MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Odszedł Juliusz Naumowicz, Wielki Mistrz Sudeckiego Bractwa Walońskiego

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 29 kwietnia 2013, 8:10
Aktualizacja: Wtorek, 30 kwietnia 2013, 7:27
Autor: Manu
Fot. Sudeckie Bractwo Walońskie
Wczoraj (28 kwietnia) w wieku 71. lat zmarł Juliusz Naumowicz. Twórca idei walońskiej, pomysłodawca, założyciel i Wielki Mistrz Sudeckiego Bractwa Walońskiego, który uczynił Szklarską Porębę „mineralogiczną stolicą Polski”.

Juliusz Naumowicz, absolwent wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego, zwany przez przyjaciół Julem, urodził się 12 kwietnia 1942 roku w Szklarskiej Porębie. Był biatlonistą, narciarzem, Mistrzem Sportu Armii Zaprzyjaźnionych, biegaczem i goprowcem.

W 1991 roku miał wypadek. Spadł z wysokości dziesięciu metrów. Diagnoza nie pozostawiała nadziei: przerwanie rdzenia kręgosłupa. Długa rehabilitacja niewiele pomogła. W konsekwencji Juliusz Naumowicz doznał paraliżu dolnej części ciała, został inwalidą poruszającym się jedynie na wózku inwalidzkim. Jego świat się zawalił, próbował nawet odebrać sobie życie. Otrząsnął się jednak z załamania i pokonał wszelkie bariery. Wózek inwalidzki towarzyszył jemu jednak do końca życia.

Od czasu wypadku Juliusz Naumowicz angażował się w popularyzowanie wiedzy o Karkonoszach, a w szczególności o Szklarskiej Porębie. Oprócz działalności w Muzeum Ziemi w Szklarskiej Porębie, z archiwalnych zapisów i map odgrzebywał dawne legendy, o duchu gór i Walonach. Przyczynił się także do powstania i rozkwitu Legendy Walońskiej Sudetów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dni Promocji i Kultury Gminy Mysłakowice  

Rój pszczół na 1 Maja

Wreszcie wakacje!

Na Szwedzkie Skały wysiłkiem (nie)małym

Parkingi: ważne plany

Hojny festyn

„Godziny Ciszy” dla autystyków

Skrócone (przez upały) godziny pracy Urzędu Miasta

Sonda

Czy reklamy przy drogach i ulicach dekoncentrują kierowców?

Oddanych
głosów
1040
Tak
78%
Nie
18%
Nie mam zdania
4%