MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Oni walczą o czyste powietrze!

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 5 grudnia 2018, 7:01
Aktualizacja: Czwartek, 6 grudnia 2018, 7:28
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Fot. Użyczone - Archiwum JAS
Jest ich sześcioro, pracują w różnych branżach i wspólnie walczą z zanieczyszczaniem powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej – mowa o Jeleniogórskim Alarmie Smogowym, założonym w 2014 roku przez Piotra Leszka. – Jesteśmy jedyną grupą na świecie, której zależy na jak najszybszym rozwiązaniu się, ale niestety mamy jeszcze wiele do zrobienia – mówią.

Jeleniogórski Alarm Smogowy to grupa nieformalna. Jako społeczna inicjatywa nie korzysta z żadnych subwencji czy finansów publicznych.

- Wszystko co robimy, robimy za swoje własne pieniądze – mówi Piotr Leszek. - Poświęcamy swój prywatny czas. Nie mamy tu etatów i zysków. Po prostu społecznie pracujemy, chociaż to wielu osobom wydaje się dziwne – dodaje założyciel JAS.

W swoim gronie mają laryngologa, psychologa, informatyków, specjalistę od odnawialnych źródeł energii, a także wielu zwolenników doraźnie wspomagających ich działania podczas różnych akcji. A swoją działalność rozpoczęli w 2014 roku.

- Któregoś dnia zobaczyłem wskaźniki jakości powietrza w Jeleniej Górze, przeczytałem w internecie o Polskim Alarmie Smogowym i postanowiłem „uruchomić” Jeleniogórski Alarm Smogowy jako społeczną inicjatywę na rzecz czystego powietrza – mówi Piotr Leszek. - Stworzyłem stronę na Facebooku i tak poznałem kilka fantastycznych osób: Grzegorza Bogdańskiego, później Joannę Stelmach i Pawła Kuźniara, którym tak jak i mi nie było obojętne, czym oddychają i którzy chcieli coś zrobić dla ludzi w całej kotlinie. Teraz w naszej ścisłej grupie mamy jeszcze Piotra Pęcherza i Daniela Chojnackiego, a także dziesiątki fantastycznych innych osób, które działają nieformalnie w JAS, ale propagują idee czystego powietrza. Dzięki tym osobom zebraliśmy ponad dwa tysiące podpisów pod petycją do Marszałka Województwa Dolnośląskiego dla podjęcia uchwał antysmogowych dla Dolnego Śląska. I tak od kilku lat z sukcesem udaje nam się zmieniać świadomość mieszkańców, jak i urzędników – dodaje Piotr Leszek.

Grzegorz Bogdański o działaniu JAS dowiedział się będąc w Urzędzie Miasta i dopytując, jakie działania są podejmowane by poprawić jakość powietrza w Kotlinie Jeleniogórskiej.

- Pamiętam, że poszedłem do prezydenta Marcina Zawiły i wówczas skierowano mnie do Piotra Leszka. Tak zaczęliśmy razem działać. Dzisiaj jest nasz sześcioro i jesteśmy jedyną grupą w Polsce, której zależy na tym, by jak najszybciej się rozwiązać po zażegnaniu problemu zanieczyszczonego powietrza. Wiele już udało się zrobić, ale jeszcze więcej jest do zrobienia – mówi Grzegorz Bogdański.

Z długiej listy swoich działań JAS wymienia te najważniejsze. Poza wspomnianą uchwałą antysmgową dla Dolnego Śląska, zlikwidowali kopcący komin zakładu Zorka, która obecnie została podłączona do miejskiej ciepłowni, wywalczyli wprowadzenie darmowego parkowania dla aut elektrycznych i zmniejszenia opłat dla hybryd w Jeleniej Górze, w szkołach pojawiły się tablice informujące o stanie powietrza, a nauczyciele mają zakaz wyprowadzanie dzieci na dwór w szkołach i przedszkolach po przekroczeniu stanu alarmowego. Na tablicach elektronicznych na przystankach autobusowych jest informacja o stanie powietrza (dobry/umiarkowany/zły/bardzo zły), szczegółowa elektroniczna tablica informacyjna pojawiła się na budynku Straży Miejskiej, aktualna informacja o stanie powietrza w Jeleniej Górze jest na stronie Urzędu Miasta. W mieście rozwieszone zostały bilbordy z hasłami „Nie pal śmieci”, wydrukowano ulotki informacyjne, ale przede wszystkim zmieniła się świadomość ludzi.

- Dzięki naszym staraniom Miasto uczestniczy w programie, w ramach którego dopłaca mieszkańcom do wymiany pieców nie spełniających wymogów, a mieszkańcy sami zaczęli dzwonić do straży miejskiej informując o podejrzeniu spalania odpadów – wylicza Piotr Leszek. – Dzięki temu udało się złapać na gorącym uczynku tych, którzy palą meblami czy byle czym zatruwając nasze powietrze. Straż miejska przeprowadziła też kontrolę warsztatów samochodowych na terenie Jeleniej Góry, aby zapobiec przypadkom spalania oleju silnikowego w przerabianych piecach. Miasto zadeklarowało budowę czterech stacji do ładowania pojazdów elektrycznych – dodaje założyciel JAS.

Ponadto JAS tworzy interaktywna mapę „zadymiarzy” - na której są nanoszone zdjęcia najbardziej kopcących domów/zakładów, zdjęcia przesyłane przez samych mieszkańców. Simeco - jeden z zakładów zanieczyszczających powietrze (i złapany na gorącym uczynku na paleniu odpadów) zobowiązał się też do ufundowania nagród dla szkół w konkursie o smogu. Wszystkie te działania mają jeden cel.

- Chcemy zmienić świadomość społeczeństwa dotyczącą zanieczyszczania powietrza – mówi Grzegorz Bogdański. - Żyjemy bowiem w kraju, w którym ludzie boją się wiatraków, a prawo zabrania ich stawiania w odległości 1-2 km od stref zamieszkania. Tymczasem zatruwanie powietrza jest jeszcze cały czas legalne i dozwolone. Dlatego to ludzie muszą sobie uświadomić, że głównym zanieczyszczeniem powietrza jest właśnie niska emisja. Czyli to, czym palimy w piecu ma tu kluczowe znaczenie. Ludzie muszą zrozumieć, że jeśli będziemy ogrzewali swoje domu złym paliwem i piecami niespełniającymi żadnych norm jakości, to będziemy truli siebie, swoje dzieci, swoich najbliższych i sąsiadów. W zimie normy jakości powietrza są u nas przekraczane notorycznie. Często jest to przekroczenie o tysiąc procent i więcej. A jak wynika z oficjalnych danych, w styczniu 2017 roku z powodu zanieczyszczonego powietrza zmarło o 30 procent więcej Polaków niż w tym samym miesiącu w latach minionych. Według badań, zanieczyszczone powietrze zabija rocznie około 40 tysięcy rodaków. Cząsteczki z zanieczyszczonego powietrza przedostają się do płuc, a następnie do krwiobiegu, stając się przyczyną chorób serca, raka płuc, astmy i ostrych infekcji układu oddechowego – dodaje Grzegorz Bogdański.

Jak wynika z raportu WHO spośród 65 przebadanych miast w Polsce, tylko 6 mieści się w normie: Gdańsk (18 µg/m3), Elbląg (19 µg/m3), Koszalin (19 µg/m3), Zielona Góra (20 µg/m) i Olsztyn (20 µg/m3), a także … Wałbrzych (20 µg/m3). Pozostałe miasta w Polsce przekraczają normę WHO, a najbardziej zanieczyszczone powietrze ma Kraków, gdzie roczne stężenie pyłu zawieszonego sięga aż 64 µg/m3 i jest 3,5 razy wyższe niż w Gdańsku. W Rybnik pył zawieszony osiąga 54 µg/m3, w Nowym Sączu 51 µg/m3, w Zabrzu 45 µg/m3, w Katowicach 42 µg/m3, w Dąbrowie Górniczej i Gliwicach 40 µg/m3, w Bielsko-Białej – 36 µg/m3, w Bytomiu, Częstochowie, we Wrocławiu i w Jeleniej Górze 35 µg/m3, w Legnicy – 34 µg/m3, w Warszawie 32 µg/m3, w Gorzowie Wielkopolskim – 31 µg/m3, w Kielcach, Rzeszowie, Płocku i Radomiu 30 µg/m3, w Gdyni 28 µg/m3, w Poznaniu, Łodzi i Kaliszu 29 µg/m3, Włocławku i Gdyni - 28 µg/m3, Lublinie – 27 µg/m3, Bydgoszczy– 26 µg/m3, Białystoku i Toruniu– 24 µg/m3, Szczecinie – 23 µg/m3, Suwałkach – 21 µg/m3.

Twoja reakcja na artykuł?

34
76%
Cieszy
0
0%
Hahaha
3
7%
Nudzi
2
4%
Smuci
1
2%
Złości
5
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

To teren zapuszczony

PSZOK tylko bez zaległości

Krakowska w budowie

Komentarze (40) Dodaj komentarz

~mariopol 5-12-2018 7:14
Bardzo dobrze, że młodzi ludzie rozumieją skalę zagrożenia.
~Nurse 5-12-2018 7:30
I należy zlikwidować dmuchawice spalinowe do odgarniania liści i skoszonej trawy a zastąpić grabiami.halas,spaliny do mieszkania przez kilka godzin ....
~faraway 5-12-2018 9:12
tak trzymać!
~Bezdomny 5-12-2018 9:34
I jeszcze emerytom podnieście renty o1000zl aby mieli czym płacić.
~Piano 5-12-2018 14:01
do: ~Bezdomny (9:34)
"Emerytom podnieść renty".... Brawo TY :)
~ 5-12-2018 10:02
Brawo za dobre chęci ale to się nie zmieni jeszcze przez 50 lat.Starzy truciciele muszą wymrzeć a młodym trzeba wbijać do głowy od kołyski ,żeby nie robili tego co ich ojcowie.Trucie i zanieczyszczanie wszystkiego wokoło to temat trudny i zakorzeniony od pokoleń w narodzie.
~coffee 5-12-2018 11:48
do: ~ (10:02)
dokładnie ale to dzisiejsze pokolenie niczym postacie z bajek w jakims stanie apatii i zobojetnienia i ten smieszny kolorowy balagan na ich głowach
~Ta a 5-12-2018 10:17
Może się zajmiecie smrodem który wychodzi z kominów fabryki Marconi w Piechowicach ???
~Anty smogowiec 5-12-2018 10:45
Może zajmą się osiedlem domków jednorodzinnych pod lasem na ul. Hoffmana Tam normalnie jest codziennie szaro-buro od dymu śmierdzi jak w krematorium a dymy spełzają na niżej położone rejony tj ulice Morcinka ,Wyczółkowskiego Malczewskiego .Wieczorem jest taki smród że wyjść z psem nie można ...
~Krknos 5-12-2018 22:22
do: ~Anty smogowiec (10:45)
To trepy, dlatego.
~ 5-12-2018 12:25
A obok mnie menele wypalają kable na miedź,a nieopodal straż miejska jeździ i udaje, że nie widzi, smród niesamowity
~***** 5-12-2018 12:45
JAS miał niewiele wspólnego z ZORKĄ, to my bezpośredni sąsiedzi prawie codziennie ich nękaliśmy, tłumaczyli się że palą odpadami drewna, ale w końcu wychodziliśmy. Chwała młodym ludziom za ich działania, każda drobna interwencja kiedyś daje efekt. Nie bardzo podoba mi się sponsorowanie aut elektrycznych, bo tak naprawdę skąd bierze się energia do ich napędzania z miałów kopalnianych spalanych w elektrowniach a przy ich spalaniu jest jeszcze więcej smrodu i pyłu, tylko kominy wyższe i inna imisja. Po przeliczeniu ile trzeba spalić szajsu aby jechały to wychodzi że więcej kopcą od silników benzynowych nowej generacji.
~JAS 5-12-2018 20:39
do: ~***** (12:45)
Trochę mieliśmy :) Pierwsza skaraga do WIOŚ (wiele lat temu) który był wielce zaskoczony że Zorka kopci. Długotrwała korspondencja z IKEA itd. Swoje 5 groszy dołożyliśmy.
~,zniesmaczony 5-12-2018 13:46
Coś mi się wydaje, że Jeleniogórski Alarm Smogowy zbyt się przechwala - nie ma nic wspólnego z uchwałą sejmiku i likwidacją komina ZORKI..... Pierwszy raz o nich słyszę ... Nieładnie się tak przechwalać..... "Dzięki naszym staraniom Miasto uczestniczy w programie, w ramach którego dopłaca mieszkańcom do wymiany pieców nie spełniających wymogów, a mieszkańcy sami zaczęli dzwonić do straży miejskiej informując o podejrzeniu spalania odpadów......!!! Wynika to z przepisów i uchwał samorządów , a nie z waszych starań - rzeczywiście długa lista działań , ale ( wybaczcie) nie waszych - miejcie odrobinę przyzwoitości.
~Piotr Leszek 8-12-2018 20:29
do: ~,zniesmaczony (13:46)
To może spotkamy się w urzędzie miasta u Prezydenta i wtedy spyta sam ten zniesmaczony.
~Fhkk 5-12-2018 14:46
I problem jest taki ze za takie tematy biora sie laicy. Rownie dobrze mogliby walczyc z roznymi chorobami wypowiadajac sie jako specjalisci z medycyny. Ludzie bez wiedzy i wyksztalcenia nie powinni zabierac glosu w danej dziedzinie...
~Bambo 5-12-2018 15:58
Brawo my - brawo wy.... Tak trzymać. Szacun...
użytkownik facebook 5-12-2018 16:50
Czyste powietrze to nie tylko czym palimy ale także nie tracimy ciepła które już wytworzyliśmy - czyli ocieplamy budynki
użytkownik facebook 5-12-2018 17:14
Powodzenia . W tym roku zainwestowałam zmieniając ogrzewanie z pieca c.o. na węgiel na kocioł indukcyjny elektryczny i jestem zadowolona :D
użytkownik facebook 5-12-2018 21:43
Jeżeli mieszkanie/budynek posiada przyzwoitą izolację termiczną to wcale nie jest to takie drogie. Zwłaszcza gdy się doliczy koszty obsługi węglowych pieców. A komofort takiego ogrzewania jest nie do porównania.
użytkownik facebook 5-12-2018 17:29
Szkoda tylko, że ta supergrupa bohaterów nie ma zbyt wiele styczności z praktyką, a wypisując swoje posty na FB w których twierdzą, że gdy w kominku pali się z wytworzeniem dużej ilości ognia dym jest znacz mniej widoczny i mniej szkodliwy (racja), a rozpalanie powinno odbywać się wyłącznie od góry celem nie wytwarzania dymu (bzdura). W ubiegłym roku gdy próbowalem temu panu wytlumaczyć, że jest w wielkim błędzie i kompletnie nie ma racji, bo przy rozpalaniu zawsze występuje zadymienie do czego załączyłem zdjęcia z rozpalania drewna w kominku metodą "od góry" (wedlug instrukcji z postów JELENIOGÓRSKI ALARM SMOGOWY) w kilka chwil zostałem przez pana usunięty z grupy za udowadnianie niewygodnych informacji... Szkoda, że tak tchórzliwie podchodzą do opinii i piszą coś o czym nie zawsze mają pojęcie. No ale siostry Godlewskie też są już sławne 😉
użytkownik facebook 5-12-2018 17:59
Łukasz Zając mnie też zablokowali, gdy zadałem pytanie skąd mają finansowanie i gdy krytycznie odnosiłem się do demonizowania każdego dymka z komina.
użytkownik facebook 5-12-2018 20:22
Patryk Bakalarz Znikąd panie mądry :) I za to właśnie dostałeś bana :)
użytkownik facebook 5-12-2018 20:23
Łukasz Zając do tego się odnieś: https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/aktualnosci/136508,co-roku-44-tys-polakow-umiera-przedwczesnie-z-powodu-smogu
użytkownik facebook 5-12-2018 20:28
Grzesiek Bogdański A świstak siedzi i zwija, za dyskusję nie powinno się nikogo banować - chyba że macie coś na sumieniu? Ale to wcześniej czy później wyjdzie
użytkownik facebook 5-12-2018 20:31
Patryk Bakalarz Możemy się spotkać i pogadać przy piwie/herbacie. A na stronie FB po prostu nie mamy zamiaru udowadniać że nie jesteśmy wielbładami, bo po co? Jeszcze raz: 1) Nikt nas nie sponsoruje 2) Nie należymy do żadnej partii politycznej. Po prostu mamy dosyć oddychania tym syfem.
użytkownik facebook 5-12-2018 20:32
Grzesiek Bogdański nie ma na to dokładnych danych co do związku przyczynowo-skutkowego, co można np stwierdzić w przypadku palenia papierosów, na oddziałach pulmonologicznych pracuje ok 15 lat , pozdrawiam
użytkownik facebook 5-12-2018 20:34
Patryk Bakalarz https://oko.press/11-tys-wiecej-zgonow-przez-smog-w-2017-r-to-pokazuje-skale-katastrofy-ekologicznej/
użytkownik facebook 5-12-2018 20:35
Grzesiek Bogdański ja też chce czystego powietrza -to sobie już wyjaśniliśmy, ale forma waszej działalności -wzbudzenie paniki mi nie odpowiada tyle
użytkownik facebook 5-12-2018 20:35
http://www.national-geographic.pl/aktualnosci/dymimy-najwiecej-w-europie-ke-publikuje-raport
użytkownik facebook 5-12-2018 20:35
Grzesiek Bogdański nie ma wymiernych danych powtarzam. Ale bardzo chętnie się spotkam.
użytkownik facebook 5-12-2018 21:03
Grzesiek Bogdański podałem konkretny przykład fizycznej sytuacji podczas rozpalania wg instrukcji "jak należy rozpalać aby nie było dymu" i ma się to nijak do rzeczywistości co zamiescilem na stronie alarmu po czym zostalem zbanowany. Więc pytam po co tworzona jest beznadziejna propaganda nie dopuszczająca innych slusznych racji ??!!
~Maxx 5-12-2018 17:40
Tak to jest jak się zmusza ludzi do mieszkania w tych poniemieckich ruderach. Konserwator obkleić styropianem nie pozwala. Ten cały stary syf powinno się wyburzyć. Zostawić na pamiątkę kilka budynków na krzyż, dla miłośników faszyzmu i folksdojczów. I zacząć od nowa.
użytkownik facebook 5-12-2018 18:12
Mniej samochodów w mieście i smog będzie mniejszy.
~ 5-12-2018 19:38
do: użytkownik facebook (18:12)
Bzdura, bo spaliny samochodowe są w maksymalnie 10% odpowiedzialne za powstawanie smogu.Jakoś wiosną i latem smog nie występuje, a jesienią i zimą w okresie grzewczym zwłaszcza w bezwietrzne dni często.
~--.. 5-12-2018 18:45
Brawa za jakąkolwiek walkę o czyste powietrze.
użytkownik facebook 5-12-2018 20:24
https://www.mp.pl/pacjent/pulmonologia/aktualnosci/136508,co-roku-44-tys-polakow-umiera-przedwczesnie-z-powodu-smogu
~motyl 5-12-2018 22:09
najgorsze zanieczyszczenie powietrza w okresie grzewczym jakie widziałam to w Piechowicach , Pakoszowie , Goduszynie itp wydaje się że tam jest ciche przyzwolenie sąsiadów bo prawie wszyscy kopcą i jest mała świadomość np w Pakoszowie w Firmie Kraina Ciast ciągle przejeżdzając widziałam czarny dym ale sąsiadom to nie przeszkadza , W Goduszynie w okolicach przystanku zbierają się zanieczyszczenia z całej wsi samochodów nie widać przykładów jest mnóstwo i trzeba głośno o tym mówić !!!
użytkownik facebook 6-12-2018 6:29
Powodzenia w walce 👍👍👍
użytkownik facebook 6-12-2018 7:12
A co z tym zrobic? zdjecia i intedwencja? kto gdzie kiedy i do kogo?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Trwa budowa punktu widokowego

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Finał na lawecie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2200
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%