MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

„Operacja Dunaj” – dziś premiera

Wiadomości: KARLOWE WARY
Piątek, 10 lipca 2009, 7:51
Aktualizacja: 7:52
Autor: TEJO
Filmowy czołg w Karpnikach latem ubiegłego roku.
Fot. Janusz Lewicki
W piątek na 44. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach po raz pierwszy wyświetlony zostanie film Jacka Głomba o inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku. Wiele scen do „Operacji Dunaj” powstało na ziemi jeleniogórskiej.

Polską obsadę filmu będą reprezentowali Zbigniew Zamachowski i Joanna Gonschorek - filmowy kapitan Czesław Grążel i major Czesława Grążelowa. premierze uczestniczyć będzie silna grupa artystów legnickiego Teatru Modrzejewskiej – podał portal e-teatr.

– Swoją obecność zapowiedzieli także grający w filmie Bogdan Grzeszczak i Magda Biegańska oraz reżyser Jacek Głomb, scenarzyści Jacek Kondracki i Robert Urbański, scenograf Małgorzata Bulanda – czytamy.

Polsko-czeską komedię, do której sceny zostały nakręcone latem ubiegłego roku na Dolnym Śląsku, obejrzymy w polskich kinach od 14 sierpnia. W filmie występują: Maciej Stuhr, Tomasz Kot i Zbigniew Zamachowski a także Jiri Menzel, zdobywca Oskara, legendarny twórca czeskich filmów znany z ekranizacji powieści i opowiadań Bohumila(„Pociągi pod specjalnym nadzorem”). W „Operacji Dunaj” zagrał jedną z głównych ról. Był też opiekunem artystycznym produkcji.

Film opowiada o perypetiach załogi czołgu o wdzięcznej nazwie Biedroneczka, który zagubił się podczas inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Na długo zapamiętają obraz mieszkańcy Karpnik, gdzie kręcono plenery, a radziecki czołg „wjechał” w jeden z budynków w urokliwej miejscowości.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Kris 10-07-2009 9:45
Ten Głomb robi się coraz sławniejszy w Jeleniej Górze.... Jego teatr występował gościnnie z koncertem 4. czerwca, a teraz proszę - film, w którym występują świetni aktorzy, również z legnickiego teatru.... Świetny dyrektor !!!!
~gosc Portalu 10-07-2009 12:26
Chodzi pewnie o Bohumila Hrabala, a nie o jakiegos Bohumila.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nietypowy finał Ligi Rocka

Festiwal Silesia Sonans wystartował

Modele w muzeum

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Operetka na wynos

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
859
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%