MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Opłaty w strefach parkowania bezprawne?

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 27 czerwca 2015, 7:09
Aktualizacja: Niedziela, 28 czerwca 2015, 7:59
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemo
Od lutego 2014 r. na mocy stosowanego rozporządzenia zmieniły się przepisy określające m.in. wymogi dotyczące oznaczenia płatnych stref parkowania. W Jeleniej Górze (stan na 26.06) większość stref jest źle oznakowana, zatem czy opłaty są pobierane bezprawnie?

Pod koniec ubiegłego roku przez samorządy w Polsce przewinęła się fala krytyki po tym jak stwierdzono, że płatne strefy parkowania są źle oznakowane. Niektórzy użytkownicy dróg twierdzili nawet, że w związku z tym nie muszą ponosić opłat parkingowych w takich miejscach.

- Fakt jest taki, że nie wszystkie strefy spełniają u nas wymogi, ale firma obsługująca strefy jest zobowiązana, żeby wprowadzić oznakowania poziome – powiedział wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak dodając, że brak oznakowania poziomego nie powoduje, że można nie płacić za postój. - Ten, kto chce nie płacić zrobi to na własne ryzyko. Jest określony przepis i należy ten przepis respektować – dodał wiceprezydent.

Zgodnie z rozporządzeniem, strefy płatnego parkowania muszą być oznaczone znakami pionowymi oraz poziomymi: W strefie oznakowanej znakiem D-44 miejsca dla postoju pojazdu samochodowego wyznacza się znakami pionowymi określonymi w pkt. 5.2.18 oraz znakami poziomymi określonymi w załączniku nr 2 do rozporządzenia w: pkt. 5.2.4, pkt. 5.2.6 i pkt. 5.2.9.2.

W ścisłym centrum Jeleniej Góry dwie strefy spełniają wymogi, na ul. Bankowej oraz Matejki. Na pozostałych (np. Grodzkiej, Piłsudskiego, Teatralnej, czy Sudeckiej) brakuje oznaczenia poziomego. Czy zatem opłaty w pozostałych miejscach są pobierane niezgodnie z prawem?

Póki co brakuje wyroków sądów w podobnych sprawach, ale w różnych miastach nie brakuje „śmiałków”, którzy od urzędników wymagają dbałości o przestrzeganie litery prawa podobnie, jak urzędy wymagają tego od petentów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Remont ulicy Drzymały – jaka decyzja?

Wokół Ratusza – to warto zobaczyć!

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~Yrezi Rewor 27-06-2015 7:23
Temat rzeka... Na koncu jednak i tak Biedny Kowalski dostanie po pu.., przepraszam, po kieszeni. Gdzie walka o pieniadze, tam przyzwoitosc na wymarciu...
~szofer 27-06-2015 8:34
Może wyjście jest proste. Wybudować 4 parkingi z 4 stron miasta w odległości np.2km. od centrum za jakieś 5zeta na dzień.Na nóżkach to spacerek ,a kto chce wjechać prosto nawet do sklepu czy knajpy to niech płaci .
~Kierowca 27-06-2015 9:24
Strefa płatnego parkowania na ul Wolności jest zrobiona dlatego tylko że ktoś z rodziny wlaścicieli sklepu motoryzacyjnego pracuje w urzędzie albo w Straży Miejskiej po to zrobiono dwa pasy aby upłynnić ruch ale ukladziki są najważniejsze Bant da i nic więcej a gdzke jest Policja i kto się zgodzilł na ten ukladzik a może lapówka
~buam_taram 27-06-2015 10:27
Dokładnie to samo pytanie, co Pan/Pani powyżej. Jelonko, Dzień Ojca już dawno za nami, a to niemowlę wygląda, jak nieżywe. Kiedy zlikwidujecie to ..., zasłaniające niepotrzebnie 1/4 strony?
~lord pan 27-06-2015 11:37
na okrzei jest najlepiej piec lat temu postawiono nam zakaz zatrzymywania i parkowania zrobilismy afere bo przeciez tam mieszkamy to gdzie mamy parkowac władze cofnęły ten zakaz minęło dokładnie 5 lat i proszę znowu się pojawiło to samo a najlepsze jest to że ludzie stawiaja auta i placą na tej czesci ulicy gdzie powinni stac gratis . A wracając do ponownego zakazu to tylko pokazuje to jakie kurwa barany siedzą w urzedach .Link przed 5 laty http://www.jelonka.com/news,single,init,article,30739
~Bambo 27-06-2015 12:17
Panie Łuzniak - jeśli strefy płatnego parkowania muszą być wyznaczone (oznaczone, wydzielone) to logiczne jest że należy je oznaczyć we właściwy sposób w strefie - odpowiedni znak to D-44. No to jak urzędnicy wyznaczyli strefy w których nie ma oznaczonych miejsc do postoju - znak D-44? Więc chyba ściąganie opał jest w strefach nie oznaczonych jest bezprawne?.... Chyba o strefie nie decyduje postawienie "skarbonki" do zbierania opłat za..... W dodatku te urządzenia nie wydają reszty...
~Ana 27-06-2015 14:08
tutaj znajduje się wzór jak odwołać się od wezwania do zapłaty w związku z źle oznakowanym miejscem płatnego parkowania: http://odwolaniemandatu.yanosik.pl/artykuly/strefa-platnego-parkowania-niesluszne-wezwanie-do-zaplaty (wielokrotnie się odwoływałam, i za każdym razem udało się, bo Urząd Miasta wie, że NIE MA racji). Pozdrawiam.
~SoFk 27-06-2015 14:48
Szkoda że każda władza idzie w zaparte, twierdząc że ona ma rację. A nie ma. Polecam Państwu i Państwu redaktorom, zapoznać się z interpretacją przepisów (dotyczącą oznakowania stref SPP) wydaną przez Ministra Infrastruktury. Nie pozostawia ona żadnych złudzeń, iż aby miejsce postojowe w SPP było "odpłatne" MUSI być oznakowane znakiem pionowym i poziomym ŁĄCZNIE !!! Czyli, nie ma linii poziomych, nie ma mowy o miejscu postojowym w SPP, a jak nie ma mowy o miejscu: NIE PŁACIMY! Pobieranie opłaty jest nie tylko bezzasadne, ale w takim przypadku bezprawne! LINKA: https://drive.google.com/file/d/0B-CouuNvq1-fdjJoSW4wSS1kOUU/view?usp=sharing
~ 27-06-2015 16:51
Co wy w tym grajdole potraficie zrobic coś dobrego dla ludzi. Apel do władzy.
~ 27-06-2015 20:43
Dlaczego np Nowa Sol, miasto jkich wiele, nie posiada stref platnych. Wiec gdzie nie postawiono znakow zakazu, pojazdy parkuja za darmo. Wiadomo ile naprawde kosztuje paliwo, a ile oblozono na litrze podatkow i akcyze. To powinno zabezpieczyc gidziwe nawierzchnie do jazdy. Tymczasem pieniazki uzyskane ze sprzedazy paliw tona , przeznaczane na niewiadome potrzeby panstwa lub regionow, a jezdzi sie jak po oranym polu. Skoro nie naprawia sie drog, dlaczego placic za parkowanie? Te pieniadze tez nikna w zachlannych czelusciach urzedow. Czy pojazdy parkujac niszcza ulice? To tylko maszynka i to kolejna do okradania ludzi z i tak niewielkiej ilosci zarabianych pieniedzy. Kraj ma charakterystyke rabunkowa, by zadnym kosztem zdobywac spore pieniadze, ktore nastepnie wywala sie w bloto - cd.
~Schengen 27-06-2015 21:04
Jeśli w autobusach MZK można wybrać rodzaj biletu i automat wydaje resztę... to dlaczego te od parkowania nie posiadają tej (podstawowej) funkcji ?
~ 27-06-2015 21:23
cd, przykladem jest ul Kozia, Ladna nowa nawierzchnia za 330 tys PLN idzie pod koparki bo trzeba wymienic kanalize burzowa. Taki pacan w radiu tlumaczy brak pieniedzy na ten cel w czasie owego remontu. KUZWA! to po cholere bylo wywalac wowczas kase? Wystarczylo doraznie polatac by wytrzymalo do dzis i zrobic jak nalezy!!!!! Za to powinni byc ukarani tacy jak Luzniak i inni ... szastajacymi na oslep pieniazkami podatnikow. ZGROZA JAK SIE WIDZI BEZMOZGOWE MARNOTRAWSTWO I NIEGOSPODARNOSC BANDY POrabancow i karierowiczow.
~rumcajs54 27-06-2015 22:09
Jak wyjeżdża się z M. Skłodowskiej-C. to nie ma siły żeby nie złamać przepisów kodeksu, tzn. trzeba przekroczyć linię ciągłą chcąc ominąć auta na "parkingu". Sądziłem, że po zimie poprawią ten błąd ale pomalowano linię jak dawniej. Chore.
~pic i nic 27-06-2015 22:54
Przystanki autobusowe są tak postawione by jechać tylko za autobusem .na każdym przystanku na sudeckiej jest podwójna ciągła.musisz stać i czekać aż kierowca autobusu ruszy z przystanku.chyba że masz możliwość ryzykować mandacikiem bo masz immunitet i gotówkę na rozkurz.Zgodnie z prawem czekasz na odjazd autobusu jakby był już autobus TRAMWAJEM jeleniogórski.? zapewne znaki poziome malowali po balandze w jednej bandzie i przechlali szare komórki. Obwodnica skrót na Karpacz uwaga bo20km/godz to i tak można zaczepić miską olejową na takich dołkach i górkach przy ul.Koziej dzięki drogowcom bezmózgowcom.gratuluję niechlujnego wykonania. Kierownik zapewne w krzaczorach .
rymcycymcy 28-06-2015 0:26
Oddajcie moje ..złoty pięćdziesiąt ...dranie ! :)
rymcycymcy 28-06-2015 0:28
21:04 | ~Schengen |Parkowanie wewnątrz autobusu jest w zasadzie możliwe ! :) ...kwestia dostosowania prędkości :)
~fan sekty po 28-06-2015 10:52
dlatego wielkim ukiem omijam strefy pp..zostawiam dużo kasy w tesko i tp miejscach a złodzie... z PO niech się walą !
~fan sekty po 28-06-2015 11:41
Ty, ale to nudne jakieś. A momenty chociaż były? Masz… Najlepiej jak ta koleżanka tej z dworca zaćwierkała, że jedna taka, której nie lubią, puszcza się przy drogach… Że taka poziomka… Jaka poziomka? Bo poziomo robi… …A tamte na dworcu! Z Kanadyjczykami…! I z policją…! …Na płasko! …I ćwierkają!
~byly jelogorzanin 29-06-2015 12:35
wszedzie sa problemy z parkowaniem

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wypadek przy baniakach  

Komisja w terenie

W obronie H. Tomaszewskiego

Niebezpieczne wyzwania

Pamięci Henryka Tomaszewskiego

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
340
Tak
62%
Nie
36%
Nie wiem
3%