MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Opakują wielką płytę na starym mieście

Wiadomości: LWÓWEK ŚLĄSKI
Środa, 23 lipca 2008, 9:11
Aktualizacja: 9:11
Autor: Marcin Kaszuba
Fot. Archiwum
Odrapane i paskudne bloki są zmorą Rynku. Kontrastują z gotycko–renesansowym ratuszem, jedną z nielicznych pozostałości świadczących o dawnej wielkości tego miasta.

Aby zmniejszyć ten dysonans władze Lwówka Śląskiego postanowiły sfinansować „mundurki" dla bloków. W ciągu kilku lat starówka ma „odzyskać" swój dawny urok i stać się choć troszkę piękniejsza.
Na prostych blokach mają się pojawić dobudówki spadzistych dachów, imitacje gzymsów, portali i innych detali architektonicznych, a fasady mają zostać zróżnicowane kolorystycznie.

Z czegoś, co jest architektonicznym nieporozumieniem, próbuje się przy odrobinie styropianu, gipsu i farby, przywrócić choć w części zabytkowy urok, którego miasto zostało pozbawione najpierw podczas działań wojennych, a później – w trakcie wyburzeń kamieniczek, które można było odbudować.

Niektóre miasta poszły już za podobnym rozwiązaniem, jakie ma dokonać się we Lwówku. Przykładem może tu być centrum Brzegu Opolskiego, którego wystylizowane na kamieniczki bloki cieszą mieszkańców i turystów.
W Polkowicach włodarze miasta zastosowali całkiem inne rozwiązanie. Ohydne blokowiska zostały całkowicie wyburzone i centrum miasta otrzymało nowe kamienice z podcieniami. Efekt jest dość ciekawy, a polkowicka starówka zyskała miano najmłodszej w Polsce.

We Lwówku na próżno można by marzyć o takich rozwiązaniach. Poprzednia ekipa rządząca sprzedała wiele lokali w rynku i straciła tym samym kontrolę nad tymi nieruchomościami.

– Miasto jest w stanie pokryć koszty związane z rewitalizacją fasad rynkowych bloków, ale pod warunkiem, że wcześniej wspólnoty przeprowadzą niezbędne remonty elewacji na swój koszt – mówi Jan Serafin, sekretarz w UGiM we Lwówku Śląskim. – Dodatki wykonane przez miasto będą pojawiały się sukcesywnie. Mamy nadzieję, że jeśli pierwszy blok zostanie już zrobiony, za nim pójdą następne. Koszt stylizacji każdego z bloków to wydatek rzędu stu tys. zł i ciężko jest pozyskać środki z Unii Europejskiej na tego typu cel – dodaje.

Pierwszym blokiem, który będzie wystylizowany na dawne kamienice, będzie ten najstarszy przy ul. Mickiewicza 1-7 . Obecnie trwa załatwianie niezbędnych pozwoleń. Na efekty musimy jeszcze poczekać kilka miesięcy, wówczas mieszkańcy będą mogli ocenić wykonane prace.

Projekt liftingu lwóweckiego rynku nie został, niestety, poddany szerszym konsultacjom. – Szkoda, bo w tak ważnej dla wszystkich inwestycji wszyscy lwówczanie powinni mieć coś do powiedzenia, a nie tylko zamieszkujący centrum – mówi jeden z mieszkańców Lwówka Śląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa budowa punktu widokowego

Bolesławieckie Święto Ceramiki

Mobilizacja przed II turą

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~to były czasy... 23-07-2008 14:29
A dlaczego nie cofnąć się w bardziej odległe czasy i odbudować średniowieczne mury obronne przywracając średniowieczny wygląd miasta wraz z rynsztokiami zamiast ka...lizacji. W Jeleniej Górze można by odbudować fosę - wtedy łatwiej byłoby sterować ruchem pojazdów - za każdy przejazd przez zwodzony most strażnicy miejscy pobieraliby opłaty przeznaczone na "dalszy rozwój" miasta.
kazimierzp 23-07-2008 18:42
Do autora tekstu i jego rozmówcy z Lwówka Śląskiego! Dla Lwówka jest chyba obowiazujący plan zagospodarowania przestrzennego w którym okreslone jest co i jak można przbudowywać w mieście! W czasie tworzenia i uchwalania planu na pewno były konsultacje społeczne! W takich momentach mieszkańcy mogą (jeżeli uczestniczą w dyskusjach) mieć wpływ na kształt swego miasta!!! Może dowiem się też, że jestem upierdliwy, ale tytuł artykułu nie odpowiada prawdzie. Bloki w rynku lwóweckim są wykonane w technologii wielkiego bloku, a nie wielkiej płyty! Dla laika to żadna różnica bo to i to prefabrykaty, ale dla budowlańca!;-) Róznica pokrótce polega na tym, że w wielkiej płycie najczęściej jedna ściana to jedna płyta, a w wielkim bloku trzeba kilka prefabrykatów postawionych obok siebie, aby zrobić cała ścianę! Bardziej technicznie okresla się to proporcjami wysokości do szerokości i do grubości prefabrykatu!
~Ibuprom Max 23-07-2008 20:10
Przy, jak to pisze autor :" odrobinie styropianu, gipsu i farby" to dopiero można stworzyć coś co jest "architektonicznym nieporozumieniem". Natomiast nazywając jakąkolwiek jak leci technologię murowaną - wielką płytą - tworzy się nieporozumienie dziennikarskie, (a wystarczyło zobaczyć zamieszczone przez siebie zdjęcie nr 3, gdzie jak byk widać z czego te budynki budowano)
~Łowca byków 23-07-2008 23:09
Tzn., gdzie? W Lwówku Śląskim, czy we Lwówku Śląskim? <br><br> <i> i tu, i tu - tzw. e protetyczne jest wariantywne i obydwie formy są poprawne, por. w środę i we środę:-) </i>
~Marcin Kaszuba 23-07-2008 23:40
Bloki będą blokami sposób ich wykonania nie jest najważniejszy - wyglądają cały czas "jak betonowe bloki z płyty" co widać na fotografii. Co do szerszych konsultacji społecznych przy planie zagospodarowania przestrzennego powiem tak: mieszkańcy którzy mieszkają w blokach w około rynku najczęściej z przypadku, brali udział w konsultacjach a właśnie tych mieszkańców reprezentowali zarządcy wspólnot mieszkaniowych. Rynek jest dla Lwówka i w Lwówku więc raczej konsultacje mogłyby odbyć się w szerszym gronie w gronie w którym "zapomniana" część lwówczan wzięłaby udział, podobnie jak odbywa się to w demokracji. Nie jestem przeciwnikiem "powrotu" do starówki ale przy konsultacjach mogłyby "narodzić" się nowe pomysły, koncepcje itp. Kilkadziesiąt lat wstecz Lwówek zburzyła właśnie "mniejszość" (Lwówek w czasie II WŚ nie ucierpiał dużo zniszczyła go dopiero Polska Ludowa) i postawiła to co stoi dlatego byłby niesmak gdyby za kilkadziesiąt lat ktoś wypomniał dokładnie to samo. Cieszy mnie fakt, że są pieniądze na konkretne cele i w ogóle coś chce się zrobić w tym mieście aby przypominało zabytkowe miasto...czas wszystko pokaże

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kampania: Karkonosze – dodaj do ulubionych  

Droga rowerowa w budowie

Zebrali 3 tony odpadów

Trwa przeprowadzka LGD do Kowar

Finał na lawecie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2207
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%