MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Odtworzyli poszukiwania skradzionych skarbów

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 3 maja 2014, 9:11
Aktualizacja: Niedziela, 4 maja 2014, 8:39
Autor: Przemysław Kaczałko
Fot. Tomasz Raczyński
Szukając zagrabionych przez III Rzeszę dzieł sztuki i skarbów, żołnierze radzieccy napotkali w Karkonoszach wojska niemieckie. W batalistycznych scenach rajdu Arado rekonstruktorzy w oryginalnych mundurach z użyciem historycznych pojazdów i broni, starali się pokazać mieszkańcom Jeleniej Góry, jak mogły wyglądać ostanie dni II wojny światowej na naszych terenach.

W pokazowych działaniach miłośnicy militariów zobaczyli m.in. niemiecki niszczyciel czołgów Hetzer, radzieckie działo samobieżne SU-57, radziecki samochód pancerny BA-64 i wiele innych pojazdów. W inscenizacji wzięło udział blisko 100. rekonstruktorów z różnych grup z całej Polski, których mundury były identyczne z oryginalnymi z czasów II wojny światowej, a widzowie po pokazie chętnie robili sobie zdjęcia z żołnierzami.

- Staraliśmy się w sposób efektowny i atrakcyjny na żywo przedstawić wydarzenia (wciąż owiane mgłą tajemnicy), które miały miejsce na Dolnym Śląsku. Przywieźliśmy pojazdy historyczne z całego kraju - powiedział Marek Łukasik z grupy rekonstrukcyjnej Pomerania 1945.

Pierwszą odegraną sceną w Jeleniej Górze były "Strzały znikąd" - przybyłe na Plac Ratuszowy oddziały radzieckie zostały zaskoczone przez strzelca z "Hitler-Jugend", który szybko został zlokalizowany i pojmany. W drugim akcie rekonstruktorzy przenieśli się w okolice Muzeum Karkonoskiego i podziemi Jeleniej Góry. W wyniku podjętych działań odzyskano wiele dzieł sztuki, w tym obrazy Jana Matejki (m.in.) "Rejtana". Warto przy tym wspomnieć, że faktycznie obraz został odnaleziony na naszych ziemiach, a konkretnie w pobliskiej Przesiece, gdzie Niemcy skryli zrabowane dzieła sztuki. W trzeciej, ostatniej scenie odgrywanej na polanie przy ul. Nowowiejskiej odbyła się "Ostatnia bitwa w Karkonoszach" z użyciem pojazdów pancernych i pirotechniki. Pokaz został nagrodzony gromkimi brawami, również przez najmłodszych widzów:

- To był odlot. Podobało nam się jak strzelali karabinami, wybuchały bomby i ziemia leciała - mówili Kornel Kaproń i Paweł Białachowski, którzy z przejęciem oglądali umundurowanych żołnierzy i pojazdy opancerzone.

- Była to inscenizacja historyczna, impresja na temat tajemnic Dolnego Śląska i wydarzeń, które miały tutaj miejsce pod koniec drugiej wojny światowej. Jest to widowisko na miarę takich filmów, jak: "Złoto dla zuchwałych" czy "Tylko dla orłów", ale oparte na dość solidnych fundamentach historycznych. Oryginalna jest broń, mundury. Ci wszyscy ludzie, którzy tu przyjechali, żeby odgrywać historię robią to z sercem - dodał Marek Łukasik.

Rajd Arado wystartował 1. maja w Zamku Czocha, następnie inscenizacja przeniosła się do Karpacza, a 2. maja świadkami inscenizacji byli jeleniogórzanie. W dn. 3-4 maja grupa Pomerania 1945 zaprezentuje się w Kamiennej Górze - w sobotę liczne inscenizacje w różnych częściach miasta, a w niedzielę główny pokaz na rynku kamiennogórskim.

- Bardzo się cieszymy, że pomimo dość kiepskiej pogody widownia dopisała i Jelenia Góra pokazała, że interesują ją takie widowiska. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli tu zawitać z jeszcze większym rozmachem - zakończył szef grupy rekonstrukcyjnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bobry na Zabobrzu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Przetarg na kolejną stację

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~jjj 3-05-2014 9:26
Ciekawe czy beda odtwarzane, i to wiernie, sceny gwaltow na ludnosci niemieckiej przez zolnierzy Armii Czerwonej...
~rrrrrrrrr 3-05-2014 10:35
Robienie papki z mózgu ,wydawanie publicznych pieniędzy i robienie kasy za fałszowanie historii. Wzorce idą z "amerykańskiej" kinematografii ,z niedouczenia ,bylejakości i poprawności politycznej .Nic takiego nie było. A jak było to nie tutaj i nie tak.Bajeczki dla maluczkich. Chała !!
~s. 3-05-2014 12:35
Tak, lepiej pójść po pochodzie na pieczonego barana i zalać mordę w trupa.
~JGPL 3-05-2014 13:47
Bolszewicka V kolumna ma sie dobrze w Jel.Gorze. A co zrobil bolszewicki zoldak ze "znalezionymi" skarbami ? Leza zakurzone w podziemiach moskiewskich.
~hirsberg 3-05-2014 14:50
Dlaczego kłamstwo przez was przemawia??? Piszecie bzdury. Pod czyje dyktando !!!!! czy oparte to jest na zwierzeniach udokumentowanych osób starszych które już nie żyją??? . Należało by ujawnić stan faktyczny historii a nie przekręcać pod modłę AMBER-GOLD. Czy ze strachu przed obliczem cara PUTINA , czyżby obawa przed agresją czy też może macie już podzielone role na fakt zaistnienia kierownictwa KRASNOARMIEJCÓW i ujawnicie się w czasie aneksji obecnego SUDETENLANDU . Kto będzie pierwszy z agresorów ze wschodu czy z zachodu ?? Wot kakowyj wapros .Dlaczego nie ujawniacie jak hordy pijanych czerwonych strzelało do wszystkiego co się ruszało. Znane są zaistniałe epizody z tamtych lat???!!!!!!Znacie fakt z tamtych lat ruskiego wojaka co mieszkał na na UL: Długiej , i ukrywał się do lat 60
~ 3-05-2014 14:56
Ostatnia bitwa była w BIAŁYM JARZE 1968 r. w SUDETACH / bitwa psychologiczna wywiadów układu warszawskiego , lawina i prawda kto zginął/
~ 3-05-2014 15:39
Przestań bredzić...
~s. 3-05-2014 16:07
Bolszewicki żołnierz miał głęboko w ..... poważaniu obrazy czy rzeźby. Ruski nawet za potrzebą robił na rozkaz. Materiały wojenne, broń, wyposażenie fabryk, krowa, koń to interesowało ruskich. Nasi czerwoni szabrowali lub zabezpieczali to mają do dzisiaj na komodzie lub na ścianie. Większość nie odróżniała jelenia na rykowisku od Picassa, ale to było niemieckie czyli niczyje. Rozkradziono muzea i prywatne zbiory - dla odbudowy Warszawy.
~Respirant 3-05-2014 20:18
Posiadam w idealnym stanie rakiete V2 ! Wydobytą w Sobieszowskim lochu ! Jest ich tam więcej..
~jonek 3-05-2014 22:14
dno i wodorosty i włażenie wjeżdżanie na cudze posesje,zachowali się jak kiedyś ruscy,cóż ,ale dla dzieciaków radocha bo kilka wybuchów i strzały.no i główna atrakcja dla pospólstw -zbieranie łusek.
~@ jonek 3-05-2014 22:37
Rozumiem, że wolisz czytanie poezji..., ale daj tym "innym" trochę funu
~Pablo74 4-05-2014 0:59
Nic się nie dzieje narzekają,jest jakaś impreza też narzekają....ludzie ogarnijcie się...niektórzy maja swoje pasje i chcą to innym pokazać a jak się nie podoba to siedźcie sobie w domach i narzekajcie,ze w Jeleniej wieje nudą...
~sumienie 4-05-2014 7:01
Gloryfikacja wojny? Polaczki nie umiecie budować dobrostanu,współzycia sąsiedzkiego, myśleć o przyszłości tylko powstania i gehenny wojenne.
~jonek 4-05-2014 11:12
Niech pokazują swoje pasje ,ale na moją własność nikt nie zezwolił im na włażenie.A w domu bym posiedział ale mi czołg pod chatą jeździł :)
~jolanda 4-05-2014 11:37
Ciesz się że ten czołg przejechał Ci pod chatą jak piszesz.W1945 przejechał by przez salon.
~jonek 4-05-2014 12:45
D0brze że mamy 2014 i mam zdjęcia Grupy Rekonstrukcyjnej panoszącej się na mojej posesji.
~harry sauer 4-05-2014 18:00
Fajna impreza.RUDA tez fajna
~ 4-05-2014 21:24
Dziadek Ferdynanda Kiepskiego był w niemieckiej kompani elektryków ze znakami rozpoznawczymi na hełmach w postaci 2- błyskawice / znak energetyków/ zeznał że często widywał dziadka tuskiego niby na siłę wcielonego do wermachtu a jednocześnie uśmiechniętego bo miał w bagażniku reisch marki w ilości nie znanej w reklamówkach na bliżej nie określoną działalność i grał rolę osobistego kierowcy grupy trupich główek / INTERNET- zdjęcie zrobione w czasie przejażdżki w chwili lanczu lub po linczu bo mordeczki są uśmiechnięte ponieważ też na siłę ich zabrano z rodzinnych domów/ Jest wielce prawdopodobne że udawali się na imprezę do HIRSBERGA , ustaliła to jedna z obecnie działających komórek na tych terenach strzegących skarbów Nazistów i KGB
~iras 5-05-2014 12:12
Miałem nic nie pisać ale nie wytrzymałem ! Jest fajnie Arado przyjechało i inscenizacje porobiło.Zainteresuje się ktoś qwadami i pilnowaniem Góry Grodna ? Nie można tam spokojnie spędzić czasu !!! Ciągle tam jeżdżą i straszą. Wszyscy wiemy o obszernych podziemiach pod Grodną prawda ?
~i.o 7-05-2014 8:49
ładne zdjęcia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wycieczka tematyczna po Bolesławcu

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Zmiana prezydentury w Rotary Club Jelenia Góra  

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
560
Tak
48%
Nie
39%
Nie wiem
13%