MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Ostra jazda na otwarciu skateparku w Cieplicach

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 16 czerwca 2013, 8:08
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 czerwca 2013, 7:30
Autor: Mea
Fot. Mea
Oficjalne otwarcie skateparku oraz zawody rowerowe i deskorolkowe przy dobrej muzyce, na które przybyło wielu zapaleńców, odbyły się wczoraj (15.06.) przy ul. Lubańskiej w Cieplicach. – Dwa lata walczyliśmy o ten skatepark i udało się – powiedział Robert Futerhendler z Jednostki Pomocniczej Miasta Jeleniej Góry „Uzdrowisko Cieplice”.

Skatepark wybudowano za 200 tys. zł. Młodzież sama projektowała i wybierała elementy, z których ma składać się park rowerowo-deskowy, pomagała również przy jego budowie i rozładowywaniu sprzętu, za co otrzymała od wykonawcy tzw. rurkę, do jazdy i skoków. Na specjalnej, gładkiej, betonowej płycie o wymiarach 20 x 27 m ustawiono platformę BMX, dwa quarterpipe, rurkę, skrzynię oraz spine.

Wyposażenie udało się kupić dzięki oszczędnościom powstałym w przetargu na budowę płyty, a ponieważ były już używane na zawodach kosztowały mniej, niż nowe. Dokumentacja została wykonana społecznie. Rurkę wypracowała młodzież, skrzynię ufundował Hotel CASPAR, folie firma ASTOL i REMBUD, maszyny do rozładunku użyczyła firma EGBUD budująca kanalizację w Cieplicach. Łącznie projekty i sprzęt o wartości 18 tys. zł został ufundowany przez sponsorów. Ustawiono też tablice z regulaminem, w którym najważniejszy jest obowiązek zakładania kasku przez osoby korzystające ze skateparku.

- Dwa lata walczyliśmy o ten skatepark i udało się. Jest to też pierwsza zakończona inwestycja Rady Cieplic, która wspierała budowę tego obiektu. Prezydent dał tylko połowę kasy na ten park, resztę musieliśmy wywalczyć od sponsorów. Swoją pracą przy budowie parku młodzi zapaleńcy zdobyli kolejny sprzęt. Już teraz prosimy o więcej, więcej inicjatyw, więcej rąk do pracy i więcej pieniędzy na nasze kolejne inwestycje, bo chcemy rozbudować to miejsce o kolejne sprzęty do jazdy nie tylko na rowerach, ale też na deskach - powiedział Robert Futerhendler, z Jednostki Pomocniczej Miasta Jeleniej Góry „Uzdrowisko Cieplice”.
Prezydent Jeleniej Góry oficjalnie otworzył skatepark i osobiście przejechał się na deskorolce. – W latach 80’, gdy pojawiła się moda na deski, z kolegami ze studiów próbowaliśmy na nich jeździć. Jak widać tego się nie zapomina. Jazda na rowerach bmx i deskach stanie się stałym elementem edukacji młodych ludzi w Jeleniej Górze. Cieszę się, że tyle osób chce tu trenować i, że wszyscy noszą kaski, bo bezpieczeństwo jest najważniejsze – mówił prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła i obiecał dołożyć funduszy do planowanej rozbudowy parku.

Rowerzyści są dumni ze swojego osiągnięcia i ciężko trenują. - Trzeba zaznaczyć, że jest to pierwszy profesjonalny skatepark w tej okolicy. Najbliższe są w Wałbrzychu czy we Wrocławiu. Codziennie od rana do wieczora trenują tu chłopaki. Zazwyczaj po południu jest ok. 20 osób. Młodsi uczą się od bardziej doświadczonych – mówił Jakub Więckowski, rowerzysta współorganizator imprezy.
Młodzież planuje rozbudowę skateparku o kolejne elementy i przyrządy do jazdy i skoków. – Chcemy założyć stowarzyszenie, by łatwiej móc starać się o pieniądze z Urzędu Miasta. Na razie chcemy się skupić nad zadaszeniem tego skateparku, by można było jeździć też podczas deszczu, czy w zimie. Przydałoby się oświetlenie, by można było ćwiczyć wieczorem – dodał Jakub Więckowski.

Najmłodsi uczestnicy mogli trenować jazdę i wprawiać się w skoki na tzw. pump tracku, czyli ustawionym specjalnie na imprezę torze do nauki jazdy i skoków. – Fajnie jest, ale byłoby jeszcze bardziej super, jakby miasto wykupiło dla nas na stałe ten tor do nauki jazdy. Chcemy tu trenować i bezpiecznie uczyć się na pump tracku. Już dwa lata jeżdżę na rowerze i chętnie wstąpię do stowarzyszenia młodych rowerzystów – mówił 11-letni Mikołaj Ogórek z Jeleniej Góry.

Z kolei deskorolkowcy chcieliby więcej sprzętu dla osób jeżdżących na deskach. – Koniecznie trzeba rozbudować ten skatepark, by móc dobrze trenować. Ten obecny jest głównie dla rowerów, a my musimy jeździć na Zabobrzu, skąd nas wyganiają. Też chcemy mieć miejsce do treningów – powiedział Paweł Wróbel z Jeleniej Góry.

W zawodach rowerowych i deskorolkowych wzięły udział 44 osoby. Jury brało pod uwagę głównie trudność wykonywanych ewolucji. W kategorii MTB zwyciężył Piotr „Przywa” Przywecki, drugie miejsce wywalczył Szymon Zieleniewicz, a trzecie zajął Michał Marciniak.

W kategorii BMX zwyciężył Waldemar „Zombik” Iwanowicz, drugie miejsce zdobył Kajan Krzywiński, a trzecie Janek Czyczerski.

Natomiast w kategorii deska pierwsze miejsce zdobył Igor Kucharski, drugie Filip Mandżuk, a trzecie Michał Mazurkiewicz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jak zagospodarować przestrzeń – warsztaty

Zlot Klasyków w Kowarach  

Nowa rada sportu

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~hexe 16-06-2013 10:59
Super pomysł. Gratuluję wszystkim , którzy przyłożyli się do tej inwestycji. Młodzież powinna mieć takie miejsce. Lepiej jak jeżdżą w miejscu do tego przeznaczonym niż na ulicach , schodach itd. Już jestem ciekawa komentarzy od malkontentów :)
~### 16-06-2013 11:03
Piękna sprawa tylko co niektórzy żeby dojechać do skateparku wyjeżdżają z chodnika na ulicę .O wypadek niedługo .Potem piszą że wina kierowcy .Też powinni mieć kartę rowerową
~jakitaki 16-06-2013 11:46
najbliższy skatepark o podobnym standardzie, jest od ponad roku w Świeradowie Zdroju, jakby co :D
~ 16-06-2013 12:24
A co niby jest nie tak z wyjeżdżaniem na ulicę? Przecież rowerzysta ma obowiązek jechać ulicą.
rymcycymcy 16-06-2013 14:30
O co chodzi z tą rurką ? :) ...to ciekawy element wyposażenia do ćwiczeń ! :) ...pod warunkiem, że zamontowana pionowo ! ;)
~Danusia:) 16-06-2013 16:32
Witam! Czy ktoś mógłby napisać, na którym zdjęciu jest Pan Prezydent na deskorolce? Bardzo proszę o pomoc kogoś życzliwego, niestety mam internet w limicie i nie mogę wszystkiego przeklikać. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za pomoc wszystkim uczynnym. Danusia :)
~Graal 16-06-2013 17:46
Danusiu, specjalnie dla Ciebie przeklikałem zdjęcia, bo tak ładnie poprosiłaś i masz śliczne imię :) El Presidento jest na fotce 52. Pozdrawiam i całuję;)
~Mieszkaniec 16-06-2013 21:58
Ech, skatepark dla deskorolek i rolek! Znowu zepsują wszystko tymi rowerami! BMX NA DIRT!!!
~Danusia:) 16-06-2013 21:58
Oczywiście żartowałam z tym internetem :D Nie chciało mi się klikać, a f...rów - jak widzę - w Jeleniej nie brakuje. Pozdrawiam serdecznie, Danusia :)
~P.O. 19-06-2013 1:13
Danusiu, wow, bycie miłym nazywasz f...rstwem? Gratuluję światopoglądu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Uratowali tonącego

Czytelniczka: drogo i brudno

Wiadukty prawie gotowe

Mercedesem rozbił kilka aut

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
871
Tak
37%
Nie
58%
Nie wiem
6%