MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Operowy finał sezonu

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 24 czerwca 2018, 8:19
Aktualizacja: Wtorek, 26 czerwca 2018, 6:19
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze zakończyła 54. sezon artystyczny Galą Operową "Z ziemi włoskiej do Polski", która była jednocześnie inauguracją II Karkonoskiego Festiwalu Operowego. W pierwszej części koncertu melomani usłyszeli utwory włoskich kompozytorów, a w drugiej – polskich.

Podczas koncertu wystąpili: Jerzy Kosek – dyrygent, Karina Skrzeszewska – sopran, Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak – mezzosopran, Tomasz Janczak – tenor, Kamil Pękala – baryton oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej. W programie znalazły się utwory z oper Verdiego, Rossiniego, Belliniego, Moniuszki, Nowowiejskiego i Szymanowskiego. Galę poprowadził szef Radia Dla Ciebie (RDC) Tadeusz Deszkiewicz, a więc znany dziennikarz muzyczny, który specjalizuje się w muzyce klasycznej, a także doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy, który objął koncert swoim patronatem.

Tomasz Janczak przyznaje, że występy przed własną publicznością zawsze powodują dodatkowy stres.

- Jestem dyrektorem tej instytucji i zależy mi, żeby każdy koncert był na najwyższym poziomie, a w tym, w którym biorę udział tym bardziej musi być jak najlepszy – wyznał dyrektor filharmonii.

Było to drugie zakończenie sezonu Filharmonii Dolnośląskiej za kadencji Tomasza Janczaka, ale pierwszy sezon, który w pełni był dziełem nowego dyrektora.

- Sezon był bardzo pracowity dla orkiestry i mam nadzieję ciekawy dla naszej publiczności – powiedział Tomasz Janczak, dyrektor filharmonii.

Jak przyznaje szef placówki, która podlega pod Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, tym razem ze względu na ograniczone fundusze nie udało zorganizować na finał opery w plenerze, ale za to w trakcie sezonu było więcej wydarzeń.

To nie koniec występów jeleniogórskiej orkiestry, bowiem 31 sierpnia w ramach II Karkonoskiego Festiwalu Operowego zaprezentowana zostanie Carmen Georgesa Bizeta. Z kolei już 29 sierpnia w Amfiteatrze nad Bobrem w Bolesławcu odbędzie się specjalny koncert plenerowy z udziałem Krzysztofa Cugowskiego, z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Będzie można usłyszeć piękne polskie arie, ale też utwory Budki Suflera, specjalnie zaaranżowane na orkiestrę symfoniczną.

Jak zapowiada dyrektor, przyszły sezon będzie obfitował w polskie i światowe sławy dyrygenckie oraz świetnych solistów.

- Serdecznie dziękuję, że jesteście państwo z nami przez ten i poprzednie sezony. Życzę wspaniałych, gorących wakacji i na ich zakończenie zapraszamy do nas – dodał Tomasz Janczak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Karpacz rezygnuje z fajerwerków

Napad na dyliżans – mikołajkowy poranek rodzinny

Szklarskie dzieła młodych artystów

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Tosia 11 25-06-2018 8:26
I cóż, dla każdego coś dobrego. Ja osbiście wolę porządny koncert instrumentalny od skladanek-śpiewanek. To tyle. I jeszcze - kocham orkiestrę naszej Filharmonii.Dziekuję za ten sezon.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Areszt za oszustwa

Zaczytaj się z Jelonką.com

Remont Drzymały – czasu coraz mniej

Rok niespełnionych obietnic

Czterech recytatorów SP 7 w finale wojewódzkim

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
994
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%