MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Ośmiu wspaniałych u prezydenta

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 8 czerwca 2009, 12:33
Aktualizacja: Wtorek, 9 czerwca 2009, 8:16
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Po 3250 złotych nagrody od Marka Obrębalskiego dostało dziś w ratuszu ośmiu absolwentów dwóch renomowanych liceów jeleniogórskich: pięciu z „Norwida”, trzech – z „Żeroma”. Uroczystość wręczenia kopert była przyczynkiem do dyskusji o przyszłości młodzieży i kondycji jeleniogórskich uczelni wyższych.

Najlepsi z najlepszych: tak można określić ośmiu młodych jeleniogórzan, którzy – choć jeszcze oficjalnie nie znają wyników matur – indeksy mają już w kieszeni. To laureaci najwyższych etapów olimpiad przedmiotowych, którzy dziś wraz ze swoimi opiekunami oraz dyrektorami szkół zostali zaproszeni do ratusza.

Prezydent Marek Obrębalski pogratulował wyników w nauce i sukcesów. – Myślę, że ta nagroda pomoże wam w starcie w dorosłe życie – powiedział wręczając koperty i dyplomy. Wszystko w obecności sekretarz miasta Agaty Żmijewskiej, której córka Paulina znalazła się wśród nagrodzonych. Był też zastępca prezydenta Zbigniew Szereniuk oraz Waldemar Woźniak, naczelnik wydziału oświaty.

Na liście uhonorowanych, oprócz Pauliny, znaleźli się: Katarzyna Król, Marta Kut i Marek Szajda z ZSO nr 1 im. Żeromskiego oraz Anna Kosińska, Magdalena Szpecht, Dorota Kaczmarek i Dominik Dymitriuk z ZSO nr 2 im. Norwida.

Nagrodzeni podzielili się z prezydentem miasta wizją najbliższej przyszłości. Wszyscy mają już indeksy w kieszeni, ale jeszcze nie wszyscy podjęli decyzję, w której uczelni będą studiowali. – Mam nadzieję, że po studiach tutaj wrócicie – powiedział Marek Obrębalski. Zapytał też, jakie są braki w jeleniogórskim szkolnictwie wyższym. – Przede wszystkim brakuje uczelni humanistycznych – odpowiedziała M. Szpecht. – A Kolegium Karkonoskie? – drążył szef miasta. – Nie ma o nim dobrej opinii – usłyszał.

Jednak zdaniem zastępcy prezydenta Zbigniewa Szereniuka wyjazdy młodzieży na studia w miastach wielkości Jeleniej Góry to zjawisko naturalne. – Absolwenci pragną też wyrwać się z domu i zaznać wolności. Przyciągają ich inne, większe ośrodki akademickie – dopowiedział.

Jadwiga Dąbrowska, dyrektorka II LO im. Norwida, podkreśliła, że uczelnie jeleniogórskie mają swoją klasę i wielu absolwentów właśnie je wybiera. Także ze względów materialnych. – Rodziców nie stać, aby utrzymać dzieci w innym mieście, a na dzień dobry stypendium się nie dostaje. Zresztą miejscowe uczelnie są wybierane przed dobrych i solidnych uczniów, a nie tylko dopuszczających – dodała.

Marek Obrębalski zwierzył się ze swojej przeszłości. Studiował na Akademii Ekonomicznej i jak zaznaczył – na początku studiów – miewał rozmaite dziwne pomysły. Szczegółów jednak nie zdradził. Nie ukrywał jednak, że poczucie wolności studenta wspomina bardzo miło. – Wszystko przed wami: jak tu wrócicie po studiach, to mi opowiecie, jak było – zażartował.

Przy napojach, cukierkach i ciastkach długo rozmawiano o szkole, nauczycielach i czekających obecnych na sali absolwentów nieuniknionych rozstaniach z domem rodzinnym w roku akademickim. Póki co gospodarze spotkania życzyli młodzieży udanych wakacji. Najdłuższych w ich szkolnej karierze. Będą mieli wolne aż do października.

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstanie przedszkole

Śmierć na żwirowni

Dla komfortu pasażerów

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~olo 8-06-2009 12:47
pan prezydent zyje marzeniami,kaktus mi na rece wyrosnie jak ci mlodzi ludzie wroca na ta wioche(perspektywa pracy w Tesco-jazda na wrotkach)
~czarna ręka 8-06-2009 12:47
Mnie się nawet nie chce do końca czytać tego. Zapytam tylko czy znalazły by się może pieniążki dla tych bardzo biednych uczniów,którzy mając jakieś nawet niewielkie wsparcie finansowe na zakup pomocy naukowych mogli by być również najlepszymi z najlepszych?????? Kiedy chodziłam do szkoły znałam takich co byli dosłownie prymusami a mogli być jeszcze lepsi żeby np. mieli z raz w tygodniu dostęp do internetu (piszę na przykład- bo to nie wykładnia).
~student do "szefa miasta" !!! 8-06-2009 12:49
Kolegium Karkonoskie NIE !!!!! jest uczelnią humanistyczną !!! Na KK są trzy wydziały: Wydział TECHNICZNY - kształcący na studiach INŻYNIERSKICH oraz Wydział Przyrodniczy - gdzie prowadzone kierunki, np. Pielęgniarstwo - też nie są humanistyczne. A stypendia na KK są dożo wyższe niż na innych uczelniach. No a od środy jest sesja :(
~student 8-06-2009 12:51
Panie Obrębalski!! Po co mają tutaj ( do Jeleniej Góry ) wracać? Te miasto żyje tylko z handlu, tutaj nie ma żadnych przedsiębiorstw, które mogłyby być miejscem pracy dla wykształconej młodzieży. Co my tutaj mamy? "Niemieckie obozy pracy", gdzie wykorzystują tylko ludzi płacąc minimalną pensję. Jelfa? Ok, trzeba mieć znajomości, co jeszcze mamy Panie Prezydencie? Wiem, blisko góry! Ale nawet i tego nie potraficie wykorzystać, aby promować miasto Jelenią Górę i przyciągać tutaj kapitał polski jak i zagraniczny. Najlepiej to Wam wychodzą przekręty, wyprzedając ziemię po znajomości. Zacznijcie coś działać, bo jak na razie miasto te schodzi na PSY! Bierzcie przykład z Wrocławia, z tego jak jest zarządzany! I jeszcze jedno Panie Prezydencie- czy Pan nie ukończył studiów o specjalności związanej z zarządzaniem miastami? Może się Pan popisać, bo czasu coraz mniej. Dziękuje za uwagę
~J.G. 8-06-2009 13:17
Gratuluję Magdzie Szpecht :)
~Studentus Medicus, primum nocere 8-06-2009 13:23
Żenada. Najwybitniejszy jeleniogórski licealista z Żeroma P.T., wielokrotny finalista rozlicznych olimpiad i konkursów (także międzynarodowych) matematycznych nie dostał stypendium. Ż e n u a. Kij, i tak wielkość udowodniona, a potwierdzona z pewnością będzie w toku studiów i życiu naukowym wielokroć. Pozdrawiam (: Strasznym jest fakt dominacji średniej z dobrych ocen z wuefu i PO nad rzeczywistymi osiągnięciami.
piipi 8-06-2009 13:26
~Pan Prezydent ..jest rowniez *Cudownie Wspanialy !
piipi 8-06-2009 13:29
zobaczcie zdj.nr.6,a gdzie radosc Pana Prezydenta jest tak fajnie ciepla !
rymcycymcy 8-06-2009 13:54
No Magda nieźle dowaliłaś z tą opinią o KK, brawo za szczerość ! ;) Pewnie poszło w pięty. Postawiłbym Ci za to piwo, ale kujonki przecież nie piją nic oprócz mineralnej bez gazu ;)
rymcycymcy 8-06-2009 13:57
Jak oglądam zdjęcia, to przypomina mi się taki film Mario Bross ...i sympatyczne stworki - gumbasy :)))
Cień 8-06-2009 14:46
Do Rymcycymcy. No co ty, Gumbasy są bardziej sympatyczne, chyba, że masz na myśli inteligencję. ;-)
~jv 8-06-2009 15:47
Do ~Studentus Medicus, primum nocere; wszyscy dobrze wiemy ze prócz sukcesów w olimpiadach trzeba także wykazywać się wiedzą z innych dziedzin. Pieniędzy nie dostał też A.Ł. finalista i laureat dwóch olimpiad z przedsiębiorczości. Same olimpiady to nie wszystko P.T. po prostu olał sobie inne przedmioty tak jak niektórych nauczycieli. Ci obecni na sali potrafili połączyć olimpiady i zwykłą naukę w szkole. A swoją drogą wszystko okaże się za parę lat gdy nauka przyniesie owoce...
~Binghiman 8-06-2009 16:50
haaaaaaa :D kujony :D
ago. 8-06-2009 18:05
Jak oglądam zdjęcia, to widać na nich, że jedna z dziewcząt została obdarowana aż trzy razy (zdj. 3, 4, i 10)! Dla niej szczególne gratulacje!
~ 8-06-2009 18:38
BZDURA !!!! NIE OD MARKA OBRĘBALSKIEGO TYLKO OD NAS CZYLI PODATNIKÓW !!! JUŻ WIDZĘ JAK ON DAJE SWOJE PIENIĄDZE - ON JE TYLKO PRZEKAZAŁ - CZY PYTAŁ NAS O ZDANIE . CUDZE PIENIĄDZE ŁATWO SIĘ ROZDAJE. PSEUDO GOSPODARZ.
~ 8-06-2009 19:59
No , no nie róbcie z tych szkółek RENOMOWANYCH SZKÓŁ!! Chwalić się sukcesami za pieniądze rodziców (wydatki poniesione na korki) to fajna sprawa, a czy w pozostałych jeleniogórskich szkołach nie ma uczniów, którzy zasługują na miano prymusa???
_Dag 8-06-2009 20:03
Do czarna ręka - ależ naturalnie, szkoły dokładają niektórym uczniom spoza Jeleniej na bilety miesięczne :) A tak na poważnie - jak doświadczenie uczy, stypendia to marchewka dla wybrańców. Reszta nawet jakby nie wiem jak się starała, zawsze tylko bacik.
~... 8-06-2009 20:37
Dobry wieczór! :) jestem jedną z osób, która otrzymała dziś nagrodę i szczerze powiem, że nigdy nie musiałam chodzić na żadne korepetycje. Wystarczyło mi uważać na lekcjach i odrobinę popracować w domu. Natomiast do w przygotowaniach do olimpiad pomagają nauczyciele, dlatego płatne korepetycje są naprawdę zbędne. Żeby dobrze przygotować się do etapu ogólnopolskiego trzeba przede wszystkim pracować indywidualnie. Za to nas dziś nagrodzono. Szkoda, że ci, którym coś się w życiu nie udało, muszą uparcie dawać wyraz swojej zawiści. Pozdrawiam.
NICpoŃ 8-06-2009 20:44
A na wspieranie biedniejszej młodzieży nie ma... :(
~lol 8-06-2009 20:47
za olimpiadę ekologiczną taką grubą kasę.. lol :|
~silence 8-06-2009 21:52
Szczególne brawa dla Kasi! :) Bo widzicie, Kasia nie jest kujonem, ona jest po prostu zdolna! :)
~czarna ręka 8-06-2009 22:08
~~Dag~~Moja znajoma od gminy dostaje 100 zł. na bilety dla swoich dzieci a kosztują one 238 zł. Chłopak jest bardzo zdolny a znajoma choć zasówa na 2 etaty nie ma pieniążków żeby zapewnić synowi jakieś podstawy dokształcania choć on tego pragnie. Masz rację-"stypendia to marchewka dla wybranych".
~~pkp 8-06-2009 22:17
niezle, bo np uczniowe z norwida ktorych znam to byly lizusy i tylko lizaniem zarabialy na to co maja... nie bede mowil o nazwiskach noo i oczywiscie to nie wszyscy z nich , a zgadzam sie ze zamiast dawac tym pieniadze nalezaloby zadbac o biednych zdolnych a nie popierac tylko bogatych ktorzy maja dostep do wszystkiego...
~optymista 8-06-2009 22:44
Gratuluję wszystkim wyróżnionym i ich prowadzącym pedagogom. Panie Prezydencie za rok będą następni zdolni i pracowici i to bardzo cieszy. Do obrzucania błotkiem już pewnie się przyzwyczailiśmy się, nawet nieudacznikom i pieniaczom ulżyło. Każdy niech szuka sobie sobie swojego miejsca w wolnej przestrzeni. Pani Magdziu Szpecht jest Pani ozdobą naszej dzielnicy. Panie Grzywacz Panu życzę dalszych udanych łowów talentów.
~kizior 8-06-2009 23:08
"Mam nadzieję, że po studiach tutaj wrócicie – powiedział Marek Obrębalski." hehe ciekawe czy za kilka lat będzie do czego wracać? Z drugiej strony to ciekawi mnie dlaczego tylko osiem osób jest wyróżnionych tymi nagrodami? Czy naprawdę w tym roku tylko osiem zdolnych osób zdawało maturę? Czy znowu okaże się ,że głosowali jak chcieli a wybrali kogo trzeba?
ago. 8-06-2009 23:34
Co prawda, to prawda, jak nie nagrodzono laureatów olimpiad, a wyróżniono tych, co mają dobre stopnie ze wszystkiego, to jest jakieś nieporozumienie. Olimpijczycy to z reguły wybitne jednostki, a ci "wszechstronni" to raczej kujony. To na olimpijczyków trzeba chuchać i dmuchać, bo z nich mogą być geniusze, a to są najrzadsze okazy.
~Tak czytam.... 9-06-2009 0:12
i nadal widzę "polskie piekiełko" czemu kopiecie młodych ? za "żałosne" 3250 os Sknerusa ?
~lol 9-06-2009 7:27
te dzieci nie mają umiejętności dysponowania gotówką, zmarnują wszystko! zabrać im natychmiast!
~Tubylec 9-06-2009 7:54
Pan Prezydent bryluje niemal na wszystkich fotkach. Ale to nie on był bohaterem tego spotkania. Prawdziwych bohaterów - zdolną młodzież chcielibyśmy poznać. Panie Redaktorze! To ich fotki tu powinny być. Obrębalskiego i Szereniuka już wszyscy znamy aż nadto.
~ 11-06-2009 12:25
Lanserze Obrębalski zajmij się lepiej tym jaki masz burdel w PEC-u pod rządami swego pupilka
~spec 11-06-2009 12:57
Już niedługo wybory - zleci zanim się obejrzysz- i wyborcy Cię rozliczą nasz kochany prezydencie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Miastu na urodziny

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
282
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%