MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Oko w oko z prezydentem Obrębalskim

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 9 września 2008, 20:16
Aktualizacja: Środa, 10 września 2008, 17:58
Autor: Angela/tejo
Fot. TEJO
Wyjątkowo spokojnie przebiegła dzisiejsza debata mieszkańców z prezydentem miasta Markiem Obrębalskim i jego zastępcami Jerzym Łużniakiem oraz Zbigniewem Szereniukiem. Do sali kina Lot przyszło więcej urzędników niż mieszkańców, a zainteresowanie było znacznie mniejsze niż na analogicznym spotkaniu sprzed roku.

Organizatorzy spodziewali się chyba tłumów i drżeli o bezpieczeństwo szefów Jeleniej Góry, bo przed kinem Lot przez czas trwania debaty czuwali policjanci w radiowozie. Ale ekscesów nie było. Tłumów – też nie. Największe jeleniogórskie kino świeciło pustkami, a dwa pierwsze rzędy zapełnili głównie urzędnicy i pracownicy UM. Przed ekranem w niebieskiej poświacie usiedli przepytywani oraz moderator dyskusji - Stanisław Dziedzic.

Debata zorganizowana przez Karkonoską Koalicję Organizacji Pozarządowych w ramach akcji „Masz Głos, Masz Wybór” trwała dwie godziny. Stanisław Dziedzic najpierw losował pytania zadane przez organizacje, później – głos mieli przybyli. Prezydenta pytano, między innymi, o powstanie obwodnicy południowej, baseny termalne w Cieplicach, lokale socjalne, udział funduszy europejskich w remoncie kamienic w Jeleniej Górze.

Jeden z uczestników debaty chciał wiedzieć, kiedy w końcu w Jeleniej Górze powstanie monitoring wizyjny. Prezydent Obrębalski ze swoim zastępcą Łużniakiem tłumaczyli złożoność procedur, opóźnienia w składaniu wniosków przez inne gminy oraz pozostałe trudności, które wpływają na ślimacze tempo w załatwianiu wielu formalności. – Naprawdę, to nie nasza wina! – usprawiedlwiali się szefowie miasta.

Jednocześnie pochwalili się tym, co już jest. Prezydent Marek Obrębalski podkreślił zrealizowaną inwestycję doświetlenia zabytków przy Trakcie Śródmiejskim. Dodał też, że ważne jest tu partnerstwo Jeleniej Góry z Bautzen, dzięki czemu można było dostać wsparcie na ten projekt. Już teraz wiadomo, o czym już szef miasta nie mówił, że system iluminacji będzie poprawiony, bo nawet władze miasta uznały, że jego pierwsza odsłona nie należała to bardzo udanych.

Bogusław Kępiński podziękował radzie miasta za przyjęcie uchwały o stypendiach sportowych i chciał znać dalszy los stadionu przy ul. Złotniczej. Prezydent Marek Obrębalski podkreślił, że póki co - w świetle zapowiedzi i możliwości przyjęcia przez Jelenią Górę jednej z drużyn uczestniczących w Euro 2012, priorytetowo będzie traktowany stadion przy ul. Lubańskiej.

Rozmawiano też o al. Wojska Polskiego i braku remontów kamienic przy tym przepięknym trakcie. – Modernizacja wszystkich tych budynków pochłonęłaby równowartość budżetu Jeleniej Góry – porównał prezydent Obrębalski dając do zrozumienia, że inwestycja jest dla miasta za droga. Wsparcie, które stolica Karkonoszy dostała podczas realizacji projektu ADHOC wystarczy jedynie na pokazowe odnowienie placu Kościuszki. Ale samorządowcy nie mówili, kiedy można się tego spodziewać.

Jerzy Łużniak – odpowiadając na pytanie dotyczące lokali socjalnych – stwierdził, że żadne miasto w Polsce (poza wielkimi aglomeracjami) nie jest sobie w stanie samo poradzić, aby ten kłopot rozwiązać. Wiceszef Jeleniej Góry wspomniał o planowanej adaptacji na blok socjalny dawnego akademika przy ul. Wyczółkowskiego. Dodał też kilka zdań o planach modernizacji kamienic przy ul. Weigla i Lwóweckiej. – Ale bez pomocy państwa nie uporamy się z tym problemem – zastrzegł.

Zgodnie z deklaracją Marka Obrębalskiego, przypomniano, co do końca tego roku prezydent ma zrealizować. To: budowa drogi łączącej ulice Spółdzielczą i Objazdową, zakończenie termomodernizacji ośmiu placówek oświatowych, oddanie do użytku Książnicy Karkonoskiej, oddanie do użytku kompleksu sportowego Orlik przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, opracowanie koncepcji docelowej dla uzdrowiska Cieplice oraz opracowanie Lokalnego Programu Rewitalizacji Jeleniej Góry.

Obietnice mają zostać oficjalnie podpisane prawdopodobnie w najbliższy piątek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Są kolejne zakażenia (aktualizacja)

Projekt Kom(m)ando

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~Czyżby wybory ? 9-09-2008 21:02
Urzędnicy przyszli z urzędu. Ludzkości w większości to lata natką u pietruchy. Szkoda czasu . I tak jak zwykle nic nie wyniknie z tej gadaniny. Akwaparki , galerie , elewacje , obwodnice , śmice . A dali wy wszyscy !!!i
~Sabath 9-09-2008 21:15
tak myśleli że wszyscy przyjdą ale się mylili
~jaaaa!!! 9-09-2008 21:26
ale fajnie! prawie jak w symulatorze! ciekawe ile bilety kosztowały?
bryŻid bardot 9-09-2008 21:30
Organizatorami debaty są... Stowarzyszenie Ośrodek Edukacji Makrobiotycznej - czyli Danuta Jakubiec, Biuro Porad Obywatelskich - czyli Danuta Jakubiec, Polska Liga Obrony Praw Człowieka - Oddział Dolnośląski - czyli stricte Danuta Jakubiec, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych - czyli Stanisław Schubert, Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych - czyli Stanisław Schubert i Danuta Jakubiec...
~Mowa trawa 9-09-2008 21:39
To po co były te drogie konsultacje społeczne w hotelu Mercure na temat rewitalizacji Alei Wojska Polskiego? Wówczas prezydent miasta nie umiał policzyć ile to będzie kosztowało, czy głupa rżnął? Raczej z góry zakładał, że trzeba stwarzać pozory coś robienia. Tak pewnie i rżnie głupa przy każdej pogadance... ze swoimi urzednikami;-)
~Byłem na Śnieżce 9-09-2008 21:42
http://www.ropoiwzk.com/gorace%20tematy/Bylem%20na%20sniezce.htm
~zuza 9-09-2008 21:59
a po co tam bylo isc sluchac samych bzdor to co zrobil a przeciez nic nie zrobil tylko mowi i mowi a rezultatow tego nie widac pare widowisk to nie sa osiagniecia tylko wywalona kasa w bloto no ale jesli p. Obrebalski uwaza inaczej to chwala mu za to bo chodz nic nie robi to nawet niedba o pozadek w tym miescie brod syf i smrod oczyszczani trawniki nie wykoszone rowy zasypane smiecmi no to sa osiagniecia
~byłam 9-09-2008 22:13
To wielki obiecywacz ten nasz Wlk.Marek
~jamal 9-09-2008 22:15
szkoda czasu na ich tanią propagandę! Wszyscy widzą jak jest, syf i marazm za PO pogłębia się. Młodzi wieją z miasta, inwestorów w strefie nie widać. Żal, a oni gadają o pierdołach...
~jelgór 9-09-2008 22:26
Byłem na debacie i podobało mi się. Dobrze przygotowani prezydenci, mieli się czym chwalić (choć głównie, że rozpoczęli działania, a zaległości sięgają lat, kompetencje włądz miejskich są ograniczone). Miła atmosfera, duża kultura, po prostu salon dżentelmenów. W planie kolejne debaty- chyba warto będzie posłuchać. Ale ja bym najchętniej się wybrał na debatę z redaktor Angelą, Jelonko zrobicie?
~i po co to wszystko? 9-09-2008 23:10
z tą debatą to jedna wielka ściema. jej data zmieniała się tyle razy, że chyba tylko najbliżsi współpracownicy prezydenta o niej wiedzieli. brawo dla miłościwie nam panującego Marka, znowu udało mu się nam wykiwać.
~czytelnik 9-09-2008 23:17
Jednostronny i tendencyjny ten artykuł na sali nie było tak wesoło i wiele pytań pozostało bez odpowiedzi. Dla mnie i wielu innych bedących na sali sytuacja wyglądała odmienie. Jest wolność prasy więc piszmy prawdę a nie pod publikę ... Wiele spraw wymga rozwiązania a nie przemilczenia jak w tym przypadku ...
~edyta 9-09-2008 23:59
krytykanci było iść i krytykować ale to wymaga odwagi, najlepiej schować się za monitorem-brewo
~Dyletanci 10-09-2008 0:09
To jest wykorzystywanie funkcji publicznej do celów niepublicznych, czyli dla interesu prywatnego - vide jałowe debaty ws. rewitalizacji al. w. polskiego. To jest paranoja i szopka. Skandal! Gdzie jest prokurator?
~ 10-09-2008 0:13
akurat te iluminacje są tak miastu i mieszkańcom potrzebne... niemieccy turyści przecież tylko w dzień grasują po ulicach hirschbergu... a euro2012... bez komentarza...
~JanorW 10-09-2008 1:50
Aż żal, że tylu na forum malkontentów i tetryków ;( Poco narzekać, po co krytykować? Nie lepiej było przyjść, posłuchać , zadać pytanie? Prezydenci, rzeczywiście byli bardzo dobrze przygotowani i na większość pytań, udzielali pełnych odpowiedzi. Wiadomo, niezadowoleni zawsze znajdą się. Ja, uważam, że warto było wysłuchać, co zrobiono w Jeleniej Górze, co robi się, lub co będzie się robić! Pozdrawiam optymistycznie J.W.
~Socjalista 10-09-2008 6:21
I jak zawsze pierwszy do mikrofonu towarzysz Schubert.
~księgowy 10-09-2008 8:28
Proszę publicznie odpowiedzieć ile to kosztowało, kto dał pieniądze,po ile zarobili organizatorzy? /a na marginesie to był spęd /na rozkaz/ URZĘDNIKÓW/.
~do JanorW | 10-09-2008 9:04
Aż żal... to mi Ciebie. "...warto było wysłuchać, co zrobiono w Jeleniej Górze..." Co zrobiono w Jeleniej Górze, to nie wynika z czyjejś gadki tylko z obrazu rzeczywistego - to się czuje i widzi, a że się nic nie widzi, to znaczy, że nic nie zrobiono. Ja oceniam władzę po czynach, a nie po słowach - wystarczy wyjść na ulicę, a nie robić klakę przypadkowym samorządowcom. Nieufacznikom społeczno-gospodarczym. Tchurzom i próżniakom chcącym przetrwać na wygodnej posadce jak najdłużej...
~do księgowego i byŻyt bardot 10-09-2008 9:37
<i> usunięte na prośbę Internautów </i>
~bajerant 10-09-2008 10:28
Czy ktoś zwróci pieniądze za bajer w Hotelu Mercure na temat świetlanych planów rewitalizacji ul. Wojska Polskiego, ADHOC i inne "hihy-śmichy", skoro nic z tego nie wyszło? Jak się słucha wystąpień liderów PO, w tym prezydenta Jeleniej Góry i jego zastępców, to rodzi się nieodparte wrażenie, że w niebie jest dużo gorzej niż w świecie, jaki oni stworzą.
~;-) 10-09-2008 10:35
a świstak siedzi i zawija sreberka...
~analog 10-09-2008 11:36
Typowe dla PO. Chłopaki z ratusza osiągnęli mistrzostwo w opowiadaniu o tym co będzie, natomiast zręcznie prześlizgują się obok tematów niezrealizowanych,opuszczonych,zaniechanych i zaniedbanych.
~wrc123 10-09-2008 12:16
"budowa drogi łączącej ulice Spółdzielczą i Objazdową", orientuje się ktoś może którędy ta droga ma iść ??? Przez teren dawnej celwiskozy czy od dreaxlmaiera do objazdowej ???
~Ted 10-09-2008 12:27
Jeśli na początku spotkania informuję się mieszkańców jak to mają się zachować, co wolno a czego nie to nie ma co się dziwić ,że mieszkańcy nie przyszli.Można było zrozumieć ,że te spotkanie ma charakter kampanii wyborczej naszego pana Prezydenta.Szkoda tylko ,że rzeczywiście dopisali urzędnicy i tak mało mieszkańców mogło skorzystać w bezpośredniej rozmowie o nurtujących ich problemach z podwładnymi pana Prezydenta. A można było naświetlić bezpośrednio Prezydentowi jak mało efektywnie pracują mu podległe służby.Bo taki pan Prezydent nie zawsze wszystko widzi ,tym bardziej jak wiele spraw zamiata się pod dywan.Ja myślę ,że trzeba było przyjść i powiedzieć co nas nurtuję ,bo odnosi się wrażenie ,że o wielu sprawach niektórzy urzędnicy świadomie nie informują prezydenta.Dlatego potrzebne są takie spotkania, ale nie powinny mieć charakteru debaty tylko konsultacji Prezydent - Urząd - Mieszkaniec. Czy nie można by było zrobić tak jak robili to poprzednicy tzn: raz w miesiącu udostępnić mieszkańcom kontakt bezpośredni z prezydentem lub jego zastępcami i odpowiednimi urzędnikami w różnych rejonach naszego miasta.Taka forma była bardzo dobra i teraz przez mieszkańców oczekiwana.
~do Ted | 10-09-2008 13:32
Prezydent Miasta (i jego zastępcy) mają dyżury w Ratuszu do przyjmowania interesantów, napewno też czyta lokalne fora internetowe (przynajmniej żeby wiedzieć jakie ma notowania), a jeśli ma nawet cztery oczy za słabe, to napewno czyta to rzecznik prasowy Urzędu czy "spec od PR" i ma obowiązek MO zdać raport z sytuacji społecznej w mieście, więc nie ma potrzeby marnotrawic publicznych pieniędzy na jałowe gadki i promowanie nieudolnych samorządowców.
~zuza 10-09-2008 14:19
wiec pewnie na druga kadencje sie nie zalapie bo z niego taki gospodrz jak zemnie baletnica tylko liczy sie stolek no ale mysle ze spoleczenistwo tego miasta widzi ze nic nie zrobil i go nie wybiaora panu juz dziekujemy
~Bartosz 10-09-2008 14:45
Wydaje mi się, że więcej jeleniogórzaninów odwiedziłoby sale Lotu, aby przyłączyć się do społecznej debaty jednakże mało było o niej informacji !! a to podstawa, aby ktoś przyszedł oprócz urzędników rzecz jasna. Więcej informacji następnym razem to podstawa...
~A Ja Wiem 10-09-2008 17:14
Wiem isłyszałem ,że po miescie jeżdziła papuga i przez mikrofon była info o debacie (niedziela min.giełda ,kościoły ) widziałem jeszcze dziś plakaty na słupach i niekturych witrynach.Koszty to słyszałem że tylko LOT wziął kase za sale a reszta prawie wolontariat. P.Marek się dziwi ,że taki żal mają mieszkańcy WP do niego , a on nie kapouje dla czego HEE,He
~ 11-09-2008 10:56
Każda debata publiczna ma swój pozytywny skutek. Najważniejsze jest jednak to, co z niej wynika. Władza często żyje w nieświadomości, otoczona samimi pochlebcami. Więc z takich bezposrednich kontaktów dowiaduje siię o wszystkim co ludzi boli. W tym miejscu należy się Panu Markowi i jego zastępcom pochwała. Internauci, zauważyli, że jak zawsze dopisała obecność urzędników. Ja się temu nie dziwię. Oni przeważnie chodzą na takie spotkania ze strachu. Myślą że w ich obecności nikt się nie odważy po nich przejechać !!! Często tak właśnie jest. Ludzie boją się zemsty, chociaż zdarzają się tak zdesperowani, że jest im wszystko obojętne. Wówczas Władza dowiaduje sie najwięcej. Gdybym dziś miał coś podpowiedzieć naszej /kochanej/ Władzy, to /niestety/, powiedziałbym to samo o czym przez lata mówiłem na sali obrad i w licznych interpelacjach. Nadal widać gołym okiem, że kulawa jest gospodaka lokalowa, a ZGL-e /oraz ich kierownictwo/, sobie nie radzą. Nadal żle /bardzo żle/, dzieje się w Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów. Przykładem był chociażby horrror, jaki zafundowano nam przy remoncie ulic w ramach ITERREGU IIIA. Tam wszystko postawione było na głowie. Tak spartolonej roboty jak żyje nie widziałem. Więc /wraz z przedstawicielem społeczności Sobieszowa/, odmówiliśmy podpisania protokołu odbioru. Ale i tak sobie poradzili. Odebrali sami i jeszcze do tego jednego z radnych przekonali, który w naszym /społecznym/, imieniu to podpisał. Nie najlepiej dzieje się w MZK . To instytucja którą trzeba natychmiast zreformować. Bowiem koszty i dopłaty z budżetu przekraczają już granice przywoitości. Na początek /żeby im d... ruszyć/, dopusciłbym konkurencję prywatnego przewożnika w mieście. To najskuteczniejsze lekarstwo na marazm i wieczną niemoc !!! Wiele do zrobienia jest w dziedzinie rozwoju turystyki i polityki inwestycyjnej z tym związanej. Mamy tu bowiem niezaprzeczalne podstawy i walory. Niestety nie ma widocznie spójnej polityki sprzyjającej rozwojowi tej /tak dochodowej przecież na całym świecie/, gałęzi gospodarki. Jak załatwia się takie sprawy, przykład mamy w Karpaczu. Pan Gołębiewski przyleciał tu swoim Helikopterem /bo oni mają mało czasu/, wylądował przed Orlinkiem /gdzie czekał Burmistrz/ i dogadali się !!!! Dziś HOTEL GOŁĘBIEWSKI jest już na ukończeniu. A co u nas ???? Przykład placu KILIŃSKI i galerii FOKUS , jest tu chyba ewidentnym obrazem niemocy. Zatem Panie Prezydencie, jeszcze dwa lata - wiele można zmienić i poprawić, czego Panu i nam wszystkim Jeleniogórzanom życzę !!!!! z poważaniem : Józef Gajewski ....
jpe0 18-09-2008 19:19
Czy coś się zmieniło od ? ostatnia aktualizacja: 2007 ZAPLANOWANO: "Gospodarkę komunalną, lokalową, ochronę środowiska, geodezję i budownictwo podporządkowano organizacyjnie wiceprezydentowi Jerzemu Łużniakowi." WYKONANO: "Jerzy Łużniak – odpowiadając na pytanie dotyczące lokali socjalnych – stwierdził, że żadne miasto w Polsce (poza wielkimi aglomeracjami) nie jest sobie w stanie samo poradzić, aby ten kłopot rozwiązać." DOPILNOWANO: "Liczne zmiany przeprowadzono także w radach nadzorczych spółek miejskichRafał Sobkowicz - MPKiM" Na podstawie art. 231 k.p.a Lania wody nie można przenieść na papier * Error - brak papieru w drukarce.*
~Jano 13-02-2009 22:35
No chetnie bym poszedl na to spotkanie bo mam dosc gadania ze cos p.Obrebalski zrobil bo nic nie zrobil dla tego miasta , tylko sie chwali co niema zrobic to wstyd zeby tak duze miasto nie mialo basenu z prawdziwego zdazenia , kina porzadnego ,Teatr to tez wiecznie badziewie gra no ludzie czy w tym miescie psimi odchodami nie ma kto sie zajac damulki kupily sobie pieski i tylko z klatki wypuszcza i te zalatwiaja sie byle gdzie a czlowiek w te odchody wlazi no szlak mnie trafia.brod smrod i biedota miasta wszedzie widoczna, te markety co tu powstana to normalnie zniszcza te miasto juz kompletnie czy p.Obrebalski tak lubi markiety bo ja nie ,no ale moze lubi je p.Obrebalski i reszta tych nierobow z magistratu , a kiedy doczekamy sie tych basenow termalnych bo ja to juz wiekoey jestem a chcialbym jeszcze wykapac sie na starosc i poplywac troche no ale chyba juz nie w tym zyciu bo tylko p.Obrebalski obiecuje a czynow nie widac zadnych no jak cos ze swoich obietnic przed wyborczych zrealizuje to ja mu pogratuluje a tak to czas odejsc p.Obrebalski ni nie niszczyc tego miasta do konica

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Nietypowy finał Ligi Rocka

Rajd szlakiem przygody

Zmiana kierownictwa prokuratury okręgowej

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
631
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%