MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Opania i Zborowski w „klasycznych” kreacjach kabaretowych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 29 marca 2011, 12:56
Aktualizacja: Środa, 30 marca 2011, 7:37
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Skecze kabaretów lat 60., anegdoty zza kulis teatru oraz opowieści z planu filmowego zaprezentowali wczoraj na norwidowskiej scenie znani aktorzy Marian Opania i Wiktor Zborowski, którzy wystąpili ramach „Jeleniogórskiej Sceny Kabaretowej”.

Ciekawą kreację artystyczną starej szkoły aktorskiej można było podziwiać wczoraj na deskach Teatru Norwida w wykonaniu jednych z najlepszych polskich aktorów teatralnych i filmowych, którzy przypomnieli jeleniogórskiej publiczności teksty znane z kabaretów lat 60. oraz Kabaretu Starszych Panów. Artyści - w uzupełniającym się duecie (ogromny Zborowski przy niewysokim Opanii) w swoim programie zaprezentowali piosenki Młynarskiego, Wysockiego i Brela. Ogromną radość przyniosły publiczności także śmieszne szmoncesy, czyli kabaretowe etiudy oparte na humorze żydowskim, podczas których artyści naśladowali charakterystyczny dla polskich Żydów akcent i wymowę.

Pojawił się także znany szmonces z występów Kabaretu Dudek „Sęk” autorstwa Konrada Toma, który wciąż bawi wiele pokoleń. Wiktor Zborowski wykonał swój utwór prezentowany na obronie dyplomu, podczas której, jak przypomniał aktor, obecny był aktualny dyrektor Teatru Norwida Bogdan Koca. Nie obyło się bez wątków politycznych i satyry na warstwę rządzącą. W krzywym zwierciadle kabareciarze ukazali tematy damsko-męskie. Na koniec artyści w niekonwencjonalny sposób wykonali utwór Stanisława Staszewskiego „Baranek”.

Marian Opania urodził się 1 lutego 1943 roku w Puławach. Studiował w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, którą ukończył w 1964. Występował również m.in. w Teatrze Klasycznym w Warszawie i w Teatrze Studio. Od 1981 jest aktorem Teatru Ateneum w Warszawie.

Wiktor Zborowski jest jednym z najbardziej charakterystycznych aktorów polskiej sceny. Jest absolwentem warszawskiej PWST, którą ukończył 1973 roku. Po raz pierwszy na ekranie widzowie mogli go zobaczyć w jednym z odcinków "Czterdziestolatka" pt. "Pocztówka ze Spitzbergenu, czyli oczarowanie".

Ogłoszenia

Czytaj również

Jasna strona gier – w BWA

Stop marginalizacji średnich miast

Wybory: Zwycięstwo PiS

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ 29-03-2011 13:09
byli niesamowici, najlepszy kabaret na jakim bylem
~DO OBYWATEL 29-03-2011 14:09
wez sobie młotek i sie palnij nim zdrowo w łeb podatniku z angli

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Lepsze jutro w "Muflonie" – dla wszystkich

Ceramiczna wystawa

Była gala z nagrodami

Muflon zaprasza na koncert Jacka Kleyffa  

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
697
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%