MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Ognisko ogrzało płomieniami patriotyzmu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 12 listopada 2011, 8:46
Aktualizacja: 9:03
Autor: RED
Fot. RED
W mroźny wieczór wczorajszego Święta Niepodległości na dziedzińcu byłego Kolegium Jezuickiego przy ulicy Kopernika zabrzmiały patriotyczne pieśni w niezapomnianej scenerii Ogniska Patriotycznego, rozpalonego przez harcerzy. Wspominano też ludzi, których już wśród nas nie ma, a którzy zasłużyli się harcerstwu.

Organizatorem Ogniska Patriotycznego było Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego. Dość licznie zebranych, którym nie przeszkadzała niska temperatura, powitał ksiądz Mariusz Majewski, były wikariusz parafii św. Erazma i Pankracego, kapelan harcerzy, a aktualnie sekretarz Biskupa Legnickiego i notariusz Legnickiej Kurii Biskupiej, wiceprezes stowarzyszenia.

Ksiądz M. Majewski podkreślił, że Ogniska Patriotyzmu to ogólnopolska akcja i pomysł Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, który powstał w Wieluniu. Cel: przypomnienie wartości tradycyjnych poprzez wspólny śpiew pieśni patriotycznych, a także przybliżenie sylwetek ważnych dla historii Polski postaci.

Przy płomieniach jeleniogórskiego ogniska zasiedli harcerze, ale nie tylko. Przybyli jeleniogórzanie, zarówno starsi jak i młodsi, którzy w ten sposób manifestowali swoją radość ze Święta Niepodległości. Przy akompaniamencie gitar wspólnie śpiewano rozmaite pieśni patriotyczne, do których teksty zamieszczono w rozdanych śpiewnikach, a także wyświetlono z projektora. – Taki śpiew w grupie jest rzadko ostatnio praktykowany, a pieśni z nutą patriotyzmu odchodzą w zapomnienie. Tą wieczornicą chcemy o tym przypomnieć – powiedzieli organizatorzy.

Ognisko Patriotyzmu stało się także okazją do przybliżenia sylwetek Polaków, którzy w sposób szczególny zasłużyli się harcerstwu. Pokazano prezentację multimedialną, a zebrani usłyszeli noty biograficzne wielu ważnych w dziejach Polski postaci, między innymi, ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego, prof. Tomasza Strzębosza, gen. Józefa Hallera, hm. Pawła Wypycha, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, hm. Leszka Białacha, ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego, księdza Ignacego Skorupki.

Gościem wieczornicy była posłanka Marzena Machałek z Prawa i Sprawiedliwości. – Często mówi się, że pojęcie patriotyzmu jest dziś obciachowe, a to nieprawda. W naszym życiu wciąż jest miejsce na pielęgnowanie tych wartości, na których wychowywały się pokolenia Polaków – powiedziała parlamentarzystka, która włączyła się do wspólnego śpiewu.

– Rozgrzaliśmy przy tym ognisku nie tylko siebie, lecz także nasze serca – powiedział na koniec wieczornicy ks. Bogdan Żygadło, proboszcz parafii św. Erazma i Pankracego i dziekan jeleniogórski. Duchowny wyraził nadzieję, że ta lekcja patriotyzmu przyniesie nie tylko odświeżenie wiadomości o ludziach, którzy w wielu przypadkach oddali za ojczyznę życie, lecz także pomoże w kształtowaniu postaw w codzienności. Ognisko Patriotyzmu – jak zapowiedziano – będzie wydarzeniem cyklicznym organizowanym przy okazji różnych świąt narodowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rondo w tym roku?

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Trwa rozbudowa SOSW

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~ojoj 12-11-2011 9:07
Ognisko w centrum miasta?A gdzie była straż miejska?
~Łomatko! 12-11-2011 11:20
Świetny pomysł i koncepcja słuszna to jest! Już wiem ,jak się pozbyć liści. Jutro organizuję ognisko dla harcerzy.
~co jest 12-11-2011 11:23
kto na to pozwala ??? a przepisy ppoż ???
~organizator 12-11-2011 12:16
Zapewniam, że ze strony organizatorów wszelkie formalności związane z przygotowaniem takiego przedsięwzięcia, zostały dopełnione. Dziękujemy tym mieszkańcom Jeleniej Góry, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie.
~ 12-11-2011 12:40
Dobry pomysł uświetnienia Święta Niepodległości.W zgiełku dnia codziennego,nie bardzo jest czas aby oddać się zadumie i pomyśleć .. o tym co było,usłyszeć dawne pieśni.Ognisko niewątpliwie służy takim przeżyciom.
~Dorian 12-11-2011 17:25
Szkoda, że pogoda nie dopisała...
Piipi Jelonkowa 12-11-2011 18:30
~ FAJNIE ! .. bo tylko przy takim OGNISKU ! .. nasz Duch się nie poparzy !
~Barbara1 12-11-2011 22:24
Dziękujemy Jelonce za to że zamieściła relację i zdjęcia z tego wydarzenia.
Piipi Jelonkowa 13-11-2011 0:14
~C.d .. bo można zobaczyc przy jego jasności .. wierne serca Jelonkowych !
~hr 13-11-2011 8:19
Dziady:)autorstwa PISU

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkali się z Beatą Kempą

Wjechał do Polski nielegalnie i był pijany

Rusza Budżet Obywatelski 2021 w Jeleniej Górze

Zarząd województwa z absolutorium

Działka nad zabytek?

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1287
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%