MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Odpust i festyn w Sosnówce na rzecz zabytkowej kaplicy

Wiadomości: Region
Poniedziałek, 23 lipca 2012, 7:11
Aktualizacja: Wtorek, 24 lipca 2012, 7:21
Autor: Jakub Thauer
Fot. Jakub Thauerl
Wczoraj (22 lipca) odbył się odpust w Kaplicy Świętej Anny i doroczny festyn na rzecz renowacji tej kaplicy oraz innych zabytków Sosnówki. Na uczestników czekało wiele konkursów, licytacji, oraz loteria fantowa z cennymi nagrodami. Festyn uświetnił występ zespołów: „Szyszak” „Gieni Dudki” oraz „Gościniec”. W programie imprezy był również X Bieg Górski z Sosnówki do Dobrego Źródła, a także I wyścig MTB ŚW. ANNA.

Festyn został zorganizowany już po raz piętnasty. Jest to impreza cykliczna, z której cały dochód przeznaczony jest na rzecz renowacji Kaplicy Świętej Anny. Kaplica była w opłakanym stanie, lecz dzięki ofiarności uczestników festynu można podziwiać ją piękną, wyremontowaną. Średnio co roku zbieramy około 35 tys. złotych, ale to i tak jest kropla w morzu potrzeb - mówiła Anna Zębik, prezes Stowarzyszenia Miłośników Sosnówki.

Dzięki Nadleśnictwu Śnieżka oraz Karkonoskiemu Parkowi Narodowemu było wiele atrakcji dla dzieci i konkursów z nagrodami. Można było przejść się po leśnej ścieżce ułożonej z kamieni, kory oraz igieł, poznać schroniska górskie w naszych Karkonoszach i zasięgnąć wiedzy na temat przyrody karkonoskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Mysłakowice wzbogacą się o nowy plac zabaw  

Walczyli o Puchar Wójta

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~p. 23-07-2012 8:16
a po co to te same zdjęcia wstawiać? Przecież nie ilość ale jakość jest ważna . Może by to ktoś kontrolował.
~Jakub 23-07-2012 8:32
szkoda ze dopiero dzisiaj piszecie!!!!
~kowarscy 23-07-2012 10:25
Będziemy usatysfakcjonowani, jeśli Szanowni Organizatorzy opublikują na łamach Jelonki raport, jak finansowo wypadła impreza. Kupiłem z rodzinką wiele losów i kosztowaliśmy wiele specjałów. Robiliśmy zakupy dając zarobić wystawcom a oni komitetowi organizującemu festyn- za stoiska kasowali od 100-do 300 zł. Loteria była prowadzona na rzecz odnowy zabytków, więc chcielibyśmy wiedzieć na jakie przekazano i w jakiej kwocie. Inaczej nie pokażemy się więcej w Sosnówce.
~Misiek 23-07-2012 10:38
No właśnie a co oni teraz będą remontować w tej kaplicy??? Wydawać by się mogło że ona jest już do końca wyremontowana... A jak wiadomo dalej zbierano na renowację kaplicy... Ktoś się z organizatorów wypowie??? Impreza w sumie udana choć już nie tak jak było 11-15 lat temu gdzie można było się zabawić i potańczyć na scenie......
~ 23-07-2012 13:09
Informuję , że dochód z Festynu jest podsumowany w obecności całego Komitetu Organizacyjnego. Pieniądze są ulokowane na specjalnym koncie. Gromadzone są kilka lat, żeby wykonać zaplanowane prace remontowe. Obecnie gromadzimy środki na remont zabytkowego Kościoła Św. Marcina, w którym znajduje się ołtarz przedstawiający Św. Annę. Dodam ,że Festyn organizowany jest społecznie. Wielu z nas wspomaga przygotowanie imprezy finansowo. Są to kwoty sięgające wielu tysięcy zł. Wkładamy dużo wysiłku, żeby uczestnicy Festynu byli zadowoleni. W imieniu organizatorów dziękuję tym, którzy wspomogli przygotowanie XV Festynu. Wszystkim życzliwym dziękuję za obecność na Polanie Lubuszanina. Zapewniam, że zgromadzone fundusze nie zostaną zmarnowane.
~Anna Zębik 23-07-2012 13:11
Do ~kowarscy~ Nie jestem osobą anonimową. Mogę rozjaśnić wszystkie Wasze wątpliwości bezpośrednio. Nigdy nie ukrywamy dochodu. Efekty finansowe to konkrety w postaci wykonanych prac remontowych. Nie musimy tego robić na łamach Jelonki. Nie będziemy rozpaczać jeżeli na kolejnym Festynie zabraknie ludzi podejrzliwych, którzy nas mierzą swoją miarą.
~biegacz 23-07-2012 13:58
a ja z innej beczki...startuje w biegu cyklicznie, ale ta pania prowadzaca tzw licytacje trzeba zmienic...zwraca uwage ludziom na festynie przez mikrofon ze soba rozmawiaja...no szal poprostu, druga sprawa to przciaganie losowania nagrod...ludzie tak na przyszlosc jak juz organizujecie bieg z losowaniem to nie przekladamy dekoracji i losowania o 2 czy 3 godziny bo lludzie ktorzy biegli oddali sporo energii i inaczej czuja zimno i zmeczenie niz goscie po 4 piwie wiec troche pomyslunku na przyszlosc...ogolnie fajnie gdyby nie te dwie sprawy...pozdrawiam wszystkich szczegolnie biegaczy
~mbv 23-07-2012 14:19
redaktor zaspał i nie zrobił zdjęcia z mszy odpustowej z godz. 10.30, a szkoda.
rymcycymcy 23-07-2012 15:36
A czy jest dostępna lista grzechów, które będę miał odpuszczone po aktywnym udziale we mszy i późniejszym festynie ? :) ...może ktoś podrzucić linka do takiego zestawienia ?
~uczestnik 23-07-2012 16:49
zgadzam się w 100% z biegaczem. Pani, która prowadziła licytacje powinna reagować mniej nerwowo i nie strofować publiczność za tzw. głośne zachowanie(według mnie wszystko było w jak najlepszym porządku, zresztą ten, kto był pewnie też się ze mną zgodzi). Wiadomo przecież, że festyny, tudzież odpusty mają to do siebie, że ludzie się bawią, podśpiewują, dzieci biegają, krzyczą. Wspomniana Pani zachowała się wysoce nieprofesjonalnie i przez mikrofon żądała ciszy. Droga Pani - proszę na przyszłość, albo zmienić swoje nastawienie do publiczności, albo zrezygnować z publicznych występów, nie każdy się nadaje do tej pracy. Proszę wyciągnąć wnioski - ma pani rok na przemyślenia i poprawę zachowania. Festyny są dla ludzi, a nie ludzie dla festynów.
~Rys z Klanu 23-07-2012 18:09
I jak by się nie obrócił - dupa z tyłu!f...rstwo jak zwykle nie zadowolone.Szanowny gentlemanie z Kowar nie przyjeżdżaj nigdy na takie festyny, oni sobie bez Ciebie poradzą a Ty nie będziesz się stresował.
~Anna Zębik 23-07-2012 18:12
Do ~uczestnika i biegacza~ Nie do końca zgadzam się z wystawioną oceną. Nie żądałam lecz prosiłam o zachowanie chwilowej ciszy przez zebranych, szczególnie tych najbliżej sceny. Był to moment na odczytanie wiersza, który miał być licytowany. Wszyscy wiedzą, że poezja lubi ciszę. O ile sobie dobrze przypominam, to od razu przeprosiłam uczestników za zastosowanie formy szkolnej. Myślę, że zebrani mogą to potwierdzić. Wszystkich, którzy tego nie usłyszeli, jeżeli czują się dotknięci przepraszam jeszcze raz . Godziny dekoracji i losowania nagród zawarte w ramówce zostały zachowane. W przyszłym roku organizatorzy przewidują zmianę formy i czasu dokonywania dekoracji uczestników zawodów sportowych. Tym, którzy docenili wysiłek zorganizowania XV Festynu Św. Anny serdecznie dziękuję. Ciesz
~ 23-07-2012 18:20
To o kaplicę św.Anny nie upomniała się Kościelna Komisja Majątkowa,a może jest ona pod zarządami kieckowych? Jeśli tak to niech oni utrzymują swoje nieruchomości,a nie wiecznie żebracie od ludzi.
~janecki 23-07-2012 18:51
jestem co roku na tej imprezie,zawsze jest super,b dobra organizacja,Pan Anno impreza jest rewelacyjna! i z roku na rok lepsza,dziękuję i pozdrawiam
~j-49 23-07-2012 20:29
byłem, festyn bardzo udany jak zawsze zresztą mnie się podobało. Ciasta,kuchnia , atmosfera,zabawy i konkursy dla dzieci, przyjedziemy za rok. Pozdrawiam.
~ 23-07-2012 20:55
Znow kombinowanie kasy? Episkopat milczy i chowa wypchane sakwy. Znowu żebranie od ludzi datkow.
~ 23-07-2012 21:21
DOLNOŚLĄZAK. Kaplica i miejsce jej posadowienia jest szczególne. Chwała wielebnym ,że sprawują patronat na tą kaplicą, że - dzięki ich staraniom oraz grona pasjonatów jest ona odremontowana i stanowi nadal atrakcję turystyczną Kotliny Jeleniogórskiej. Ponieważ kilku a...lfabetów turystycznych dało głos na tym forum, postanowiłem i ja warknać. Pierwszą wzmiankę o kaplicy- w ostępach leśnych ,z dala od ludzi - na zboczu Grabowca, odnotowano w annałach ok.600 lat temu. Kaplicę chrześcijańską /w kształcie średniowiecznej rotundy/wybudowano w miejscu gdzie kultywowano rytuały pogańskie. W przedwojennych przewodnikach dolina u stóp kaplicy nosi nazwę Heidentilke /Pogańska Dolina/, a ścieżka od tej doliny aż do wrót kaplicy to Hexentreppe /Ścieżka Czarownic/. DOLNOSLAZAK.
~ 23-07-2012 21:38
Cd. z 21:21. U fundamentów świątyni bije źródło, zwane Dobre Źródło. Za komuny - w latach 50-tych przebadano wodę. Stwierdzono, że ma właściwości radoczynne. Woda szczególnie zalecana jest facetom po 50-tce. Działa. Sam to wielokrotnie sprawdziłem. Niekonwencjonalne imprezy, które organizowane są - od lat - przy kaplicy w okolicach kalendarzowej ANNY to dobry pomysł. Wszystkim organizatorom imprezy-festynu gratulacje. Każdy grosz dla takiego przedsięwzięcia jest cenny. DOLNOŚLĄZAK
rymcycymka 23-07-2012 21:41
../ ~20:55 / .. tam ich nie bylo ! ..ale wyslali zakonnice ! /..patrz.zdj.nr.05 /
~do 20:55 23-07-2012 22:22
Wspólnie można zrobić wiele ale nie każdy jest w stanie to zrozumieć.
~uczestnik 24-07-2012 0:51
byłem,widziałem i muszę powiedzieć, że bardzo mi się podobał występ zespołu Szyszak.Wreszcie jest zespół, który nie tylko świetnie brzmi, ale jest z naszego terenu i w swoich tekstach śpiewa o naszych pięknych Karkonoszach. Brawo,brawo i oby tak dalej.Pozdrawiam wszystkich organizatorów za wielki wysiłek przy przygotowaniu tego festynu.Było super.
~ 27-07-2012 13:57
może napiszcie coś o zawodach rowerowych które sie tam odbyły ?
~mimi1211 30-07-2012 8:31
Dlaczego nadal nie ma wyników biegu?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Powrót Bitwy o Basztę

Śmierć na żwirowni

Czas na remont ulicy Ogińskiego!

Most w Pilchowicach pod ochroną!

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
100
Tak
44%
Nie
50%
Nie wiem
6%