MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ostre ściganie na Zakręcie Śmierci

Wiadomości: Szklarska Poręba
Środa, 10 lipca 2019, 21:05
Aktualizacja: 21:27
Autor: MDvR
Fot. użyczone
Sporo się w ciągu minionego weekendu pod Karkonoszami i w Górach Izerskich działo, a Bike Week w Szklarskiej Porębie ściągnął kilka tysięcy zawodników i pasjonatów kolarstwa. Były cztery dni ścigania na etapowym wyścigu MTB Cryospace Bike Adventure, był Ultra Bike Maraton z dystansem 100 km i było też wreszcie coś dla kolarzy ścigających się na szosie. W niedzielę spod SKI Areny Szrenica w Szklarskiej Porębie wystartował Szosowy Klasyk.

Po starcie honorowym i pokonaniu odcinka ze Szklarskiej Poręby do Piechowic, nastąpił start ostry i zawodnicy oraz zawodniczki podzieleni na kategorie wiekowe rozpoczęli wyścig na dwóch dystansach – PRO (72 km, 1350 m przewyższeń) i FUN (53 km i 1015 m w pionie). Malownicza, trudna i kręta (to przecież góry!) trasa wiodła przez tereny gminy Stara Kamienica na Grzbiecie Kamienickim, do Świeradowa-Zdroju i przez Rozdroże Izerskie do mety na Zakręcie Śmierci.

Cykl Szosowy Klasyk Via Dolny Śląski to seria kolarskich szosowych wyścigów dla amatorów, a ten w Górach Izerskich był już siódmą edycją cyklu. 7 kwietnia tego roku wszystko zaczęło się w Sobótce na Ślężańskim Mnichu. Przedostatnia edycja to Korona Kocich Gór w Skotnikach. Po Szklarskiej Porębie organizatorzy zapraszają do Grodowca – tam Szosowy Klasyk odbędzie się 3 sierpnia, a potem do Ludwikowic Kłodzkich. Kolejne szosowe ściganie w górach, po zupełnie nowej, premierowej trasie czeka 8 września. Finał cyklu odbędzie się w Sobótce na Rundzie Spadających Liści 13 października. To będzie zresztą weekend finałów, bo dzień wcześniej, również w Sobótce odbędzie się finał cyklu Bike Maraton.

Na ostatniej prostej przed Zakrętem Śmierci w Szklarskiej Porębie (słynącym z kapitalnych widoków na Karkonosze) pierwsi pokazali się zawodnicy z krótkiego dystansu. Jako pierwszy z tej grupy finiszował Dominik Takuśki, wygrywając kategorię M3 i będąc pierwszym tego dnia kolarzem na mecie. Chwilę potem na metę wpadła czołówka kategorii M2, a tu wygrał Kamil Gromnicki (Road Racing Team). Nie było czasu na podziwianie widoków, bo co chwila „kreskę” przecinali kolejni zawodnicy. W kategoriach M2 i M3 różnice czasowe były minimalne i tak też było w M4. Ktoś w M4 jednak wygrać musiał i tym zawodnikiem był Tomasz Harkawy (Romet Xtrabike Factory Team). W M5 pierwszy był Jacek Łuczkiewicz (Rycerze Rolanda Maciejewski Team), w M6 Krzysztof Zalewski (Quest Road), a w silnie obsadzonej kat. M65 Franciszek Jowik (TFJ Delta Świdnica). Komplet na podium był również w M70, a zwycięzcą został Grzegorz Fajkowski (Rycerze Rolanda Maciejewski Team). W M75 pierwszy był Svatoslav Kovalchuk z Ukrainy.

Niedługo po czołówce dystansu FUN, przed metą pojawiło się PRO. Poniżej dwóch godzin finiszował Damian Bartoszek (SCS OSOZ Racin Team) – pierwszy na mecie i pierwszy w M4. Kategorię M2 wygrał Łukasz Michalski (Moto Jelcz Stelweld Rower – Wrona), M3 Łukasz Derheld (Ase Trek Gdynia), M5 Mariusz Piasecki (Diversey Team), M6 Krzysztof Sujka (Konińskie Towarzystwo Kolarstwa), M65 były znakomity kolarz Jan Faltyn (Colnago Team), a M70 Krzysztof Łańcucki (SGR Stronie Śląskie). Na długim dystansie był też zwycięzca kategorii M75 – Franciszek Gustowski (Huzar Bike Academy).

Między sobą ścigały się też panie. Na FUN w K2 pierwsza była Anna Gronowska (Brandovo), w K3 Natalia Frączek (Quest Road), a w tej kategorii o zwycięstwie decydowały setne części sekundy. W K4 pierwsze miejsce dla Anny Madej, w K45 wygrała Agnieszka Kerth, a w K5 Irena Łańcucka. Na długim dystansie w K2 pierwsza była Jagoda Khatri, K3 wygrała, również minimalnie Małgorzata Zimnicka (Huzar Bike Academy), w K4 Joanna Legierska - Dutczak (Rant – Team Zielona Góra), a w K45 Mariola Posmyk.

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dworzec do remontu

Z metą na Przełęczy Okraj

Kandydaci PO

Dobry wynik Kasi na mistrzostwach świata!

Powalczą o medale Mistrzostw Polski

Pierwsze takie zawody!

Nad Śnieżnymi Kotłami

PiS ujawnił listy kandydatów

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
624
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%