MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Optymistyczno – pesymistyczna sesja rady miejskiej

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 3 grudnia 2012, 16:54
Aktualizacja: Wtorek, 4 grudnia 2012, 8:38
Autor: Angela
Fot. Angela
Zaledwie pięć merytorycznych punktów sesji Rady Miejskiej w Jeleniej Górze dotyczących m.in. przesunięć budżetowych, zmiany prognozy finansowej, uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego, a także dotacji dla ZGKiM i nadania tytułu zasłużony dla Jeleniej Góry dla Sylwii Bogackiej, poprzedziła długa dyskusja radnych oparta na stwierdzeniu wiceprezydenta Huberta Papaja, że „radni dzielą się na optymistów i pesymistów”. Kto do której kategorii należy i na czym budowane są poglądy jednych i drugich?

Najwięcej emocji wśród radnych wzbudziła uchwała dotycząca zmian w budżecie, z którego wykreślono szereg planowanych inwestycji.

- Kiedy przy tworzeniu budżetu na ten rok zwracałem uwagę na to, że dochody gminy zostały przeszacowane, to Hubert Papaj mówił, że radni dzielą się na pesymistów, do których ja należę i optymistów, którzy wierzą w rozwój miasta. Teraz wychodzi na to, że to jednak my mieliśmy rację. Przeszacowanie dochodów o 30 procent to nieuczciwość, stworzenie wizji budżetu według własnego uznania, tak żeby się słupki ładnie układały – mówił Krzysztof Mróz. – Teraz wyrzuca się z budżetu tak ważne zadania, jak np. 100 tys. zł na projekt remontu Teatru im. C.K. Norwida, 200 tys. zł na inicjatywy z udziałem ludności czy 100 tys. zł na walkę z bezrobociem. Przy planowaniu budżetu na rok 2013 radni powinni wykazać się realizmem, a nie kłamliwym optymizmem – dodał.

Radnego Mroza poparł Oliwer Kubicki, który podkreślał, że radni przy tworzeniu budżetu powinni kierować się matematycznymi obliczeniami, bo nie jest to kwestia pesymizmu czy optymizmu, ale realizmu. Podkreślał, że niedoszacowanie dochodów o 8 mln zł, kończenie sztandarowych inwestycji miasta z rocznym opóźnieniem (Termy Cieplickie, Stadion przy ul. Złotniczej) czy fatalny stan dróg po remontach, o niczym dobrym nie świadczą.

Do wyliczanki zadań usuniętych z budżetu radny Rafał Szymański dodał 85 tys. zł dla Książnicy Karkonoskiej, a radny Józef Gajewski (SLD) podkreślał, że wpisywanie inwestycji do budżetu i usuwanie ich pod koniec roku jest nie tylko nieuczciwe, ale i niedopuszczalne.

- Popieram radnego Mroza, rozbudzanie w ludziach nadziei na rozwój i realizację inwestycji, a następnie wykreślanie ich z budżetu jest nieuczciwe i tak być nie może – mówił.

Radny Miłosz Sajnog natomiast mówił o złożonym na minionej sesji planie zmian w wydatkach bieżących, które „uwolniłyby” budżet od niepotrzebnych strat. W pięciu punktach pojawiły się zmiany całej siatki połączeń MZK (bowiem po reorganizacji MZK z zakładu w spółkę miasto dotuje ją w kwocie 12 mln zł, a nie jak to było w latach poprzednich – 6 mln zł). Kolejnym rozwiązaniem są: wejście miasta w projekt rządowy dla oświaty, przyspieszenie inwestycji, których przedłużanie się powoduje koszty dla miasta czy zmiany organizacji jednostek kultury.

- Zmiany w budżecie, które dzisiaj się pojawiły są pochodną dwóch rzeczy: braku nadzoru nad inwestycjami (z budżetu wypadło wiele zadań inwestycyjnych na kwotę około 20 mln zł) i źle prowadzonego budżetu, bo od początku było jasne, że nie wykonamy dochodów majątkowych i o tym mówili radni ze wszystkich partii - mówił Miłosz Sajnog.

Radny Zbigniew Ładziński pytał, czy w związku z przesunięciem kolejnego terminu zakończenia przebudowy stadionu i Term Cieplickich miasto nie będzie musiało zwracać pieniędzy z dotacji unijnej.

Przed tymi argumentami bronili się zarówno Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, który tłumaczył z czego wynikają przesunięcia budżetowe (mówiąc, że większość usuniętych inwestycji nie była możliwa do zrealizowania w tym roku), jak i jego zastępca Hubert Papaj, który podkreślał, że wypowiedź radnego Mroza tylko utwierdza go w przekonaniu o słuszności swoich słów i podziale rady na pesymistów i optymistów. Złożył on również wniosek o zamknięcie dyskusji, który przeszedł 11 głosami. Całość podsumował złotoustym cytatem Leszek Wrotniewski: „Nie twierdzę, że będzie lepiej, ale twierdzę, że będzie jeszcze lepiej”.

Ostatecznie uchwałę przegłosowano 11 głosami ( na 21 głosujących), ale zgodnie z głosami w dyskusji przeciwko był klub radnych PiS ( Ireneusz Łojek, Oliwer Kubicki, Krzysztof Mróz i Rafał Szymański), a także klub Razem dla Jeleniej Góry: Miłosz Sajnog i Bożena Makieła Wachowicz. Danuta Wójcik deklarująca swoją przynależność do tego klubu zagłosowała „za”. Swój sprzeciw i brak poparcia wykazali natomiast radni SLD: Józef Gajewski, Zbigniew Ładziński, a od głosu wstrzymali się Wojciech Chadży i Józef Szarzyński.

Na uchwałę dotyczącą zmian wieloletniej prognozy finansowej za zagłosowało 14 radnych, przeciwko był cały klub PiS, od głosu wstrzymali się Miłosz Sajnog i Bożena Makieła- Wachowicz.
Radni głosowali również nad nadaniem tytułu Zasłużony dla Jeleniej Góry dla Sylwii Bogackiej, wicemistrzyni Igrzysk Olimpijskich w Londynie w konkurencji karabinka pneumatycznego (o czym przeczytacie państwo w kolejnym materiale). Za było 16 na 20 głosujących.

Przy trzecim podejściu radni przegłosowali także plan zagospodarowania przestrzennego terenów aktywności gospodarczej przy ul. Trasa Czeska w Jeleniej Górze. Za było 11 radnych, przeciwko było dwóch, pięciu wstrzymało się od głosu.

Taką samą liczbą głosów przegłosowano też stawki dotacji dla Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Jeleniej Górze w wysokości 1,52 zł miesięcznie na m2 na realizację wydatków remontowych gminnych lokali mieszkalnych oraz 1,93 zł miesięcznie x 1 m 2 na pokrycie kosztów zarządzania gminnymi lokalami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Pamięci poległych

Odpust Krzeszowski

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~jelgor 3-12-2012 17:43
A co tam inwestycje i jakieś 200 tys. zł na inicjatywy z udziałem ludności czy 100 tys. zł na walkę z bezrobociem. Najważniejsze, że kasa co miesiąc wpływa z ich posiedzeń na prywatne konto panów radnych - i jeszcze jedno, a teraz, aż do wigilii trzeba będzie się spotykać z tymi biedakami z miasta i życzyć im wszystkiego najlepszego w życiu osobistym, zdrowych, wesołych świąt itp itd. - tffuu
~witek-53 3-12-2012 17:44
plejada oszustów ale nie myscie ze wyborcy to barany swoje głosy mają
~gość II 3-12-2012 18:16
To prawdziwy tuskowy cud.
~łubudubutoja 3-12-2012 18:33
Czy tego tytułu będą zwolnienia w ratuszu?
~Obserwer 3-12-2012 18:48
Poczytajcie Chojnik w sieci , Moze pozyczcie z KPN i PTTK ponoc maja kasy jak lodu a miasto oddalo im kupe gruntow za darmola , Moze TEZ troche od WODNIKA czuc go gruba kasa .
~kociokwik 3-12-2012 18:53
Boję się tego "„Nie twierdzę, że będzie lepiej, ale twierdzę, że będzie jeszcze lepiej”". Co innego szalony optymizm a co innego realizm. To przypomina mi szkolenie z zakresu pozytywnego podejścia do życia. "Jeżeli będziemy mocno wierzyć, że nam się uda to na pewno się uda. A jak to już jeden dobry Bóg wie. Ważne, że chcemy." Teraz kościoły powinny być pełne tych przepełnionych optymizmem radnych. Bo z tego co widać to raczej pomysłów na zaradzenie problemom nie mają...
~ 3-12-2012 19:17
a sobie podwyzki nie zafundowali ? zapomnieli czy co
~sowa 3-12-2012 19:49
Te 100tys .na remont Teatru im.C.K.Norwida to blazenstwo,Teatr potrzebuje generalnego remontu .Na przykladzie MZK widzimy ile kosztuja nas spolki.Te 6mln jako dodatkowe dotacje do MZK powinno wykorzystac sie wlasnie na remont treatru,nie mozna byc naiwnym i byc krowa dojna na spolki ze spolecznych podatkow .
~kociokwik 3-12-2012 19:51
Ja osobiście głosowałabym za podwyżkami dla radnych jeżeli widziałabym efekty ich działań. Jeżeli byliby w stanie zmienić coś na lepsze w Jeleniej Dziurze a nie skupiać się na pobożnych życzeniach to zasługiwaliby w pełni na wysokie wynagrodzenie. Chodzi przecież tak naprawdę o nasze życie. Od nich w dużej mierze zależy jaki będzie poziom życia w Jeleniej. A za jakość i wiedzę płaci się na tym świecie.
~ 3-12-2012 19:53
DRODZY CZYTELNICY. JESTEM ZA ABY PODAĆ LISTĘ WYNAGRODZENIA ITP PANA ZAWIŁY ORAZ JEGO ŚWITY. TE OBRADY TO CZYSTA KPINA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! SZASTAJĄ MILIONAMI JAK PAPIERAMI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 3-12-2012 19:55
Plywakow tutaj nie brakowalo jak i zarowno mazycieli. Z obserwacji w dotychczasowej kadencji wiemy jak wielkie G...o z tego wyniknie. Juz wroble na plewy nie chca sie nabierac...
~Oj 3-12-2012 20:42
A na MUEUM nic nie dali ??? , widno komplex ma ciche dni.
~@ 3,70nagodz 3-12-2012 20:48
Najwidoczniej mamy to na co sobie zasłużyliśmy. Czekam z niecierpliwością jak podatki wzrosną jeszcze ze dwa razy - może wtedy wreszcie ludzie zaczną myśleć i wyłączą telewizory.
~wazniak 3-12-2012 22:16
Jak zwykle pelno marudow
~Bambo 3-12-2012 22:46
Jelenia Góra - Górą; tyle że w dole - Kotliny. Jacy wyborcy, taki Prezydent i Radni..... Jest super popatrz na wspaniałe autostrady na drogi na których nie znajdziesz wybojów, rosną nowe bloki i nie ma wypadków, w czystych szpitalach ludzie umierają rzadko, mamy ekstra rząd i super prezydenta, ci wszyscy ludzie to wspaniali fachowcy ufam im i wiem, że wybrałem swoją przyszłość, za rękę poprowadzą mnie do europy, jest super, jest super, więc o co ci chodzi. Tak kiedyś śpiewali z T.Love.
~pręgierz 3-12-2012 23:00
Radny,żeby wejść do Ratusza,powinien przejść obok PRĘGIERZA!! Obradować patrząc na PRĘGIERZ!! A po takiej sesji,jak ta opisana wyżej,wychodząc,sam powinien stanąć pod PRĘGIERZEM!!! Opornym pomocy udziela KAT !!! Efekt NATYCHMIASTOWY !! W przeciwnym razie ten nieszczęsny GRAJDOŁ,nawet na takie miano nie będzie zasługiwał.. Aż się wierzyć nie chce w to,co się tu czyta...Te matołki z Ratusza już "ruszyli"na dobre ze świąteczną SZOPKĄ...
~-pamiętliwy- 4-12-2012 0:47
ludzie -spoko-przegłosować nie znaczy zrealizować-rok temu przegłosowali termomodernizację MDKu-i co?! ZARAZ POTEM WPADLI NA POMYSŁ,ŻE ZAMKNĄ,a byli radni,którzy składali życzenia świąteczne obiecując dzieciakom poprawę warunków-DZIŚ ZOSTAŁY TYLKO WSPOMNIENIA I WIZJA ZAMKNIĘCIA PLACÓWKI DLA BOGATYCH I BIEDNYCH ZDOLNYCH DZIECIAKÓW
~wrózeka 4-12-2012 7:30
Ciekawe ile nam "dosolą za wywóz śmiec" przez gminę i miastoi Jak policzą mieszkańców których nie ma a są na saksach. "kto będzie bulił za ich śmieci bez śmieci"
~uzi 4-12-2012 8:25
Radny, który wstrzymuje się od głosowania, nie jest radnym. Mieszkańcy dali mu głos, a on z niego nie korzysta...
~BRJ 4-12-2012 9:27
A pieniądze na kulturę?? na Książnicę Karkonoską, która dla ratowania budżetu ma plan likwidacji informacji turystycznej w nasyzm turystycznym mieście??
~ 5-12-2012 17:32
DOLNOŚLĄZAK. O! O! Radni Gajewski i Ładziński w klubie SLD. "Jelonko", czy masz rzetelne informacje? "Jednomyślność" głosowania SLD-owców jest zatrważająca.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zamknięta droga Chomontowa

Stanowisko T4B Ekotechnologie ws. modernizacji oczyszczalni w Mysłakowicach (sprostowanie)

Stalowe rumaki w Karpaczu

Skalne ławki pod Szrenicą

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
580
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%