MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Omnibusem po starówce

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 16 kwietnia 2009, 7:55
Aktualizacja: Piątek, 17 kwietnia 2009, 7:51
Autor: rylit
Fot. rylit
Przejażdżka pojazdem nawiązującym do XIX–wiecznej komunikacji miejskiej będzie hitem dla turystów, którzy za rok odwiedzą stolicę Karkonoszy. Uruchomienie takiej atrakcji zapowiedział Cezary Wiklik podczas wczorajszego spotkania zorganizowanego w Empiku z okazji 40–lecia likwidacji tramwajów w Jeleniej Górze.

Dzięki uprzejmości Marcina Nowakowskiego, gospodarza saloniku Empik, sporo jeleniogórzan przyszło, aby „wsiąść do tramwaju” opowieści, wspomnień, a także oszacowania realnych możliwości reanimacji pojazdów szynowych w Jeleniej Górze.

Konrad Przezdzięk, pomysłodawca spotkania, przedstawił krótką prezentację multimedialną ilustrująca losy tramwajów jeleniogórskich. – Ich odejście do lamusa historii załatwiło im legendę, która – jak widzimy – w blasku przeszłości wciąż turla się po torach wyobraźni, fantazji. Jedzie po forach internetowych zakładanych przez pozytywnie zakręconych miłośników szynowej komunikacji, pojawia się w niezliczonej ilości komentarzy nostalgicznych, technicznych, realnych i odrealnionych – mówił K. Przezdzięk. – I – być może – w swoim pędzie legenda ta zmieni się w tramwaj namacalny, który wjedzie w triumfalnym powrocie na nasze ulice… Marzenia jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Bo jak napisał Georges Duhamel, „nie ma takiego wielkiego czynu, który by nie powstał z jakiegoś wielkiego marzenia” – skonkludował.

Dlaczego tramwaje zlikwidowano. – Oficjalnie podano, że powodowały drgania zagrażające źródłom termalnym w Cieplicach. Wiadomo jednak, że nie było pieniędzy na modernizację linii, ani na jej utrzymanie. Z drugiej strony była do dyspozycji bardzo tania ropa od Arabów. Postanowiono pozbyć się problemu – mówił Cezary Wiklik, radny, przewodniczący komisji kultury i właściciel dzierżawionego obecnie tramwaju, który stoi na placu Ratuszowym.

Zdaniem Ivo Łaborewicza trudno mówić o ekonomicznych przyczynach likwidacji tramwajów. – W Legnicy wybudowano nawet nową linię tramwajową, którą zamknięto – argumentował kierownik oddziału Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze. – Niestety, decyzje zapadały wówczas nie w ośrodkach lokalnych, ale w centrali, dlatego dokumenty z tamtych czasów nie są dostępne w jeleniogórskich archiwaliach.

Cezary Wiklik opowiedział też kilka anegdot związanych w tramwajem „Przystanek Ratusz”, który na dobre wrósł w krajobraz miasta i stanowi swoisty pomnik upamiętniający obecność komunikacji szynowej w stolicy Karkonoszy. – Aby przewieźć ten pojazd z Poznania do Jeleniej Góry, kierowca ciężarówki z lawetą musiał przejechać pod wiaduktem w Bolkowie na samych felgach. Gdyby nie spuścił powietrza, tramwaj nie zmieściłby się – opowiadał pan Czarek. Wspomniano też charyzmatyczną postać Antoniego Mazurkiewicza, tramwajarza i kontrolera MPK. Jeden z obecnych na spotkaniu przypomniał także, że w tym roku mija 45 lat od likwidacji tramwajów na odcinku do Podgórzyna.

Powrót komunikacji szynowej jest mrzonką, choć możliwą do realizacji, ale tylko wtedy, jeśli stolica Karkonoszy stałaby się centrum turystycznym z prawdziwego zdarzenia. Póki co, takim nie jest – to słowa Cezarego Wiklika. Można jednak nawiązać do tamtych czasów organizując w mieście przejazdy omnibusem, który w Jeleniej Górze kursował przed 1897 rokiem, kiedy to w mieście uruchomiono tramwaj gazowy. – Nie w tym roku, ale w przyszłym taki omnibus będzie woził turystów trasą zlikwidowanej linii tramwajowej w śródmieściu – zapowiedział C. Wiklik, zapraszając obecnych na spotkaniu na promocyjną przejażdżkę.

Ogłoszenia

Czytaj również

WOŚP prowadzi nabór wolontariuszy  

O rozpadających się górach

Patriotycznie przy ognisku

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~yyyy 16-04-2009 8:35
jakby wyglądał taki omnibus?
~jelonkowy gość 16-04-2009 8:43
Słowa "Powrót komunikacji szynowej jest mrzonką, choć możliwą do realizacji, ale tylko wtedy, jeśli stolica Karkonoszy stałaby się centrum turystycznym z prawdziwego zdarzenia. Póki co, takim nie jest – to słowa Cezarego Wiklika" wypowiedziała pani Liksztet a nie pan Wiklik, co zostało mu przypisane.
piipi 16-04-2009 10:12
...a moze przejazdza po Starowce konikiem ?.To jest tak romantyczne.
~Ktosik 16-04-2009 10:28
...a super ekspert "Jędruś z Jelonki" nic do powiedzenia dziś nie ma? Przecież siedział w pierwszym rzędzie Słuchamy opinii z zapartym tchem :]
~zioooooooooooom 16-04-2009 14:41
omnibus, lucky luck, bracia daltonowie toz to dziki zachod bedzie o_O
Patol 16-04-2009 15:05
Noo Noo Panowie mogą sobie zapraszać :D I tak guzik z tego będzie :D
~MaciejJG 16-04-2009 15:59
Polikwidowali tramwaje i sie teraz ciesza ze mielki kiedys takie cos jak tramwaj, Teraz Urzad bierze sie za MZK :-) superrrr
~lucky luck 16-04-2009 19:24
mam nadzieję, że nie chodzi o omnibusy konne ;P
~ag 16-04-2009 19:25
\"Powrót komunikacji szynowej jest mrzonką, choć możliwą do realizacji, ale tylko wtedy, jeśli stolica Karkonoszy stałaby się centrum turystycznym z prawdziwego zdarzenia.\" - a co to znaczy? Hordy na deptaku, muzyka od świtu do zmierzchu, brak tej jedynej w swoim rodzaju ciszy i spokoju miatsa-kurortu? To nie w stworzeniu centrum rozrywki należy szukać rozwiązania, ale w przemyślanym planie zagospodarowania terenu. Tramwaj wracający na stare szlaki, aż do Podgórzyna jest realnym przedsięwzięciem.
~Cień 16-04-2009 19:44
Do postu, 16-04-2009 08:35 | ~yyyy. Sam byłem ciekaw jak taki omnibus ma wyglądać, więc poszukałem i znalazłem, oto link jak wygląda omnibus [ http://pl.wikipedia.org/wiki/Omnibus_(pojazd) ]tylko ciekawe jakie konie będą go ciągnąć, te żywe czy mechaniczne, jak te drugie to Piipi będzie zawiedziona.
~Jędruś z Jelonki 16-04-2009 20:46
Do "Ktosika". Ja przychodzę posłuchać, co inn mają do powiedzenia. Nie wiedziałem, że "Ktosik" chodzi na spotkania po to, żeby mnie słuchać. Ale mi to nie pochlebia, bo "Ktosika" intencje są zbyt widoczne. Napisz na którym zdjęciu jesteś to będę wiedział, jak wyglądasz. I nie chowaj się za liczbą mnogą, bo w ten sposób zwiększasz tylko swoje kompleksy. Z pozdrowieniami.
~ 16-04-2009 21:08
trzech interesujących facetów w jednym miejscu :)))
~Ktosik 16-04-2009 21:33
...jestem na zdjęciu nr 2, w drugim rzędzie pierwszy od prawej (w niebieskiej bluzie z białymi poziomymi paskami) Napisz w takim razie, jakie mam intencje, które tak dobrz widzisz? :]
~jolanta do piipi 16-04-2009 22:07
A może idz stąd i nie wracaj :) To by było jeszcze bardziej romantyczne :)
piipi 16-04-2009 22:08
..do - [~postu z godz.21:08]..gdzie ?.Ciekawe jest to miejsce,gdzie jest trzech "facetow" i to interesujacych.*Fajnie.
~ago 16-04-2009 22:57
Piękne zdjęcia i bardzo fajny tekst.
piipi 16-04-2009 22:59
..do - [~Jolanta]..Jolu,a to bedzie juz DRAMAT !.
piipi 16-04-2009 23:03
..do - [~Ago]..ZDJECIA ?.Czuje,ze wypatrzylas juz tych..trzech interesujacych !!.WIADOMO..mezczyzn-"facetow" !!.
~od Ktosik do nieprawidzywy Ktosik 16-04-2009 23:16
to nie ja Ktosik napisałem, jako Ktosik, że to ja, pozdrawiam, wszystkich Ktosików
~ago 17-04-2009 0:29
do internauty Piipi - Ja tam wypatrzyłam bardzo interesujący TRAMWAJ.
~Trzy grosze... 17-04-2009 3:40
...jak widac, pan Wiklik ma wiele ciekawych pomyslow, ktore powoli, ale z zelazna konsekwencja realizuje...gdyby w Jeleniej Gorze bylo wiecej takich osob, moze predzej doczekalibysmy sie zmian na lepsze...
~:) 17-04-2009 12:36
wiecej wiklikow w jeleniej!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nie dla tego masztu

Łoś w Karkonoszach

Wypadek przy baniakach  

MPGK przygotowane na zimę

Radni KO przeciw kupcom?

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
831
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%