MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Oko w oko z twórcą Colargola i innych bajek

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 6 grudnia 2010, 12:27
Aktualizacja: Sobota, 11 grudnia 2010, 19:35
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Tę animację widziały dzieci niemal na całym świecie. Jej autor przyjechał dziś do Jeleniej Góry, aby spotkać się z najmłodszymi mieszkańcami i przypomnieć im postaci z bajek, które wymyślił i reżyserował. Tadeusz Wilkosz, bo o nim mowa, był gościem Biblioteki Dziecięco–Młodzieżowej Książnicy Karkonoskiej.

Miś Colargol, Pingwin Pik Pok oraz wiele innych, dziś nieco już zapomnianych lalek, bohaterów animacji ożywionych w łódzkim studio SE-MA-FOR bawiło i bawi dzieci od kilkudziesięciu lat. Kultowe bajki z lat PRL wcale się nie zestarzały, a dziś maluchy – podobnie jak kiedyś ich rodzice, a może nawet dziadkowie – znają na pamięć piosenkę zaczynającą się od słów „Colargol to właśnie ja, miś, co zawsze śpiewać chciał” i podśpiewują je do filmu.

Tak było w poniedziałek w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej, dokąd na spotkanie z twórcą i reżyserem wielu animowanych bajek Tadeuszem Wilkoszem dotarły dzieci z Przedszkola „Piątki” oraz ze Szkoły Podstawowej nr 2. – Macie okazję, która nie zdarzy wam się szybko, bo Jelenia Góra jest nieco daleko od Łodzi. Okazję, aby poznać od kuchni świat animowanych bajek i porozmawiać z ich twórcą – powiedział do dzieci Tadeusz Wilkosz.

Reżyser zdradził, że praca nad jednym odcinkiem bajki, choćby Colargola, trwała nawet rok, a do produkcji zaangażowany był cały sztab ludzi. Trzeba było narysować projekty lalek i dekoracji, zrobić je, oświetlić, wymyślić scenariusz i każdy, nawet najdrobniejszy ruch „bohaterów” poruszanych rękoma twórców, sfotografować, aby później złożyć sekwencję składającą się na film. – Żmudna i ciężka robota, ale dająca sporo satysfakcji – dodał Tadeusz Wilkosz. Dziś, kiedy animacja komputerowej wyręcza twórców w wielu aspektach, tradycyjna technika „szlachetna” wciąż jest w cenie. Jak podkreślił Tadeusz Wilkosz, zdobywca Oskara, film „Piotruś i Wilk” został właśnie stworzony również przy użyciu metod tradycyjnych.

Dzieci miały okazję zobaczyć lalki, które grały w filmach. Goście obejrzeli też produkcje Tadeusza Wilkosza. – Ten miś ma tylko17 centymetrów, a zyskał wielką sławę – powiedział reżyser trzymając w ręku „misiową gwiazdę”, którą znają dziewczęta i chłopcy na wielu kontynentach. Nakręcono kilkanaście odcinków przygód Colargola, w tym filmy długometrażowe. Swój udział przy ich powstaniu mieli Francuzi. Ta animacja chyba najbardziej spośród pokazanych filmów podobała się najmłodszym, choć i inne wzbudziły aplauz i zainteresowanie. Bajka zdecydowanie na plus różni się od dzisiejszych mechanicznych i bezpłciowych produkcji komputerowych, które królują na ekranach telewizorów i komputerów. Na pamiątkę dzieci dostały od gościa obrazki z autografem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ola 6-12-2010 16:31
nie wiedziałam ,że Colargola wymyślił p.Wilkosz ,myślałam że jest bajką zagraniczną :)
~joasia 6-12-2010 21:12
Litości! Jaki "Co...lgol"? Nie za bardzo poniosło autora? Ko...lgol pisze się przez K, a nie C. Brakło literek w polskim alfabecie?
Piipi Jelonkowa 6-12-2010 21:27
~Pamiętam ! ..*tego miśia,bo spałam z nim w łóżeczku !
~ja 6-12-2010 23:53
Piipi - teraz już wszystko jasne skąd twoje odchylenie od normy... No wszystko rozumiem, ale żeby z misiem....
~Koralgol 7-12-2010 8:17
i nie Colargol tylko Ko...lgol
Piipi Jelonkowa 7-12-2010 10:49
..do -[ ~Ja] .. a ty ? ..to na pewno spałeś ze *smoczkiem i ..butelką !
~loli 9-12-2010 13:38
Do "Ko...lgol" i do "joasia" - jak się nie znacie, to nie zabierajcie głosu!!! Na wszystkich bajkach, plakatach, forach, w internecie, w muzeach itd. (sprawdźcie dokładnie) jest napisane COLARGOL, a wymawiamy przez "K". Jak ja nie cierpię ludzi, którzy piszą o czymś, o czym nie mają pojęcia. http://www.muzeumdobranocek.pl/colargol.htm http://www.filmpolski.pl/fp/index.php/429029 http://merlin.pl/Colargol_Jawi/browse/product/2,420572.html http://www.nostalgia.pl/miscolargol/ I WIELE INNYCH INTERESUJĄCYCH STRON!!! A jak nie wierzycie zapytajcie samego Pana Wilkosza.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Uzupełniający egzamin do cieplickiego „Plastyka”

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Pszczeli projekt KPN

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Egzaminy zawodowe uczniów kowarskiego Lema

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
297
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%