MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Odważne filmy świata w Jeleniej Górze!

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 11 czerwca 2012, 11:43
Aktualizacja: 11:50
Autor: red
Fot. Archiwum Organizatora
Już 15 czerwca na Dolnym Śląsku rozpoczyna się trzydniowe tournee odważnych filmów z całego świata. Będzie to przedsmak 7. Przeglądu Filmowego Brave Festival (3–7 lipca), który w tym roku skupia się na kulturze Maroka, a także zgodnie z hasłem festiwalu – „Wtajemniczenia kobiet” ukazuje kobiety w różnych kontekstach społeczno–kulturowych. W ramach Brave Films On Tour w jeleniogórskim Kinie Lot odbędą się projekcje najciekawszych filmów Przeglądu, wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym pokaz zamknięty przeznaczony tylko dla młodzieży szkolnej. Bilety na pokazy w sobotę i niedzielę w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina. Tournee potrwa do 17 czerwca.

Już 15 czerwca na Dolnym Śląsku rozpoczyna się trzydniowe tournee odważnych filmów z całego świata. Będzie to przedsmak 7. Przeglądu Filmowego Brave Festival (3-7 lipca), który w tym roku skupia się na kulturze Maroka, a także zgodnie z hasłem festiwalu - „Wtajemniczenia kobiet” ukazuje kobiety w różnych kontekstach społeczno-kulturowych. W ramach Brave Films On Tour w jeleniogórskim Kinie Lot odbędą się projekcje najciekawszych filmów Przeglądu, wielokrotnie nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym pokaz zamknięty przeznaczony tylko dla młodzieży szkolnej. Bilety na pokazy w sobotę i niedzielę w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina. Tournee potrwa do 17 czerwca.
 
Od 15 do 17 czerwca wybrane filmy BRAVE FESTIVAL podróżować będą po Dolnym Śląsku. Organizatorzy postarali się, aby także widzowie spoza Wrocławia mieli okazję zobaczyć najbardziej wartościowe obrazy tegorocznego Przeglądu Filmowego. W Kinie Lot odbędą się trzy projekcje najciekawszych obrazów wrocławskiego święta kina kulturowo zaangażowanego.

Dla kinomaniaków ze szkół gimnazjalnych i liceów organizatorzy tournee przygotowali pokaz zamknięty.  15 czerwca uczniowie będą mogli obejrzeć film z cyklu Brave Focus: Maroko pt. „Ali Zaoua. Książę ulicy” w reż. Nabil Ayouch -  fabułę, która na kanwie kryminału opowiada historię bezdomnych dzieci żyjących na ulicach Casablanki, jednej z największych metropolii Maroka. Kwestia bezdomności i biedy nieletnich oraz wykorzystywania ich na różnorakie sposoby jest poważnym problemem społecznym nie tylko w Maroku, ale i w całej Afryce Północnej. Film nagrodzono w 2000 roku na Festiwalu Filmowym w Sztokholmie. - To wręcz obowiązkowa pozycja dla stałych bywalców Przeglądu i Brave Festivalu, którego hasłem od samego początku była pomoc potrzebującym dzieciom z całego świata – mówi Sebastian Sroka, kurator 7. Przeglądu Brave Festival. 

W weekend, 16 i 17 czerwca, filmy tournee będzie mógł zobaczyć już każdy. Jednym z  nich będzie niezwykle ciekawy dokument z cyklu Brave People Doc film pt. „Kiedy wszyscy śpią” - opowieść o nocnym Stambule, jednej z największych metropolii świata. Co roku przybywa tu około pół miliona nowych mieszkańców, z których wielu trafia na ulicę, doświadcza bezdomności i niebezpieczeństw ulicy. Bohater filmu to taksówkarz, który na nocnych zmianach kursuje po tym zawieszonym między Europą a Azją mieście. W czasie pracy oddaje się też swojej pasji – dysponując prostym aparatem cyfrowym fotografuje bezdomnych z ulic Stambułu. 

Ostatnią propozycją dla widzów Jeleniej Góry jest film z cyklu Brave Contexts pt. „Wszystko o mojej babci” w reż. Mahmouda Kaabour. Tytułową bohaterką tego niezwykle ciepłego dokumentu jest mieszkająca w Bejrucie babcia reżysera – Teta Fatima, 83 letnia głowa rodziny Kaabour. Nie potrafi ona czytać ani pisać, wiek i doświadczenie jednak uczyniły ją silną, mądrą kobietą, z której zdaniem liczyć się musi cała rodzina. Odkąd zabrakło jej męża, to właśnie Fatima jest głową całego rodu, a zarazem strażniczką jego tradycji i historii. To film o życiu w bejruckim bloku, o codzienności, o kuchni, gotowaniu. O tym, jak dobrze jest usiąść z babcią na kanapie, słuchać jej gawędy. W centrum uwagi niezmiennie znajdują się tu rodzinne więzi jako klucz do mentalności mieszkańców Bliskiego Wschodu – rejonu, w którym rodzina nadal odgrywa bardzo ważną rolę społeczną, a na której czele często stoi właśnie babcia.

Brave Films on Tour potrwa od 15 do 17 czerwca w kinach w Wałbrzychu (Kino Apollo), Legnicy (Kino Piast) oraz Jeleniej Górze (Kino Lot). Bilety na seanse weekendowe w cenie 10 zł do nabycia w kasach kin.

Szczegółowe informacje o Brave Films on Tour oraz o Przeglądzie Filmowym Brave Festival na stronach www.bravefestival.pl oraz http://bravefestival.pl/index.php/pl/program/bravefilmsontour , a także na Facebooku: www.facebook.com/BraveFestival

BRAVE FILMS ON TOUR W JELENIEJ GÓRZE – PROGRAM / KINO LOT, UL. POCZTOWA 11/12
15 czerwca, godz. 10.00 (pokaz zamknięty)
ALI ZAOUA: KSIĄŻĘ ULICY
reż. Nabil Ayouch, Maroko 2000, 99 min
16 czerwca, godz. 18.00, bilety 10 PLN
KIEDY WSZYSCY INNI ŚPIĄ
reż. Erdem Murat Celikler, Turcja 2010, 60 min
17 czerwca, godz. 18.00, bilety 10 PLN
WSZYSTKO O MOJEJ BABCI
reż. Mahmoud Kaabour, Zjedn. Emiraty Arabskie/Katar/Liban, 50 min

Ogłoszenia

Czytaj również

Wybory: Zwycięstwo PiS

Na pomoc dzieciom krzywdzonym

Równowaga między kulturą a naturą

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~.. 11-06-2012 22:55
myśle że warto coś takiego zobaczyć...:)
~zBIGs 12-06-2012 9:40
Coś mi się rzuciło na oczy, bo widzę w tekście artykułu podwojone informacje. Czyżby footbolfiber przed meczem nasi-Rosja?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Co z przebudową stadionu przy Lubańskiej?  

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Odnowią parking przy cmentarzu

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
697
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%