MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Odwołują olimpiady przedmiotowe

Wiadomości: DOLNY ŚLĄSK
Niedziela, 18 października 2009, 9:00
Aktualizacja: 9:01
Autor: TEJO
Fot. ......
Licealiści uzdolnieni lingwistycznie, którzy marzą o sukcesie na olimpiadzie z języka niemieckiego i francuskiego, muszą zapomnieć o planach. Konkursy w tym roku nie odbędą się, bo Ministerstwo Edukacji Narodowej oszczędza.

Donosi o tym we wrocławskim wydaniu Gazeta Wyborcza. Wiadomość o odwołaniu olimpiady jeszcze nie dotarła do wszystkich liceów. Uczniowie wciąż jeszcze łudzą się, że zasmakują sukcesu olimpijskiego, czym ułatwią sobie start w dalszą edukację. Zdobycie tytułu finalisty zwalnia bowiem z egzaminu maturalnego z danego przedmiotu. Laureaci bez kłopotu dostaną się na wybrane studia, mogą też wziąć udział w zawodach międzynarodowych.

W tym roku takiej szansy nie będą mieli przyszli germaniści oraz romaniści. Tych pierwszych – z racji popularności języka niemieckiego, którego naucza się niemal w każdej szkole średniej – jest zdecydowanie więcej. Odwołany będzie też konkurs z języka białoruskiego (nie ma go w placówkach jeleniogórskich). Ministerstwo Edukacji Narodowej oszczędza bowiem na najzdolniejszych uczniach i drastycznie obcięło wydatki na olimpiady. Cięcia tłumaczy „ochroną budżetu państwa w sytuacji światowego kryzysu”.

Organizatorzy olimpiad drugiego etapu, najczęściej centra uniwersyteckie, nie mają więc za co zorganizować zawodów. Te, które odbędą się normalnie, będą wiązały się z większym wkładem własnym uczestników, którzy z własnej kieszeni będą musieli zapłacić za dojazd i wyżywienie oraz zakwaterowanie. Tak będzie w przypadku olimpiady biologicznej.

GW zapowiada, że MEN zapowiada jeszcze rozpisanie przetargów na organizatorów trzech odwołanych olimpiad, ale nie wiadomo, czy zakończą się one powodzeniem.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zderzenie toyoty z karetką

Wszyscy za strajkiem

Świetna zabawa edukacyjna w SOSW

Kończy się referendum strajkowe

Głosy za strajkiem?

Bolidy wyścigowe dziełem studentów

Wiosna Biedronia sprawdza i zapowiada

Targi edukacyjne we Wleniu

Sonda

Czy wszystkie handlowe niedziele powinny wrócić?

Oddanych
głosów
186
Tak
55%
Jest dobrze, jak jest
16%
Nie
27%
Nie mam zdania
2%