MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

ODYSEJA SECOND LIFE. Po premierze w JCK

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 30 lipca 2011, 15:09
Aktualizacja: 15:15
Autor: Petr
Fot. Zyava
Wczoraj, 29 lipca w Sali Widowiskowej JCK przy ulicy Bankowej w Jeleniej Górze odbyła się premiera spektaklu ODYSEJA SECOND LIFE podsumowującego Międzynarodowe Warsztaty Teatralne „Odyseja” 2011.

Ideą Międzynarodowych Warsztatów Teatralnych „Odyseja” jest podtrzymywanie i promocja tradycji narodowych Polski i Niemiec, a także wzmacnianie świadomości i aktywnej postawy obywatelskiej. Projekt ten, służy przełamywaniu barier i stereotypów, jak również tworzeniu płaszczyzny porozumienia między młodymi ludźmi z dwóch kulturowo odmiennych państw – ich wzajemnej integracji poprzez doświadczenia sceniczne.

Zwieńczeniem tegorocznej edycji „Odysei” była wczorajsza premiera spektaklu w wykonaniu młodych aktorów Teatru Odnalezionego i zagranicznych tancerzy: ODYSEJA SECOND LIFE. Jak było? Tłumnie i w bardzo ciekawym klimacie, bowiem choć inspirowana życiem codziennym, sztuka ukazuje rzeczywistość przez pryzmat gry komputerowej, rozgrywającej się na trzech kolejnych levelach.

– Ten spektakl to rewelacja. Levele, floppy disk jeden i dwa, bohaterowie niczym wyciągnięci ze starych planszówek na pecety, wizualizacje, muzyka oraz taniec nowoczesny pomieszane z nomenklaturą typowego Polaka, ciągle rozpamiętującego i biadolącego nad swoim losem, to właśnie jest ODYSEJA SECOND LIFE. Według mnie, w tej sztuce naprawdę każdy może znaleźć coś dla siebie. No i ta choreografia – entuzjazmował się po premierze Jacek Badecki, jeden z uczestników.

Istotnie bowiem ODYSEJA SECOND LIFE może zrobić duże wrażenie zarówno na starszych, jak i młodszych miłośnikach teatru nowoczesnego. W tym przypadku, nawiązanie do mitycznego Odysa, który jako „bohater delux” wędruje po świecie Europy Środkowej, trochę wirtualnym, a trochę prawdziwym – w sztuce pojawiają się wtręty narodowościowe, odwołania do idei, a także postaw prowadzących do społecznych konfliktów, okazuje się strzałem w dziesiątkę. Co więcej, spektakl cechują znakomita, wspomniana już wcześniej choreografia oraz muzyka.

W ODYSEI SECOND LIFE „bohaterowi delux” towarzyszą Top Gun, Ring Tone, Rotkaepchen, Gothic Count i Soul Raper. Akcja spektaklu toczy się w ciągłym ruchu, zgiełku potęgowanym ekspresjami w wykonaniu tancerzy, pośród którego groteskowe, niekiedy bardzo wulgarne postaci prowadzą ze sobą dialog o życiu i śmierci. Rozmowę czasami poważną, innym znów razem irracjonalną i śmieszną. Społeczny dyskurs o ksenofobii, homoseksualizmie, „stawianiu pomników karykaturom karykatur i sercu narodu bijącym pod skocznią”. A w finale – GAME OVER z bułką i bananem.

– Ale to jeszcze nie koniec. ODYSEJĘ SECOND LIFE będziemy rozwijać na bieżąco, pracować nad nią, bo mamy mnóstwo ciekawych pomysłów. W swym ostatecznym kształcie spektakl zostanie włączony do repertuaru Teatru Odnalezionego i będzie nadal odgrywany na scenie. Ten projekt jest tego warty, jest ułamkiem sekundy ukazującym rzeczywistość w pigułce. To również remixsy utworów zespołu Stone Roses, które brzmią świetnie i doskonale pasują do przekazywanych treści – mówił nam Łukasz Duda, animator kultury, pracownik JCK i reżyser spektaklu. Warto zobaczyć.

Międzynarodowe Warsztaty Teatralne „Odyseja” to przedsięwzięcie organizowane przez JCK w Jeleniej Górze, Miasto Jelenia Góra, Socjokulturalne Centrum Kultury Steinhaus Bautzen i Teatr Odnaleziony w ramach projektu „Od fundamentów po szczyty”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Wyjątkowi aktorzy, niecodzienne okoliczności

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~jelgór 30-07-2011 16:02
moim zdaniem spektakl przeładowany elementami taneczno-muzycznymi, które pojawiają się nie całkiem z sensem, na zasadzie ozdobników, wprawdzie galeria postaci udana, aktorzy poradzili sobie profesjonalnie w ruchu i dialogach, poza tym wtręty z projektora niczego sobie, natomiast co do dialogów, treści i ostatecznie przekazu, mam wątpliwosci - za dużo w tym chaosu, zbyt umownie potraktowana historia odysa (przynajmniej w porównaniu do zeszłorocznego przedstawienia w całkiem innej konwencji), która ściągnęła sporą część publiczności, trzeba też wspomnieć o widzach, którzy wychodzili, nie mogąc znieść ciągłego wulgarnego przeklinania (tzreba było ostzrec, że to nie dla dzieci, tak sie nie robi!) - ogólne wrażenie, że już to było w teatrze dudy i po raz kolejny widze szalonych
~ja 30-07-2011 18:38
Nieprawda, wyszło troje ludzi ale wrócili. Widziałam bo dwoje z nich przechodziło koło mnie, skutecznie przeszkadzając w odbiorze.Trzecią powracającą też widziałam.Nieładnie tak ubarwiać. Poza tym to generalnie zgadzam się z tym, że tańca i ozdobników wizualnych było za dużo.Ginęła treść, a szkoda, bo to co się przebiło było ciekawe.Czemu te dziewczyny tak zakrzykiwały swoje role? To nic nie wnosiło poza irytacją. Przynajmniej u mnie, ale może tylko u mnie.Szkoda, że ci aktorzy mają takie kłopoty z wymową.To obniża jakość przekazu zasadniczo.
~gośkaośka 30-07-2011 18:58
Uważam, że to było jedeno z najciekawszych przedstawień , na których byłam. Delikatniejsza wersja tego przedstawienia , nie byłaby tak ciekawa. Zagadzam się z tym ,ze było bardzo dużo tańca i ozdobników wizualnych ,ale absolutnie nie za dużo. Gra jeleniogórskiej ( nie tylko) młodzieży była jak najbardziej profesjonalna i bez wahania aktorzy powinni pojechać z tym przedstawieniem na przegląd teatrów. Z pewnością szerszej publiczności to przedstawienie również by się spodobało. Gratuluję pomysłodawcy i aktorom-tanerzom , czekam na kolejne dzieła :)
~ 30-07-2011 19:00
Teraz wszyscy mają kłopoty z wymową, nawet dziennikarze, którzy robią wywiady. Mówią na przykład: "z takom szkołom" albo "ludzie bendom" zamiast " z taką szkołą" nadmiernie akcentując literę "n" i "m", jak dzieci w przedszkolu.
~Monia007 30-07-2011 19:12
Było po prostu jednym słowem SUPER ! Oby więcej takich spektakli ;) jelgór jeżeli chodzi o dzieci to które w naszym mieście ogarniętym chamstwem zresztą chyba jak w każdym nie przeklina ? Bo według mnie niestety każde trafiają się wyjątki ale rzadko. Co do spektaklu dla mnie wcale nie był przeładowany tańcami ani muzyką było śmiesznie i fajnie czy li nic dodać nic ująć ;)
~aron 30-07-2011 21:18
spektakl średni. przekleństwa nie były zbędne, ale 2/3 można by pominąć. wydawało się jakby wulgaryzmy były dodawane tylko dla śmiechu publiczności, bo prawdę mówiąc mało było śmiesznych kwestii bez przekleństwa. trochę też wychodzi głupota widzów, którzy po wszechobecnej już "ku*wie" popadali w szalony śmiech, nawet jeżeli dialog traktował o czymś niekoniecznie śmiesznym.
~M... 30-07-2011 22:09
Nikt z wyżej podpisanych, nie wspomniał o ogromie pracy, jaką musieli włożyć w przedstawienie aktorzy. Jestem pełna podziwu, że w JG mamy jeszcze taką młodzież. piękni, młodzi, utalentowani. Na mnie osobiście muzyka i taniec odegrały piorunujące wrażenie-były genialne.
~jelgór 30-07-2011 23:51
do ja: oj wychodzili wychodzili, siedziałem przy wyjściu, to miałem tego kręcenia się dość, wyszła np. siedząca blisko matka z 8-letnim dzieckim, no bo ileż można słuchać "ku...", "ku...", "ku...", "i ch..."- a wystarczyło napisac na plakacie, że spektakl nie jest dla dzieci do 15 roku życia z uwagi na "nienormatywną leksykę" - rozumiem, ze chodziło o odysa, niemniej wulgarność to tani trick schlebiający jarmarcznym instynktom części publiczności, znjadujacy się pośród innych nienazbyt mądrych metod jak obrazoburstwo, ściąganie spodni i kapro-humor - pozostaje wierzyć głęboko, że teatr odnaleziony pewnych granic nigdy nie przekroczy
~~~ 31-07-2011 0:25
Szkoda że nie ma wideo z występu;/ fajnie by było gdyby ktoś dodał ;)
~hub 31-07-2011 10:19
Pani z dzieckiem była przy wejściu informowana o tym ze wchodzi z małoletnim na własną odpowiedzialność gdy z nie jest to przedstawienie dla dzieci.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Dzisiaj Grondowy i Kolendo

Z wrocławskiego muzeum do Książa

Tak nie wolno parkować!

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
351
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%