MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Odszedł prof. Jerzy Regulski

Wiadomości: Jelenia Góra/Kraj
Czwartek, 12 lutego 2015, 16:15
Aktualizacja: 17:01
Autor: UM Jelenia Góra
Fot. Cezary Wiklik
Dla wielu Polaków, pamiętających czasy powstawania w Polsce idei samorządności prof. Jerzy Regulski był inicjatorem i organizatorem procesu odbudowy tej idei w latach 80–tych XX wieku. Dla nas, jeleniogórzan, był ponadto – a może przede wszystkim – przyjacielem regionu, z którego kandydował do odrodzonego Senatu RP i z wyboru mieszkańców ówczesnego województwa jeleniogórskiego został pierwszym naszym senatorem w nowym ustroju społecznym Polski.

Mówił o tej swojej roli z ciepłą autoironią, określając siebie jako „warszawskiego spadochroniarza”. Ale zaraz dodawał, że ma do Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy bardzo osobisty stosunek; tu bowiem przebywał ze swoją narzeczoną, a później – żoną, więc mówił, że po prostu wrócił do miejsc, które zawsze zachował w wyjątkowo serdecznej pamięci.

Kiedy spotykał się z mieszkańcami w toku kampanii wyborczej, miał szansę rozmawiać z nimi na stadionach i dworcach, w kościołach i na cmentarzach. Budził w nas wtedy świadomość tożsamości i świadomość obywatelskich możliwości, uśpionych przez kilkadziesiąt lat życia pozornie wygodnego, kiedy nie trzeba było opowiadać się wyraziście, po innej stronie, niż „ideowo słuszna”. Wspominał po latach, że kiedy przemawiał wtedy na wiecach i mówił wprost, że nie podoba mu się socjalizm, to połowa słuchaczy zamierała w milczeniu, a druga połowa czasami uciekała w popłochu.

Wiedział o tym jednak i przestrzegał, że samorządność oraz demokracja samorządowa jest bardzo trudnym doświadczeniem życiowym, ale musimy je zdobyć, by żyło się lepiej. Podkreślał, że o majątek idei samorządności trzeba zabiegać każdego dnia, bo to nie jest skarb dany raz na zawsze.

Mawiał – i to stało się credo jego ówczesnej działalności – że łatwo jest zmienić prawo, trudniej jest zrobić z prawa dobry użytek, bo to tego trzeba rozumnych i wrażliwych ludzi.
I to jest przesłanie ważne także dziś, zapewne nie utraci swojej aktualności także w kolejnych dekadach.

Był współtwórcą Fundacji Rozwoju Samorządu Lokalnego, a całym majątkiem tej Fundacji w okresie jej powstawania jeden studolarowy banknot. Idea ta jednak zyskiwała szybko swoich zwolenników i materię. Ta ostatnia – to kilka szkół administracji publicznej, które powstały niemal od razu, by kształcić kadry dla nowych czasów oraz cała sieć ośrodków, wśród których był też jeleniogórski.

Kiedy mówił o dumie zwyczajnych ludzi z nowej Polski często przytaczał anegdotę, jak to nocą, po wyborach 4 czerwca 1989 r., kiedy lało jak z cebra, do miejsca, gdzie czekał na wyniki wyborów jeden z mężów zaufania przyjechał rowerem, przemoknięty do suchej nitki, by powiedzieć, że w komisji, w której pracował, zwyciężyli kandydaci „Solidarności”.
Na uwagę, że mógł po prostu zadzwonić, powiedział już schrypnięty, że oczywiście mógł, ale on chciał tę informację przywieźć i przekazać osobiście, bo jest dumny, że właśnie on może to zrobić...

W oficjalnych nekrologach, które się pojawią, o prof. Jerzym Regulskim liczni będą pisali, że był doradcą Prezydenta RP, swego czasu pełnomocnikiem Rządu do spraw reformy samorządu terytorialnego, żołnierzem AK, autorem ponad 200 książek i rozpraw naukowych, ambasadorem RP przy Radzie Europy i osobą, która pełniła dziesiątki ważnych dla kraju funkcji. I to też jest prawda. Dla Jeleniogórzan był u pozostanie przyjacielem – symbolem nowych czasów, które dziś są dla nas już całkiem oczywiste i naturalne.

Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry
Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta Jeleniej Góry

Ogłoszenia

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Nagrody dla nauczycieli

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~@ 12-02-2015 18:09
RIP...odchodzą rzetelne roczniki.
~Żal mi tego człowieka 12-02-2015 18:30
Reforma samorządowa współautorstwa Regulskiego przyniosła i wnosi ogromną ilość problemów. Była kosztowna i niepotrzebna, wręcz kuriozalna. Szkody społeczne i materialne dla społeczności poza mieszkańcami miast wojewódzkich jak np Wrocław są ogromne. Nic nie usprawiedliwia głupoty i nieodpowiedzialności.
~ 12-02-2015 18:54
to ten pan co doradzał komorowskiemu? a pan komorowski wraz z resztą pseudopolaków napiera żeby wywołać wojnę w polsce ?
~ 12-02-2015 19:09
reforma samorzadowa zatrzymala rozwoj Jeleniej Gory i zepchnela to miasto na gleboka prowincje.
~do 18:54 12-02-2015 20:42
Odezwał się prawdziwy polak od jedynej słusznej partyji.
~też mi go żal 12-02-2015 22:19
Szkoda tylko, że w działaniach ten pan nie zadbał o dobro Jeleniej Góry, oddając władzę Wrocławiowi. I teraz Wrocław doi Jelenią Górę i cały Dolny Śląsk jak może na pokrycie długów, które sprawił ..., którego wrocławianie wciąż wybierają. Jaki z niego lokalny patriota? Niech go żegnają wrocławskiej słoiki.
~ 12-02-2015 23:13
gdzie poszedł ?
~KRECIK 12-02-2015 23:47
i co z tego........bedzie się nam żyło teraz lepiej?????
~ewa wolności pic 13-02-2015 6:40
Co to są samorządy? TO CIEPŁE STOŁKI DLA KOLESIOWEJ MAFII NA PRZECZEKANIE do następnych wyborów.Robole płaćcie podatki do mojej posadki Chwała Bogu jednego mniej do emerytury Zus uratowamy bo musiał zmniejszyć emerytury o 100 milionów czyli ukradziono po 10 zł każdemu emerytowi .Pracownicy Zus dostali premię po 170 zł. STARUSZKÓW DO KREMATORIUM MNIEJ miejsca na cmentarzu. To Co Dokonaliscie? DEGRENGOLADĘ TETRYKÓW ZOSTANIE NA KOLEJNE LATA DO SPŁACENIA DŁUGÓW POLSKI Doświadczenia na żywym narodzie. Niech Ci ziemia ........
~ 13-02-2015 12:38
Słychać było o tym panu tylko podczas wyborów w 89 r. potem nic do teraz chociaz był naszym senatorem. kto go znał??? co dla nas zrobił ? bo my daliśmy mu nie bylejaką karierę .A z tym samorz.lokalnym to dał wybranym nadludziom kilka intratnych posadek i roztrwonił gruba kasę na tzw szkolenia przez chłopów z Holandii Belgii itp Bo oni lepiej wiedzieli o naszej ziemi
~infa 13-02-2015 19:04
Profesor J.Regulski był wspaniałym,mądrym ciepłym i bardzo skromnym CZŁOWIEKIEM.gościł w moim domu w tamtych latach kiedy był senatorem.Jestem z tego dumna.Cześć Jego Pamięci!
~reguła 14-02-2015 2:22
To on oddał władzę Wrocławiowi. Jelenia nigdy mu tego nie zapomni!
~Borka 14-02-2015 17:48
Powyższe wpisy świadczą o tym, że ci którzy to płodzą, nie mają zielonego pojęcia o czym i o kim piszą. Szkoda słów.
~ 16-02-2015 3:01
A które wpisy? Bo wpisów jest dużo i są one bardzo różne. Może to ty, Burku, nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ciemno i niebezpiecznie

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Nowy konkurs na prezesa KCGO

To będą efektowne manewry

Znikną bariery w podstawówkach

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
657
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%