kolej do Karpacza nie istnieje, ale hotele rosną jak grzyby po deszczu. Mieszkańcy nie mają z tego nic, poza utrudnieniami. Wszystko od d... strony. Ludzie stamtąd uciekną i przeprowadzą się niżej w spokojniejsze i tańsze miejsca.
~ 14-11-2019 12:54
do: ~ (0:24)
Zgadza się, liczba turystów rośnie lawinowo, a mieszkańców ubywa np. według tegorocznego raportu demograficznego GUS liczba stałych mieszkańców Karpacza od kilkunastu lat stale się zmniejsza.
~Mariusz Synówka 16-11-2019 10:47
do: ~ (0:24)
Dopóki te spokojniejsze i tańsze miejsca będą jeszcze spokojniejszymi i tańszymi! Obawiam się, że i tam wkrótce zajrzy "drapieżny przemysł turystyczny". Zgadzam się też ze zdaniem na temat KPN-u. Z resztą cały post jest "w dychę" trafiony! Pozdr.MS
~VW 13-11-2019 23:40
Przepraszam ale nie zrobiliście tylko zarobiliście. Tak dla was jak i dla nas to jest zasadnicza różnica. Wy ścieki i nas zlewacie A my mamy nadzieję że je tylko wąchamy.
~ 14-11-2019 7:38
a kto rządzi w tych samorządach? Postkomuna.Tylko tyle i aż tyle.
~Gość 14-11-2019 9:18
Co na to wójt i rada gminy Mysłakowice?Nadal będą uprawiać propagandę sukcesu w mediach lokalnych i społecznościowych w stylu uroczyste otwarcie parku Tęcza lub inne przyśpiewki gospodyń wiejskich czy pomyślą co uchwalają na sesjach rady gminy i jakie to niesie za sobą konsekwencje dla mieszkańców.
~Real 14-11-2019 14:59
W artykule nie podano przyczyny takiej decyzji Wód Polskich. Stało się tak na skutek pisma Wodnika do Wód Polskich, Łomnica wpada do Bobru, a w odległości 150 metrów od tego miejsca znajdują się ujęcia wód powierzchniowych dla JG.... smacznego...
~rom1234 14-11-2019 21:13
do: ~Real (14:59)
Obecny Prezes KSWiK jest wychowankiem Prezesa Wodnika i ten się mści!!!! Miasto powinno z niego zrezygnować bo psuje...
~ 14-11-2019 16:10
uważam, że to rząd Polski powinien mianować wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, tak jak wojewodów-a rady gmin,rady miast powinni wybierać mieszkańcy, by rady te kontrolowały oraz wspomagały osoby pełniące funkcje zarządców gmin,miast itp.,wtedy, to władza centralna bezpośrednio odpowiada za to, co się dzieje w terenie, i upadną księstewka reginalno-gminne.
~bieda1234 14-11-2019 21:12
do: ~ (16:10)
Głupi jestes i tyle... Niech mianuja Wójtów i Prezydentów a tobie dadzą 800+
~ 15-11-2019 5:33
do: ~bieda1234 (21:12)
o, odezwał się psychiatra,lub znachor rodem z dzbana, dziwne-jeśli w Niemczech rząd wypłaca dla dzieci Kindergeld, to to jest dla dzbanów ok, a jak polski rząd wypłaca 500+ dla polskich dzieci,to to jest nazwane przez dzbany i lemingi rozdawnictwem i marnotrawieniem pieniędzy-czyli, szwabskie dzieci mogą lepiej żyć,zaś polskie nie-oto filozofia postkomuchów i ich kompanii z PO i SLD.
~ 15-11-2019 5:39
do: ~bieda1234 (21:12)
jeśli chodzi o mianowanie wójtów, czy prezydentów miast przez władzę centralną,to jest to optymalna forma całkowitej odpowiedzialności rządu za rządzenie w państwie,wtedy urywa się walka ludzi przeciwnych rządowej większości w terenie-przykładem jest tu Warszawa, Gdańsk, a kolesie prezydentów,czy wójtów nie zostają mianowani przez tychże ludzi na swoich następców w ramach mafii podwórkowej i partyjnej, co obecnie tak się dzieje.
~oj 17-11-2019 19:30
DO kogo macie pretensje ,owieczki boże skoro przed wyborami było kszyczane że Orman i Amborski idą tylko dla siebie po kase, a skoro ich te owieczki wybrały to mają podstawe was strzyc golić jak barany. Pokażcie co Orman zrobił ze śmietniskiem lub oczyszczalnią poza zmianami prezesów bez kręgosłupów a który miał kręgosłup musiał odejść. CHWALIĆ ORMANA DALEJ a nie będziecie mieli czy m oddychać .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Budowa drogi S3

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Debata samorządowców

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
676
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%