MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Odsłonięcie rzeźby “Wzlot” Jana Supersona przy BWA

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 29 czerwca 2015, 8:11
Aktualizacja: 8:13
Autor: Manu
Fot. Archiwum BWA
W niedzielę (5.07) o godz. 21.00 przy jeleniogórskiej galerii BWA, w ramach XXXIII Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, będzie miała miejsce uroczystość odsłonięcia rzeźby “Wzlot” dłuta Jana Supersona.

Oparta na drewnianym pierwowzorze rzeźba “Wzlot” wykonana została z metalowych, zespawanych ze sobą, profili zamkniętych w przekroju kwadratu. Są to dwie formy połączone podstawą i rozszerzające się promieniście ku górze. Rytmiczny podział “skrzydeł” oraz ich obrotowy układ sugerują ruch i sprawiają, że całość jest bardzo dynamiczna.

Jan Superson (rocznik 1955) to rzeźbiarz i pedagog związany z cieplicką szkołą Rzemiosł Artystycznych oraz miastem Jelenia Góra. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych (ASP) w Krakowie. Dyplom otrzymał w roku 1979 w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Po ukończeniu studiów podjął pracę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie pracował do 2010 r. Jan Superson w swoim dorobku posiada realizacje rzeźbiarskie w obiektach sakralnych i świeckich w zakresie rzeźby związanej z architekturą, tablice pamiątkowe i medale.

“Wzlot” jest drugą realizacją w ramach zapoczątkowanego w roku 2012 projektu, gdzie w sąsiedztwie BWA prezentowane są prace rzeźbiarskie artystów lokalnych.

Rzeźbę zrealizowano dzięki pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koncert w Pałacu Pakoszów – mamy podwójną wejściówkę

Koncert w Pałacu Staniszów – mamy wejściówkę dla dwóch osób

Więcej na zabytki

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Anzelm B. 29-06-2015 16:33
Szkoda, że fotografia nie przedstawia lepiej fajnej informacji. A oparciu o tę fotografię wydaje się, że Autor czerpał natchnienie z dzieł rumuńskiego artysty Konstantina Brancusi. "Wzlot" kojarzy mi się również z jego brakiem w tragedii smoleńskiej.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pisankowe warsztaty

Wsparcie strajkujących

Pożar domu w Staniszowie

Zaczytaj się z Jelonką.com

Protest oświaty

Sonda

Czy wszystkie torby foliowe powinny być płatne?

Oddanych
głosów
546
Tak
67%
Nie
30%
Nie wiem
3%