MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Osaczeni dzięki Internetowi i telewizji

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 19 lutego 2010, 8:18
Aktualizacja: Sobota, 20 lutego 2010, 8:21
Autor: Angela
Fot. Angela
W Sądzie Okręgowym w Jeleniej Górze odbyła się kolejna rozprawa w sprawie morderstwa, do jakiego doszło z 2 na 3 stycznia 2009 roku w Karpaczu. Wówczas z rąk dwóch sprawców śmierć poniósł Adrian C. Zabójcy uciekli. Udało się ich namierzyć po emisji telewizyjnego programu policyjnego 997 oraz zdjęciom na portalu „Nasza klasa pl”.

Na ławie oskarżonych o zabójstwo Adriana C. zasiadł Michał Z., student II roku Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, syn biznesmana posiadającego firmy motoryzacyjne w całej Polsce . Obok niego, ale z wolnej stopy za pobicie ze skutkiem śmiertelnym odpowiadał też Mateusz K.

Podczas wczorajszej rozprawy sędziowie przesłuchali kilku z ważniejszych świadków w tej sprawie. Jednym z nich był właściciel pubu „Kotłownia”, przed którym doszło do szarpaniny, a następnie bijatyki. Mówił on, że do pubu przyjechał zaalarmowany przez swojego barmana. Pytany przez obrońców zeznał, że Adrian C. w chwili jego przyjazdu do pubu był wpół przytomny, leżał na ziemi na lewym boku na końcu baru od strony toalety.

Świadek szczegółowo opowiadał też o tym, w których miejscach widoczna była krew poszkodowanego, ile czasu zajął mu dojazd z domu do pubu, kiedy wezwał policję i ile kroków zrobił Adrian C, zanim upadł przy barze na podłogę oraz czy przez policję zostały zabezpieczone wszystkie ślady krwi w pubie.

Tuż po nim zeznawał kolejny świadek, który jako pierwszy zadzwonił na policję z informacją o tym, kto może być sprawcą zabójstwa. Jego siostra powiedziała mu, że jej kuzynka była z podejrzanymi na imprezie sylwestrowej w Karpaczu, i że są oni podejrzani o zabójstwo. Następnie pokazała mu zdjęcia na naszej klasie. Mężczyzna zdecydował się zadzwonić na policję po obejrzeniu programu telewizyjnego 997.
– Nie znam tego człowieka, nie wiem kim są oskarżeni, zadzwoniłem na policję, bo chciałem pomóc rodzinie tego zamordowanego – mówił drugi świadek.

Następnie sąd przesłuchał siostrę poprzedniego świadka. Dziewczyna twierdziła, że informację o poszukiwanych sprawcach zabójstwa otrzymała od kuzynki, która bawiła się z oskarżonymi podczas sylwestra w Karpaczu. Ona sama kilka dni później również zadzwoniła na policję, jednak nie chciała podać swoich danych osobowych. Co więcej, nie pojawiła się na pierwszej rozprawie i wysłała do sądu list, w którym twierdziła, że boi się o swoje życie.
– To był impuls, że zadzwoniłam na policję, żałuję tego – powiedziała na rozprawie.

Dziewczyna nie potrafiła jednak odpowiedzieć na pytanie obrońcy Mateusza K. dlaczego napisała, że obawia się o swoje życie i dlaczego powiedziała, że żałuje poinformowania policji.

Przypomnijmy: Sześcioosobowa grupka przyjaciół, w tym Michał Z. i Mateusz K., przyjechali na kilka dni do Karpacza na sylwestra. Mieli się dobrze bawić na dyskotekach oraz na stokach w górach, po czym planowali wrócić do swojego miasta – Obornik Śląskich.

Zanim jednak wyjechali, mieli za „głupią minę” zadać przypadkowemu mężczyźnie śmiertelne ciosy pięściami i nożem. Następnie wyjechali z Karpacza. Policja szukała sprawców zabójstwa przez około trzech miesięcy. Prowadzone na miejscu postępowanie nie przyniosło jednak żadnych rezultatów.

Dopiero 14 kwietnia na podstawie zebranych materiałów dowodowych ustalono, że sprawcami są Michał Z. i Mateusz K. Sprawców ustalono po emisji telewizyjnego programu 997. Pokazano w nim portrety pamięciowe sprawców. Zabójcę zdradził między innymi charakterystyczny pasek.

Michał Z. ani Mateusz K. nie przyznają się jednak do zarzucanych im czynów. Mateusz K. powiedział w zeznaniach, że on brał udział tylko w zwykłym pobiciu. Za sprawcę zabójstwa wskazał swojego kolegę, Michała Z. W wyjaśnieniach utrzymywał też, że został uderzony przez Adriana kastetem i stracił przytomność. Ten argument uznano jednak jako linię obrony. Obaj mężczyźnie nie byli dotąd karani. Mieli też pozytywną opinię w środowisku. Teraz grozi im do 25 lat pozbawienia wolności a nawet dożywocie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Czytelniczka: drogo i brudno

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~m 19-02-2010 8:36
kara śmierci, a nie dożywocie! Czas do niej wrócic !
~ulyssenardin 19-02-2010 9:01
kara śmierci!!!
~ 19-02-2010 9:06
tatuś go wykupi, po dupie nie dostanie, śledźcie sprawę na bieżąco
~ 19-02-2010 9:07
ja proponuję dożywocie ciężkich prac społecznych np w kopalni lub kamieniołomach. Kara śmierci jest za mało dotkliwa, powinni odkupić społeczeństwu swoje winy.
~Jano 19-02-2010 9:14
Też jestem za karą śmierci dla morderców
~~~ 19-02-2010 9:31
dożywocie przy budowach autostrad i dróg. to byłby największy pożytek dla społeczeństwa
~olo 19-02-2010 9:32
no to chłopcy mają głupie miny i przesrane życie
~Jano 19-02-2010 9:33
Też jestem za karą śmierci dla morderców
~Derik 19-02-2010 9:44
I po co te Z. i K. I tak wszyscy wiedzą o kogo chodzi. Przynajmniej w przypadku pana Z. gwiazdy na niebie mrugają......Tatuś załatwi. Wyjdzie na to, że działali w obronie własnej i to oni są ofiarami. Sprawiedliwość przestaje działać tam, gdzie zaczynają działać pieniądze. Czy oskarżeni odpowiadają z wolnej stopy? To ciekawostka. Za piractwo trafia się do aresztu, za zabójstwo - siedzi w domciu, ba, nawet się studiuje za pieniądze podatników. Polski Wymiar Sprawiedliwości - zawstydził Dymomena.
~ 19-02-2010 10:25
do~~~!popieram a tak 25 lat na panstwowym garnuszku i jeszcze i ciasno w celach i do Strasburga skargi pisza
~mimi 19-02-2010 10:30
ten w garniturku to nawet na porzadnego ale za wyglad nie beda ich oceniac
~arew 19-02-2010 10:53
Wyobrażcie sobie taką sytuacje. Idziecie z kumplem do baru.Zaczepia cię wzrokiem jakiś leszcz.Zaczyna się z ciebie śmiać a może nawet obrażać.Ewidentnie chce się z tobą sprawdzić.Zachowaujesz godność i twarz i proponujesz mu wyjście przed lokal aby pokazał jaki z niego karateka. Nagle gość zaczyna skakać do ciebie z Kastetem!!możesz zginąć więc bierzesz nóż i kujesz go w brzuch.Możesz też uciec albo wcześniej wyjść z lokalu nie wdając się w kontakt wzrokowy ale wtedy każdemu leszczowi będziesz musiał odpuścić.W takim przypadku Honor jest gorszy od gówna. Nie mówię wcale że tak wyglądała ta sytuacja ale chłopak który zginął być może szukał zadymy .Wiem na pewno że nikt o zdrowym rozsądku nie wraca z kastetem sam do lokalu i nie szuka wzrokowej zaczepki. Jeżeli jednak się na to decyduje musi brać taką ewentualność zdarzeń. Lokal to takie specyficzne miejsce.Należy być ostrożnym
Cień 19-02-2010 11:07
Dla morderców kamieniołomy do końca życia, bez możliwości zwrotu zwłok rodzinie.
willy 19-02-2010 11:22
Kiedyś w Karpaczu zastrzelono właściciela kantoru,ciekawe czy policja ustaliła sprawce.
nico 19-02-2010 11:59
DOŻYWOCIE !!! Ale znając nasz "niezawisły" sąd jeleniogórski i to że ci mordercy mają grube portfele to będzie kolejny śmieszny wyrok. Smutne, ale prawdziwe, że nie sprawiedliwość, ale wciąż kasa rządzi światem w takich smutnych i tragicznych sprawach !!!
~do arew 19-02-2010 12:19
właśnie sobie to wyobraziłem on cały czas zakładał że kogoś może zabić inaczej po co komu nóż jak idzie na zabawę
~ 19-02-2010 12:56
Kara śmierci ?Wypuścić ich i przeprosić, tatusiek i tak załatwi sprawę.Oby tak dalej to za parę lat strach będzie siedzieć we własnym domu !!!!
~Tomy M. 19-02-2010 13:47
Tatuś go wykupi, nie ma problemu. Zapłaci sporo ale synek zaraz po sprawie wyskoczy z puszki. Ważne aby sprawa przycichła, bo inaczej ciężko będzie wziąć ... a że biorą, wszyscy wiemy.
~normalny 19-02-2010 13:53
Do: ~arew Ty też psycholu chodzisz z nożem po ulicy? Jesteś nienormalny, takich jak Ty trzeba zamykać zanim cokolwiek zrobią, szprycować lekami i zrobić z nich bezpieczne warzywka.Wierz mi że gdy zobaczę gnojka z nożem z miejsca dzwonie na psiarnię. Was trzeba lać, lać i jeszcze raz lać. K*rwa za komuny spróbowałbyś mieć scyzoryk w kieszeni ... pięty by Cię bolały przez 3 miesiące ... "guma i wąskie drzwi" jak gadali wtedy gliniarze. Tylko że wtedy gliniarze mieli jaja i porządek był. Słabość obecnej policji to jednak nie wina systemu ... to kiepskie szkolenie i słabe zarobki. Pion dochodzeniowy jest niezły, praktycznie każda zbrodnia jest wykrywana, bo tam zarobki są inne, wyższe. Natomiast pion prewencji to totalne gówno, strażnicy miejscy mają większą ikrę od patrolów policyjnych.
~ 19-02-2010 14:13
Takich ludzi powinno sie skazać na dozywocie bez możliwości wczesniejszego zwolnienia (i tego wam życze) bowiem nie wiadomo, czy po raz drugi nie dopuściliby sie takiego samego czynu...... .....z takimi ludzmi to jak z narkomanami, można swój nałóg zaleczyć ale i tak predzej czy póżniej powrócą to tego.... ....zgadzam sie z wczesniejszymi komentarzami, że w Polsce powinna obowiązaywać kara śmierci....
~Cień 19-02-2010 14:46
Wydaje mi się, że nie należy tak radykalnie oceniać tych ludzi. Wiadomo, że agresję rodzi frustracja, co widzę też po sobie. Często nie potrafię poradzić sobie z własną frustracją. Czy ktoś zna jakąś dobrą metodę, bo trochę się obawiam, że kiedyś i ja mogę przesolić?
~gregor 19-02-2010 14:46
tak dożywocie nieh jedzą i sie leczą za nasze pieniądze w pudle jest jak w hotelu 5gwizdkowym nic nie brakuje żyć nieumierać a biedne dzieci z patologicznyh rodzin niemją co jeść i wco sie ubrać.
~Modlishka 19-02-2010 15:05
słowo za słowo, oko za oko, śmierc za śmierc
~ale jak mogl widziec ktos 19-02-2010 15:17
kto jechal do pubu ile krokow zrobil poszkodowany, dziewczyna boi sie o swoje zycie musi miec powod, dlaczego nie sprawdazaja czy czasem nie dostala sms-a z pogrozkami , albo e-maila, bo najpierw dzwoni a teraz sie boi . cos szybko tez sie ta sprawa toczy znajac opieszalosc sadow czyzby tatus chcial jak najszybciej miec juz synka w domu?
~do arew 19-02-2010 15:22
mowisz wzial noz, no ale przyzwoity czlowiek ktory jedzie sie pobawic nie nosi noza przy sobie chyba ze z zamiarem ze sobie go uzyje na pierwszym lepszym ktory go niezaakceptuje wzrokiem, wyobraz sobie co by to bylo gdyby za kazde krzywe spojrzenie dzgac nozem, wiec glupio gadasz
~ale jak mogl widziec ktos 19-02-2010 15:23
kto jechal do pubu ile krokow zrobil poszkodowany, dziewczyna boi sie o swoje zycie musi miec powod, dlaczego nie sprawdazaja czy czasem nie dostala sms-a z pogrozkami , albo e-maila, bo najpierw dzwoni a teraz sie boi . cos szybko tez sie ta sprawa toczy znajac opieszalosc sadow czyzby tatus chcial jak najszybciej miec juz synka w domu?
~do cien 19-02-2010 15:23
cien dam ci taka dobra rade ,ktora na pewno przyneisie dobry skutek. skocz sobie na glowke ze sneznych kotlow ! skoncza si etwoje problemy
~Tomi 19-02-2010 15:32
do gregor i innych : Ludzie co za pierdoły wypisujecie o tym życiu w celi na Naszym garnuszku i o luksusach panujących w wiezieniu !!! Są przepisy o metrażu i wyżywieniu i tutaj nic nie zmienicie. A jak tak każdy z Was uważa że za kratkami jest taki wersal to współczuje. Ja nigdy nie byłem w takim miejscu i nie chcę tam być. Posiedź w domu w jednym pokoju z innym człowiekiem przez parę dni bez możliwości wyjścia to się przekonasz jaki to luksus. Każdego dnia taki koleś będzie miał świadomość upływającego czasu i mijającego życia za kratami. To jest dopiero kara - 25 lat za kratką z własnymi myślami i z tym poczuciem że wyjdziesz jako stary gość bez niczego - kara śmierci to naprawdę w tym przypadku wybawienie.
Cień 19-02-2010 15:38
Do 14:46. To co robisz jest karalne! Chcesz mieć kłopoty? To zrób to jeszcze raz.
~ALDI 19-02-2010 15:41
TYLKO ŻYCIE ZA ŻYCIE!!!!!Kara śmierci i jeszcze raz kara śmierci!!!!!!!!!.Od czasu zniesienia kary śmierci,bezpieczeństwo społeczeństwa zmieniło się bez porównania,zabijają najmłodsi odbierając życie czyjeś i przekreślając własne.Syn zabija ojca lub matkę,ojciec kilkumiesięczne dziecko,matka córkę.Dzieci w szkołach podstawowych gotowe zabić choćby i zaraz nie wiadomo za co!!To świadczy o kondycji naszego PAŃSTWA w którym żyjemy a dożywocie prowadzi donikąd a oburza niczego niewinnych obywateli mających wrzoda społecznego na utrzymaniu.KARA ŚMIERCI!!!!!!!!!!
daria30119 19-02-2010 15:53
Dożywocie bez dwóch zdań. Jednak mam obawy,że tatuś jednego z oskarżonych może faktycznie za pieniądze zdziałać cuda.... Poza tym teraz Sąd powinien im "dokopać" za ich głupie miny...!
~wolfff 19-02-2010 15:55
z wolnej stopy, to jest ku*******HORR*RROR, a zlodzeje kolpakow maja sankcje, ja chyba cos zle przeczytalem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~grand 19-02-2010 17:12
kara smierci
~Do Cień 19-02-2010 20:48
Ciekawe ile ty powinieneś dostać za swoja głupote !!!
nico 20-02-2010 7:28
polska to piękny kraj wogóle, polecam krótki filmik : http://www.youtube.com/watch?v=JlFPLhyBwKw
~żal 24-02-2010 10:27
w polsce nie karaja ludzmi z pieniedzmi :) zwłaszcza w jeleniej .nasz sławny jeleniogórski motocykista tez nie siedzi za zabujstwo staruszki na przejsciu
~K..... 13-03-2010 12:57
d...le .....ludzie żal mi was!!!!!!!!!!!!!!!!!Co za d...le to piszą nie znając sprawy !!!!!!!!!!!!!!!! Na rozprawę przyszli znajomi zabitego!!!!!(Aż żal było patrzeć na takie dresy!!!!!!)Jacy znajomi pewnie taki i on był więc nikt mi nie wmówi że był świętym i grzecznym dzieckiem!!!!!!! Michał jest niewinny i mam nadzieję, że prawda wyjdzie na jaw!!!!
~Panie Boże TY to widzisz i nie grzmisz 30-03-2010 10:36
WIDAĆ ŻE SAME NIEUDACZNIKI WYPISUJĄ TE PIERDOŁY!!!!!!!!!!!!! Zawiść ludzka nie zna granic, w naszym kraju jak ktoś ma trochę kasy to od razu jest szczuty jak pies przez takich jak WY. Myśle że właśnie temu Michał jest winny że miał lepszy start od Was i teraz za wszelką cenę chcecie go zgnoić i wrobić w coś czego NIE ZROBIŁ!!! Mam szczerą nadzieję że Praswda i Sprawiedliwość zwiciężą i prawdziwy winny zostanie ukarany, a z Michała nie będzie robiony KOZIOŁ OFIARNY żeby zadowolić opinię publiczną i rodzinę zmarłego.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pożegnania w starostwie

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Stalowe rumaki w Karpaczu

Jubileuszowy bieg w Szklarskiej Porębie

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
452
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%