MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Orszak Trzech Króli dziś na ulicach Jeleniej Góry – zmiany w kursowaniu autobusów MZK

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 6 stycznia 2013, 7:35
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 stycznia 2013, 8:13
Autor: Org/red
Fot. Archiwum Jelonki.com
Już drugi rok z rzędu Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego organizuje 6 stycznia, Karkonoski Orszak Trzech Króli. Przypominamy, że dzisiaj wydarzenie rozpocznie się mszą świętą z góralską oprawą o godz. 12:00 w jeleniogórskiej bazylice, skąd o godz. 13:00 na ulice Jeleniej Góry wyruszy wielobarwny, rozśpiewany korowód, by dotrzeć do stajenki na Placu Ratuszowym.

Orszak, do którego każdy może się przyłączyć, przejdzie ulicami: Boczną – przez Plac Ratuszowy – Jasną – Grodzką – Plac Kardynała Wyszyńskiego – Aleję Bankową – Marii Konopnickiej – Solną – Szkolną na Plac Ratuszowy. Orszak poprowadzą Trzej Królowie, symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Na trasie odegrane zostaną cztery sceny tematyczne, nawiązujące do średniowiecznych mansjonów i przygotowane przez uczniów karkonoskich gimnazjów, tj.: „Orędzie Anioła Bożego” – Publiczne Katolickie Gimnazjum u św. Pankracego w Jeleniej Górze; „Republika Przyjemności” – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Piechowicach; „Wizyta u Heroda” – Gimnazjum w Mysłakowicach; „Walka dobra ze złem” – Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Jeleniej Górze.

Orszak zmierzać będzie do Stajenki usytuowanej na Placu Ratuszowym, by nawiedzić Świętą Rodzinę i w kulminacyjnym momencie pokłonić się Dzieciątku. Całość zakończy się wspólnym śpiewaniem kolęd z góralską kapelą „Janicki”. Trzon Orszaku stanowić będą dzieci z jeleniogórskich i karkonoskich szkół oraz przedszkoli. Przyłączający się do orszaku mieszkańcy i turyści otrzymają korony i śpiewniki.

W związku z tą uroczystością będą zmiany w kursowaniu autobusów MZK na czas trwania orszaku. Dzisaj (6 stycznia) w godz. 13.00–16.00 wyłączony z ruchu będzie Plac Kardynała Wyszyńskiego i Aleja Bankowa, przez co autobusy będą kursować inaczej.

Autobusy linii nr 1, na odcinku od przystanku „Podwale” do przystanku „Wyczółkowskiego”, będą kursowały objazdem przez ul. Jana III Sobieskiego, Karola Miarki, Spółdzielczą, Powstańców Wielkopolskich i Lipową z pominięciem przystanków: „Bankowa”, „Teatr”, „Sąd”, „Mała Poczta”.
Autobusy linii nr 2, na odcinku od przystanku „Podwale” do przystanku „Karola Miarki-Okopowa”, będą kursowały objazdem przez ul. Jana III Sobieskiego, Karola Miarki z pominięciem przystanków: „Skłodowskiej-Curie”, „Mała Poczta”, „Lipowa”.

Autobus linii nr 5 będzie kończył i rozpoczynał swój bieg na przystanku „Podwale” z pominięciem przystanków: „Teatr”, „Bankowa”. Natomiast autobusy linii nr 7 i 27, na odcinku od przystanku „Podwale” do przystanku „Żeromskiego”, będą kursowały objazdem przez ul. Jana III Sobieskiego, Karola Miarki, Spółdzielczą, Powstańców Wielkopolskich i Lipową z pominięciem przystanków: „Skłodowskiej-Curie”, „Mała Poczta”, „Mała Poczta”.

Autobusy linii nr 9 i 14, na odcinku od przystanku „Urząd Miasta” do przystanku „Mała Poczta”, będą kursowały objazdem przez Al. Wojska Polskiego z pominięciem przystanków: „Bankowa”, „Skłodowskiej-Curie”.

Autobus linii nr 10, na odcinku od przystanku „Różyckiego-Ogińskiego” do przystanku „Tunel”, będzie kursował objazdem przez ul. Różyckiego, Złotniczą, W. Pola z pominięciem przystanków: „Drzymały”, „Osiedle Robotnicze”, „Podwale”, „Bankowa”, „Urząd Miasta”, „Kochanowskiego”.

Autobus linii nr 19, na odcinku od przystanku „Teatr” do przystanku „Krasickiego”, będzie kursował objazdem przez ul. Piłsudskiego, Matejki, W. Polskiego z pominięciem przystanków: „Bankowa”, „Skłodowskiej-Curie”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czy będzie budowa nowej hali?  

Bilety MZK też podrożeją?

Nagroda za zdjęcie z Biegu Piastów

Komentarze (53) Dodaj komentarz

~mkl 6-01-2013 8:32
I pewnie Zawiła na doczepkę, oj ludzie ludzie, kiedy wy wreszcie nie dacie się wodzić na smyczach!
~ 6-01-2013 8:47
... a czy to przydent Zawiła nas tam ciągnie? raczej nie! Wiara i radość, to wystarczy, aby tam być. Nie mieszaj do tego polityki Drogi mkl. Ps. Jednak mogę się mylić w swojej wypowiedzi, bo nie dane mi nocy było przespać... niejasny umysł mój zatem...
~ziutek m 6-01-2013 9:18
Jeszcze jeden przykład zacofania społeczeństwa w XXI w. Nabieranie części wiernych na bajeczkę o rzekomej wizycie królów z trzech kontynentów. Którzy to królowie z rzymskiego imperium podążali za kometą do stajenki, by powitać żydowskie dziecię? Kto i gdzie odnotował takie zdarzenie astronomiczne? I gdzie rzekomo złożyli wizytę niby królowie a tak naprawdę jacyś magowie, może rabinowie? W ówczesnej Europie nikt za młodzeńczych lat Jezusa nie wpadłby na taki pomysł, by świętować coś czego nie było!. Zresztą On sam nie zdradził, gdzie dokładnie i kiedy się urodził.A dzisiaj głupieją politycy,niektórzy prezydenci i burmistrzowie, chcąc przypodobać się klerowi i ciemnogrodowi.
~ 6-01-2013 10:05
http://www.ropoiwzk.com/gorace%20tematy/marx/marx.html
~Hera 6-01-2013 10:15
Czy ktos wie jakie nagrody przyznali sobie ci z ratusza i ci ze starostwa za 2012r.
~gosc321 6-01-2013 10:22
Tragedia, kiedys był 1 maja a teraz swieto 3 kròli ktòrych o ktorych nikt w starym testamencie nie ma mowy.Swieto i postacie stworzono na potrzeby kleru.
~Do Ziutek 6-01-2013 10:33
Ty Ziutek, pewnie jestes wyznawca religi ateistycznej.
~no, yes Ziut 6-01-2013 10:40
no podoba mi się riposta ,,do Ziutek" Haha,hihi.Małpy do domu!!!
~gosc321 6-01-2013 10:44
Gosc231 chby sam zostal stworzony na potrzeby kleru. Czy Ty tez masz cos wspolnego z legendarna para szympansow?
~tolerancyjny 6-01-2013 10:57
Nie czepiajcie się, są Parady Równości, pochody pierwszego maja, to niech sobie będzie niedzielny przemarsz kleroholików. Zawsze to jakaś odmiana w tym smutnym jak ... mieście.
~do 10:44 6-01-2013 10:58
księża na księżyc
~iam 6-01-2013 11:20
gdyby jeszcze wszystkie parady finansowały się same; dlaczego więc parada jedynej słusznej religii jest dofinansowywana z podatków wszystkich mieszkańców (z kasy miejskiej)? kto podjął taką decyzję i jakie jest uzasadnienie?
~urlych 6-01-2013 12:30
Na to jest kasa a obcina się na zakup nowości dla Książnicy Karkonoskiej. Tak ludziom wyprano główki, że propagandę religijną finansuje gmina a oświata i kultura leży. Do 06-01-2013 11:20 | ~iam | Uzasadnieniem jest polecenie z komitetu pod najwyższą wieżą w mieście. Klerykalizm 100% w państwie neutralnym religijnie ?? ?? ?? ?? Feeee !
~: 6-01-2013 13:04
Chyba takie propagowanie jedynie słusznej religii nie jest Panu Bogu po mysli, bo zesłał deszcz...
~hihaho 6-01-2013 13:06
Mam kłopot z krzyżem,strasznie mnie nawala :(
~der 6-01-2013 13:27
3 filar jeleniogórskiej kultury obok książnicy i muzeum.
~kumajcie 6-01-2013 13:31
Kropiwnicki,tęgi ekonomiczny łeb,wiedziałco robi.To odnowione święto ma jeden cel -uzmysłowić wiernym,że już przy żłobku dawali dary to iteraz należy je dawać.J aczekam jak odnowią zwyczaj odpustów za grzechy ,a tu już nie będzie zmiłuj ,płać bo nie pójdziesz do nieba.
~alexpand52 6-01-2013 13:38
Najpierw przejdzie orszak trzech króli. Za nimi podąży orszak śniętej trójcy: Prezydent Zawiła, Przewodniczący Rady - mec. Grodzinski i SSA Adam Jewgraf.
~kosanasztorc 6-01-2013 13:47
Po co komu ten małpi cyrk potrzebny? Ja rozumiem, że ktoś chce pokazać swoje świata widzenie. Ale żeby z tego powodu rozpierdzielać życie 90.000 ludzi na kilka godzin? To jest skandal i ja napisze do papieża w tej sprawie. Żeby sobie trzechkrulowali tam gdzie ich miejsce.
rymcycymcy 6-01-2013 13:59
Pomysł znakomity ...każdy może poczuć się królem i spacerować w koronie po mieście bez obawy, że go zawiną do wariatkowa ! :) ..czekam na święto Trzech Napoleonów ...mam już stosowną czapę ! ;)
~op 6-01-2013 14:53
Super trafny komentarz - 06-01-2013 13:04 | ~: |
~hahahaha 6-01-2013 14:54
Paranoja. Zamknąć centrum miasta dla ruchu, po to tylko, żeby paru przebierańców przeszło się po ulicach. A poza tym wszyscy zdrowi.....
Piipi Jelonkowa 6-01-2013 15:07
~Mam już dosyc .. *tych mężczyzn ! .. ostatnio był św.Mikołaj,Sylwester, ..tarez Trzech Króli,a wkrótce .. sw.Walenty !
~uolaboga 6-01-2013 15:13
Uoo ida krolowie i sludzy ida,a za nimi BABA NA ROWERZE,HA HA ALE JAZDA
~wesolek 6-01-2013 16:18
Ale z was stare marudy ......
~sowa 6-01-2013 16:19
Czy koscielne obchody nie powinny bazowac na fundamentach" skromnosci" i tolerancji ze ulica to nie miejsce na tego rodzaju zgromadzenia.Sa swiatynie i na ich placach tego typu marsze czy obchody powinny sie odbywac. Najwyzszy czas zaczac na nowo analize wiary i nie rozpychac sie i deptac innych suverennych obywateli. Teatry uliczne stworzone przez P.Aline Obidniak to kultura dla wszystkich obywateli!w tym wypadku dla blaznow i klownow,ktorzy nie potrafia poprawnie zdefinjowac wiary.
~ 6-01-2013 16:41
Też mi imprezą:) Bueahahha:)
~sumienie 6-01-2013 16:48
Kiedy kler rozliczy się z historią? ;http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,8625;;
~Anuszkaa 6-01-2013 17:24
Byłam z dzieckiem. Wspaniałe przeżycie i jednocześnie dobry pomysł na świętowanie w święto Trzech Króli. Może tylko rzeczywiście niepotrzebnie orszak szedł ulicami, na ktorych musiano wstrzymać ruch. Przecież mamy w Jeleniej Górze wspaniały deptak wiodący przez centrum miasta. Czy orszak nie mógł przejść z Pankracego do kościoła " garnizonowego". Tak jak coroczna Droga Krzyżowa w Wielki Piątek?
~ 6-01-2013 17:35
PO JAKĄ CHOLERĘ ZAWILE TYLU DORADCÓW /?????????????????????????????????????/
CН.W.D.P. 6-01-2013 18:32
PO ZAPOZNANIU SIĘ Z TREŚCIĄ POWYŻSZYCH KOMENTARZY I WPISÓW NIE NA TEMAT STWIERDZAM, IŻ RACJĘ MAJĄ JELENIOGÓRZANIE... ORGANIZOWANIE PRZEMARSZU ORSZAKU ZAWIERAJĄCEGO TRZECH KRÓLI JEST WŁAŚCIWE I NIEPOTRZEBNE ORAZ STANOWI CIEKAWĄ ALTERNATYWĘ DLA ZASTOJU SPOŁECZNEGO...
~ha ha ha 6-01-2013 18:48
A ta nawiedzona z 13 tki to pewnie za pierwszą królową tam udaje...
~ha ha ha 6-01-2013 18:50
A ta nawiedzona z 13 tki to pewnie za pierwszą królową tam udaje...
~fan 6-01-2013 19:23
Wolę teatry uliczne a nie to... coś...
~uuuuuuuuu 6-01-2013 19:26
Do 06-01-2013 16:48 | ~sumienie | Kosciół NIGDY sie nie rozliczy z historii i kasy
~Onineo 6-01-2013 19:37
ONI .Dostali bardzo wysokie nagrody za 2012r urzedasy i ci ze starostwa,Jelonka ,prosze podac ich wysokosc i kto dostał i za co.
~ss 6-01-2013 19:41
super komentarze pełne nienawiści zazdrości pustki jak zwykle pieniacze oczerniaja innych ciągle cos nie tak a moze niezadowolenie że nie można iść do hipermarketu bo zamknięte ? dlaczego ludzie chcą zabić Jezusa od urodzenia ? nikogo nie potępiał pomagał leczył i ciągle mówił o pokoju modlitwie za nieprzyjaciół wartościach które sa uniwersalne ponad czasowe ponad 2000 lat a słowa Jezusa są aktualne chciał aby ludzie sie zmienili byli dobrzy ale to najwieksza trudność dla czowieka a Bóg jest do niczego nie potrzebny a co myśli człowiek umierający ? niech każdy sobie sam odpowie kim jest i jakie jest jego życie pozdrawiam wszystkich złych i dobrych ludzi
~ 6-01-2013 20:17
Ty a z czego mają się ludzie cieszyć z marszu 3 króli, ty chyba się na głowy pozamieniałeś:) A jak ktoś jest innowierca lub ateistą lub katolikiem niepraktykującym, to też ma się cieszyć z imprez organizowanych przez katolicki kler? To jest impreza? Niedługo spowiedź u księdza urośnie do rangi imprezy kulturalnej :) Poracha
~do poprzedni 6-01-2013 20:23
Sprawy wyznania powinny być w świeckim kraju sprawą prywatną! A nie masowymi marszami promuje się swoją wiarę w cokolwiek! Ja też wierzę i nie przyjdzie mi do głowy narzucać się tym całemu światu, to jest moja osobista i intymna sprawa, a nie pokazówką!!!!!! Śmierć i strach przed życiem i śmiercią ,właśnie na zarządzaniu tymi lękami kościoły i rozmaite systemy religijne trzepią kapuchę! A ludzie szukają oparcia w pośrednikach, a jak byście doczytali, to macie tylko 1 pośrednika jest nim Jezus, innych typu księża wam być nie powinno trzeba!!!! Czyste szaleństwo i już! ale ja rozumiem w kupie raźniej, tyle,że jak się będzie umierać, to i tak na własny kredyt i marszy wtedy nie będzie!Od kiedy to chrześcijaństwo ma się narzucać światu, tego nauczał Jezus???
~xx 6-01-2013 20:40
dlaczego ludzie jesteście tak wrogo nastawieni do życia , co tylko by się działo, obojętnie jaka impreza ,to wicznie jest żle i wszyscy niezadowoleni oraz nieprzyjemne komentarze. Ludzie z nowym rokiem więcej życzliwości i zadowolenia a będzie napewno lepiej się żyło
~Pokolenie 6-01-2013 20:46
Ateistyczne pokolenie szympansow.
~do pokolenie 6-01-2013 21:09
Pogańskie pokolenie szympansów Ps, twoim bóstwem jest tradycja i wszystko co wybiega ponad tę wiedzę ,która uznajesz jest dla ciebie wrogie i typowane do wyśmiania, sam jesteś wart śmiechu bo idziesz przez życie jak wytresowana pacynka, masz mózg, ale tradycja jest dla ciebie ważniejsza i tu przegrywasz z kretesem, bo nic nowego nawet jak jest prawdą, do ciebie już raczej nie wejdzie!Tacy są ludzie zaprogramowani jak lemingi na tradycję!
~ 6-01-2013 21:13
Wprowadźcie w Polsce katolicki szariat, to będzie wspaniale :)
~12 6-01-2013 21:26
wiecie dlaczego Polska przetwała ? bo naród zachował tradycje język wartości świat sie rozpadł Polska wolna a teraz komu zalezy na upadku Polski? pamiętajcie mądry może zgłupieć ale głupi zawsze będzie głupi
~ 6-01-2013 22:20
DOLNOŚLĄZAK. Dlaczego zarządcy dwóch świątyni rzymsko-katolickich Erazma&Pankracego oraz Łaski nie uzgodnili między sobą i nie zorganizowali przemarszu orszaku ze stajenki /żłobu/ z jednego kościoła do stajenki /żłobu/ w drugim kościele? Deptak, zwany ulicą 1- Maja, doskonale się do tego nadaje. Tabliczki z nazwą ulicy - na czas procesji /parady, defilady, przemarszu???/ - można zasłonić, aby nie ranił uczuć religijnych uczestników orszaku. Dezorganizacja ruchu ulicznego - to paranoja.
~ 6-01-2013 22:34
Cd. z 22:20. Czy między obydwoma kościołami jest jakiś konflikt? Czy - za sprawą magistrackiego dialogu społecznego - zrodził się konflikt pomiędzy ratuszem a kościołem Łaski? DOLNOŚLĄZAK
~Thebrymbrym 6-01-2013 22:46
Ciekawe co trzeba mieć takiego w sobie żeby być takim królem ! :) Wydaje mi się że taki Rymcycymcy czy CH.W.D.P nadawaliby się ! ;)
Piipi Jelonkowa 6-01-2013 22:56
..do - [~Dolnoślązak ] ..ale,gdyby urodziła się dziewczynka to Orszak byłby odwołany !
~sumienie 6-01-2013 23:03
ss>ale sobie wybrałeś imię ,Chrystus uczył miłości ,a twój kościół wymordował więcej ludzi niż dwaj tyrani XX wieku.KK niech się rozliczy z zgrabionego majątku /tego naszego/ afer seksualnych.>>>>xx jak chcesz ,lubisz takie imprezki/imprezka to mi się kojarzy z gorzałą i sexem/to na terenie kościelnym . Jest rozdział państwa od kościoła.
~jacha 7-01-2013 9:12
Kośćiół to fikcja. Ludzie dają sobie wmawiać różne rzeczy tlko po to by potem wyrwac od nich pieniądzę. To jak sekta tylko legalna. Przykład pierwszy z brzegu cz ktos kiedys słyszał zwierzęta mówiące ludzkim głosem w Wigilie ??? bzdura bzdura i jeszzce raz bzdura -najgorsze że moje podatki ida na ta instytucję, mam nadzieje żę ktoś kiedys odetnie finansowanie tego z budżetu Państwa
~ 7-01-2013 10:23
Jacha ma racje w pełni popieram, jak ktoś chce sobie byc katolikiem to niech sam płaci na swoje imprezy i już, dla nas taka tradycja jest na śmietnik!!! Gusła rodem z Watykanu podczepione pod chrześcijaństwo!
~betiblu 7-01-2013 11:19
Do informacji o tej kościelnej zabawie powinna być obowiązkowo załączona informacja o kwocie jaką miasto na nią wydało, albowiem czarne kiecki załatwiły sobie, że w tym roku samorządy mogą tę imprezę finansować - z czego nasi włodarze skwapliwie skorzystali, jak to w zwyczaju naszych władz bywa najczęściej: w dupę włazić klerowi. Nieważne, że te pieniądze można było wydać z pożytkiem dla miasta i mieszkańców. Nie: ważniejsze dla nich jest się podlizać czarnym za naszą kasę - jakieś debilne przebieranki! Masakra
CН.W.D.P. 7-01-2013 13:30
Thebrymbrym, ŹLE CI SIĘ WYDAJE... POWINNO CI SIĘ WYDAWAĆ, ŻE BYŁBYM KRÓLEM, GDYBYM TEGO CHCIAŁ. ZRESZTĄ OSTATNIO ZOSTAŁEM KRÓLEM BALU SYLWESTROWEGO... BO JAK TO POWIADA WASZ PREZYDENT: "WYSTARCZY CHCIEĆ".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nie zaśmiecajmy otoczenia Kropelki

Kolejni mistrzowie parkowania

PiS apeluje do mieszkańców

Bez nudy w Rudawach

Z wizytą na półwiecze Erftstadt

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
151
Tak
25%
Nie
74%
Nie mam zdania
1%