MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Opowieści w klimatach Izraela

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 22 kwietnia 2009, 21:31
Aktualizacja: Czwartek, 23 kwietnia 2009, 8:17
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W podróż wyobraźni po dalekim i egzotycznym Izraelu zaprosił dziś młodzież z Bursy Szkolnej Marcin Nowakowski z saloniku EMPIK. Choć tym razem prelekcja nie odbyła się w popularnej księgarni, tylko w internacie, a jej autorem był sam pan Marcin.

Marcina Nowakowskiego zna coraz więcej jeleniogórzan dzięki jego skutecznej animacji wydarzeń w saloniku EMPIK, który w ostatnich miesiącach stał się miejscem bardzo ważnym na kulturalnym planie miasta. Ale mało kto wie, że gospodarz tego miejsca spędził pięć lat w Izraelu imając się różnych zajęć i poznając kulturę oraz cywilizację Izraelczyków. – Dostałem propozycję wyjazdu, kiedy studiowałem teologię w Warszawie – wyjaśnił. Pracował między innymi w hotelach, ale też jest autorem realizacji telewizyjnych z frontu izraelsko-palestyńskiego, bo przez jakiś czas był korespondentem telewizji TVN 24.

Dziś wieczorem była okazja, aby pan Marcin podzielił się swoimi wspomnieniami z młodzieżą mieszkającą w Bursie Szkolnej nr 1 przy ulicy Kilińskiego. Autor prezentacji przybliżył uczniom izraelską codzienność, która młodym Polakom może wydawać się mało realna. Mówił o najważniejszych przedmiotach kultu, żydowskich symbolach, piśmie, języku oraz obyczajowości.

– W ortodoksyjnych kręgach nie uchodzi, aby kobieta przebywała w towarzystwie obcego mężczyzny, na przykład w windzie. Dlatego też na żydowskich weselach panie i panowie bawią się w osobnych pomieszczeniach a nawet tańczą każdy w swoim gronie – opowiadał Marcin Nowakowski. Do bursy przyniósł też pokaźne pudło z pamiątkami z pobytu w Izraelu. Wśród nich, między innymi, najważniejszy izraelski symbol, czyli menorę. Był także strój rytualny, modlitewnik a także pieniądze. – Musiałem je „przemycać” w listach, bo z Izraela nie wolno wywozić miejscowej waluty – powiedział.

Prelegent pokazał także mnóstwo zdjęć ze swojego pobytu. Nie tylko sielskie obrazki, lecz także fotografie z konfliktu zbrojnego, którego był świadkiem. I z którego relacje nadsyłał do telewizji TVN 24, kiedy był jej korespondentem. Opowiadał też o koegzystencji Żydów z Arabami. – Póki nie ma wojny tolerują się nawzajem, ale jeśli tylko wybucha konflikt, odradza się głęboka nienawiść – mówił. Dodał też, że bardzo istotny wpływ na życie codzienne ma religia. - W czasie szabasu odradza się jakąkolwiek pracę, a w sklepach jest nawet specjalny papier toaletowy już pocięty na kawałki, gdyż jego rwanie z rolki też uważa się za czynność zabronioną w tym okresie. Papier ma specjalne świadectwo koszerności - wyjaśnił prelegent.

– Są pewne skupiska, a nawet miasta, w których żyją bardzo zamknięte ortodoksyjne społeczności – powiedział. Wpływ religii widać nawet w dużych ośrodkach, w których mieszka wielu zlaicyzowanych mieszkańców – dodał. Wspomniał też o marginalizowanej roli kobiet, które w tamtejszych środowiskach, zwłaszcza ortodoksyjnych, żyją w świecie wielu zakazów. Ale i tu docierają ruchy reformatorskie, choć do egalitaryzmu płci w kulturze zachodu bardzo im daleko.

Prelekcji Marcina Nowakowskiego z zainteresowaniem wysłuchało około 30 mieszkańców Bursy Szkolnej nr 1.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (12) Dodaj komentarz

piipi 22-04-2009 22:45
..Smutny temat,bo jeszcze lzy pokrzywdzonych ..NIE wyschly.
~Wierzący pedagog 23-04-2009 0:08
Pan Marcin Nowakowski to coraz ciekawsza i barwniejsza postać Jeleniej Góry. Szkoda, że z tematem Izraela schował się w Bursie Szkolnej ul. Kilińskiego. Tym bardziej, że w tym miesiącu kończy się Rok Polski w Izraelu i byłaby okazja, by zaakcentować temat. Z drugiej strony może miałby problem w naszym antysemityzmem. Aaaa, i może dlatego chciał mówić kameralnie.
~ 23-04-2009 8:08
:-)
~al 23-04-2009 8:40
po latach pracy z żydami nauczyłem się rasizmu- niestety
~Jidisch 23-04-2009 9:20
I żałuję, że nie mogłem wziąć udziału w tym spotkaniu. Temat Izraela bardzo mnie interesuje. Chętnie wysłuchałbym prelekcji o tym jak przed wybuchem II wojny światowej statkami wywożono z banków europejskich, bez wiedzy zainteresowanych Żydów ich oszczędności, papiery wartościowe i precjoza do Ameryki. Potem zaraz zezwolono na Holokaust.
~Cień 23-04-2009 11:13
A ja nigdy nie zapomnę słów wypowiedzianych przez żyda, "Kamienice nasze, ulice wasze" i niepodoba mi się ich dyskryminacja kobiet.
~Jidisch do Cień 23-04-2009 11:46
Pożywiom - uwidzim. Jak zarobi Pan na swoją pierwszą kamienicę a jej najemcy nie będą płcić czynszu, zaś Pan będzie ścigany za prąd, gaz, wodę, ścieki, podatki i skończy w więzieniu za to - to wtedy pogadamy. A propos Pań - niech mi Bóg wybaczy ! Po 30 latach małżeńtwa niejedna myśl ( czasami głupia ) przychodzi do głowy.
~tutejszy 23-04-2009 11:47
W Izraelu mieszkaja jak gdyby dwie społeczności ż...owskie. Potomkowie syjonistów którzy uznają państwo Izrael (ich ojcowie je tworzyli poprzez wykupywanie ziemi z rąk arabskich, a potem walczyli z Anglikami o uznanie). Są też grupy Żydów ortodoksyjnych którzy nie uznaja państwa Izrael, a wręcz modlacy się o jego upadek (nie przeszkadza im to w braniu dotacji i stypendiów od tegoz państwa). Ci nie ortodoksyjni niczym w zachowaniu nie róznią się od zlaicyzowanych Europejczyków. Ci ortodoksyjni niczym nie róznią się (w podejściu do spraw religijnych) od naszych kręgów Radiomaryjnych! Przybysze, obecni emigranci z państw europy wschodniej i środkowej najczęściej zasilają środowiska skrajnie prawicowe (syndrom neofity). Ci co przybyli z Polski po 1956 i po 1968 to najczęściej środowiska liberalne!
~Cień 23-04-2009 13:26
Do Jidisch. To co do mnie piszesz, jest jak oliwa dolana do ognia, typowe dla żydów.
HAVA_NAGILA 24-04-2009 1:55
Strasznie to smutne co piszecie , autorzy wpisow . Macie pojecie o Judaizmie jak pani ignorant Fotyga o polityce . Smutne to wszystko co piszecie , bardzo smutne . Jak zwykle wasza pamiec siega conajwyzej lat 30-tych XX wieku . Mnie to badzo smuci , bo jeden wpis madrzejszy od drugiego , jakby sami Rabini tu sie wpisywali . Polecam poczytanie ksiazek historycznych -a dla ulatwienia podaje strone internetowa -http://www.zydziwpolsce.edu.pl/panel03.html poczytajcie sobie Jeleniogorzanie , tam jest kawalek historii waszego kraju .
~ago 24-04-2009 9:26
do Wierzącego Pedagoga - Pan Marcin Nowakowski w zeszłym roku miał taki wykład w Empiku, bardzo dużo ludzi wtedy przyszło, nie można było szpilki wtedy wcisnąć, widać, że zainteresowanie jest bardzo duże. O tym, że było dużo ludzi - wiem z Jelonki.com. Gdybym wtedy wiedziała - na pewno wtedy bym przyszła, bo to ciekawe rzeczy. Fajnie byłoby, gdyby powtórzył tamten wykład dla szerszego grona. Może znów w empiku, a może lepiej w Książnicy? Tam mieści się więcej ludzi...
~NSZowiec 23-05-2009 21:47
A pokazali Getto palestyńskie??

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Czyżby Andrzej Duda?

Uwaga na barszcz Sosnowskiego  

Co z wodą w zalewie złotoryjskim?

Akcja krwiodawstawa w areszcie śledczym

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
737
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%