MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Ostatni dzwonek na złożenie PIT 28

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 1 lutego 2010, 9:21
Aktualizacja: 9:22
Autor: Angela
Fot. Angela
Poniedziałek (1 lutego) jest ostatnim dniem na dostarczenie do Urzędu Skarbowego przez ryczałtowców PIT– u 28. Ustawowy termin złożenia tego dokumentu minął 31 stycznia, jednak przypadł on w niedzielę i termin został wydłużony do pierwszego lutego. Spóźnialscy, którzy na czas nie rozliczą się z fiskusem, muszą liczyć się z karami finansowymi nawet do 26 tys. zł.

PIT 28 mają obowiązek złożyć podatnicy, prowadzący działalność gospodarczą oraz osoby uzyskujące dochody z tytułu umów najmu, dzierżawy, lub innych umów o podobnym charakterze, którzy wybrali opodatkowanie od przychodów ewidencjonowanych w formie ryczałtu. Termin złożenia tego rozliczenia ostatecznie przypada na dzisiaj.

– Konsekwencją niezłożenia tego rozliczenia w terminie jest kara pieniężna, która wynosi od jednej dziesiątej do wielokrotności płacy minimalnej. Minimalna płaca opiewa na kwotę 1317 zł, a więc dolna granica kary wynosi 137 zł, jej maksymalna wysokość to przeszło 26400 zł – mówi Beata Grządziel, starszy komisarz skarbowy w Urzędzie Skarbowym w Jeleniej Górze. Wysokość kary uzależniona jest od wielkości prowadzonej działalności oraz od przychodów, które nie zostały wykazane.

Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, 27 stycznia 2010 r. weszły w życie korzystniejsze dla podatników przepisy, które wprowadzają zmiany w opodatkowaniu ryczałtem najmu. Teraz od przychodów z najmu podatnicy będą płacić ryczałt w wysokości 8,5 procent. Dotychczas było tak, że stawka 8,5-procentowa obowiązywała do przychodów nie przekraczających równowartości 4 tys. euro. Dotychczas za nadwyżkę podatnicy musieli zapłacić dwudziestoprocentowy podatek. Zmiany obejmują podatników, którzy uzyskują przychody od 1 stycznia 2010 r.

Chociaż do rozliczenia pozostałych PIT – ów czyli 37 i 36 pozostały jeszcze trzy miesiące, pracownicy urzędu skarbowego przypominają, by ze złożeniem tych rozliczeń nie czekać do ostatniej chwili. Ostateczny termin złożenia tych dokumentów to 30 kwietnia, który przypada w piątek. Nie można będzie więc liczyć na przedłużenie terminu.

- Czym bliżej 30 kwietnia, tym co roku większe są kolejki do złożenia PIT- ów, warto więc powoli myśleć już o spełnieniu tego obowiązku. Przypominam też, że PIT- y 36 i 37 można złożyć drogą elektroniczną, ale jeśli będziemy składali je z małżonkiem, małżonek musi złożyć we właściwym urzędzie pełnomocnictwo na druku UPL 1 – mówi Beata Grządziel. Osoby składające PIT – y indywidualnie, mogą je złożyć mailowo bez żadnego pełnomocnictwa czy elektronicznych podpisów. PIT- y można składać przez bramkę e-deklaracje, której link jest na stronie naszego urzędu. Jedynym PIT-em, który nie podlega złożeniu drogą elektroniczną jest PIT 28.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cieplickie place

Są nowe defibrylatory w Jeleniej Górze  

Czyżby Andrzej Duda?

Policyjna akcja "Pieszy"

Przetarg na kolejną stację

Magistrat do remontu

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

To teren zapuszczony

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
536
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
14%