MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Osobliwości świątyni

Wiadomości: Kowary
Poniedziałek, 11 lutego 2019, 6:03
Aktualizacja: Wtorek, 12 lutego 2019, 10:20
Autor: WAC
Fot. WAC
– To jeden z najpiękniejszych obiektów sakralnych w powiecie jeleniogórskim, a jednocześnie miejsce pełne osobliwości – tak o kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny mówi kierownik referatu promocji Urzędu Miasta w Kowarach Andrzej Weinke. Jedną z wielu z nich jest obraz ukrzyżowanej kobiety.

Obraz ukrzyżowanej kobiety znajduje się w górnej części jednego z ośmiu ołtarzy znajdujących się w kościele, któremu patronuje Czternastu Świętych Wspomożycieli. Pochodzi z początku XVIII wieku, lecz jego autor jest nieznany. Najprawdopodobniej jest to malarz pochodzący z tzw. szkoły krzeszowskiej, być może uczeń samego Michaela Willmanna.

Postać przedstawiona na obrazie to Wilgefortis, nazywana także Kumernis, Dzielną Dziewicą, Świętą Liberatą. Jej kult jako świętej był niegdyś dość popularny, obecnie jest to postać mocno zapomniana. Świadczy o tym fakt, iż w 1969 roku została ona wykreślona z Martyrologium Rzymskiego – oficjalnego spisu świętych i błogosławionych Kościoła Rzymskokatolickiego. Powszechnie kwestionuje się też jej historyczność.

Według wczesnośredniowiecznej legendy - Wilgefortis była córką króla Luzytanii, czyli krainy położonej na pograniczu dzisiejszej Portugalii i Hiszpanii – mówi Andrzej Weinke. - Ojciec postanowił wydać ją za mąż za władcę Sycylii, który był poganinem. Wilgefortis, jako gorliwa chrześcijanka nie chcąc za męża innowiercę ogłosiła bunt, za co ojciec zamknął ją w ciemnicy. By uratować się przez zamążpójściem tak żarliwie modliła się do Chrystusa, że na jej twarzy wyrosła broda. To oczywiście odstraszyło jej przyszłego męża, a w ojcu wzbudziło taką wściekłość, że nakazał ją ukrzyżować. Niedoszła panna młoda zmarła na krzyżu. Zgodnie z tą legendą, Wilgefortis przedstawiana jest jako brodata postać o rysach kobiety przybita do krzyża. Kowarska Święta, co jest spotykane niezbyt często, brody jednak nie ma. Ma za to jeden but cudownie zrzucony. Wiąże się to z kolejną opowieścią o biednym skrzypku, który gdy potrzebował wsparcia, dostał od Wigefortis złoty trzewik. Taki trzewik, a i samego skrzypka odnajdziecie na obrazie w naszym kościele. Postać ta stała się opiekunką grajków ulicznych, artystów i muzyków.

Dodajmy że figurę Wilgefortis można zobaczyć w jednej z kapliczek kalwarii w Wambierzycach. Jej obraz na szkle posiada też w swoich zbiorach Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, zaś figurę Muzeum Śląska Opolskiego w Nysie. Postać ukrzyżowanej kobiety jest również inspiracją dla artystów różnych dziedzin sztuki. Wątek Wilgefortis powraca w książce Olgi Tokarczuk "Dom dzienny, dom nocny". Na jej podstawie Teatr Wierszalin wystawił sztukę "Ofiara Wilgefortis". Teatr Muzyczny w Gdyni zaprezentował spektakl "Kumernis" Agaty Dudy-Gracz w jej reżyserii. Legenda Wilgefortis oraz poświęcony jej zakon brodatych kobiet jest ważnym wątkiem w komiksie Castle Waiting autorstwa Lindy Medley.

Obraz ukrzyżowanej Wilgefortis to nie jedyna osobliwość kowarskiej świątyni. Na jej sklepieniu można zobaczyć malowidło przedstawiające wrota piekieł. Miłośników sztuki sakralnej oraz regionalistów zapewne zainteresują pochodzące z XV wieku freski przedstawiające wszystkich świętych, namalowane w przyziemiu wieży. Wewnątrz kościoła znajdują się aż trzy przedstawienia św. Jana Nepomucena – dwie figury oraz jeden obraz. W jednym z ołtarzy bocznych świątyni umieszczono kopię figurki Praskiego Dzieciątka Jezus. Na zewnątrz świątyni znajduje się natomiast cenna rzeźba zwana Madonną na potworze. Natomiast wszyscy, którzy pamiętają przerabianą w szkole średniej średniowieczną „Legendę o św. Aleksym” powinni zobaczyć ołtarz poświęcony tej postaci.

Twoja reakcja na artykuł?

20
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstanie plac zabaw

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Poświęcili kapliczkę

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~heretyk 11-02-2019 6:39
Kiedy wykreślą Wojtyłę ze świętych za ukrywanie p...li?
~xiz 11-02-2019 15:13
do: ~heretyk (6:39)
Nigdy, przecież między innymi na tym polegały jego wielkie zasługi dla kościoła.
~były jg 11-02-2019 16:21
do: ~xiz (15:13)
Kłamiesz jak szkop Tusk i jak TW bolek, i jak każdy komuch, JP2 nie ukrywał p...lii.
komentarz usunięty
komentarz usunięty
~heretyk 11-02-2019 19:26
odpowiedź na usunięty komentarz
Liczą się fakty i odwaga tych co piszą .A ta gazeta jest wiarygodna?/...
~Pi 11-02-2019 19:39
do: ~heretyk (6:39)
Zaraz po spaleniu heretyka na stosie
~Juliusz 11-02-2019 21:36
do: ~heretyk (6:39)
Z pytaniem tym zwróć się panie heretyk do Biedronia.
~Ben 11-02-2019 6:46
Co drugi papież był jak nie mordercą to seksualnym oprawcą.
rymcycymcy 11-02-2019 10:12
Noo :) ...złote, a jakie skromne ! :)
~anon 11-02-2019 11:53
Cenię Pana Andrzeja Weinke za jego dogłębną wiedzę na temat historii Kowar, ale ten artykuł jest tak hermetyczny, że może zainteresuje 1 na 1000 osób - brutalnie ujmując - przynudzanie. Tak samo brzmiały wywody o "cyprysiku nutkajskim" i wiele innych. Naprawdę kolejne próby promowania miasta w takiej niestrawnej formie nic nie dają i nie przyciągną wielu turystów do Kowar - a przecież taki był chyba cel tej publikacji? Lepiej sprawdziłby się Pan na stanowisku w jakimś archiwum (bardzo szanuję) a na kierownika działu promocji Kowary potrzebują kogoś z większą iskrą i wyczuciem obecnych czasów i tego, jak dotrzeć do ludzi
~xiz 11-02-2019 15:15
Kobieta z brodą? Niektórym nie potrzeba do tego żadnych modlitw :D
~pytamy 11-02-2019 17:18
Nieważne co wisi na obrazkach, jakimi bzdurami jest oklejona każda historia kościelna, bo wszystko to jedno wielkie łgarstwo. Oparte na naiwności ludzi, a także umiejętnym szantażu emocjonalnym, którzy zastraszeni wizją piekła, zrobią wszystko co im każe cwany klecha. Ja pomijam tu sprawy logiki i używania mózgu - nie każdemu prostakowi jest to dane. Ale są FAKTY. Zaistniałe, udowodnione, wszystkim znane, choć z zadziwiającą łatwością rozgrzeszane, Podczas gdy proste błędy są obecnie traktowane z dziką furią przez fanatyków kościelnych. Te FAKTY to zachowanie i prowadzenie się kościoła przez wszystkie wieku - do dzisiaj. Szczególnie parszywe są lata 1400-1800, kiedy kościół kradł i mordował na potęgę, żeby się wzbogacić i złapać w swoje grzeszne i krwawe łapy jak najwięcej władzy. Odkrycie Ameryki zaowocowało niesamowitym okrucieństwem i bezwzględnymi morderstwami na milionach Indian i tysiącach Europejczyków spalonych na stosach i zamordowanych w czasie przesłuchań w kościelnych salach tortur. DLATEGO NAJISTOTNIEJSZE PYTANIE jakie należy zadać kościołowi, to SKĄD MIELIŚCIE PIENIĄDZE NA TE WSZYSTKIE KOŚCIOŁY, MAJĄTKI, MILIONY HEKTARÓW POSIADŁOŚCI ZIEMSKICH? Urząd skarbowy interesuje się każdym, co kupi sobie najtańszy samochód, tymczasem biliony jakimi obraca kler,są jakby niezauważone. Kościół nie produkuje niczego, sprzedaje tylko kłamstwa, oraz wymusza, oszukuje, zastrasza ludzi małego umysłu i trzęsącej doopy.Skąd więc te bogactwa? MY wiemy. Ale niech na to odpowiedzą ci, co tym zarządzają. Skąd w Polsce kościół ma tyle majątków? Bo każda kościelna cegła ocieka krwią.
~ 11-02-2019 17:58
do: ~pytamy (17:18)
Bardzo trafna ocena katolickiej organizacji ludu bożego. Można by dodać, iż lud ten szczyci się dwoma tysiącami historii swojego kościoła a więc szczyci się wszelkimi zbrodniami, o których mowa powyżej.
~Jaa 11-02-2019 18:16
do: ~pytamy (17:18)
Jakiś Ty FAKTYczny i wszystko wiedzący!
~były jg 11-02-2019 19:54
do: ~pytamy (17:18)
Wykład jak na szkoleniu partyjnym PZPR.
~soclib 11-02-2019 21:20
Na takiej konstrukcji jak kościół katolicki i komunizm został zbudowany PIS.Nie 2000 lat a 1700.
~Onama 11-02-2019 21:24
Kowary mają babę na krzyżu a Karpacz i Szklarska ciupagi zakopiańskie... No i git.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zmiana na skrzyżowaniu

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Coraz więcej w mieście stojaków dla rowerów

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Przedszkole ma się dobrze

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
907
Tak
24%
Nie
73%
Nie wiem
4%