MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 3 lipca
im. Jacka, Tomasza

Okroili strażaków ochotników pod Śnieżką

Wiadomości: REGION
Sobota, 11 kwietnia 2009, 7:22
Aktualizacja: Niedziela, 12 kwietnia 2009, 7:56
Autor: Ania
Fot. Ania
Czy w Karpaczu działa Ochotnicza Straż Pożarna? Tak, ale bez trzech kierowców zatrudnionych na stałe przez urząd miasta. Z początkiem kwietnia stracili posady. Po trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia nie zgodzili się na przejście do straży miejskiej, co zaproponowali im samorządowcy.

OSP bez etatowych kierowców jest mniej sprawna: takich głosów nie zabrakło, między innymi, na naszym forum po ubiegłotygodniowym pożarze składowiska w Karpaczu. Dlaczego szoferzy nie pracują?

– Pod koniec ubiegłego roku kontrolowała nas Regionalna Izba Obrachunkowa, która stwierdziła, że Urząd Miasta nie może finansować Ochotniczej Straży Pożarnej. Dlatego też nie możemy zatrudniać kierowców pracujących dla stowarzyszenia. Postanowiliśmy wypracować inne rozwiązanie. Zaproponowaliśmy zwolnionym pracownikom posady w straży miejskiej, która może reagować w sytuacji zagrożenia, jaką jest również pożar. Nie zgodzili się jednak na to – mówi Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza.

W rezultacie włodarze Karpacza postanowili przyznać dotację OSP na pokrycie wydatków związanych z jej działalnością, zatrudnieniem konserwatora sprzętu i części etatu księgowej. Tymczasem zmieniły się władze stowarzyszenia, ale miasto w końcu podpisało umowę ze strażakami ochotnikami. W najbliższym czasie ma natomiast nastąpić ukonstytuowanie się nowych władz

Mieszkańcy miasta pod Śnieżką obawiają się, że w momencie wybuchu pożaru nikt im nie pomoże i zostaną skazani sami na siebie. Strażacy zapewniają jednak, że działają na takich samych zasadach, jak OSP w innych miejscowościach i są gotowi udzielić pomocy. Uważają także, że nie ma sensu robić wokół całej sprawy wrzawy i siać zamętu, bo to tylko szkodzi działalności stowarzyszenia.

Obecnie w mieście pod Śnieżką jest do dyspozycji siedemnastu strażaków ochotników. Istotne jest to, żeby zgłaszało się ich więcej. Mają oni zagwarantowane wynagrodzenie w wysokości 15 złotych za godzinę za przeprowadzanie każdej akcji ratowniczej oraz 10 złotych za godzinę za uczestniczenie w szkoleniach. Taką uchwałę podjęto w Urzędzie Miasta Karpacza.
– Trzeba się zastanowić nad tym, jak zachęcić karpaczan do zgłaszania się do służby na rzecz OSP – mówi Ryszard Rzepczyński.

Kierowców dla strażaków ochotników zatrudnia normalnie miasto Szklarska Poręba. – Wiąże się to z lepszą mobilnością funkcjonariuszy OSP w przypadku pożaru. Dzięki temu do wielu zdarzeń ochotnicy dojeżdżają jako pierwsi – mówi Feliks Rosik, sekretarz miasta pod Szrenicą. Jednak i tu są obawy przed kontrolą w Regionalnej Izbie Obrachunkowej, która może stwierdzić, że kierowcy nie świadczą usług na rzecz magistratu i trzeba będzie ich zwolnić.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rondo w tym roku?

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Spotkania z Beatą Kempą

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~xxx 11-04-2009 7:49
Władza Karpacza są jakieś dzikie. Najpierw podejmują takie dzaiałania aby pociągi do Karpacza nigdy nie zawitały, póżniej nie chcą się dokładać na śmigłowiec dla GOPRu a jeszcze teraz mają nawet problem z OSP. Czy tam pracują kompetentni ludzie? w czyim oni imieniu to robią? bo wydaje mi się że i mieszkańcy i turyści chcieli by mieć pewną straż pożarną oraz ewentualny ratunek z powietrza. Dojazd pociągiem również nie byłby zły. Można przynajmniej swobodnie narty czy rower przewieźć. Ale oni wszystko NIE. Wszystko na odwrót w porównaniu z oczekiwaniami ludzi. Mam nadzieję że mieszkańcy wynagrodzą to ekipie która tam rządzi podczas wyborów. Ze swojej strony mogę powiedzieć że bardzo chętnie przypomnę o tych sytuacjach przed wyborami.
~turysta 11-04-2009 8:53
ODCZEPCIE SIĘ OD WŁADZ I SAMORZĄDU KARPACZA. JEST TO MIASTO KTÓRE SIĘ ROZWIJA.
~ago 11-04-2009 10:09
Turysto, w Karpaczu to się rozwija tylko Hotel Gołębiewski, a nie miasto. Choćby utrudnienia dla Pana Rafała Gerstena, tego od drezyn, są tego dowodem. Była to jedna z niewielu atrakcji turystycznych tego miasta. Poza tym jest tam tłoczno, ciasne, wąskie ulice, bardzo drogie parkingi, śmierdzi spalinami i bardzo nieatrakcyjna oferta gastronomiczna, droga i bardzo niesmaczna (wyjątek - "U Ducha Gór", ale i tam minusem jest drożyzna). Jedyną atrakcją jest bliskość Śnieżki i wyciąg na Kopę oraz okoliczne szlaki turystyczne, ale to nie zasługa samorządu, bo to było i będzie zawsze. SAMO MIASTECZKO jest bardzo nieciekawe.
~s. 11-04-2009 10:10
Ile na rękę mieli kierowcy ? Jak zwykle świat się kręci wokół pieniądza albo seksu.
piipi 11-04-2009 10:14
~Burmistrz Karpacza jest...jak z BAJKI i mysli,ze ma *fajnego pomocnika-Liczyrzepe !.
19KochaS83 11-04-2009 10:28
Przepraszam bardzo, a co ma Regionalna Izba Obrachunkowa do statusu OSP? Jak jest status OSP to jedynie sąd może coś z nim zmienić. Jeśli w statusie OSP napisane jest, że Urząd Miasta ma prawo lub może zatrudnić kierowców na etat to Regionalna Izba Obrachunkowa może sobie dmuchać w kaszę z Urzędami Miasta, bo Regionalna Izba Obrachunkowa nie ma prawa do mieszania się, jeśli chodzi o status OSP. Tak więc według mnie doszło do złamania prawa, ale oczywiście, że chodzi o kasę. No i co, jeśliby kierowcy przyjęli posadę strażników miejskich, co się mija z prawdą i powołaniem? Regionalna Izba Obrachunkowa szczerze powiedziawszy nie ma nic do statusu Regionalna Izba Obrachunkowa, ponieważ nie jest jednostką sądową upoważnioną do mieszania się w status OSP. Jak wspomniałem wcześniej prawo do zmiany statusu OSP ma Sąd Rejonowy, Sąd Okręgowy, Sąd Wojewódzki, Sąd Apelacyjny oraz Najwyższy Sąd Administracyjny, a nie jakaś Regionalna Izba Obrachunkowa. Tylko dziwne proszę Państwa Czytelników oraz Szanowną Redakcję jest to, że w OSP KSRG Szklarska Poręba nie zwolniono kierowców etatowych. Więc czemu Regionalna Izba Obrachunkowa przyczepiła się do OSP w Karpaczu? Brakowało kasy, czy kolejny błąd polskiego urzędnika, za które przyjdzie zapłacić ludzkim życiem, bo nie będzie mogła wyjechać OSP Karpacz do wezwania, bo Regionalna Izba Obrachunkowa obcięła etaty kierowcom?
~ 11-04-2009 10:32
~ago , a w jakim kurorcie Ty mieszkasz ?
~RRG 11-04-2009 11:14
Do KochaS83. RIO kontroluje celowość wydatków pieniędzy publicznych. Zgodnie z prawem miasto nie może zatrudniać pilotów jak nie ma samolotu. Nie może też zatrudniać też kierowców z uprawnieniami na ciężarówki jeżeli takich nie psoiada. To takie proste, ale Ty to strasznie skomplikowałeś. Statut / u Ciebie status/ nic do tego nie ma. Jeżeli przywołujesz Szklarska Porębę to tam stowarzuyszenie OSP przekazało samochody do miasta. Na razie jest O.K, ale może być różnie bo OSP nie ma samochodów. Z tego co wiem to OSP w Karpaczu może i ma 17 członków, ale aktywnych jest kilku. To widać w ilu przyjeżdżają do pożaru. Choćby do ostatniego było ich chyba 3, a później dojechali jescze jacyś samochodami prywatnymi. Ci którzy sa czynni otwarcie mówią, że problem leży w zarządzniu ta jednostką. Kolega mówił mi, że ostatnio posypał sie tam zarząd, a komendant nie chce ogłosić nowych wyborów. Etaty i to 4 ponoć czekają, ale stowarzyszenie OSP musi uporządkować swoje sprawy.
~do turysta 11-04-2009 11:15
A powiedz mi kolego co Karpacz zrobił takiego aby przyciągnąć turystów w ostatnim czasie? Bo ja żadnych nowych atrakcji nie widzę, mało tego, przez jakiś czas niedostępna była ta najważniejsza czyli śnieżka. Dla mnie władze które nie dają możliwości dojazdu koleją do swojego miasta - a wręcz utrudniają taką możliwość oraz nie inwestują w drogi dojazdowe, nie dbają o bezpieczeństwo turystów ( Śmigłowiec i OSP) to nie władza tylko zbieranina ludzi wybrana przez przypadek na jedną kadencję, bo po takich wyczynach z pewnością drugi raz na tych stołkach nie usiądą. Chyba podstawowymi kryteriami miasta turystycznego powinien być dobry dojazd, dobra baza hotelowa i gastronomiczna oraz dobre bezpieczeństwo. Z tych trzech rzeczy robi się w zasadzie jedną czyli hotel Gołębiewski. Mało tego. Ta rzecz jest w zupełności niezależna od miasta. Bo to nie miasto to buduje. Więc pytam po raz kolejny. Co Karpacz zrobił żeby poprawić bezpieczeństwo w mieście oraz poprawić dojazd do Karpacza? ewentualnie jakieś nowe atrakcje itd?? Chyba nie chcecie mi powiedzieć że nie ma nic do roboty? Bo zamiast blokować kolej w Karpaczu to warto by interweniować i ubiegać się w Urzędzie Marszałkowskim o przywrócenie pociągów do Karpacza ( nowoczesne szynobusy), może warto ubiegać się o remont drogi Karpacz - Jelenia oraz budę obwodnicy Jeleniej ( to również przyczyniło by się do wzrostu atrakcyjności Karpacza). Takie działania jak lobbing na rzecz przywrócenia kolei czy budowy dróg nie wymaga środków pieniężnych. Wystarczy trochę pogadać, podzwonić, pojeździć, przekonywać lokalnych posłów itd. a nie siedzieć i nic nie robić.
~nakatomi 11-04-2009 12:08
.............a na co idzie tzw KLIMATYCZNE.......?
~ktoś z gminy 11-04-2009 13:11
w końcu się ktoś zabrał za prywtny folwark Pana Szu... !!! każdy wtajemniczony wie ze w OSP panaowała niemiła atmosfera którą tworzył Pan Sz..., a trzeba przypomniec ze OSP działa na podstawie statutu, a wybory powinny byc demokratyczne, a nie że "ten" się podoba to bedzie a "ten" nie i nie bedzie, bo tak było do tej pory !!!
~jurek 11-04-2009 16:17
JANOWICE WIELKIE to jest dopiero prywatny folwark zwany OSP. tu to sobie żyją rodzinnie !!!! i kasę trzepią.
~tesia122 11-04-2009 17:14
Uważam ze jak panu kierowcy zaproponowano prace w strazy miejskiej to powinnien na to przystac przeciez nie ma tak duzo wyjazdow do pozarow zeby gmina za to placila stalemu kierowcy.Zgadzam sie z tym ze nasze wladze nic nie robia zeby turysci chcieli do nas przyjezdzac . i ze pan Malinoski patrzy miec ze wszystkiego kozysc dla siebie przez tyle lat jeszcze sie nie na lapa wystarczajaco
~turysta5 11-04-2009 17:19
Miasto może i się rozwija, lecz raczej pomimo działań władz miasta Karpacza. wszystkie inwestycja są za prywatne pieniądze, miasto miało d...lny pomysł aby na prowadzenie parkingu pod wyciągiem na Kopę ogłosić nieograniczony, bez określenia maxymalnych stawek. Efekt ? Prawdopodobnie najdroższy parking w Sudetach a może i w Polsce, rzutujący na ilość narciarzy na Kopie, czyli na wyniki ekonomiczne właścicieli pensjonatów, z których podatków banda nierobów w ratuszu żyje . Może jak będziecie natępnym razem wybierac to nieeco rozsądniej. Chyba, że wybór rozsądnych ludzi na takie stanowisko skutkuje zanikiem rozumu, co może też mieć miejsce patrząc na niektórych wybrańców narodu z domku na ul. Wiejskiej in Warsiawacity.
~K_R_A_Z 11-04-2009 18:38
Zgadzam sie z wypowiedzią "RRG", ponieważ aktywnych członków OSP jest może 6, a pozostała częśc to tylko "martwe duszki" PANA SZU... za które jest w stanie nawet opłacać składki tylko po to, aby mogła "funkcjonować" straż. Aby z "prywatnego folwarku" zrobiła sie pożądna jednostka OSP, wystarczy zmienić GOSPODARZA ("komendanta") który zapewne zyje jeszcze poprzednią epoką OSP.
~KARPACZANIN 11-04-2009 19:35
Narazie to pan burmiszcz zalatwia tylko ciepłe posadki rodzince tj. curetce i kuzynowi u Zaleskiego w budującym sie kompleksie sandra.Ciekawe dlaczego p.Zaleski zatrudnia rodzinke burmiszcza.ha ha
~KARPACZANIN 11-04-2009 19:39
Narazie to pan burmiszcz zalatwia tylko ciepłe posadki rodzince tj. curetce i kuzynowi u Zaleskiego w budującym sie kompleksie sandra.Ciekawe dlaczego p.Zaleski zatrudnia rodzinke burmiszcza.ha ha
~TOMWOJ 11-04-2009 20:24
W Karpaczu rządzą komuniści i mamy jak mamy, to są INWESTUJĄ W ŁASNE KIESZENIE... Kompletnie oni nic tam nie robią nc dla miasta nie robą kompletnie ZERO... Owszem są inwestycje i to spore tylko tyle że to przez prywatnych inwestorów!!!!... SĄ oni przeciwnii jakim kolwiek rozwojowii !!!!!!! Miała być ponownie uruchomiona kolej do Karpacza lecz są oni taką inwestycją przeciwnii i ZAKAZALI prywatnemu przewożnikowi uruchomienia takiego połączenia z Jeleniej do Karpacza dla przykładu WyRZUCILI PO HAMSKU NA ZbITy PySK Drezyny Karkonoskie.... Dlaczego!!!! Odpowiedz jest prosta znalazł się taki trzeci koleś co obiecał włodarzom miasta wielką kasę i kokosy, za ten teren po stacji kolejowej.... TU RZĄDZI PIENIĄDZ I MIASTEM KARPACZ RZĄDZĄ KOMUNIŚCI i dlatego mamy jak mamy.. Już nedługo wybory a mieszkancy tegoż miasta pójdą głosować na tych komuchów albo się wezmą do pracy i ich ztamtąd wąd!!!!!!!!!!!
~Tomwoj 12-04-2009 0:01
Do XXX ----- masz świętą rację!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jeśli się nie weźmemy za tych komuchów to NIC Z TEGO NIE bĘDZIE,,,, dla przykładu weźmy czechów tam po komunie poprostu wyrzucono zich władzy, a u nas poprostu zmieniono partię i nc więcej.... Po Drógie,,, do ----- masz rację w Karpaczu nic się nie robi... do nakotami na co idzie klimatyczne to proste ALE WŁADZE MIASTA te pieniądze przeżnaczają na własne kieszenie jest rodzina i wogóle... Wiem to bo mój wójek tam niedawno pracował i mi to powiedział to komuniści tak jak to jest wcałej polsce i dlanich KASA KASA KASA KASA
~Tomwoj 12-04-2009 1:45
Do XXX ----- masz świętą rację!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jeśli się nie weźmemy za tych komuchów to NIC Z TEGO NIE bĘDZIE,,,, dla przykładu weźmy czechów tam po komunie poprostu wyrzucono zich władzy, a u nas poprostu zmieniono partię i nc więcej.... Po Drógie,,, do ----- masz rację w Karpaczu nic się nie robi... do nakotami na co idzie klimatyczne to proste ALE WŁADZE MIASTA te pieniądze przeżnaczają na własne kieszenie jest rodzina i wogóle... Wiem to bo mój wójek tam niedawno pracował i mi to powiedział to są złodzieje komuniści tak jak to jest wcałej polsce i dlanich KASA KASA KASA KASA
~kwakwa do rzepczyńskiego 12-04-2009 7:27
sorry ale nie widzę ustawowego powiązania pomiędzy sm i osp, to dwie odrębne jednostki działające na mocy zupełnie innych przepisów w stanie zagrożenia, jedni gaszą pożary a drudzy zabezpieczają miejsce zdarzenia i połączenie tych dwóch obowiązków ustawowych nie znajduje potwierdzenia prawnego w praktyce odnoszącej się do jednej osoby...strażaka osp zatrudnionego na etacie sm
~pytnie nr2 do rzepczyńskiego 12-04-2009 18:00
czy przypadkiem , te zawirowania wokół OSP, to nie kolejne gierki personalne? Uwielbiacie panowie otaczać się ludźmi spolegliwymi, spokrewnionymi i w różny sposób zależnymi. Zatrudnianie w strukturach samorządowych osób zaprzyjażnionych i spokrewnionych z radnymi tracacymi w ten sposób niezależność, to standardy waszej polityki personalnej. Hasła typu: "Pan/Pani X utracił/utraciłą zaufanie władz miasta", "Pan/Pani X są dla władz miasta niewiarygodni", to argumenty którymi posługujecie się w celu zdyskredytowania osób od was niezależnych. Zabrakło stanowisk w urzędzie, że gmeracie w organizacjach pozarządowych? Chcecie wymusić na Szultisie zmiany personalne w zarządzie OSP i obsadzić tam któregoś z radnych? Już zatrudniliście radnego powiatowego na specjalnie dla niego stworzonym stanowisku w MZUK'u gwarantując jego głos stroście. Potrzebuje tego głosu, bo juz mu się pali koło tyłka. Już wymusiliście zmiamny personalne w klubie sportowym Śnieżka cofając mu dotację. Sposób się sprawdzil więc idziecie dalej? Majstrujecie przy klubach sportowych, słuzbie zdrowia (sprzedaż budynku przychodni), ochronie przeciwpożarowej i infrastrukturze narażając zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców. Czas zadać pytanie: dla kogo Panowie pracujecie? Kogo reprezentujecie? Interesy mieszkańców, czy prywatne? Wydaje mi sie, że to my, mieszkańcy płacimy wam wynagrodzenie a może...? Może właśnie mi się wydaje?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkali się z Beatą Kempą

Nieczynne place zabaw

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1211
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%