MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Odstąpią od pomysłu łączenia jednostek kultury?

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 27 listopada 2017, 16:01
Aktualizacja: Wtorek, 28 listopada 2017, 10:49
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Komisja Kultury Rady Miejskiej Jeleniej Góry zebrała się dzisiaj (27.11), aby zaopiniować inicjatywę prezydenta Marcina Zawiły dotyczącą połączenia Muzeum Przyrodniczego z Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” oraz Miejskiego Domu Kultury „Muflon” z Przystanią Twórczą – Cieplickim Centrum Kultury.

Włączenie placówki z Jagniątkowa do muzeum w Cieplicach oraz cieplickiego domu kultury do placówki w Sobieszowie, miało przynieść oszczędności w kosztach administracyjnych. Pomysł prezydenta to pokłosie badania DNA Miasta, gdzie wykazano, że Miasto bardzo dobrze dba o kulturę, ale ze względu na nadmiar samodzielnych placówek ponosi zbyt duże koszty.

Jak przekonuje szef Komisji Kultury, oba muzea mają zupełnie inne profile i zgodnie z art. 5a ustawy o muzeach, tego typu działanie może spowodować uszczerbek w działalności jednego z tych muzeów, co jest niezgodne z ustawą i minister też będzie przeciwny tego typu połączeniu. - Muzeum Przyrodnicze, które jest w gruncie rzeczy muzeum ornitologicznym i muzeum literatury, które skupia ludzi sztuki, kultury, artystów - to totalna degradacja - ocenił Rafał Szymański. Radny Prawa i Sprawiedliwości wskazuje, że sensownym rozwiązaniem byłoby połączenie placówki z Jagniątkowa z Muzeum Gerharta i Carla Hauptmannów w Szklarskiej Porębie, które prowadzi Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Z kolei połączenie MDK Muflon z Przystanią Twórczą radny nazwał "dziubaniem po kawałku". - Jeżeli mówimy o zmianach w kulturze, muszą one być kompleksowe - podkreślił Rafał Szymański. Mowa m.in. o połączeniu wszystkich jednostek kultury, które pod jedną dyrekcją mogłyby realizować wspólną strategię i duże imprezy obejmujące całe miasto. - Jednostki nadal by pozostały w poszczególnych częściach miasta, ale zmieniłaby się struktura zarządzania. Radny PiS podał przykład Krokus Jazz Festiwalu, który w części głównej miałby rozgrywać się w JCK, ale w pozostałych placówkach można będzie zorganizować warsztaty dla muzyków, wystawę fotografii jazzowej, spotkania z muzykami. - Dzięki temu całe miasto żyłoby daną imprezą - zaznacza radny PiS, który ubolewa, że wydarzenia organizowane przez poszczególne instytucje bardzo często pokrywają się i mieszkańcy musza wybierać, zamiast mieć możliwość skorzystania z większej ilości atrakcji.

W głosowaniu nad połączeniem muzeów radni jednogłośnie wydali negatywną opinię, a w kwestii placówek z Sobieszowa i Cieplic da2 głosy były przeciw (Ziętek, Szymański) i dwa wstrzymujące się (Kusiak, Kamiński).

Decyzja w tej sprawie może zapaść jutro (28.11) podczas sesji Rady Miejskiej, której początek zaplanowano na godz. 9:00. Porządek obrad dostępny na stronie: www.bip.jeleniagora.pl/contents/content/70/8010.

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, na początku obrad padnie wniosek o zdjęcie z porządku obrad obu punktów, ale czy tak się stanie - przekonamy się i poinformujemy na naszych łamach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kino plenerowe w Gryfowie Śląskim

Koncert organowy Františka Vaníčka

Friedrich Iwan – malarz, grafik, pejzażysta…

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~ 27-11-2017 17:00
Szkoda, a był to dobry pomysł żeby zaoszczędzić kasę
~gigaset 27-11-2017 17:18
Dwóch dyrektorów, dwie księgowe, dwie sekretarki na co to komu???
~ 27-11-2017 17:40
nie ma kasy połączyć placówki kultury, oświaty i kasa się znajdzie jelenia góra to nie Wrocław tam się nie da połączyć
~budda 27-11-2017 17:49
W jeleniogórskim ratuszu to tylko komisje obradują,a może by tak połączyć bibliotekę z ratuszem? Specjalnie dla pana zawiłego.Jeszcze jedna sprawa,ten siwy po prawej to przypadkiem nie jest pan Kusiak? Do kur...nędzy,czy politycy w tym kraju po skończonej kadencji nie mogą zabrać się za normalne uczciwe życie tylko muszą wiecznie żerować na społeczeństwie? Normalnie zawód dyrektor,tak samo jak zośka czernow.
~ 28-11-2017 7:31
do: ~budda (17:49)
tak,to towarzysz kutasiak,ps.tekila.
~do buddy 27-11-2017 18:02
P.Kusiak jest radnym. Już nie pamiętasz na kogo głosowałeś !
~ 27-11-2017 19:34
Słuszny głos Pana Szymanskiego należy stworzyć jeden dom kultury w miescie a Odk,Muflon,Przystan to powinne być filie, jedna dyrekcja jedna ksiegowośc,jedna administracja wspolne plany,Ale Panie Rafale sie nie uda a wie Pan dlaczego bo Pani Kempisty sie nie zgodzi.
~ 27-11-2017 20:48
w kulturze tożsamość - obudźcie się, jak będzie nie za późno -w rozgrywkach personalnych – nienawiść - aaa, gdzie dobro społeczne? Oj tam, oj tam, oj tammmm, a zło nie starczy? Ważne są stołki…. – nepotyzm…
~szklarz 27-11-2017 20:49
Znakiem tego po Domu Hauptmanna oprowadzać będą przyrodnicy i archeolog? Cóż; można i tak ...
~aaa 27-11-2017 21:02
Glupi pomysl prezydenta. Raz madra wypowiedz p. Szymanskiego.
~Jagodaa 27-11-2017 21:27
Taaa, wiadomo kto ma chrupkę na Muflon, kto wydreptuje sobie ścieżki w urzędzie miasta i po wydziałach odpowiednich, żeby sprytnie połączyć i sprytnie objąć dyrektorski stołeczek...
~ 27-11-2017 21:55
Mam nadzieję, że radny Szymański ma szansę być jedynką na liście PiSu w wyborach na prezydenta. Gdyby była opcja głosowania na niego, to chętnie. Na Machałek, już mniej.
~widz 27-11-2017 23:26
Jak byłem młody wydawało mi się, że we władzach są mądrzy ludzie. Dziś patrzę się na te zdjęcia przerażony.
~zniesmaczona 28-11-2017 9:30
obiecanych podwyżek nie dali, a teraz straszą połączeniem, słaba to zagrywka....czas uciekać z tego miasta
joasia 28-11-2017 21:28
dyrektorka z 'muflona' odchodzi na emeryturę- ktoś ma chrapkę na stołek (z rodziny)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Finałowy Skok w blok – podsumowanie

Staranował samochodem trzy pojazdy

W Tym Sęk na sobotni wieczór

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
685
Tak
20%
Nie
75%
Nie wiem
5%