MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Odsłonięte panoramy na 900–lecie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 30 grudnia 2007, 8:27
Aktualizacja: Poniedziałek, 31 grudnia 2007, 7:54
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Widoki roztaczające się ze wzgórz położonych w Jeleniej Górze mogłyby być wspaniałą atrakcją dla turystów i przyciągać wielu mieszkańców miasta, gdyby nie drzewa, które wszystko zasłaniają. Może w jubileuszowym roku część z nich wyciąć?

Nie chodzi tu o zabytkowy starodrzew, ale tak zwane dziczki, które przez kilkadziesiąt lat niedbalstwa o parki i brak koniecznej przecinki, urosły i są na tyle gęste, że nawet kiedy stracą liście – skutecznie uniemożliwiają oglądanie miasta z wyższej perspektywy.

Jak dotąd drzewostan przerzedzono jedynie na Wzgórzu Krzywoustego, gdzie wznosi się wieża widokowa – popularny „grzybek”. Dobre i to, choć w stolicy Karkonoszy nie brakuje innych widokowych miejsc. Choćby skałki na Wzgórzu Grota Roweckiego, czy też wzniesienia na Wzgórzu Kościuszki.

Dawni gospodarze miasta celowo urządzili tam punkty, z których można było podziwiać miasto z wysoka i z oddali. Niestety, nawet przy urządzaniu pożytecznej ścieżki edukacyjnej po dawnym Kavalierbergu, o zarastających drzewach zapomniano. Ścięte lub przerzedzone, odsłoniłyby „zakazane” dotąd widoki. Na przykład ten na Karkonosze, który rozciąga się z okolic granitowej rzeźby, profilu gór, ufundowanego w 1902 roku przez Riesengebirges Verein.

Porządek w parkowym drzewostanie byłby oczekiwanym przez wielu prezentem na 900–lecie miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Wybierzmy prezydenta, który nie będzie dzielił"

Prezydent Duda odwiedzi Jelenią Górę

Święto kina od poniedziałku

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Paweł 30-12-2007 10:24
Krzaczory mamy wszędzie, nikt nie dba o estetykę zielonych zakątków, ale jest i za co gratulować władzom, bukowy park przy Nowowiejskiej w kierunku Pałacu Paulinum.
~kmam 30-12-2007 10:52
Drzewostan na Wzgórzu Krzywoustego przycięto tylko z jednej strony. A słowo panorama sugeruje widok na cały horyzont. Władzom nie zależało nigdy na przycinaniu drzewostanu, ponieważ otwierał się w ten sposób na nieistniejący obecnie (dzięki ministrowi Szmajdzińskiemu) widok na poligon wojskowy i jednostkę wojskową.
piipi 30-12-2007 13:56
.."Jest cos,co kocham najbardziej,cos od czego oddalil mnie czas..."....Tam gdzie Cudowne Zrodelko tryska czysta woda.Gdzie Jelonkowicze chodza na spacery i robia "zapasy"tej szlachetnej wody.Tam troche wyzej,za bukowym lasem jest takie miejsce,laka...,a na skraju lasu "staruszek"dab...Tam, gdzie moge Was widziec,gdzie myslami wracam najczesciej.....Piipi.
~lekoog 30-12-2007 14:47
Ja Wam zaraz powycinam!!! Tam na drzewach łosie mieszkają i muchy różne pożyteczne ! I tlen ładują do butli na czczo !
piipi 30-12-2007 15:40
..dawno,dawno temu...,jeleniogorski jelen byl brazowy,a po wojnie stal sie czerwony....A teraz przedstawie Wam "legende":....biegnie jeleniogorski jelen do bobrowego wodopoju..przez pola...,przez lasy..i jest juz tuz,tuz..A tam nad Bobrem widzi kapiacych sie kumpli-jeleni (ale bez majtek). Zawstydzony przymyka oczy, a jeden z kapiacych sie jeleni ,"ryczy"do niego: - a, ty dzikusie cos ,tak poczerwienial!!! (z przerazenia),Piipi
~chudy mojzesz 30-12-2007 16:30
<i> regulamin złamany </i>
~chudy mojzesz 30-12-2007 17:38
<i> właśnie dlatego regulamin złamany - proszę nie obrażać uczuć religijnych użytkowników forum :-), a poza tym mojżeszu, nie na temat piszecie... </i>
~chudy mojzesz 30-12-2007 18:41
.....ale ale o wycieczcie Mojzesz po pustyni przeczytalem w ogolnie obowiazujacej Biblii?!?!?!? Czy przytaczanie histotrii biblinych jest obrazaniem jakis uczuc??? Poza tym , kazdychyba wie, ze ubikacje wymyslono w europie jakies 300 moze 400 lat temu ??? Nie mam dokladnych informacji o tym , kogo to w zasadzie interesuje A papier toaletowy to byl nawet luksusem naszych dziadkow . Tak wiec prosze sie ustosunkowac do ogolnie przyjetych faktow i nie pisac , ze obrazam kogos uczucia religijne !!!
~Jan do chudego mojzesza 30-12-2007 23:16
Ty jesteś faktycznie chudy mojzeszu , a te twoje banialuki to pisz w Niedzielnym Dzwonku , lub gońcu niedzielnym a nie na forum powaznej dyskusji o problemach tego Miasta.
~do Mojżesza 31-12-2007 10:08
Poza tym z gramatyką również "chudo"!
~do powyzszych 31-12-2007 23:42
A ja mam was dokladnie tam , gdzie kura ma jajko przed jego zniesieniem .Mojzesz wycieraj tylek palcem i tak to widze , a powazna dyskusja , takie zjawisko to nie wystapilo tu , na stronach www.jelonka.com .Chyba , ze sie myle to prosze o wyprowadzenie mnie z niewiedzy , jak Mojzesz narod wybrany z Egiptu .
piipi 2-01-2008 15:11
...CHUDY Mojzesz,..jezeli tobie nasze towarzystwo nie pasuje...,to idz na "powazne" dyskusje do Ratusza....,a otrzymasz tam papier toaletowy i nie bedziesz musial "tego" robic palcem......Ja jestem KOGUT , a z kurami robie....no,wiesz co....DZIOBIE...>>>>

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Roztańczone zimowisko  

Atrakcyjne szkolenia dla członków organizacji pozarządowych

Dzień w Pradze

Robert Biedroń w Jeleniej Górze

Dołożą kolejne miliony

Sonda

Rząd przyznaje, że pomimo 500+ dzietność spada. Czy to świadczenie zlikwidować?

Oddanych
głosów
611
Tak
59%
Nie
37%
Nie wiem
4%