MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Okko Luursema w „Mechaniku”

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 16 października 2016, 8:01
Aktualizacja: 8:52
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Użyczone/ZST Mechanik
W ramach cyklicznych spotkań z ciekawymi ludźmi Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” odwiedził znany holenderski propagator wolontariatu Okko Luursema. Zaproszony gość to posiadacz największej w Holandii kolekcji książek poświęconych dziejom polskiego oręża. Jest także emerytowanym oficerem armii holenderskiej w stopniu majora oraz emerytowanym urzędnikiem.

Od dwudziestu lat Okko Luursema opiekuje się polskimi kombatantami i ich rodzinami, udziela im noclegu na czas ich pobytu w Arnhem. Z racji osobistych zainteresowań oraz doświadczeń zawodowych jest aktywny w różnorodnych działaniach podejmowanych w ramach szeroko pojętej współpracy pomiędzy polskimi i holenderskimi organami samorządu terytorialnego. Interesuje się losami holenderskich Żydów zamordowanych przez Niemców w obozie zagłady w Sobiborze. Ma duże doświadczenia w działalności wolontariackiej.

- Okko Luursema od lat pasjonuje się dziejami walk w Holandii z udziałem jednostek polskich. W szczególności interesuje go postać gen. Stanisława Sosabowskiego, twórcy i dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej. Pan Luursema w Holandii podejmuje szereg działań dla upamiętnienia walczących Polaków. Opiekuje się miejscami pamięci, towarzyszy polskim weteranom odwiedzającymi Driel podczas uroczystości rocznicowych bitwy pod Arnhem. Odbywa liczne podróże do Polski – opowiada organizator spotkania Piotr Wilk.

Podczas odwiedzin w Zespole Szkół Technicznych Mechanik w Jeleniej Górze gość opowiedział młodzieży o 1 Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej, która była jednostką powietrznodesantową Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, sformowaną w Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej. W założeniach brygada miała wziąć udział w walkach w Polsce. Ostatecznie została użyta przez aliantów w operacji „Market Garden”. W szczególności zainteresowani mogli usłyszeć o gen. Stanisławie Sosabowskim, który był dowódcą tej jednostki, o jego patriotyzmie i profesjonalizmie w działaniu. Wykład był poprowadzony częściowo w języku angielskim, a częściowo w języku polskim.

- Na koniec pan Luursema opowiedział, jak działa wolontariat w Holandii oraz jak sam przez wiele lat był czynnym wolontariuszem. Uczniowie nagrodzili go gromkimi brawami za wspaniały wykład o polskich spadochroniarzach i ich dowódcy – relacjonuje organizator spotkania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Kruszwicka na finiszu  

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~xxx 16-10-2016 9:52
sądzę że ich to nie interesowało bo co ten człowiek mógł im przekazać ? zróbcie młodzieży spotkanie z popkiem albo cypisem wtedy młodzież będzie szczęśliwa

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkali się z nauczycielami

Trwa "Davos" w Karpaczu

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Wandale kontra naukowcy

Jakie zmiany w szkołach i przedszkolach od września?  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
587
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%