MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Ostatnia sesja w roku, czyli radni „jak śledzie w puszce”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 28 grudnia 2010, 13:33
Aktualizacja: Czwartek, 20 stycznia 2011, 8:47
Autor: TEJO
Fot. TEJO
O 85 milionów złotych zmniejszy się tegoroczny budżet skorygowany na dzisiejszej sesji przez radnych nowej kadencji. Miejskie finanse uszczuplono o środki „wirtualne” z funduszy unijnych, które trzeba będzie znaleźć w przyszłorocznym budżecie. Radni zastanawiali się także, przez jakie „h” pisze się słowo „Hałabała” i narzekali na ciasnotę przy stole w sali obrad i brak luster dla pań.

Na początku radni przyjęli w swoje grono dwóch rajców, którzy przejęli mandaty zastępców prezydenta Zofii Czernow oraz Huberta Papaja (obecnych na sali obrad). Na forum rady rotę ślubowania – za przewodniczącym Jerzym Lenardem – potwierdzili Janusz Grodziński i Janusz Wojtas z Platformy Obywatelskiej RP. Zdecydowano także, że – w przypadku nieobecności związanej z podróżą służbową przewodniczącego rady – jego organizacyjne obowiązki będzie pełnił zastępca szefa RM Józef Sarzyński.

Punktem, który wywołał pierwszą nieśmiałą jeszcze, dyskusję na forum rady nowej kadencji, była sprawa korekty budżetu na 2010 rok. Już na wstępie sesji prezydent Marcin Zawiła powiedział, że taka sytuacja nie powinna mieć miejsca tuż pod koniec roku finansowego dając do zrozumienia brak odpowiedzialnych działań poprzedniej ekipy w ratuszu. „Skontrował” go później Jerzy Lenard tłumacząc, że nie jest to winą rządzących, ale samych radnych poprzedniej kadencji, którzy ze względu na kampanię wyborczą zostawili temat „na potem”, choć mogli się tym zająć już w październiku.

Szczegóły korekty przedstawiła skarbnik miasta pani Janina Nadolska. W sumie tegoroczne finanse zostaną uszczuplone o około 85 milionów złotych, tyle tylko że – jak odkreślił prezydent Marcin Zawiła – są to pieniądze, których „nie ma”. Wirtualne środki z funduszy europejskich, które planowano przeznaczyć na inwestycje w tym roku (obwodnica i termy cieplickie), zdaniem szefa miasta były fikcją. – Doprowadziło to do absurdalnej sytuacji „realizacji zadań, które nie były realizowane” – powiedział szef miasta.

Inwestycje, którym te „cyberpieniądze” zabrano, nie stracą ich jednak, bo w tym roku nie wystawiły żadnej faktury. – Zdajemy sobie sprawę, że w roku przyszłym czeka nas komasacja inwestycji, w tym otwarcie aquaparku i roboty na obwodnicy – dodał Marcin Zawiła zapowiadając, że ciężar zadań zaplanowanych na ten rok będzie musiał udźwignąć budżet na rok przyszły. Obecnie zmniejszył się deficyt budżetowy do około 24 milionów złotych. Zmniejszeniu uległ także dług miasta.

Janina Nadolska – przy omówieniu korekty – wspomniała także o dodatkowej dotacji dla Teatru im. Norwida oraz o środkach na pożyczkę dla Książnicy Karkonoskiej na realizację projektu „Cyfrowy Dolny Śląsk”. Prezydent Marcin Zawiła – antycypując przyszłoroczny budżet – wspomniał także o znaczącym wzroście kosztów budowy hali sportowej przy ZST „Mechanik” (z 12 milionów do 22 milionów złotych). Nad planem finansów Jeleniej Góry w 2011 roku radni będą obradować najpewniej 1 lutego przyszłego roku. Tegoroczną korektę budżetu przyjęto tymczasem większością głosów i bez poparcia Prawa i Sprawiedliwości.

Pani skarbnik przedstawiła także radzie projekt uchwały w sprawie wydatków, które nie wygasają z końcem tego roku. Wśród nich jest koncepcja przebudowy skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej i Jana Pawła II, oraz remont bieżni przy Gimnazjum nr 1, którego nie udało się dokończyć z powodu niekorzystnej pogody.

Sporo emocji wywołała także sprawa przekształcenia Miejskiego Przedszkola nr 11 Krasnala Hałabały z zakładu budżetowego w jednostkę budżetową. Własnie. Hałabały, czy może „Chałabały”? W porządku obrad przyjęto, że bohater dziecięcych powiastek, sympatyczny krasnolud, pisał się przez „Ch”. Błąd wytknął Józef Sarzyński, któremu ponadto nie podobał się zapis „Przedszkole Krasnala Hałabały’. – Powinno być „imienia Krasnala Hałabały!”, bo inaczej wygląda, że właścicielem przedszkola jest Hałabała! – upierał się radny.

Prawnik rady miejskiej zaznaczył, że zmiana ta jest potrzebna dla banków, które – po ingerencji w poprzednią nazwę placówki – nie mogą wypłacić poborów pracownikom. W końcu Józef Sarzyński ustąpił pod warunkiem, że rada zajmie się „uporządkowaniem nazwy zgodnie z regułami języka polskiego” na jednym z najbliższych posiedzeń. Rajców do porządku przywołał radny Krzysztof Mróz. – Są ważniejsze sprawy, a państwo zajmują się, że tak powiem za przeproszeniem „duperelami”! – wytknął kolegom rajca PiS.

Mniej ważnych spraw jednak nie zabrakło. Otóż radny Krzysztof Mróz usiadł dziś na swoim starym miejscu, obecnie w ławach rady Platformy Obywatelskiej! Powód: źle rozstawiono mikrofony i samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości trafił pośród swoich politycznych antagonistów. Radnemu Józefowi Sarzyńskiemu nie spodobał się także fakt, że wybrańcy ludu mają na sesji za ciasno i siedzą jak „śledzie w puszkach”. – Rozumiem, że to przez zimę, żeby nam było cieplej – żartował. Zastępca szefa rady postulował także – ze względu na obecność pań w gronie rady – o większą ilość luster w ratuszowej toalecie.

Rajcy przyjęli także uchwałę w sprawie określenia warunków i trybu finansowania sportu i sprzyjania jego rozwojowi. Ostatnią część posiedzenia zajęły wyjątkowo liczne zapytania i interpelacje. Radni drążyli, między innymi, temat prywatyzacji PEC domagając się upublicznienia związanych z tym dokumentów (K. Mróz), sytuacji związanej z atakiem zimy (Józef Sarzyński i Oliwer Kubicki), zadłużenia ZGL-ów wobec wspólnot (Ewa Duziak) oraz estetyki Sobieszowa i Jagniątkowa (Józef Sarzyński). Rajca poprosił także prezydenta o interwencję w sprawie przestarzałej sieci elektrycznej, która – w przypadku nawet niewielkich niedogodności atmosferycznych – psuje się i pozbawia światła wielu mieszkańców tej części miasta. Józef Sarzyński zgłaszał sprawę niejasności wokół prywatyzacji Uzdrowiska Cieplice i protestu jednej z firm, której ofertę - podobno korzystniejszą - skarb państwa odrzucił.

Na zakończenie ostatniej tegorocznej sesji przewodniczący Jerzy Lenard – po przedstawieniu planu działania rady w najbliższych tygodniach – życzył wszystkim szczęśliwego Nowego Roku 2011.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa rozbudowa SOSW

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~zażenowany 28-12-2010 14:21
Zaczęło sie jak zwykle. Od krytyki poprzedników. W Polsce to norma!!!
~1979 28-12-2010 14:36
Tak. Tak. Tak. To są WASI wybrańcy. Pogratulować wyboru
~abe 28-12-2010 14:38
Czy radne nie posiadają własnych lusterek, niedługo poproszą o służbowego fryzjera, masażystę. Weżcie się w końcu do roboty bo za to wam płacimy. Siedzą jak "śledzie w puszce" a w poprzedniej kadencji to jak było?
~Matysiak 28-12-2010 14:41
Jak im za mało miejsca niech się przeniosą na stadion miejski ( murawa) tam każdy znajdzie miejsce dla siebie. tylko kto z Nas ( jeleniogórzan) chciałby to oglądać. Widzę ciągle te same twarze - czy to za dawnego Jaruzelskiego czy to obecnie - ciągle ci sami ( niektorzy) jakoś "niezatapialni" mieszają, mieszają czystą wodę myśląc że wyjdzie im grochówka. Chciało by się zobaczyć NOWYCH, ZDECYDOWANYCH, PRZEBOJOWYCH, Z NOWYMI NA MIARĘ CZASU POMYSŁAMI radnych, którzy zapewnią mieszkańców że Jelenia Góra staie się miastem w którym warto mieszkać, pracować i uczyć się. Pozdrawiam
~niepolonistk 28-12-2010 15:13
Lucyna Krzemieniecka jest autorką książeczki pt."Z przygód krasnala Hałabały", a nie panowie rajcy. I to nie Rada Miasta ma decydować o imieniu bohatera dziecięczych bajek. Wstyd, panowie, jezeli wy nie umiecie sprawdzić takiego głupstwa, to co będzie z poważniejszymi problemami !? Straxch się bać !!!
~jak zwykle 28-12-2010 15:33
Pan Mróz zarzuca zajmowanie się duperelami, a przy poważnym głosowaniu wstrzymuje się od głosu. To może Pan Mróz powie, jakie wegług niego sprawy są ważne, bo już nie rozumiem
~ 28-12-2010 15:50
Chcieliscie ZAWIŁĘ to teraz bedziecie gówno mieli
Piipi Jelonkowa 28-12-2010 15:52
..a oni zawsze *razem ! (..patrz.zdj.nr.17)
~zxx 28-12-2010 15:54
Proponuje zrezygnować z tej funkcji i przejść do lepszej pracy np: do Sznajdera w Radomierzu.
~Och 28-12-2010 16:04
Oglądając zdjęcia pana TEJO rzeczywiście widać , że brakuję miejsca, ale wystarczy tylko dostawić stolik i po problemie, a pan Szarzyński z tego robi wielkie larum... widocznie bardzo przeszkadza mu, bliskość pana Gajewskiego :)
~Gość 28-12-2010 17:18
no tym radnym to całkeim się we łbach poprzewracało ,niech im sale konferencyjną wybudują ,a te paniusie to co na rewie tam poszły czy do pracy ,że tak narzekają na brak luster,ludzie jak to dobrze że nie głosowałem na tych nierobów ,choć teraz mam czyste sumienie że dziadów nie po parłem.
~abecadło z pieca 28-12-2010 17:31
a co powiedział kroczak? ktoś wie?
~paralela 28-12-2010 18:24
Zaczyna się to samo, co było...
~korpal@ 28-12-2010 18:30
Hałabały, czy może „Chałabały”? -wstyd i hańba dla nauczycielek ktore sa w radzie , co powiedza np p. Ewa Duziak czy M.Ragiel ?a nadto śmiech z tych co szczyczą sie dyplomami studiow wyższych .Widać naszą radę brawo!!!
~Obywatel 28-12-2010 18:37
Czyli odwalili już szopkę noworoczną i postraszyli restrukturyzacją budżetu ze względu na "Wirtualne pieniądze".
~analityk 28-12-2010 18:37
Jak można popełniać takie błędy natury onomastycznej, skoro w Radzie jest tylu "wybitnych" znawców w kazdej dziedzinie, w tym dwie nauczycielki od literatury dziecięcej?
~kloszard 28-12-2010 18:44
pipi to nic to nowa klika pani ruda i pan r ale zobacz nową parę na fotce 41 to dopiero romans hit 2010 euro przy nich wysiada ,no pani ZWIŁOWA niech ma się ma pozor jak to mówią nasi sąsiedzi ,zośka to dobra su to my jeleniogórzanie wiemy .
~kloszard 28-12-2010 18:55
no co to samo a kogo wybierałeś ,to masz ,o PRYSTROMIE ,TO nie było słychać ,to sam sobie gola dałeś to inny człowiek a wy wybraliście to fak !!!!!!
~kloszard 28-12-2010 19:00
a ta ruda wójćikowa to ludzi w spółce zrobiła ze teraz zrezygnować nie mogą ,ta ta nasza nowa ruda radna.
~kloszard 28-12-2010 19:10
no co to samo a kogo wybierałeś ,to masz ,o PRYSTROMIE ,TO nie było słychać ,to sam sobie gola dałeś to inny człowiek a wy wybraliście to fak !!!!!!
~JELONEK 28-12-2010 20:54
PANU SARZYŃSKIEMU JAK ZA CIASNO TO NIECH DOMU SIEDZI!!!!!! JUŻ DAWNO WIEK EMERYTALNY OSIĄGNĄŁ , PO CO SIĘ TAK MĘCZY NA TYCH SESJACH . MOŻE BY MU RADA JAKIŚ SPECJALNY FOTEL BUJANY ZAFUNDOWAŁA. CIEKAWE KIEDY BĘDZIE ZAKAZ KANDYDOWANIA EMERYTOM. MŁODZI NIE MAJA SZANS PRZY TYCH WSZYSTKICH DZIADKACH.
~elo123456 28-12-2010 21:11
banda k...nów
oskarl 28-12-2010 21:19
By żyło się lepiej. Były święta. Kupiłem dwa żywe karpie, sam zabiłem i zrobiłem po ż...owsku w galarecie. Spod śniegu wykopałem por i jakoś poszło. Na narty jeżdżę z dziećmi tylko w weekend, bo taniej. Nie wrzucam nawet złotówki do parkomatu, parkuję w podwórkach. Autobusami nie jeżdżę, podatków lokalnych nie płacę. Nie dam zarobić radnym na podróże i w duszy mam budżet miasta. I tak nie odśnieżają dróg publicznych i miejskich. Budżet jest problemem i winą obarcza się poprzednią ekipę, czyli... PO. Jest już problem finansowy, ale na podwyżki dla prezydenta wystarczyło. Jeszcze nic nie zrobił, a już zarobił. Przepowiadam wam, że przy tym zarządzie i z taką ekipą konkurs samorządu murowany. Na forach internetowych jest już wielu niezadowolonych, rozsądnie się wypowiadających. Można by ich, bezpartyjnych, zebrać do kupy. Jak się zdecydujecie, to poprowadzę was do referendum. Bezinteresownie. Mam talent.
~do Pana Józe 28-12-2010 21:41
Taki Pan a...lityczny i doświadczony.a pomysły jakby nie z głowy.Po co bohaterce fotki numer 5 lustro.
~ 28-12-2010 21:49
a mówiłem nie obżerać się w święta,bo na krzesła dupcia będzie za duża. Dla 5 Pań radnych, proponuję zrobić w ratuszu ściany lustrzane od parteru do sali obrad. Wtedy pan Szarzyński będzie ogladał Panie od stóp do głów(podobno w tym wieku mężczyzną to tylko zostaje)
~s. 28-12-2010 22:44
Szalom Alejchem.
~Nie ślepy 28-12-2010 23:51
Pogratulować wyboru zastępców.... Tragi komedia.... ZwŁaszcza ta pani..., czym się nowy prezydent kierowaŁ.....? Popatrzmy na Anilux i jego 'rozbudowe".... Pytam: czy to samo czeka Jelenią Góre....! panie prezydencie , prosze przejźeć na oczy!!!
~trew 29-12-2010 0:24
Przedszkole Krasnala Hałabały nr 11 w Sobieszowie to jedyne przedszkole w Jeleniej Górze które posiada praktycznie codziennie aktualizowany serwis internetowy, gdy do tego dodać fakt że jest prowadzony charytatywnie, również sam hosting to jest to jeden z nielicznych tego typu serwisów w Polsce! Ale co z tego gdy przedszkole to wygląda tragicznie!!! Wali się dosłownie w oczach, trzeba uważać gdy się idzie alejką od furtki wejściowej bo balkon grozi zawaleniem a Urząd Miasta JG nie chce na remont przeznaczyć ani złotówki ... za to chętnie rewitalizuje PAR ZDROJOWY aby służył ZA DARMO klientom prywatnego uzdrowiska!!! serdecznie polecam i zapraszam: www.przedszkole.sobieszow.pl
~ZN 29-12-2010 1:45
KOGO wybralismy tego mamy. Mgr mecenasie Januszu Grodzinski jak samopoczucie w takiej kompaniji ?!
~ktosik 29-12-2010 8:13
Jak mało miejsca to zmniejszyć ilość radnych.Po co tylu cwaniaków,wystarczyło by 10 i miejsca by się zrobiło dużo.
~do trew 29-12-2010 9:10
oj nie jestes w temacie( chłopie czy babko)- kazde przedszkole ma swoj budżet - jaki gospodarz taki kram - strona internetowa to nie wszystko - pomysl czyżby bezpieczeństwo mniej znaczyło w tym przedszkolu od strony..... logika? skoro harytatywnie stronka to czemu nie harytetywnie zabezpieczyc dzieci..... znam przedszkola, szkoly ze dyrektor nie liczy na kase miasta tylko szuka sponsorow i remontuje ( szkola 3 np)
~do 09:10 29-12-2010 9:36
oj nie jesateś w temacie ,pokaż placówkę oswiatowa która zrobi sama elewcje budynku, balkony itd. Przyjdź do przedszkola , to tam zobaczysz jak wyglada sponsoring i obiekt wewnątrz, a potem obiektywnie oceń sytuację i zastanów się zanim coś głupiego napiszesz.
~kola@x 29-12-2010 11:55
~!do 9:10...harytatywnie stronka to czemu nie harytetywnie zabezpieczyc ....oj człowieku tyś chyba miał wielkie problemy jak te panie nauczycielki co zapewne się razem z innymi zastanawiały się....przez jakie „h” pisze się słowo „Hałabała” .
~do ZN 29-12-2010 13:33
ja na tych k...nów nie głosowałem
~psycholożka 28-12-2011 18:22
Zabrakło na sesji pewnej pani - ta znała się na wszystkim, mówiła autorytatywnie, ton miała nieznoszący sprzeciwu, a jak ktoś się sprzeciwił, to się obrażała. Dziś byłaby powtórka...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkania z Beatą Kempą

Poseł Robert Obaz o stanie gminy

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Działka nad zabytek?

Absolutorium dla prezydenta miasta

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1197
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%