MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Orszak Trzech Króli także pod Śnieżką

Wiadomości: Karpacz
Sobota, 7 stycznia 2017, 8:42
Aktualizacja: Niedziela, 8 stycznia 2017, 8:16
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Robert Czepielewski
Po raz trzeci odbył się wczoraj (6.01) w Karpaczu Orszak Trzech Króli. Wydarzenie to co roku przyciąga wielu mieszkańców i turystów. Przed pochodem odbyła się msza w kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, spod którego wyruszył orszak śpiewając kolędy. Tradycją pochodu w Karpaczu są odgrywane przez dzieci jasełka. Nie inaczej było i w tym roku.

- Trzymamy się ogólnopolskiego scenariusza jasełkowego - mówi ksiądz Krzysztof Antończak, wikariusz w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Karpaczu – organizator pochodu. – Staramy się wybrać kilka scen, ale są to sceny, które najbardziej oddają temat danego roku. Podczas tegorocznego pochodu przedstawiliśmy drogę od stworzenia świata, grzechu pierwszego człowieka, co symbolizował wąż, którego widzieliśmy w pierwszym przedstawieniu. Później, kiedy szliśmy do stajenki towarzyszyli nam aniołowie niosący dla nas dobrą nowinę. Docierając do szopki spotkaliśmy Świętą Rodzinę nowo narodzonego Jezusa, którego w Księdze Rodzaju Pan Bóg zapowiada, że narodzi się potomek niewiasty, który zmiażdży głowę szatanowi – opowiada ks. Krzysztof.

Karpacki pochód Trzech Króli to nie tylko odniesienie do tradycji Kościoła Rzymsko-Katolickiego, ale jest także okazją do odtwarzania polskiej tradycji wypieku szczodraków.

- Jest to niestety zapomniana tradycja. Szczodraki były tradycyjną polską potrawą przygotowywaną na orszak
Trzech Króli. O smaku szczodraków decydował rok jaki minął. Jeśli był dobry, to rogaliki były duże i słodkie, jeśli rok był trudny - wtedy te bułeczki były małe, słone. W Karpaczu szczodraki zawsze są duże i słodkie w podzięce Panu Bogu za miniony rok – dodaje ksiądz Krzysztof.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Forum Turystyczne

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Orszak 7-01-2017 19:42
Fajnie ze Jelonka informuje wszystko o wszystkich po czasie!?h.j z takim portalem.
~Karpacz 7-01-2017 20:52
Szkoda,tylko,że nie było żadnego nagłośnienia.Sprzęt został przez cały Karpacz taskany tylko niestety głuchy .Wstyd,ze nikt nie sprawdził przed orszakiem jak toto działa.Szkoda było to wlec a późniejsze pukanie i dmuchanie na nic się zdało. Miasto znowu się nie popisało.Pan który to niósł niepotrzebnie był obciążony. W muszli kolo Mieszka tylko pierwsze rzędy uczestników wydarzenia mogły usłyszeć co ksiądz mówi i Św.rodzina Turystów i mieszkańców było od groma ale organizacja do kitu.
~RicY 7-01-2017 21:39
A co ma do tego miasto! Przecież to kościelna impreza! Pretensje do księdza wikarego!
~ksawercia 8-01-2017 14:12
I znowu jak co roku garstka nawiedzonych zawładnęła na kilka godzin przestrzenią publiczną w imię promocji jednej z wielu religii. Jak można przedstawiać drogę stworzenia świata skoro nikt jej nie zna? Jak można wciskać ciemnotę ,że potomek Maryi "zmiażdży głowę szatanowi" skoro od tysięcy lat zło odradza się w różnej postaci i na co dzień mamy z nim do czynienia. No i jeszcze żale do UM w Karpaczu ,że nie przygotowały nagłośnienia czy czegoś jeszcze. Kiedy wreszcie zatriumfuje rozum nad głupotą?
~MM 8-01-2017 18:03
Nie wydaje mi się ,żeby komentarz z 7.01.Karpacza to były żale czy pretensje po prostu stwierdzenie faktu a organizatorzy Orszaku wnioski wyciągną zapewne sami.
~HGW 9-01-2017 21:16
Rządzący w Karpaczu nie mają zielonego pojęcia o organizacji imprez. Wystarczy, że są góry a koncerty czy festyny to nie w tym mieście. Zresztą wystarczy przejrzeć kalendarz imprez i wszystko jasne. Kasa i tak leci z podatków to nie ma co się wysilać.
~ 10-01-2017 9:14
Swiat zostal stworzony w 7 dni, a Ziemia ma 5 tys. lat. Adam i Ewa sa naszymi rodzicami; poczeli nas z siebie, tudziez ze swoich dzieci. Maryja byla dziewica, chociaz miala meza. I tak dalej.Tego naucza KrK. brawo.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Finał z przytupem

Filia biblioteki w Wojkowie

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Wybory: Zwycięstwo PiS

Zaklęcia Harmonii

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
207
Tak
54%
Nie
38%
Nie wiem
8%