MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Oni wiedzą jak bezpiecznie żyć

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 13 kwietnia 2016, 12:39
Aktualizacja: Czwartek, 14 kwietnia 2016, 8:52
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
We wtorek, 12 kwietnia na terenie campusu Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej odbył się półfinał XII Edycji Konkursu dla Dzieci i Młodzieży „Uczę się bezpiecznie żyć”.

Konkurs podzielono na cztery kategorie: dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne, klasy I-III, IV-VI oraz gimnazja. Wzięło w nim udział ogółem 69 drużyn oraz 24 zawodników (kat. Gimnazjum) ze szkół oraz przedszkoli na terenie gmin zrzeszonych w Euroregionie NYSA po stronie Rzeczypospolitej Polskiej.

- Konkurs nie jest po to, żeby się odbywał sam dla siebie, ale po to, żeby inspirował pracę w placówkach oświatowych – powiedział Maciej Gałęski z Euroregionu Nysa, przewodniczący komitetu organizacyjnego. W poprzednich latach poprzedni etap nie był obowiązkowy, w tym roku to się zmieniło i aby dostać się do półfinału w Jeleniej Górze, szkoły musiały przeprowadzić eliminacje u siebie.

- Konkurs jest na wyższym poziomie niż do tej pory dlatego, że placówki musiały wykazać się dobrze przeprowadzonym etapem szkolnym – oceniła Elżbieta Lorenc-Mytnik. Wśród zadań związanych z bezpieczeństwem były m.in. zagrożenia związane z internetem, a nowością był sposób przeprowadzenia konkursu dla „zerówek”. - W tym roku nie przechodzą przez stacje konkursowe, tylko są w osobnych pomieszczeniach i nad nimi czuwa sztab ludzi. Związane jest to z reformą edukacji - na konkurs trafiły dzieci 5-letnie. Dlatego nad tą drużyną czuwa specjalny nauczyciel wychowania przedszkolnego, który wprowadza w temat, a sędziowie tylko sędziują i wpisują oceny. Nie ma takiego stresu, jest to dużo lepsza formuła – dodała wiceprzewodnicząca konkursu „Uczę się bezpiecznie żyć”.

W organizacji zawodów pomagały liczne służby: straż pożarna, policja, straż miejska, Karkonoska Grupa GOPR, pogotowie ratunkowe i wiele innych. - Dzieci przychodzą przygotowane, to widać. Mamy dwie stacje: pożar w przedszkolu oraz informacje związane z tlenkiem węgla, czyli czadem – powiedział st. kpt. Andrzej Ciosk, oficer prasowy Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

- Bezpieczeństwo to nie wychodzić z domu jak jest huragan – powiedział Oliwier. - Uczyliśmy się o złamaniach nogi, o oparzeniach, o pierwszej pomocy – wyliczał Mateusz. - Jak zobaczymy kogoś, komu coś się dzieje, to mu pomagamy. Dzwonimy wtedy pod numer 112 – dodała Hania.

Decyzją Komisji Konkursowej do finału, który odbędzie się 17 maja we Wrocławiu dostali się:
- kat. dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne: Miejskie Przedszkole nr 27 w Jeleniej Górze, Miejskie Przedszkole nr 13 w Jeleniej Górze oraz Miejskie Przedszkole nr 2 w Jeleniej Górze.
- kat. klasy I-III: Szkoła Podstawowa nr 3 w Kowarach, Zespół Szkół w Marciszowie, Miejski Zespół Szkół nr 3 w Bolesławcu.
- kat. klasy IV-VI: Szkoła Podstawowa nr 4 w Bolesławcu, Zespół Szkół w Marciszowie, Gminny Zespół Szkół w Janowicach Wielkich.
- kat. gimnazja (zawodnicy): Marta Nowacka (G. Nowogrodziec), Maryla Jońca (GZS Janowice Wielkie), Radosław Kalamarz (GS nr 2 Bolesławiec).

Zawody odbywają się pod honorowym patronatem Pierwszej Damy RP: Agaty Kornhauser-Dudy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sztuka w pałacach i nowi ambasadorzy

Edukacja przez zabawę

PiS ujawnił listy kandydatów

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~AK 13-04-2016 13:34
Gratulacje dla dzieci I-III z Zespołu szkół w Marciszowie, te dzieci naprawde potrafią "bezpiecznie zyc" Wielkie gratulacje dla przygotowujacych dzieci - opiekunów grup. Brawo mali zwycięzcy!
~ 13-04-2016 16:35
gratulacje dla dzieciaków z Janowic oraz p. Marzeny za przygotowanie
~... 13-04-2016 17:11
Brawo Janowice Wielkie!
~gluś 13-04-2016 18:28
fantastyczna sprawa, wygrani są wszyscy - gratulacje :)
~ 13-04-2016 20:43
Brawo Kowary

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

W obronie zwierząt

Country pod Śnieżką

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

W Karpaczu działo się!

Remonty w jeleniogórskich szkołach  

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
413
Tak
87%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%