MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 28 września
im. Marka, Wacława

Odlot marzeń o pasie startowym

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 19 lipca 2010, 7:18
Aktualizacja: Wtorek, 20 lipca 2010, 7:32
Autor: Angela
Fot. Angela
Aeroklub Jeleniogórski przeliczył się anonsując zimą, że za kilka miesięcy zacznie się budowa pasa startowego na miejscowym lotnisku. W planach nie uwzględniono rygorystycznych warunków i na realizację pomysłu zabraknie pieniędzy.

Utwardzony pas startowy miał zapewnić Jeleniej Górze możliwość skomunikowania lotniczego z pomocą średnich samolotów pasażerskich z około 20 osobami na pokładzie. Część pieniędzy miało wyłożyć dwóch przedsiębiorców, którzy w zamian chcieli w kolejnych latach korzystać z tego pasa bezpłatnie. Brakującą kwotę, około 200 tys. zł miało też dołożyć miasto.

Jednak w trakcie ustalania szczegółów i uzyskiwania zezwoleń na ten cel, okazało się, że sprawa nie jest tak prosta, jak wydawało się na początku.
Krzysztof Kłosowski, instruktor szkolenia AJ, wyjaśnia, że warunkiem zmodernizowania pasa startowego, który obecnie funkcjonuje jako pas trawiasty, czy też wybudowanie nowego pasa, jest spełnienie przez lotnisko szeregu warunków techniczno-budowlanych dla lotnisk cywilnych. Tego nie uwzględniał wcześniejszy projekt. – Jeżeli wybudujemy drogę startową, która nie spełnia norm, to przy jej odbiorze możemy stracić rejestrację lotniska, czyli coś co jest dla nas najcenniejsze – usłyszeliśmy.

Odpowiednio przygotowane musi zostać też samo pobocze pasa, łącznie z jego odwodnieniem. Okazało się również, że mieszanka bitumiczna, którą planowano położyć na pasie startowym, nie dałaby gwarancji bezpieczeństwa lądowania samolotów. Sam pas startowy zgodnie z przepisami musi mieć nie 800 x15 m, jak planowano, ale 800 na18 m. Do tego dochodzi jeszcze zmiana kodu referencyjnego lotniska i kilka innych formalnych i technicznych kwestii.

Tak oto okazało się, że Aeroklubowi Jeleniogórskiemu pieniędzy na pas nie starczy i sprawa pozostaje otwarta. – Nie staramy się obecnie o żadne zezwolenia, bo nie mamy na to środków, co jest jedynym czynnikiem hamującym tę inwestycję – mówi Krzysztof Kłosowski.

Szacowany koszt budowy pasa startowego zgodnie z przepisami to rząd kilku milionów złotych. Jacek Musiał, dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego: – Szansa na powstanie tego pasa startowego w Jeleniej Górze jest bardzo duża, ale to czy on powstanie, czy nie, będzie zależało od władz samorządowych, nie tylko Jeleniej Góry, ale innych miast z regionu i urzędu marszałkowskiego.

– Przykładowo województwo śląskie podjęło decyzję o dofinansowaniu w tym roku pięciu swoich lotnisk aeroklubowych w kwocie 25 mln zł, czyli po pięć mln zł na jedno lotnisko. Taka kwota z pewnością rozwiązałaby nasz problem. Wybudowanie wąskiej ścieżki startowej nie zmieniłoby jakości lotniska, a wręcz przeciwnie mogłoby spowodować utrudnienia w jego funkcjonowaniu. My na tym etapie szukamy partnera, który będzie chciał to lotnisko zmodernizować – wyjaśnił Jacek Musiał.

Bogusław Regulski, prezes zarządu Aeroklubu Jeleniogórskiego podkreśla, że budowa betonowej drogi startowej powinna być w interesie miasta czy miast regionu oraz władz samorządu dolnośląskiego. Aeroklub ma bowiem wykwalifikowaną kadrę, która mogłaby to lotnisko obsłużyć. Prezes podkreśla też, że cała inwestycja związana z budową nowego pasa startowego powinna być spójna i dobrze przemyślana, łącznie odprawą pasażerów, umiejscowieniem pasa czy z obsługą przylatujących do nas gości. – Dla regionu natomiast jest to prawdziwa szansa rozwoju. Nie ma pieniędzy, przez co nie możemy liczyć na wybudowanie autostrad, które zapewniłyby nam płynność komunikacyjną, ale możemy wybudować około kilometra drogi startowej, która połączy nas nie tylko w innymi miastami w regionie czy województwie, ale z całą Polską, Europą i światem – podkreśla Regulski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tak nie parkujemy

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Dla turystów

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~polo59 19-07-2010 7:46
P. regulski naczyliscie się dotacji z różnych firm i z u.m. przejadacie te pieniądze, doskonale pan wie że gabaryty tego lotniska nie spełniają żadnych warunków do prowadzenia tej dziłalnośći w chwli obecnej co robicie jest to żałosne a pana kadra jest taka jak na lotnisu w smoleńsku
~ 19-07-2010 7:57
Grzechem było by nie wybudowanie utwardzonej drogi startowej. Pan Łużniak ma teraz pole do popisu i niech pokaże, jak mu zależy na rozwoju regionu, z którego się wywodzi. Trzymam kciuki za powodzenie tej inwestycji. Tylko, żeby nie było jak z koleją izerską - wystartuje jeden samolot z urządnikami, a pozostali chętni pojadą autobusem.
~!!!! 19-07-2010 8:38
Ten Regulski pie..... jak parę lat temu niejaki Paikert.Zbliżają się wybory samorządowe to trzeba zrobić atmosferkę. Ta inwestycja nie ma szans, koniec kropka. Zamilczcie obiboki z Aeroklubu Jeleniogórskiego.
~:) 19-07-2010 9:41
temat lotniska powraca jak bumerang przed kazdymi wyborami!twardy pas,kilka obwodnic,kilometry dróg itp,a ludzie nadal sie nabieraja na gadki ludzi co do korytka sie pchaja:D
~urzędnik JG 19-07-2010 9:46
ZAORAĆ ! POSTAWIĆ MARKETY !!!
~ 19-07-2010 10:19
Ha ha ha będziecie mieli pas startowy jak wam się odciśnie po sraniu na gaciach.
~wyborca 19-07-2010 11:36
Przed każdymi wyborami bajer o pasie startowym. Pamietam, że pierwszy taki bajer był w roku 1975 - i tak co 4 lata od 35 lat.
~do polo59 19-07-2010 12:25
Czytałeś w ogóle swoje wypociny, d...lu?! Następnym razem jak próbujesz błysnąć, to przemyśl o co ci chodzi, kup słowniczek ortograficzny, napij się wody i może ci przejdzie ochota na głupie wywody w sieci...
Tomy M. 19-07-2010 13:22
Schetyna z Sobiesiakiem wybudują!!! ... tylko że co innego, kolejne 20 minikasyn :-) hehehe ... "Czerwona Dolina" - komuna śmierdząca.
jurbassteck 19-07-2010 16:04
Myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie w miejscu lotniska jakiegoś kolejnego marketu, akurat będzie do niego prowadzić nowa obwodnica.
teessi 19-07-2010 17:44
W tym aeroklubie trochę chyba za dużo ludzi od rządzenia, a za mało od roboty. No bo jak jest i prezes zarządu i dyrektor - dwa dublujące się stanowiska od zarządzania (a co za tym idzie - od brania kasy), to kto tam pracuje? Zaznaczam, że nie znam tych ludzi, a o tych dwóch stołkach mowa w artykule. Ciekawe, ilu pracowników łącznie pracuje w aeroklubie? Dyrektor dyryguje, prezes zarządu zarządza, a instruktor instruuje, to kto pracuje?;-)
~olo 19-07-2010 19:10
Tomy M. No co Ty Lepper z Jarkiem to załatwi
~ 19-07-2010 19:49
I bardzo dobrze! Nie życzę sobie żadnego lotniska w JG. Polskie lotnictwo to skansen. Piloci szaleńcy. Niektórzy latają na drzwiach od stodoły! Chcecie koniecznie wypadku lotniczego? Przecież nawet Prezydenta i elity kraju nie potrafili uchronić od katastrofy. Bracia Moskale już 10 minut po katastrofie wiedzieli, że to był błąd pilotów. Powtarzam żadnego lotniska, żadnej autostrady, żadnej kolei, żadnego nic. Prezydent miasta niech żyje!!!!!
ρiiρi 19-07-2010 20:57
~Hi ! ..a moja *tesciowa .. ~ZAWSZE lata na *miotle .. i *laduje na drzewie !
~wilga 19-07-2010 21:33
Tak złego dyrektora Aeroklub Jeleniogórski oj dawno dawno nie miał.
~sławek 19-07-2010 21:51
Tradycje Aeroklubu Jeleniogórskiego są olbrzymie, pierdoły wypisywane przez niektórych, jak zwykle w środowisku "pisarzy" Jelonki powodują załamanie rąk. Zwolennikom lotniczo-ziemnej strefy wolnocłowej w marketach - powodzenia. Poważnie - załamuje mnie stek bredni, jaki na łamach zacnej "Jelonki" wypisują niektórzy .....
~cityzen 19-07-2010 21:58
zenada... biedne polaczki nieudaczniki... przyjdzcie do mnie golodupcy to wam dam za darmo te brakujace pieniadze... nic sie nie da zrobic w tej dziurze... rece opadaja... za co sie nie zabiora te nieudaczniki to zaraz sie nie da... w........olic na zbity pysk z roboty to zaraz sie da. siedza tam na tym lotnisku na stolkach i zero wlasnej inicjatywy... kto tam pracuje? nazwiska mi tu prosze napisac!!!
~cityzen 19-07-2010 22:07
mam propozycje dla inwestorów. proponuje zalozyć prywatna spolke ktora wybuduje cala infrastrukture. pokazmy tym nieudacznikom z lotniska, Obrębalskiemu i calej reszcie. Wyzstarczy 20 osob ktore da po 300 tys. Co wy na to? Ja jestem w stanie zainwestowac bo podoba mi sie ten pomysl lotniska z prawdziwego zdarzenia.
~kk 19-07-2010 22:08
Budowa portu lotniczego w Jeleniej Górze to zadanie dla nowego prezydenta miasta.Powinna być priorytetem dla dobra mieszkańców i rozwoju stolicy Karkonoszy.Jestesmy za budową lotniska,turyści z Europy czekają...
~jelel 20-07-2010 0:42
zadzwoncie do Zbycha, Rycha i Mira, napewno cos pomogą
~czytelnik2 20-07-2010 1:13
Od 70 tego roku buduja obwodnicę południową i dalej jej nie ma ... Jelenia Góra to wies tranzytowa na drodze do Szklarskiej i Karpacza od kąd przestala byc miastem wojewódzkim jest niczym z pasa bedzie tyle co z reszty obietnic pana Obrebalskiego i jegi świty
~grr 20-07-2010 10:01
czyli takie nasze polskie, "z motyka na slonce" albo raczej "alleluja i do przodu!"
~Nikita 20-07-2010 11:43
W koncu bedzie miejsce skad bedzie mozna wystrzelic Pipi w kosmos. Ale to WESOLE i Słitaśne!@#$%^
dolnoślązak 20-07-2010 13:14
ad.~grr. W przypadku "alleluja i do przodu" wszystkie przedsięwzięcia gospodarcze - od ponad 2000 lat - realizowane są konsekwentnie i z pomyślnym rezultatem. Nie są całkowicie "takie nasze polskie" zatem nie należy ich utożsamiać z "motyką i słońcem". Powiedzenia te są sprzeczne. To tak dla zachowania poprawności słowotwórczej. A po za tym wszystko normalnie jak w całej Polsce.
~s. 18-04-2014 20:17
rozważam z pot. inwestorami zając się sprawa budowy biznesowej infrastruktury. Znam te lotniska jak własną kieszeń. Ma potencjał a środki się szykują i to olbrzymie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Jarmark Staroci był skromniejszy tym razem...

Informacja wojewody ws koronawirusa (aktualizacja)

Porównaj ceny z Jelonką.com

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1001
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%