MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Odłowili bombę w Bobrze

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Czwartek, 29 maja 2008, 13:55
Aktualizacja: Piątek, 30 maja 2008, 7:15
Autor: Angela
Fot. Angela
Gdyby operator koparki nie zauważył wczoraj znaleziska, które znajdowało się w korycie rzeki w Wojanowie Bobrowie, moglibyśmy pisać o tragedii. Na szczęście udało się jej uniknąć. Dziś pocisk został przewieziony do Świętoszowa, gdzie zostanie rozbrojony. To już kolejna „pamiątka” po II wojnie światowej w okolicy Jeleniej Góry.

Pracownicy firmy, którzy pogłębiali koryto rzeki w Wojanowie Bobrów niemal nie umarli wczoraj ze strachu. Łyżka koparki wybierająca osad z dna rzeki poza mułem i kamieniami na brzeg wyrzuciła niezidentyfikowany pocisk. Po przyjeździe Grupy Minersko-Saperskiej ze Świętoszowa, okazało się, że tajemnicze znalezisko to uzbrojony granat moździerzowy 120 mm.

Granat ma zapalnik z dwóch stron, dlatego podczas takich prac zaistniało duże zagrożenie wybuchu pocisku, a wówczas mogło dojść do poważnej tragedii – mówi starszy sierżant sztabowy, Włodzimierz Kędzierski.

– Dlatego za każdym razem informujemy kierowników budowy, o tym, żeby zachowali szczególną ostrożność. Jeśli tylko zauważą coś niepokojącego należy zostawić pocisk, zawiadomić policję, najbliższą władzę – podkreśla Kędzierski.

W tym przypadku postąpiono zgodnie z wytycznymi. Prace natychmiast wstrzymano. O znalezisku poinformowano policję i straż pożarną. Na miejscu pojawili się również pracownicy z Centrum Zarządzania Kryzysowego Gminy Mysłakowice.

Informację o znalezisku otrzymaliśmy policja otrzymała o godzinie 17.20. Sprawę zgłosił dyrektor techniczny firmy pogłębiającej rzekę. Na miejscu pojawiła się policja i straż pożarną, które przez cała noc zabezpieczały teren i strzegły znaleziska – mówi Waldemar Chędzyński, zastępca szefa Centrum Zarządzania Kryzysowego gminy Mysłakowice.
Droga z Wojanowa do Trzcińska przez cały czas była zamknięta i przeprowadzony został objazd.

Na terenie Mysłakowic jest to pierwsze takie zdarzenie. Jednak rdzenni mieszkańcy tej okolicy, mówią, że to dopiero początek.
- Jestem pewien, że takich pocisków w ziemi w naszej okolicy jest znacznie więcej – mówi mieszkaniec Wojanowa. - Kiedy byłem małym chłopcem bawiliśmy się nimi na podwórku, było ich po prostu mnóstwo.

Jak mówią saperzy ze Świętoszowa, takie pozostałości po II wojnie światowej to dla nich powszechność. Patrol do niewybuchów w Polsce wyjeżdża bowiem codziennie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Gala Senioraliów

Przeszkadzali gapie

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Komentarze (22) Dodaj komentarz

piipi 29-05-2008 14:10
..strasznie niebezpieczna jest praca Pana operatora takiej koparki,bo taka maszyna moze zawsze na "niespodzianke" natrafic !.
~_rymcycymcy___ 29-05-2008 15:22
Ale jaka ładna ta bomba, jak z obrazka. Pewnie żołnierze w Świętoszowie wrzucą to do ognicha i będą szybko spylać. Wesołe jest życie sapera ;)
~k.l 29-05-2008 15:42
a ja myslałam ż to *ryba*
Patol 29-05-2008 15:46
Mogli go dla zabawy zdetonować gdzieś w lesie ;-)
~Rumcajs 29-05-2008 15:58
piipi 29-05-2008 16:54
..czytalam,ze niektorzy mezczyzni lubia BOMBE ..paluszkami dotykac.Ciekawe..czy moze -TO-tylko Pan saper ?.
~Rumcajs 29-05-2008 17:46
Dobra, napiszę to inaczej i nie będę podawał skali masakry, jaka została dokonana. Bomba jest moja, a raczej Cypisa, który do tej pory nie nauczył sie strzelać z moździerza. Rozumiem, że można nie trafic w człowieka, ale żeby nie trafić w pociąg to juz lekka przesada. Będę go musiał przeszkolić przed jutrzejszą akcją nad Jeziorem Pilchowickim.
~Łowca byków 29-05-2008 21:20
Ciekawe kto jest dostawcą trocin dla niewybuchów? W jakich trocinach najlepiej je przewozić? Logicznie rzecz analizując to chyba w świerkowych, bo są miękkie.
~Mocherowa 29-05-2008 21:43
jaka to bomba???????to zwykła petarda. Na sylwestra nie takie detonowałam razem z Mieciem spod 6.
piipi 29-05-2008 22:09
..do - (..HankaORumcajsa..)...HANIA wracaj do domu,bo tam Twoi psoty wymyslaja !!.Teraz wszystko cudownie zrozumialam,ze samotny mezczyzna jest....LEPIEJ tego nie napisze,bo protestami zaraz wybuchna.
~_rymcycymcy___ 29-05-2008 23:09
Łowco ...tu nie chodzi o miękkość, a raczej o zapach. Bomba musi myśleć, że jest w lesie. No i oczywiście pan żołnierz musi jeszcze dmuchać w bombę. Bomba lubi wiaterek.
~Las Jiczyński 29-05-2008 23:41
Informuję zainteresowanych, że od kiedy pojawił sie w okolicy rozbójnik Rumcajs wraz ze swoja parszywą rodzinką, dostarczam im wszelkich niezbędnych materiałów potrzebnych do prowadzenia charakterystycznej dla nich działalności, w tym także trocin do przewożenia pocisków artyleryjskich, bomb lotniczych, min przeciwczołgowych, bomb biologicznych i atomowych, a także niewybuchów. W tym celu najbardziej nadaje się drewno sosnowe, które mamy w największej ilości. Do chwili obecnej na potrzeby działalności Rumcajsa wycięto ok. 2550 ha, tj. 2/3 całego Jiczyńskiego Lasu. Kilogram wiórów kosztuje 12 talarów. W ostatnich dniach wycięto u mnie 128 drzew, ktore zmielono na wióry i trociny. Nie wiem tylko w jakim celu, może ktoś słyszał, co Rumcajs planuje tym razem?
~mmbox 30-05-2008 0:33
piipi zgrabnie to ujęłaś.......pozdrawiam
~Cypis i Rumcajs 30-05-2008 0:52
Wybuchamy protestami !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
HankaOdRumcajsa 30-05-2008 8:24
Wracam!!! Zostawić ich na chwilke a oni już "bombkami" się bawią.
piipi 30-05-2008 8:56
..HANIA jestes CUDOWNA ROZBOJNICZKA !!.
~Rumcajs 30-05-2008 9:24
O, Hanka! Dobrze że jesteś. Słuchaj no, ile przygotowałaś tych "ciasteczek" nadziewanych dynamitem? Z tego co wiem, pociąg ma być długi...
~M_ek 30-05-2008 9:48
Droga Redakcjo, proponuje abyście używali określeń fachowych a nie literackich. Napisaliście "Dziś pocisk został przewieziony do Świętoszowa, gdzie zostanie rozbrojony" - otóż dla waszej i innych wiadomości: nie był to pocisk, lecz granat – a w obecnym stanie –niewybuch, których się nie rozbraja. Niewybuchy i niewypały po prostu się niszczy.
~Avalok 30-05-2008 12:06
dobry tekst "omal nieumari ze strachu" lol
piipi 30-05-2008 15:25
...do - (..-M_ek..)..Twoj post wskazal mi droge ..do zagadki,bo moja tesciowa juz od miesiaca mowi burczac:- -"..ten moj stary ..to niewypal"...teraz juz wiem,co ona zrobi !.
~Josef Szwejk 30-05-2008 20:41
Oj coś wam sie pomyliło. Ta granata to była jedna z tych co to sie Kandydatowi na Oficeta Bieglerowi przyśniły!!! I to była ta co jak kolo niego upadła to narobił pełne gacie. To własnie dlatego tej jednoroczny ochotnika tak uważnie obwąchuje tą granate, czy nie czas jej wybuchnąć ! A C.i K.sierżant Waniek TŁUMACZY hucułom dlaczego Cysorz Franc Josef I tak sromotnie przegrali wojnę ,aze ze wstydu sie "schowali pod zioemie i za nic nie ca wyjś. Oj mieł rację oberfeldkurant Katz mówiąc, po trzeźqwemy - co mu się nadal niezmiernie rzadko przydaża- Iże saper nie musi być mądry byle było tego DDDdddUUUUuuuzzoooo bo jak widać na obrazkach nie grzeszą oni "mondrością" , a i czytać to chyba też nie umieją...Bo jakoś Regulaminu usuwania niewypałów i niewybuchów si nie czytało.. A potem u świentego Pitera to kolejka inwalidów trzymających, a to własną głowę, w lewej ręce a tyłek w prawej - też urwanej. a to przez pomyłkę aparat ( fotograf) Pracownika Gminy ode Zarządzania Kryzysowego. Ale to nic ide na to konto na piwko i knedliczki do knajpi, gdzie nadal wisi portret Najjaśniejszego Pana co to go muchy obesrały. Może wdowa wytłumaczy dlaczego niewybuchy wożą na cienkiej warstwie triocin i w takiej szufladzie , że ją kazdy z kundli, którymi handlowałem przegryzie. A może one wojaki chcą uciec od swoich zonek - sekutnić? Bo ja Millerowej też juz mam dosyć!!! Może uda mi się od Wanka odkupić tą granatę? i Rozwiążę problem!!!
~Joooordan 11-09-2008 22:52
Mieszkam niedaleko gdzie zlowili ta bombe jak by ja zostawili to ja juz bym sie nia zaaaopiekowal..;]

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory: Zwycięstwo PiS

Ostatnia prosta kandydatów

Wybory parlamentarne (aktualizacja)

Stop marginalizacji średnich miast

To będą efektowne manewry

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
579
Tak
13%
Nie
66%
Nie wiem
21%