MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Opowiadali uczniom, jak sobie radzą z niepełnosprawnością

Wiadomości: Region
Piątek, 7 grudnia 2012, 9:32
Aktualizacja: 10:32
Autor: KSON
Fot. Tadeusz Siwek
Pod hasłem 'Empatia, Integracja i Wolontariat” Niepełnosprawni z Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych spotkali się z uczniami w gimnazjum w Starej Kamienicy. Około 50 uczniów wysłuchało relacji niepełnosprawnych diabetyków, laryngektomowanych i inwalidów wzroku, jak radzić sobie z niepełnosprawnością.

Ociemniały Stanisław Stryjewski mówił, w jaki sposób przy pomocy białej laski daje sobie radę z barierami architektonicznymi w mieście. Specjalnie przygotowane okulary (zaciemnione gogle) pomogły uświadomić uczniom, jak się żyje i porusza w świecie ciemności. Waldemar Wiśniewski, szef jeleniogórskich diabetyków mówił o przyczynach i skutkach cywilizacyjnej choroby jaką także pośród młodego pokolenia powoduje cukrzyca.

Wiktor Żuriński, niepełnosprawny sportowiec i szef klubu sportowego „Victoria”, ciekawie opowiadał o Paraolimpiadzie i pasjach ludzi, dla których sport jest sposobem na życie. Zaprosił też uczniów szkoły do rozegrania meczu piłki siatkowej na siedząco, a zaproszenie zostało z entuzjazmem przyjęte. Dużym zainteresowaniem spotkała się wypowiedź Barbary Czarneckiej z Karkonoskiego Stowarzyszenia Laryngektomowanych, która przestrzegała przed paleniem papierosów bo jest to jeden z najpoważniejszych powodów raka krtani i płuc.

Spotkanie z dużym zaangażowaniem przygotowała Małgorzata Nowak, pedagog szkolny, a spontaniczne pytania dowodziły, że zmaganie się ludzi z niepełnosprawnością to duże wyzwanie dla całej społeczności, którą winno cechować empatia i dążenie do pełnej integracji. Młodzi ludzie interesowali się również sprawami wolontariatu, choćby wobec zbliżającego się występu wielkiej orkiestry świątecznej pomocy, której sztab od dziewiętnastego listopada funkcjonuje w budynku Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych przy ul. Osiedle Robotnicze 47a.

Było to już czwarte spotkanie z uczniami szkół gimnazjalnych i liceów powiatu jeleniogórskiego, których nieprzymuszona frekwencja dowodzi, że warto jest inwestować w wiedzę młodego pokolenia o przyczynach i skutkach niepełnosprawności. Uczniowie gimnazjum w Starej Kamienicy podjęli się napisania refleksyjnych wypracowań na temat spotkania. Najlepsze zamieszczone będą w gazecie Niepełnosprawni TU i TERAZ.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wkrótce karkonoski

Śmierć na żwirowni

Odpust na Śnieżce

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~ 7-12-2012 10:34
Bardzo dobra akcja. Brawo dla organizatorow.
~Iza 7-12-2012 11:30
Brawo dla organizatorow.Niepelnosprawny to pelnowartosciowy obywatel,tylko inaczej sprawny.Dzieki takim akcja moze zniknie znieczulica wsrod mlodzezy,a pozniej juz doroslych..
~urszula 7-12-2012 12:32
Droga Redakcjo podabne akcje prowadzi osobiście także Pani Lucyna Kornobys, osoba niepełnosprawna, która pomimo to ma wybitne osiągnięcia w sporcie i bardzo mocno angażuje się w działania mające zmienić postrzeganie osób niepełnosprawnych
~SylwiaPakulska 7-12-2012 14:50
A kto to jest ta cała jakaś Lucyna Kornobys? Ja wiem że jak jest potrzebna pomoc, to tylko Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych pomaga. To jest instytucja czynna od poniedziałku do piątku, gdzie zawsze drzwi są otwarte. BRAWO. KOLEJNA WSPANIAŁA AKCJA.
~urszula 7-12-2012 19:04
Jak zwykle brak obiektywizmu, wystarczyć w google podać hasło "Lucyna Konrnobys" i można się dowiedzieć o kim piszę i nie trzeba się "wyzłośliwiać". Dodatkowo to chyba ważne, bo to Osoba, zajmująca się w Urzędzie Miasta sprawami osób niepełnosprawnych i jest bardzo skuteczna. Potrzebujących jest tak wielu, że jest pole do działania dla wszystkich. Wspaniale działają wolontariusze w liceach, mechaniku, szkołach, są też inne organizacje pozarządowe i może czas aby Redakcja Jelonki doceniała działania także innych. Stąd był mój komentarz, ale jak zwykle widać inni sie nie licza bo zaraz na forum rozpoczyna się "przepychanka" w takiej konwencji nie zamierzam konwersowć. Życzę dalszych sukcesów.
~Z.Witkowska 7-12-2012 19:09
To musiało byc bardzo miłe spotkanie,bo moja siostrzenica-uczennica gimnazjum w Starej Kamienicy opowiadała nam o nim z zainteresowaniem w czasie rodzinnego spotkania.
~do urszuli 7-12-2012 19:18
Jak pracuje w urzędzie to bierze za to wynagrodzenie i to żadne aj waj. A co Ona ma wspólnego z akcją opisaną w Jelonce tego nie rozumię.
~urszula 7-12-2012 20:07
Przykro mi, że poruszyłam temat Pani Lucyny, zrobiłam jej tylko krzywdę i naraziłam na złośliwości. Jako osoba niepełnosprawna oczywiście pracuje w Urzędzie, ale akcje uświadamiajace młodych ludzi jak żyją młode osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim prowadzi z własnej inicjatywy i po godzinach pracy w ramach własnego wolnego czasujako wolontariusz i dlatego pozwoliłam sobie zwrócić uwagę, że takie działania jakie podejmuje KSON i jakie opisano w artykule nie są odosobnione. Pani Lucyna pomimo swojej niepełnosprawności potrafi pomagać innym np. w hospicjum i nie tylko, zatem proszę sobie darować dalsze komentarze, bo są nad wyraz krzywdzące. Aż inne organizacje pozarządowe od kilkunastu lat aktywnie działają by zmieniać mentalność otoczenia i postrzeganie niepełnosprawn
~Z.Witkowska 7-12-2012 20:28
Jeszcze raz przeczytałam te wszystkie teksty i nie rozumiiem o co chodzi Pani Urszuli,która wyrażnie się uwzięła na Panią Kornobys.Niech Pani przestanie w ten sposób pisac o kimś,bo pożałuję,ze się na tym forum w tak pięknej sprawie dopisałam.I na tym koniec.
~Mariann 7-12-2012 21:18
Bo ta Pani Urszula to pewnie jakas rodzina tej kornobys z Urzedu. Pieprzenie głupot, bo jej za to płacą. Sejmik robi jak widac to co robi z czystego serca i za darmo. Zresztą no własnie po co ona sie uwzięła na ta całą Panią Kornobys. Czy w ogól,e ten artykuł tego dotyczył. Po co sie te urzędasy tu promują?? Wszędzie sie wepchną. Świetna inicjatywa i oby więcej, we wszystkich szkołach. Pozdrawiam serdecznie organizatorów
~do 20:28 7-12-2012 21:56
Szanowna Pani zupełnie nie rozumiem dlaczego ma Pani żałować swojego wpisu na tym forum. Co Panią razi w tym, że pozwoliłam sobie zwrócić uwagę i docenić także inne osoby, które od lat prowadzą bezpłatnie i nie w ramach swojej pracy zawodowej, podobną jak opisuje powyższy artykuł, akcję edukacyjną? Czy im nie należy się też uznanie, czy tylko należy zachwycać się działaniami jednej organizacji a to co robią w tej kwestii także inni niepełnosprawni albo 3 inne organizace nie zasługuje na pochwałę?
~autorr 7-12-2012 23:33
Ci którzy naprawdę pomagaja nie chwalą się, to są takie Anioły - cienie, tak jak tutaj w tej akcji. Sam pomysł jest rewelacyjny, a Ci nie ludzie nie oczekuja poklasku, a nie jakies Panie Urszule czy kornobysy czy jak im tam. Jak ktos zarabia to jego psim obowiązkiem jest pracowac dla innych. A może ta pani Urszula chce wygryźć tą drugą. chyba o to tu chodzi z tego co widzę.
~urszula 8-12-2012 22:29
proponuję niektórym adwersażom zastanowić się nad zmianą zaparzanych "ziółek", bo po tych jakoś widzę problemy z czytaniem ze zrozumieniem i jakieś halucynacje .... to może być niebezpieczne dla zdrowia ;) oczekuję z rozbawieniem na dalsze szkalujące mnie wpisy , na które już niestety odpowiadać, bo jak widać jedni mają monopol na rację.
~olimpijczyk 9-12-2012 10:18
Bardzo ładny artykuł. I wielka rzecz. Dopiero teraz przeczytałem . No a te wpisy urzędników miasta żenada. Wy się powinniście w jedną całość połaczyc a nie wymieniac jakies nazwiska i osiągnięcia. Po co pomagacie? Zeby miec medale??? Jak zwykle urzędasy zamiast pomagac zazdroszczą i robią krecią robotę.
~Z.Witkowska 9-12-2012 17:28
To już wyglada na paranoje! P.Urszula zabiera głos 5 razy przeciwko wszystkiemu i wszystkim obrzydzając szlachetne wydarzenie,o którym znów dzisiaj mówiliśmy przy rodzinnym obiedzie.Wybiorę się do tego Dyrektora Wydziału Dialogu.Sprawdzę czy pracuje tam P.Urszula a jeżeli tak to przed powodzią,pożarem,zarazą i takim dialogiem z Urszulami chroń nas Panie.
~ludzik 10-12-2012 10:40
p.Urszulo głowa do góry niech sobie pani poczyta na stronie KSON ich sprawozdania merytoryczne i bilanse faktycznie bezinteresowne anioły ... ha,ha,ha koń by się uśmiał
~wirek 10-12-2012 16:10
No to jad się rozlewa! Byłem na stronie i czytałem. Widać, że robią dużo a jeszcze więcej chcą zrobić ku desperacji zawistników. Do Pani Z. Witkowskiej jak już pani ustali coś w tym wydziale dialogu to proszę napisać, to będzie interesujące.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dachowanie volvo w Karpaczu

Urząd czynny krócej

Czytelniczka: drogo i brudno

Remont drogi wojewódzkiej

Stalowe rumaki w Karpaczu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
664
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%