MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Ostatnie szlify przy Wieży Zamkowej. Otwarcie we wrześniu

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 19 czerwca 2011, 4:42
Aktualizacja: 8:09
Autor: agrzywacz
Fot. Archiwum
Trwają prace wykończeniowe przy Wieży Zamkowej przy ul. Jasnej w Jeleniej Górze. Wykonawca pieczołowicie dopracowuje detale. Baszta w Jeleniej Górze jest częścią większego projektu, w którym uczestniczyło kilka gmin, w tym Świeradów Zdrój, Kowary i Janowice Wielkie.

W ramach remontu niemal 25 metrowej XIV-wiecznej wieży (zwanej zamkową, gdyż stanowiła uzupełnienie nieistniejącej już Bramy Zamkowej wiodącej ku dawnemu zamkowi) wymienione zostały m.in. zużyte i spróchniałe drewniane stropy oraz drewniana konstrukcja wzmacniająca górną część ośmiobocznej wieży. Uzupełniono braki kamienne i ceglane części ścian wewnątrz obiektu. Całość oświetlono. Wykonano schody wewnętrzne, którymi zwiedzający będą wchodzić na górę, na taras widokowy. Schodzić będzie można natomiast schodami zewnętrznymi. Obiekt został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, niedowidzących.

Otwarcie będącej pozostałością murów obronnych wieży dla turystów i mieszkańców planowane jest na początku Września Jeleniogórskiego. Koszt remontu zabytku to ponad 695 tys. zł. Roboty wykonuje firma Altaplan z Wrocławia. Po otwarciu wieży zostanie przywrócona funkcja, którą pełniła do 1911 roku, czyli punktu widokowego.

Modernizacja i adaptacja obiektu jest realizowana w ramach polsko-czeskiego projektu partnerskiego, którego liderem jest Świeradów Zdrój. W Kowarach elementem tego wspólnego zadania był obiekt miejscowego Ratusza, gdzie odnowiono m.in. efektowny fresk, a w Radomierzu (gmina Janowice Wielkie) – wieża dawnego kościoła, który w przeszłości był świątynią katolicką, potem ewangelicką, a w połowie XIX w. kościół został wyburzony, pozostawiono wieżę z zabytkowymi dzwonami. Wkrótce będzie pełnić ona rolę punktu widokowego, z którego znakomicie widać będzie panoramę Karkonoszy i Sokolik z Krzyżną Górą.

Projekt „Zobaczyć krajobraz – dotknąć przeszłość – wykorzystanie potencjału kultury i dziedzictwa przeszłości na terenie Subregionu Karkonosze i Góry Izerskie – Modernizacja i adaptacja wieży zamkowej” został dofinansowywany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 - 2013.

Ogłoszenia

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Informacja wojewody ws koronawirusa (aktualizacja)

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Zbyszek L. 19-06-2011 8:51
tylko czekać kiedy gołębie osr...ą ten podest
~ 19-06-2011 9:30
Ten numer z wieżą widokową dla niewidomych, w dodatku (żeby nie było,że czepiam się słówek)- ze stromym ,wąskim wejściem (i zejściem (?)) po kręconych schodach sam w sobie jest ( a już na pewno będzie po latach ) ciekawostką krajoznawczą ;)
~taka prawda 19-06-2011 10:50
jak wstęp będzie płatny to nikt nie przyjdzie na taką atrakcję, grzybek lepszy i za darmo
~ 19-06-2011 17:46
no termin otwarcia rewelacyjny, akurat po sezonie turystycznym.
~mich 19-06-2011 18:02
Cieszmy sie że kolejny zaniedbany obiekt wyremontowano i będzie sluzył turystom! Malkontenci bedą zawsze . Jeszcze sie taki nie urodzil żeby im dogodził.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Świętowali złote gody

Spotkanie z A. Banieckim

Lodówka społeczna znowu jest dostępna

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
859
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%