MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Opłatek po harcersku. Pomocna dłoń z Akwizgranu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 19 grudnia 2010, 18:33
Aktualizacja: Poniedziałek, 20 grudnia 2010, 8:09
Autor: K. Piotrowski
Fot. K. Piotrowski
Dzięki gestowi Niemców z Aachen wiele radości doznały dzieci uczęszczające do świetlicy Międzynarodowego Domu Skauta przy ulicy Wiejskiej, które już ucieszyły się z gwiazdkowych prezentów. Była też okazja do podzielenia się opłatkiem.

Wigilia w Międzynarodowym Domu Skauta miała miejsce w miniony piątek. W tym miejscu od ponad 14 lat spotykają się dzieci uczestniczące w zajęciach świetlicowych, oraz darczyńcy dzięki którym ta świetlica może istnieć, a także działacze Rady Przyjaciół Harcerstwa.

– Fundatorem paczek oraz potraw podawanych na tej uroczystości jest stowarzyszenie z Aachen (Akwizgranu) z Niemczech, które od ponad pięciu lat sponsoruje tę świetlicę. Niestety zawirowania pogodowe spowodowały,
że fundatorzy na uroczystość nie dotarli, ale spotkanie odbyło się ze wszystkimi zaplanowanymi obrzędami.

Była uroczysta Msza Św. w kaplicy Domu Harcerza którą odprawił proboszcz parafii pw. św. Wojciecha dziekan Tadeusz Dańko. Eucharystię sprawowano w intencji nowo wybranego prezydenta miasta Marcina Zawiły, współzałożyciela i pierwszego Przewodniczącego Rady Przyjaciół Harcerstwa. W spotkaniu - oprócz prezydenta Zawiły - wziął udział przewodniczący rady miejskiej Jerzy Lenard, a także szef miejscowego koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ryszard Wach, oraz wielu innych gości.

Dzieci ze świetlicy oprócz kolęd i pastorałek polskich dla nieobecnych gości z Niemiec zaśpiewały kilka kolęd po niemiecku (dzięki Towarzystwu z Aachen dzieci w świetlicy mają regularne lekcje języka niemieckiego). W atmosferze świątecznej zebrani podzielili się opłatkiem, a także zasiedli do wigilijnego stołu, przy którym znalazło się miejsce zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych uczestników spotkania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jak głosowali jeleniogórzanie?  

Nadbrzeżna gotowa

Siódma ofiara śmiertelna w powiecie jeleniogórskim

Komentarze (27) Dodaj komentarz

~trail 19-12-2010 18:50
marcin i skm
~abeb 19-12-2010 20:00
Co to za kobieta siedzi obok p. Zawiły na 26 zdjęciu
~ 19-12-2010 20:01
DOLNOŚLĄZAK. C z y t a ł e m.
~ 19-12-2010 20:10
DOLNOŚLĄZAK. F o t k i o b e j r z a ł e m.
~ 19-12-2010 20:15
DOLNOŚLĄZAK. Jedną druhnę i jednego druha w przepisowym umundurowaniu - widziałem.
~ 19-12-2010 20:20
DOLNOŚLĄZAK. Wg mnie to Lord Baden Powell w grobie się przewraca.
~gościu 19-12-2010 21:04
zdjęcie nr. 26.dyr. Lucynka z ZGL. pokazuje nie ten palec. zdjęcie nr.19 były v-ce prezydent , obecny Przewodniczący Rady Miasta tow. L. prosi do tańca tow. Wacha, a obserwuje to tow. Gałka :)
~Clitoris 19-12-2010 21:44
Trafna uwaga, DOLNOŚLĄZAKu. Międzynarodowy Dom Skauta a skautów brak. Jest kaplica, są fiolety a katolicyzmu tyle, że mysz się nie wciśnie. Sir Baden Powell tego nie przewidział. Brakuje chyba tylko pana Paetza. Szkoda tych dzieci, raczej nieświadomych w czym uczestniczą.
~MP 19-12-2010 21:55
Jak można pisac takie głupoty (Clitoris)? Dzieci są szcześliwe, że jest miejsce, w którym mogą codziennie miło spędzić czas, bo w ich rodzinnych domach rzadko można liczyć na miłe chwile. Nie byłeś/byłaś to nie wiesz, jak dumne były te dzieciaki, że ich kilkutygodniowe przygotowania zostały docenione przez władze lokalne i że nie przestawiały Jasełek patrząc na puste krzesła.
~do gościu 19-12-2010 23:21
Ok.wszystko pięknie, tylko czy ktoś zauważył jak przy okazji różnych spotkań, w których uczestniczy pan Prezydent M. Zawiłą, na fotkach pojawia się pan B.Gałka ! Czyżby zapachniało korytem ? I znów kameleon zmienił barwę :(
~piipek 20-12-2010 1:22
Akwizgran??? widać do redaktórów Jelonki nie dotarło jeszcze. że Akwizgran to nazwa z czasów rzymskich, a już od średniowiecza miasto nazywa się Aachen i tylko pod tą nazwą jest do znalezienia w atlasach geograficznych.
~... 20-12-2010 8:54
Akwizgran to polska nazwa niemieckiego miasta Aachen, tak jak polską nazwą Bautzen jest Budziszyn!
~Jak to 20-12-2010 9:05
jest, że polskie, dobrze sytuowane dzieci, zbierają datki na studnie w Afryce, a dla ich ubożych koleżanek i kolegów o świąteczne prezenty dbają Niemcy z Aachen? Czy tu cos czasem nie jest porąbane? Droga jeleniogórska młodzieży, drodzy jeleniogórscy nauczyciele życzę Wam w nowym 2011 roku bardziej bystergo wzroku i zwrócenia uwagi na to, że bliżej mamy także nasze polskie studenie ubóstawa.
~ 20-12-2010 10:48
piipek...Monachium=München, Kolonia= Köln Brema= Bremen i tak dalej. To sa polskie nazwy niemieckich miast. Pozdrawiam z...Hesji= Hessen.
~ 20-12-2010 12:22
ad.~MP. Nikt nie kwestionuje i nie zamierza przeciwdziałać radości i szczęściu dzieci. Dobrze, że taka placówka istnieje i o dzieciaki się troszczy. W czym dzieci uczestniczą to świadomy wybór ich rodziców. I wara wszystkim postronnym od decyzji rodziców. Ale z treści publikacji wynika, że imprezka miała miejsce w Domu Skautów a zorganizowali ją harcerze. Na ważne zbiórki /spotkania/ harcerskie przychodzi się w harcerskich mundurach. Dobrze, że skauci z Aachen /Akwizgran/ nie dojechali. Ciekawe w jakich wystąpiliby uniformach? DOLNOŚLĄZAK
~ 20-12-2010 12:33
cd. z 12:22. A może ubiór dzieci na tej imprezie to obowiązujące umundurowanie dzieci i młodzieży ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Jeśli tak. To bardzo przepraszam uczestników i organizatorów tego harcerskiego spotkania. Czuwaj. DOLNOŚLĄZAK.
~turysta 20-12-2010 12:51
Wszystko gra, jeśli chodzi o biedne dzieci, które przychodzą na Wiejską do świetlicy, bo to jest chwalebna działalność. Tylko po jakiego grzyba nazywać tę świetlicę Międzynarodowym Domem Skauta skoro to ze skautingiem nie ma nic wspólnego. Osoba która to prowadzi sama pochodzi z ZHP z kieleckiego i po przyjeździe do Jeleniej Góra sama sobie nadała wyższy stopień harcerski - w kieleckim nikt nie potwierdził zdobycia takiego stopnia. Środowisko harcerskie z Jeleniej Góry, czyli harcerze z ZHP, ZHR i swego czasu Zawiszacy na początku próbowały współpracować z dh. Antonim, ale z tym człowiekiem nie da się współpracować. Ten człowiek zawsze robił jakąś bliżej nieokreśloną swoją politykę (gromadził ludzi związanych z Unią Wolności, obecnie tych samych ludzi z władzy, ale pod innym sztandarem). Ta polityka na pewno nic nie miała wspólnego z budową środowiska harcerskiego w Jeleniej Górze. Współpraca polegać miała na robieniu tego co chce druh Antoni i nie było żadnej dyskusji, ani lepszych p
~turysta 20-12-2010 12:57
Współpraca polegać miała na robieniu tego co chce druh Antoni i nie było żadnej dyskusji, ani lepszych pomysłów innych, uznaje tylko system władzy dyktatorski, czyli swój własny. Środowisko harcerskie już dawno nie ma nic wspólnego z działalnością dh Antoniego Padewskiego, więc nazwa już dawno powinna być zmieniona np. na Świetlica Środowiskowa i to byłoby uczciwe. A też warto przyjrzeć się na jakie projekty druh Antoni dostaje pieniążki. Kiedyś było tak, że projekty były pisane pod harcerzy, których przy tej świetlicy nie ma! Kto może zmienić ten stan rzeczy, jeśli chodzi o zmianę nazwy tej świetlicy na faktyczną np. Świetlica Środowiskowa, bo jako harcerz ile razy przechodzę obok tego domu i widzę nazwę Międzynarodowy Dom Skauta, to mnie to mierzi i śmieszy i myślę, co za parodia. Harcerz
~nestor 20-12-2010 13:12
Miły panie Kazimierzu,można rozumieć pochwały dla byłego i aktualnego szefa i niegdysiejszych współpracowników. Ale co ma do tego ofiarowanie podczas uroczystości halrcerskich mszy świętej w intencji pana prezydenta Zawiły ?Czy nie za dużo kadzidła i lizusostwa !
~... 20-12-2010 13:21
Bycie Przyjacielem Harcerstwa nie oznacza od razu bycia harcerzem! Rada Przyjaciół Harcerstwa skupia instruktorów harcerskich w stanie spoczynku i ludzi nie związanych z harcerstwem! Stowarzyszenie z Kreis Aachen (czyli powiatu Akwizgrańskiego) nie jest organizacją skautowską! W Domu Harcerza bywali skauci z Czech, Niemiec i harcerze z różnych zakątków Polski. W Wałbrzychu jest Dom Wycieczkowy Harcówka i nikt tam nie oczekuje tylko ludzi w mundurach!
~ 20-12-2010 18:20
DOLNOŚLĄZAK. ad ~ 13:21. Czuje się zagubiony. Proszę o wyjaśnienie co mieści się w budynku przy ul. Wiejskiej? Świetlica środowiskowa, Dom Skauta, Klub Rady Przyjaciół Harcerstwa, harcówka jeleniogórskiego ZHR, Harcerski Dom Wycieczkowy, kaplica dla zuchów i druhów? Z jakich środków jest ten obiekt finansowany i kto nad nim sprawuje nadzór funkcjonalny, pod czyim zarządem administracyjnym jest ten lokal, itp., itd.
~sowa 20-12-2010 18:22
nie tylko widze w nocy Dzieciaki smutne Dlaczego Mało prezentów / Kiedys było super . Czy można wypozyczac dzieci/ DUMNA NAZWA ŚWIETLICA SRODOWISKOWA POWINA POZOSTAĆ A Z HARCERSTWEM TO NIEMA NIC WSPÓLNEGO
~INSTRUKTORZY 20-12-2010 18:34
do trysty znasz się na harcerstwie w Domu Harcerza nigdy nie było harcerstwa wiem i niema i nie będzie NA PIĄTKOWA uroczystośc zostałt wypożyczone dzieciaki pan prezyden kasę da
~kasiol 20-12-2010 18:58
żadne dzieciaki nie zostały wypożyczone wiem bo jestem jedną z nich tą druhną w umundurowaniu więc proszę nie piszczcie takich głupot bo nie wiecie nie byliście a piszecie !!!! dla tych dzieci liczy się to że mogą przychodzić na tą świetlice i miło spędzać czas z przyjaciółmi .ICH ,CIĘŻKIE STARANIE DO TYCH JASEŁEK IM NAPRWDĘ WYSZŁo!!! zbiórki harcerskie są tam przeprowadzane więc nazwa tej świetlicy nie jest bezsensowna !!!
kazimierzp 21-12-2010 5:58
Dziękuję Ci Kasiu! Twój wpis zamknął niektóre nieprzemyślane, lub też wynikające z zawiści wątki w tej "dyskusji" pod tekstem! Dla mnie najważniejsza była radość tych dzieci, ich rodziców! Spokojnych i w rzeczywistym duchu chrześcijańskim - Miłości Bliźniego Świąt wszystkim życzę! Kazimierz Piotrowski
~ 21-12-2010 10:08
Ja tez tej krytyki w ciemno nie pojmuje. Jesli jest artykul o np. sobieszowskiej mlodziezy, ktory rozrabia, psuje i nieszczy, to piszecie, ze to dlatego, bo nic dla mlodziezy sie nie organizuje. Robi sie cos sensownego, to piszcie o tym krytycznie. O jenyyyyyy ja was nie pojmuje.Po co to?
~ 21-12-2010 21:54
Dziękuję Ci Kasiu! Twój wpis utwierdził mnie w przekonaniu jak cenne jest to miejsce dla pewnej grupy dzieci i ich rodziców. Fakt, że placówka ma niezbyt klarowny status, jest sprawą drugorzędną, chociaż warto to wyjaśnić. Wesołych Świąt. DOLNOŚLĄZAK

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kuma kumie pomóc umie!

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Absolutorium dla Zarządu Powiatu

Trwa przeprowadzka LGD do Kowar

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%