MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Orły przednie w górach

Wiadomości: Region
Wtorek, 5 czerwca 2018, 5:54
Aktualizacja: Środa, 6 czerwca 2018, 7:02
Autor: WAC
Fot. Użyczone
W miniony weekend (2 i 3.06) akcja "Śmieci skrzydeł nie mają" zawitała w Karkonosze i Góry Izerskie. Właśnie tutaj spotkali się miłośnicy gór, tzn.: dzieci i młodzież ze Stowarzyszenia Góry Szalonych Możliwości i Świetlicy Wiejskiej „Rudawy” w Janowicach Wielkich pod opieką Krystyny Pisarskiej oraz Dominika Dobrowolskiego z Koalicji Recykling Górom.

W karkonoskich schroniskach: Samotnia i Strzecha Akademicka oraz w Wysokim Kamieniu w Górach Izerskich zorganizowano ekologiczne warsztaty oraz zostały zainstalowane edukacyjne tabliczki z orłem przednim czyli logiem akcji „Śmieci skrzydeł nie mają”. Były również sprzątane szlaki, głównie z butelek, puszek i papierków po batonach.

- Akcja mogła się odbyć dzięki wsparciu Karkonoskiego Parku Narodowego. Serdeczne podziękowania należą się zwłaszcza Annie Mitek oraz Aleksandrze Trytek za przeprowadzenie bardzo ciekawych warsztatów dla dzieci – mówi K. Pisarska. - Dzięki gościnie i życzliwości ze strony schronisk Samotnia, Strzecha Akademicka oraz Wysokiego Kamienia orzeł przedni zawitał pod strzechy schronisk.

Projekt został dofinansowany w konkursie Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA w ramach „Małych grantów dla Zrównoważonego Ekorozwoju”. Jego głównym celem jest wyrabianie ekologicznych nawyków u dzieci i młodzieży z gminy Janowice Wielkie, ale także u turystów, którzy zwiedzają Karkonosze. Akcje w Karkonoszach oraz w Górach Izerskich pomogła także zrealizować Koalicja Recykling Górom, którą wspierają: Fundacja PlasticsEurope Polska, Fundacja ProKarton, Stowarzyszenie Eko-Unia oraz ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski. Wcześniej akcje były już zorganizowane w Górach Suchych w schronisku Andrzejówka oraz w Rudawach Janowickich
w Szwajcarce.

W ramach programu „Śmieci skrzydeł nie mają" w górskich schroniskach, na słupkach z oznakowanymi szlakami i na wyznaczonych górskich trasach są montowane specjalne edukacyjne tabliczki, zachęcające turystów do tego, by nie zostawiali śmieci. Na tabliczkach występuje ekobohater akcji, czyli orzeł przedni – wspaniały symbol polskich gór, który zachęca do troski o ich czystość. Organizowane są także regularne akcje sprzątania szlaków górskich z udziałem wolontariuszy i działania edukacyjne w mediach. Koalicja Recykling Górom wspiera finansowo akcje.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Miejsca spotkań (na razie) zamknięte

Most już po remoncie

Czytelniczka: drogo i brudno

Skalne ławki pod Szrenicą

Porównaj ceny z Jelonką.com

Walczyli o Puchar Wójta

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
273
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%