MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 6 lipca
im. Dominiki, Łucji

Ohydne Cieplice

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 9 października 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. rylit
Antypocztówki z uzdrowiskowej części miasta.

Błyszczący nowością po renowacji plac Piastowski i cieszące świeżością elewacje wyremontowanych budynków kompleksu uzdrowiskowego. To jedna strona Cieplic, którą warto się pochwalić przed turystami i kuracjuszami. To właśnie takie widoczki powielone w tysiącach egzemplarzy wywiozą w Polskę i świat ciepliccy goście.

Ale uzdrowisko ma też swoją, niezbyt chlubną, drugą stronę, którą raczej omijają fotografowie chcący uwiecznić piękno.
Wystarczy wejść w którąś z bocznych uliczek placu Piastowskiego, by przekonać się, jak wiele w Cieplicach jest jeszcze do zrobienia i wyremontowania…
Niektóre kamienice zżera wilgoć z Kamiennej, inne nie widziały ekip remontowych od chwili powstania. Tynk sypie się na Staromiejskiej, Cieplickiej, Marysieńki Sobieskiej.

Przez lata zaniedbywane uzdrowiskowe Cieplice dopiero od niedawna mają, i to nie wszędzie, kolektory ściekowe. Ale to nie wszystko, aby niegdyś osobnej miejscowości, a teraz części Jeleniej Góry, nadać należny jej obraz kurortu z wiekowymi tradycjami. Jak głosi tablica w Domu Zdrojowym, najstarszego polskiego uzdrowiska.

Zapraszamy na spacer po innych Cieplicach śladem obiektywu naszego fotoreportera.

Ogłoszenia

Czytaj również

Szpital w Bolesławcu wznawia działalność

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Znaleziono niewybuch

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~xyy 9-10-2007 8:09
Na zdjęciu pokazano "wiekowe" domy, które według administaracji nie zasługują na elewacje. Pewnie ADM czeka aż same się rozsypią. Są też w mieście domy wybudowane w epoce socjalizmu, które ADM skutecznie stara się doprowadzić do takiego samego stanu– stanu ruiny.
~8.11 9-10-2007 8:11
Zapraszamy na spacer po innych Cieplicach śladem obiektywu naszego fotoreportera tytuł :JESIEŃ W CIEPICACH ....
~ciepliczanka 9-10-2007 8:47
To prawda, można do tego dołączyć wiele innych domów w Cieplicach, tam przynajmniej jest jakaś ka...lizacja a co z tymi domami, które mają jeszcze WC z serduszkiem na podwórku i wszystkie odchody są zrzucane do rzeki. Latem nie daje się przejść tak cuchnie. Niestety jestem również użytkownikiem lokalu komunalnego. Nikogo w administracji nie obchodzi jak ludzie mieszkają, a jak chcę coś zrobić we własnym zakresie to jeszcze muszą za to płacić bo nie dadzą zgody no i jest wyższy standard bo komórka na podwórku jest murowana a nie rozpadająca drewniana. Administrację kompletnie nie interesuje stan lokali tylko czy są wpłaty.
~Dziękuję! 9-10-2007 9:06
Bardzo potrzebny fotoreportaż! Tylko takimi zdjęciami można dotrzeć do tych, którzy odpowiadają za wstydliwą stronę bytu naszego miasta. Mieszkańcy tych budynków łatwo je rozpoznają. To istne koszmary. Przykłady naszego polskiego niechlujstwa. Udawanie, że wszystko jest ładne i piękne jest wodą na młyn brudasów i zwykłych leni. A są to tylko przykłady!
~aniuta 9-10-2007 9:52
Tejo a mógłbyś sie dowiedzieć czemu wszystkie kamienice na pl. Piastowskim mają nowe elewacje a jedyna naprzeciwko policji straszy takim samym widokiem jak te powyżej ?Mieszkańcy na to pozwalają czy miasto im pozwala?To jest wizytówka głównego deptaku, znak szczególny?
~sivy 9-10-2007 10:49
jak na to patrze,to mi sie serce kraja,a poza tym...brak mi slow!A ulica cieplicka??To to juz jest obraz jak po wojnie–Z G R O Z A !!!!!
~Wilma 9-10-2007 11:07
Brawo! Komplet takich "antypocztówek" powinien przynajmniej raz w tygodniu lądować na biurkach włodarzy miasta. Nie mogliby wtedy udawać, że nie wiedzą, jaka jest rzeczywistość. Nie dotyczy to tylko Jeleniej Góry (z przynależnościami), ale większości polskich miast i miasteczek... O ile "front" jeszcze jaki–taki, to zakamarki – pożal się, Boże!!!
~Stańczyk 9-10-2007 11:22
Jest ohydnie – to fakt. Jeden wielki syf jako wynik 60 lat "ciężkiej" pracy speców z ZGL–u (cóż za myląca nazwa – zakład gospodarki lokalowej). I nikt za taki stan rzeczy nie poszedł siedzieć. Nikt nie jest rozliczany ze stale zmniejszających się zasobów lokalowych. Nikt nie odpowiada za kolejne budynki opatrzone napisem "grozi zawaleniem". Miałem nadzieję że za Obrębalskiego coś drgnie...... teraz kusi mnie coraz bardziej żeby problem pokazać w mediach – a niech się pani prezes ZGLu tłumaczy ze swoich osiągnięć. A tak na marginesie – niektóre z tych budynków pokazanych na zdjęciach, najgorszy stan ma już za sobą – chociaż sposób przeprowadzenia pierwszych remontów woła o zainteresowanie CBA itp służb.
~Iza 9-10-2007 11:24
Zgadzam sie z autorem artykułu, faktycznie boczne i przyległe uliczki do Placu są w tragicznym stanie, nawet przy ul. M Sobieskiej straszy taki rozsypujacy sie "dom" szkoda ze ekipa która prowadzi roboty ziemne nie "przysłużyła " mu sie moze by było jednego mniej. Brawa dla Naszej Cieplickiej Administracji czyli ZGL Południe za taki stan rzeczy .
~mieszkanka 9-10-2007 13:34
jaki Pan taki Kram! To słuszne stwierdzenie. Czy ktoś z was był w obiektach ZGM Południe? Tam też jest jak za Gierka, więc dlaczego ma być lepiej w naszej dzielnicy!!!! Obsługa na poziomie minionej epoki. Nic wie nie można od nich wymagać. Tylko płacić ludki, płacić bo trzynastka niebawem sie zbliża i trzeba ją urzędniczką wypałcić!!!
~mama 9-10-2007 14:10
czy ktoś widział budynek przy Pl.Piastowski na przeciwko policj?To dopiero wstyd samo centrum
~zawiedzony 9-10-2007 14:10
az przykro patrzec jak to wszystko sie sypie na głowe.ludzie placa czynsze i co ??zgl nie ma czym sie pochwalic !!!i dlaczego nikt z nimi nie zrobi porządku??
~zloty666 9-10-2007 17:13
Nie wiem o co tyle hałasu – w końcu wszędzie tak jest jeśli chodzi o zaplecza miast – tak jest w całym kraju. Ważne dla włodaży, że pięknie sięprezentują miejsca odwiedzane przez turystów, zwłaszcza tych zagranicznych.
~krzyg 9-10-2007 18:31
a rynek w Cieplicach to dopiero cyrk. Taka różnorodność architektoniczna, ład i porządek. Wizytówka !!! (ciekawe gdzie myją ręce)
~mieszkanka 9-10-2007 18:38
pokazaliście budynki ,które większość są do rozbiórki a co z dawnym Słoneczkiem? tam przecież jest gospodarz a wokół brud i ubóstwo należało by się przyjrzeć czy jest tam etat dozorcy? a jeżeli tak to za co mu płacą.Obok jest przedszkole – i tam zawsze widać ,że ktoś pracuje!!łatają elewację ,zamiatają a w Słoneczku tylko ,,jest'' dyrektor zfilmujcie ten obiekt to może chociaż trochę się coś zmieni proszę?
~baff 9-10-2007 18:55
bardzo szybko ustalili wszyscy wyżej winnych takiej sytuacji oczywiście ZGL albo jeszcze lepiej komuna. I po problemie.Ale ilu z Was posprzatało przed swoim budynkiem albo zainteresowalo sie porządkiem dalej jak drzwi do własnego mieszkania.Kto sprawdzil jak pada deszcz czy okno na strychu jest zamkniete itp.Bo najlepiej znajśc winnego i po ptakach.Jeszcze jedna prawda w tym wszystkim ,płacone czynsze nijak mają się do faktycznych kosztów.I jak długo bedzię sie utrzymywało takie psie opłaty to nic sie nie zmieni i tyle.Dla jasności mieszkam w budynku zarządzanym przez wspólnotę ,dodatkowo jestem jej zarządcą.
~mama Patola 9-10-2007 19:12
a co kręcą w Cieplicach film wojenny? i to widoki po bombardowaniu? aha.
~id 9-10-2007 20:12
do tego doprowadziło, co już niektórzy tu napisali, 60 lat komunistycznego władania Jelenią Górą. Macie pretensje do Obrębalskiego, ale przecież ten syf – zresztą nie tylko w zaułkach Cieplic – to efekt wielu wielu lat "światłych" rządów czerwonych notabli.
~Gocha 9-10-2007 20:18
A może powróćmy do starych czasów. Kiedy w Parku Zdrojowym miał być kryty basen z wodami termalnymi. Nawet był odwiert, który jest do dziś. Pani była Prezydent Czernow zrobiła też to za wiele dzisiejszych mionów.Kontyuwacja władz Urzedu Ciepic. Ale wszyscy zapomnieli. Gdyby Cieplice istniały. Władze miasta miały w perwszej kolejności zrobić basen ternalny – jak na tamte czasy. Niestety dla Pana Prezydenta Żurawskiego zostały zlikwidowane. Wejdźcie w tematy Archiwumu – są te tematy. Musiały powstać "stołek" Prezydenta JG. Dlatego nas przyłączono . A przysłyżył się przy tym II sekretarz KM PZPR Pan Marian Sosnowski /nota bede II Sekr PZPR społeczny/ – dyr. Liceum LO w Cieplicach – był za przyłączeniem. sorkli za szczerość
~Zocha 9-10-2007 20:26
ANIUTA masz rację, czemu ta chałupa nie ma nowej elewacji.
~ohydna polska 9-10-2007 20:33
naturalnie, że są takie miejsca w cieplicach... jeleniej, wałbrzychu, wrocławiu, krakowie; prawda jest smutna – prawie cała polska wygląda jak slums w porównaniu z większością zachodniej europy i jeszcze przez 20–30 lat będzie tu syf. prostych praw ekonomii i rozwoju się nie przeskoczy. tak to będzie wyglądać, dopóki większość społeczeństwa będzie biedna, niewykształcona, z zerowym poczuciem odpowiedzialności za swój los, zapijaczona,populistyczna i roszczeniowa ("jak to , płacimy 350zł rocznie na fundusz remontowy, czemu ten złodziejski ZGL, prezydent, urząd, nie naprawi elewacji?"... za 100 tys zł). Szmaciarstwo naszych lokalnych populistów (gwiazda jednego z nich jakby ostatnio przygasła) polega właśnie na tym – sugerują ludziom że 'miasto' dysponuje nieograniczonymi pieniędzmi i tylko przez nieudolnośc nie remontuje dachu u pana franka, co za kołnierz nie wylewa, albo nie wymienia okien u pani ziuty, co woli być na socjalu, bo robota na 3 zmiany w drexie jej sie nie opłaca.
~ZZZ 9-10-2007 20:34
Jak zapłacisz do eksploatacji to załatwisz
~ja 9-10-2007 20:40
mm..moj domek;DDD faktycznie było co pokazać..;D co prawda to prawda..remonty by sie przydaly wszędzie a nie tylko na pl.piastowskim...
~siwa 9-10-2007 20:58
Ochyda<ble>
~ciepliczanin 9-10-2007 21:00
rylit na wszystkich zdjęciach domy prywatne! to moze ty zasponsorujesz nowe elewacje co ?
~hetman 9-10-2007 21:13
Cieplice poszly w taką postepującą ruinę z chwilą polączenia ich z Jelenia Górą i wcale nie zanosi się na poprawę , chyba że same totalnie się zawalą lub zgniją. Natomiast przez te wiele lat , nasze kolejne wladzunie zawsze byly przygniecione ogromnymi sukcesami !!!.Efekty dobitnie widać na poszczególnych fotografiach choć jest ich tylko wycinek jak ktoś zna Cieplice..
~Łowca bykow 9-10-2007 22:42
Dobry temat tylko czemu ma służyć? Poza tym temat oklepany i powtarza się już któryś raz z kolei.
~Do hetmana 9-10-2007 23:12
A Ty korę mózgową masz wyjątkowo gładką ????
~Łowca byków 9-10-2007 23:16
Masz rację. Czemu to ma służyć, tym bardziej że większość obiektów to prywatna własność.
~Cieplice nie dla nas!!! Kuracja dla Niemców 10-10-2007 14:21
Uzdrowisko Cieplice to bzdura,jakie to uzdrowisko? Jestem rodowitym Jelegórzaninem i mieszkam w Cieplicach ponad 20 lat.Pod koniec września tego roku miałem wypadek po którym mi został uraz kręgosłupa.Zostałem skierowany na rehabilitacje,hirurg poinformował mnie bym starał się o nią w uzdrowisku.Jednak uzdrowisko odesłało mnie bez niczego,Pani przyjmująca zapisy w Lalce wogóle niepopatrzyła na skierowaniena na zabiegi fizjoterapeutyczne.Poprostu chciała się mnie pozbyć mówiąc iż niema u nich takich zabiegów. Jednak gdy powiedziałem jej że chirurg mnie tutaj kierował zerkneła i powiedziała iż niema miejsc,zebym jechał na te zabiegi do szpitala na Ogińskiego lub na ul.Marii Kiri Skłodowskiej. Mam 25 lat i złamanie kręgosłupa,chodzę dzięki gorsetowi Jageta,bolą mnie plecy i chciałbym rehabilitację odbyć w Uzdrowisku Cieplice–dlaczego niema miejsc–ponieważ pierszeństwo mają starzy niemcy,którzy dzięki gotówce są traktowani jak ludzie.Jak tu zyć w tym pojechanym mieście?mam być tolerancyjny dla obcokrajowców no jak–jak czuję się dzięki nim jak pies trącony laską .Kto sprawuje rządy nad uzdrowiskiem–proszę o namiary,chciałbym złożyć skargę i poczuć się jak człowiek.Odremontowano Plac Piastowski nie dla mieszkańców,oni mogą mieszkać i żyć w obskurnych,nieremontowanych od dziesięcioleci zrzartych przez grzyba budynkach.Zrobiono to pod kuracjuszy.Chcę sprawiedliwości i czemu mam być poszkodowany.Czyż jako prawowity Ciepliczanin niepownienem mieć pierszeństwa???
~Gothic Girl 10-10-2007 15:58
do mieszkanki tak sie składa że te budynki nie są do rozbiórki tylko w tych budynkach działają już wspólnoty mieszkaniowe czyli prywatni kontra lokatorzy i przez to jest tak jak jest.ZGL chce coś zrobić prywatni mówią veto bo nie mają kasy a kredytów nie zaciągną na remonty starych budynków tylko dlatego że wykupili sobie mieszkanka za 1% wartości–ot rozsądna prywatyzacja:D
~Aga 11-10-2007 8:04
Pragnę jeszcze nadmienić, że na ulicy Zjednoczenia Narodowego łamane są przepisy odnośnie ruchu drogowego. Dopuszczalna masa to 2,5 tony. Notorycznie samochody ciężarowe skracają sobie tamtędy drogę. Czy w końcu policja lub straż miejska się tym zainteresuje?
~Jarek 11-10-2007 8:13
NA DODATEK NA ZJEDNOCZENIA NIE MA CHODNIKÓW A JAK SĄ TO ZASTAWIONE PRZEZ PARKUJĄCE SAMOCHODY CO TEŻ JEST ŁAMANIEM PRAWA ,BO ZNAK JEST JAK BYK. CHOPEK POWINIEN TEŻ BYĆ MIEDZY SKLEPAMI NA TEJŻE ULICY BO W TYM MIEJCU SAMOCHODY SIĘ ROZPĘDZAJĄ DO DUŻEJ PRĘDKOŚCI,AŻ STRACH DZIECKO POSŁAĆ DO SKLEPU!!! PROSZĘ O ZAINTERESOWANIE SIĘ TĄ SPRAWĄ.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ruszyła procedura ws. referendum

Mieszkańcy o inwestycjach w Jeleniej Górze  

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1542
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%