MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Odśnieżajcie dachy, strącajcie sople!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 5 grudnia 2010, 9:44
Aktualizacja: 9:45
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Nie ma na co czekać, bowiem po intensywnych opadach śniegu i tak niskiej temperaturze, śnieg zmienia się w ciężki lód i napiera na dach z ogromną siłą, a wtedy o nieszczęście nietrudno. Tworzą się też niebezpieczne dla ludzi sople.

Klienci supermarketu Carrefour mogli wczoraj zaobserwować ogromną pryzmę śniegu przy markecie, spadający z dachu śnieg i tajemnicze postacie krzątające się na dachu. To pracownicy, którzy skrupulatnie odśnieżali dziś dach, dbając tym samym o bezpieczeństwo zarówno sprzedawców, jak i klientów. Przez te parę dni na pokryciu dachowym tego marketu, zdążyło nagromadzić się tyle śniegu, że starczyłoby na ulepienie z niego potężnego bałwana.

Warto przypomnieć, że kontrola przepisów związanych z odśnieżaniem budynków i bezpieczeństwem należy do nadzoru budowlanego, policji oraz straży miejskiej. W przypadku nieodśnieżonego dachu nadzór budowlany może ukarać właściciela, bądź administratora budynku mandatem w wysokości do 500 złotych oraz wyłączyć budynek z użytkowania. Policja natomiast może nałożyć karę nawet do tysiąca złotych na osobę odpowiedzialną za budynek.

Straż miejska za nieusunięcie nawisów śnieżnych i sopli zwisających w miejscach, gdzie stanowią zagrożenie dla innych osób, może nałożyć karę od 20 do 500 złotych. Do czasu usunięcia sopli właściciel jest zobowiązany do zabezpieczenia terenu poprzez ogrodzenie, ustawienie odpowiednich oznakowań ostrzegawczych oraz zakazu wstępu na tę część np. chodnika. Zbliża się odwilż, co przy dodatnich temperaturach w dzień i ujemnych w nocy może wpłynąć na tworzenie się ostrych sopli, które – spadając z wysokości – mogą uszkodzić samochód, a nawet poważnie ranić lub zabić człowieka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Ulica Nadbrzeżna już w nowej odsłonie  

Politycy komentują wynik wyborów

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~kuba2 5-12-2010 10:18
wiec karac tych co tego nie robią!!!!!!!!!! NIECH straż miejska wkońcu sie wezmie i wyciagnie konsekwencje bo dzis juz na niektórych budynkach wiszą sople.
~wie39 5-12-2010 10:29
straż miejska jest tylko od czepiania się kierowców...
~~mieszkaniec 5-12-2010 10:40
wczoraj przy ulicy Wojska Polskiego zrzucili śnieg z dachu tak że nie było przejścia przez podwórko. Suuper.
~przyjezdny 5-12-2010 10:48
Uwaga na sople z dachu hotelu Caspar ten koło apteki pl. Piastowski
~mm 5-12-2010 10:49
W jaki sposób śnieg przy tak niskiej temperaturze zmienia się w ciężki lód?
Piipi Jelonkowa 5-12-2010 10:54
... usuwanie takich sopli jest niebezpieczne,bo można spac z drabiny !
~breee-. 5-12-2010 11:02
pipi to po co ty chcesz spać na drabinie strącając sople ? jak nie bd spać to jest to bezpieczne zajecie !
~obs 5-12-2010 11:06
Idąc w piątek Groszową, zwróciłem uwagę patrolowi Straży Miejskiej, żeby zainterweniowali w sprawie wiszących sopli. Usłyszałem "acha". Jak wracałem parę godzin później, sople wisiały nadal. Moim zdaniem, tę formację należy jak najszybciej rozwiązać, a chętnych wcielić do policji, niech ich wyślą do szkoły. W policji zmieniłbym komendanta, ale to nie sprawa miasta, tylko przełożonych w KW lub KG. Jeleniogórska policja ma najgorsze notowania na Dolnym Śląsku i największy stopień niechęci widzenia czegokolwiek oraz chęci do pracy. Z kim nie rozmawiam - zdanie ma podobne, a już przede wszystkim znajomi, którzy przyjeżdżają spoza województwa. Rozpasione gówniarstwo, jazda bez świateł, parkowanie na chodnikach, chodniki zawalone śniegiem, agresja pod sklepami i zero reakcji policji i SM. O nikłej ilości patroli nie wspominam. Skoro nie ma dyscypliny w służbach, to coś trzeba z tym zrobić, bo ja chcę mieszkać w mieście z policją, która zapewnia mi bezpieczeństwo i którą realnie widać
aristo 5-12-2010 12:24
Odśnieżajcie dachy, strącajcie sople! - nawołuje Agrafka - wiec karac tych co tego nie robią doda ktoś inny. Tylko pytanie - kto ma to robić? Przecież to prace na wysokościach i wg prawa wymagane są specjalne uprawnienia. Ile jest takich osób w mieście? Wysłanie pracownika bez uprawnień grozi sankcjami nawet wtedy kiedy nic się nie stanie, a co dopiero w razie wypadku. Dlatego w tym chorym kraju ryzykiem jest nie usuwanie sopli, czy śniegu z dachu, ale jeszcze większym czynienie tego. Firmy może być stać na zatrudnienie specjalistów ze sprzętem, ale osoby prywatne to już nie za bardzo. Artykuły w których zawarta jest tylko jedna strona problemu są tendencyjne.
rymcycymcy 5-12-2010 12:26
Obs ...mieszkać z policją ? ....może trzeba Cię zamknąć w pierdlu ? ;)
~Rex 5-12-2010 12:47
Przez te parę dni na pokryciu dachowym tego marketu, zdążyło nagromadzić się tyle śniegu, że starczyłoby na ulepienie z niego potężnego bałwana CO TO MA BYĆ????????????????
rymcycymcy 5-12-2010 13:37
| ~Rex | ...to jest takie zobrazowanie tej masy śniegowej żeby było bardziej przyswajalne dla przeciętnego czytelnika :) Można też to rozwinąć ..starczy na cztery średniopotężne bałwany i jedno spore iglo :) ...albo stado malutkich bałwanków, śnieżynkę, reniferka i trochę amunicji do śnieżkowej wojny :) ...do mnie to trafia, bo umiem przeliczyć na kubiki albo śniegokilogramy :) ...jak nie dajesz rady, to czytaj Misia ! :)
~Miszkaniec 5-12-2010 13:46
jestem zbulwersowany praca naszych strażników miejskich , po tym jak przeczytałem oświadczenie p.Nowaka i żetelnością naszej ,,jelonki.com,,po artykule p.Nowaka mam wrażenie że straż miejska dawno powinna być zlikwidowana za swoją nie kompetencje ,nie raz byłem świadkiem zajść które budziły moje zdumienie z osłupienie z głupoty tych że rosłych panów ,bardzo dobrze że jeszcze posiadamy coś takiego jak monitoring i sprawną Policje ,bo inaczej bym widział tego posła pobitego pałami i znieważonego ,bo tak działa nasza straż miejska.
~romi 5-12-2010 13:52
A kto pozwala budować te płaskie molochy w górach ja nie mogłem zrobić tarasu nad warsztatową częścią budowanego domu bo 100m kwadratowych powierzchni płaskiej w naszym terenie jest nie dopuszczalne i pan ,,ARCHITEKT" tłumaczył to właśnie wagą śniegu, a jak to się ma do TESCO w Cieplicach ?!!!
~hymek 5-12-2010 14:04
do 05-12-2010 13:52 | ~romi | a to dlatego że zle przyczytałem to co mówił ci pan "Architekt" miedzy wierszami swoich słów. Czyt. koperta była za chuda lub jej ewidentny brak ;>
~obs 5-12-2010 14:14
do rymcycymcy: napisałem: " mieszkać w mieście z policją ... ". Trzeba się nauczyć czytać ze zrozumieniem, a nie głupio komentować, żeby zaistnieć tu, bo gdzie indziej nie można. Może jakaś szkoła by się przydała ? Na inne, głupie zaczepki nie odpowiadam. To tak, żeby była jasność !
Piipi Jelonkowa 5-12-2010 14:32
..do -[ ~Breee] .. masz rację ! Myślę już .. o św.Mikołaju,który przyleciał wcześniej i śpi na - - - drabinie ! ~Chociaż .. za *kominy jest odpowiedzialny inny Pan i chociaż nie jest Świętym ..ale praktyczny ! ~Lecę sprawdzic ..~PA.*piipi
Piipi Jelonkowa 5-12-2010 16:04
.ten *CYCY ! ..to ma sprawny nosek do podejrzanych marzeń ! (..patrz.post.z godz.12:26)
~cerber 5-12-2010 18:04
Ciekawe oswiadczenie polityka z Bolesławca p.Nowaka,którego w żaden sposób nie moge zrozumiec.Twierdzi że jego samochód był zaparkowany prawidłowo i ma peresje do strażników że chca go odcholowac. Potracił stażnika bo go nie zauważył a może ma cos z oczami.PO przyjezdzie policji zapłacił mandat za złe parkowanie i był nawet zadowolony z tego faktu.Tłumaczy ze zaparkował tak bo nie zna miasta do strazników miał pretensje że każa mu przeparkowac.Tłumaczenie na poziomie przedszkolaka,ale nie ma sie co dziwic -polityk.
~pat 5-12-2010 19:39
kolega ma firme odsniezajaca duzo ludzi dzwoni ale kazdy czeka az dostanie mandat albo tragedia sie stanie i wtedy ruszy cztery litery rzeby odsniezac jak zwykle nikt nie chce placic za takie uslugi policja powinna karac a nie grzac tylki na komedzie w ciepelku.
aristo 5-12-2010 20:38
Skoro dużo ludzi dzwoni, a nie korzysta, to widocznie ceny są dla nich zaporowe. Ale miło, że jesteś wrażliwy i martwisz się o kolegę
~specjalista 6-12-2010 0:27
Moge was zapewnic ze w miescie i okolicy jest pare firm tym sie zajmujacych. A co do cen to napewno nie sa male bo sprzet i wyszkolenie sporo kosztuje a i za darmo tez nikt robil nie bedzie. taki pracownik ma na godz ok 15 do 30 zl a do tego podatki firmy itd. jak nie wierzycie to sprawdzcie,na jedna osobe podstawowy sprzet i wyszkolenie to kwota ok 2500-3000zl.
~Wasyl 6-12-2010 8:21
Najlepsze to są władze miasta. Wysłały do swych jednostek (szkoły, instytucje itp) pismo pismo które można nazwać jedynie "du..chronem" by wszyscy zgodnie z przepisami zajęli się odśnieżaniem dachów i soplami... No i co? Na dach ma wejść woźna ze szkoły? Miasto nie dało na to ani złotówki. Nie zleciło żadnych działań np dla MPGK. Nic. Ale pismo poszło. Przykładowa szkoła nie ma pod koniec roku nawet złotówki. A takich pozycji jak ochrona dachów od skutków zimy to nikt nawet nie odważy się wprowadzić do budżetu bo nawet na prąd brakuje... Śmieszne. No ale jak ktoś zapyta w ratuszu o problem to odpowiedź "Władze miasta zadziałały błyskawicznie i wydały odpowiednie rozporządzenia"...
~cennik 6-12-2010 9:17
A wiecie ile proponują za odśnieżanie dachu nasi lokalni przedsiębiorcy 1 zł za metr 2. A najniższa stawka wedle taryfy, którą można już odnaleźć w internecie to jest 3.50, w innych miastach nawet 5 zł. Czyli wielokrotne przebicie, a ludzie jak niewolnicy mają tyrać na dachu!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Czyżby Andrzej Duda?

Nowy przystanek w Łupkach

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
713
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
13%