MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Ośmiornica w ZUS

Wiadomości: Dolny Śląsk
Środa, 10 maja 2006, 0:00
Autor: Polskie Radio Wrocław 96,7 FM
Kilka milionów złotych miał stracić Zakład Ubezpieczeń Społecznych na aferze korupcyjnej w swoim wałbrzyskim oddziale. Do tej pory zarzuty w tej sprawie postawiono 60-ciu osobom, w ciągu ostatnich dwóch dni zatrzymano około 30 podejrzanych, m.in. byłego wojewodę wałbrzyskiego Jerzego S.

Afera łapówkarska w wałbrzyskim ZUS-ie sięga roku 1995. Wtedy właśnie wręczono pierwsze łapówki – ustaliła wrocławska Prokuratura Apelacyjna. Na razie śledczy mają dowody na udział w aferze co najmniej 200 osób.

Od kilku miesięcy szykowano masowe zatrzymania podejrzanych. W poniedziałek i wtorek zatrzymano około 30 osób, w tym 10 lekarzy, 2 adwokatów, jednego radcę prawnego, 2 pracownice Sądu Okręgowego w Świdnicy i jednego pracownika wałbrzyskiego ZUS-u.

Pozostali to osoby wręczające łapówki. Na najbliższe dni planowane jest zatrzymanie kolejnych 30 osób. Aresztowano na razie siedmiu podejrzanych, w tym lekarza, radcę prawnego, pracownicę sądu, lekarza oraz trzy osoby dające pieniądze. Do sądu wpłynął właśnie wniosek o aresztowanie dwóch adwokatów.

Zatrzymani lekarze to biegli sądowi i orzecznicy ZUS. Śledczy zaznaczają, że łapówki wręczali przez pośredników zarówno ludzie bogaci jak i biedni. Nie chcą ujawnić jaka rola w całej aferze była byłego wojewody Jerzego S. Wyjaśniają natomiast, że prokuraturę i ZUS czeka teraz żmudne obliczanie strat i weryfikowanie dokumentacji.

Ci którzy wręczali łapówki muszą się liczyć z odebraniem świadczeń rentowych. Prokuratura Apelacyjna i dolnośląska policja zapowiadają na czwartek specjalną konferencję prasową, na której ujawnią szczegóły afery.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ćwiczenia na lotnisku

Hit Toyoty! Wielki powrót Camry po 15 latach!  

Rajd zdewastował las?

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~antysocjalista 10-05-2006 22:26
zlikwidować ten komunistyczny przeżytek! nagrody sobie dali
~Ryhu09 17-02-2007 22:07
SPAT planuje zatrzymanie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory coraz bliżej. PiS apeluje

Listy eurokandydatów

Konferencja PiS: Wybory i lokalne połączenia

Świętowali nasi strażacy

Mali przedsiębiorcy

Sonda

Wg. rządu najlepiej zarabiający mają finasować 500+ dla osób niepełnosprawnych. Czy to jest słuszne?

Oddanych
głosów
325
Tak
34%
Nie
59%
Nie mam zdania
6%