MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Ostrożnie na drodze – pamiętajmy o odblaskach

Wiadomości: Region
Czwartek, 9 stycznia 2020, 14:12
Aktualizacja: Piątek, 10 stycznia 2020, 9:35
Autor: 112 (komunikat)
Fot. Archiwum
Policja jeleniogórska apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności na drodze. Jest ślisko.

Dzisiaj (9.01) około godziny 6.30 w Kowarach na ul. Dworcowej doszło do potrącenia pieszego. Jak ustalili funkcjonariusze , 49-letni kierujący pojazdem marki VW jadąc w kierunku dworca PKP potrącił 47-letniego mężczyznę, który wtargnął wprost pod pojazd w miejscu niedozwolonym. Ponadto pieszy był nietrzeźwy. Badanie na zawartość alkoholu w jego organizmie wykazało 1,6 promila. Został on przewieziony do szpitala. Mandatem został ukarany pieszy, jako sprawca zdarzenia.

Piesi powinni zachować szczególną ostrożność przy przechodzeniu przez jezdnię. Należy przypomnieć, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych obowiązany jest zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Ponadto musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Policjanci apelują, aby piesi również uważali na drodze, bowiem w przypadku sytuacji kolizyjnej z pojazdem ich życie i zdrowie jest niewspółmiernie bardziej zagrożone, niż kierującego pojazdem. Zawsze należy być ostrożnym przechodząc przez jezdnię, nawet na wyznaczonym przejściu dla pieszych. Wkraczając na jezdnię upewnijmy się, że nadjeżdżający pojazd zwalnia.

Apelujemy również o noszenie elementów odblaskowych w miejscach, gdzie przepisy tego nie nakazują, czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg, także w obszarze zabudowanym. Przypominamy, że w okresie jesienno – zimowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Odblaski dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji– często ratującej zdrowie i życie.
Jak zawsze apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
100%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Zmiana na skrzyżowaniu

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 9-01-2020 14:28
Daliście prawo pieszym to macie , dzisiaj d...l w J. Górze biegł chodnikiem i znienacka skok na przejście i co wina kierowcy w razie przejechania
Holender40 9-01-2020 16:29
do: ~ (14:28)
Jest przejście, idzie człowiek, zwalniasz. To nie jest fizyka kwantowa.
~Hoh 9-01-2020 14:39
Droga Policjo.Zachecajcie ,rozdawajcie promujcie gdzie sie tylko da odblaski.My jaki Narod lubimy dostac cos za darmo😊Prosbe lepsza niz grozba. Zaczac od przedszkola po kluby seniora.Rozdawac na ulicy w sklepach gdzie tylko sie da.To sie oplaca. Nie jeden czlowiek bedzie uratowany.
~Jelenia.com 9-01-2020 15:11
Powinni na ratuszu w niedziele rozdawac odblaski-ZA DARMO!!!
~Ja 9-01-2020 16:21
Przecież pieszy ma pierwszeństwo, a pierwszeństwo = pole siłowe chroniące przed uderzeniami zabójców w samochodach, którzy tylko szukają kogo potrącić
~ 10-01-2020 9:06
do: ~Ja (16:21)
Nie zrozumieli...
~hdwao 10-01-2020 9:21
"Odblaski dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji– często ratującej zdrowie i życie. " - nieprawda. Ten cenny czas daje niższa prędkość pojazdu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Wracają dopłaty do wody i ścieków

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Posypały się mandaty

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
878
Tak
24%
Nie
73%
Nie wiem
4%