MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Odkorkuje centrum?

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 18 grudnia 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz, UM
Powstaje szansa, że uciążliwy ruch samochodów w śródmieściu zmaleje. Stać tak się może po wytyczeniu i otwarciu obwodnicy południowej. Ludzie obawiają się jednak degradacji przedmieść stolicy Karkonoszy.

Chodzi o trasę szybkiego ruchu, która połączyłaby ulicę Wincentego Pola z Sudecką (ułatwiając ruch w kierunku Karpacza) oraz dalej w stronę ulicy Spółdzielczej i Trasy Czeskiej poprzez tunel pod pagórkami przy ulicy Głowackiego, teren dawnej cegielni Sofal, ponad Kamienną i Jelchemem.

– Pierwszy projekt przewidujący połączenie tak zwanego węzła grabarowskiego z ulicą Sudecką w zasadzie już jest zamknięty – mówi Mirosław Jaskólski, naczelnik Wydziału Urbanistyki, Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Dalsza część będzie przebiegała między osiedlem Czarne a sąsiednią częścią Jeleniej Góry. Powstanie tunel pod górą Złomy, a trasa ma być wytyczona przez pola oraz nieużytki i nie będzie przebiegała po już istniejących traktach i w oddaleniu od zabudowań.

Jednak okoliczni mieszkańcy, na wieść o projekcie, nie kryją niepokoju i niezadowolenia. – Mieszkamy w bardzo cichej dzielnicy. Jak nam tu „wjadą” z obwodnicą, to się skończy – mówią mieszkańcy ulicy Orkana, w pobliżu której są willowe osiedla, stawy, a dalej – łąki i lasy.
Według projektu obwodnica ma przebiegać wzdłuż jednej z bardziej urokliwych glinianek przy dawnej cegielni Sofal. Wędkarze obawiają się degradacji środowiska.
Niezadowoleni są także mieszkańcy ulicy Orzeszkowej na osiedlu Czarne, blisko którego ma przebiegać wspomniana droga.

Zdaniem urzędników z wydziału architektury ktoś niepotrzebnie dolewa oliwy do ognia. – Słyszeliśmy o ludziach, którzy chodzą po domach przy Orkana i zbierają podpisy od mieszkańców przekonując, że pod ich oknami będzie obwodnica. A to nieprawda – prostuje jeden z pracowników wydziału.

Projektanci przekonują, że dzięki obwodnicy odetchnie przeciążone ruchem samochodowym śródmieście Jeleniej Góry, zwłaszcza ulica Wojska Polskiego, po której już teraz przejeżdża około 10 tysięcy pojazdów na dobę.

Na razie jednak mieszkańcy mogą spać spokojnie. Zaznim projekt zostanie ostatecznie zatwierdzony i znajdą się pieniądze na jego realizację, upłyną co najmniej dwa lata. Ile potrwa budowa – nie wiadomo.

Czytaj również

Dzieją się cuda

Zauważyłeś zieloną wodę? – DZWOŃ

Jazda z Mikołajem

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~Marcyś 18-12-2006 11:17
Znając nasze realia stanie się tak za 20 lat
~zibi 18-12-2006 13:57
drogi szybkiego ruchu buha ha ha; z tego, co wiem to ma to byc droga o 1 pasie ruchu w kazdym kierunku, normalne skrzyzowania (nie wielopoziomowe). Ot zwykla droga (na pewno zaraz znajda sie na niej ograniczenia predkosci). Nawet planowany ostatni etap obwodnicy tzw. polnocnej, tj. obejscia Maciejowej z pierwotnych planow drogi dwujezdniowej od Grabarowa do stacji paliw w Radomierzu wedlug nowego planu zagosp. przestrzennego ma byc tylko droga jednopasmowa i tylko do petli autobusowej linii nr 2. Minimalistyczne dzialania. I my tu mowimy o lepszych polaczeniach drogowych i kolejowych Jeleniej Gory z "reszta swiata"
~ZOR 18-12-2006 14:00
Niestety postęp kosztuje.Poprawa przepustowości miasta przy ciągłym wzroście motoryzacji to sprawa bardzo ważna.Dobrze,że ktoś myśli o przyszłości!!!
~niezorientowany 18-12-2006 15:39
czy ktos potrafi odczytac cos z tego planu? gdzie co jest i ktoredy ma przebiegac ta trasa? brawo za wrzucenie mapki bez zadnego opisu !!
~mateusz iwaszko 18-12-2006 15:57
jestem w irladi pozdrawiam wszystkih w kocu cos w polsce zaczyna sie dzac wesolyh swiot
~do niezorientowanego 18-12-2006 16:35
Nie jestem architektem, ani budowlańcem, ale domyślam się, że trasa ma biegnąć w obszarze ograniczonym grubymi przerywanymi kreskami. Po prawej stronie mapy masz ulicę Sudecką, po lewej trasę czeską. Jak się przyjrzysz dokładnie, to widać, osiedle Czarne, glinienkę koło Sofalu, ulicę Wolności, rzekę Kamienną, Celwiskozę.
~misio 18-12-2006 19:33
Na tej mapie co niby co jest?
~misiu 18-12-2006 21:07
co to ma być!!! cuda jakieś!!! czary wkońcu!!! to bedzie nie szybciej niż 20 nim zacznie sie budowa
~M_ek 18-12-2006 21:40
Jeżeli realizacja jest taka jak załączona mapka to jakos niewyeaznie to widzę :)
~obserwator 18-12-2006 22:19
drogi panie architekcie mieszkam na ulicy glowackiego i chcialbym wiedziec co gdzie jak i z czym do czego nie konczylem wydzialu architektury i urbanistyki jezeli mozna to chcialbym zobaczyc dokladniejsza mape z opisami ulic pozdrawiam wladze jeleniej gory
~AJOT 18-12-2006 22:21
Sraty pierdaty !!! Niema szans jak zwykle na papierze. Projektów do kosza było WIELE ! Teraz mieszkańcom się nie podoba, a za miesiąc PARTII ZIELONYCH. Standard, Polskie realia ! Ale zacos pieniądze trzeba brać bo na następne wybory mogą na nich nie zagłosować.
~Zibi 19-12-2006 7:29
Bez sesu byla wymiana asfaltu kolo starego Pewexu, bez PRZEMYSLANEJ przebudowy tego odcinnka - tam powinien byc niezalezny trzeci pas tylko dla mieszkancow Zabobrza, na moscie kolo Lidla dobudowane kladki dla pieszych , a powiekszony most mialby tez trzeci pas dla samochodow. Zwezenie ulicu kolo Lidla jest tez GLUPOTA - Wszysko to te KUSIAKOWE urzedasy jak za komuny - zero myslenia ZOBACZYCIE ZARAZ SWIETA CO TAM SIE BEDZIE DZIALO. Pozdrawiam i Wesolych Swiat
~urzędnik 19-12-2006 8:53
Do Obserwatora! To są dopiero wstępne działąnia i dopiero urbaniści i specjaliści od komunikacji przedłożą szczegółowe propozycje przebiegu trasy. Rada postanawiając przystąpienie do tworzenia planu okresliła obszar na którym trasa ma być lokalizowana. W trakcie tworzenia planu propozycje będą wykładane i wszyscy mieszkańcy zainteresowani przebiegiem tej trasy będą mogli się z tym zapoznawać, wnosić swoje uwagi a jeżeli stwierdzą że to będzie naruszało ich prawo będą mogli wnieść sprzeciwy które Rada Miejska bedzie musiała rozpatrzeć. Po przeprowadzeniu wszystkich wymaganych prawem procedur Rada Miejska w głosowaniu będzie przyjmowała i zatwierdzała projekt planu zagospodarowania lub nie! W wielu przypadkach przy planach w ubiegłych latach mało osób uczestniczyło w tych konsultacjach i wnosiło uwagi - bardzo często brak zainteresowania w trakcie tworzenia planów skutkuje zapisami które bezpośrednio dotyczą nieszkanców tych terenów. Najczęściej się budzą w momencie rozpoczęcia budowy, ale wtedy jest to za późno! Sugeruję redaktorom jelonki aby co jakiś czas podawali informację jakie plany sa aktualnie wyłozone, czego dotyczą i do kiedy można wnosic uwagi. Te informacje są na stronach miasta, sa podawane w płatnych ogłoszeniach w lokalnej prasie, radiu, ale nie do wszystkich jak widać to dociera.
~aborygen 19-12-2006 11:36
hłe hłe hłe a gdzie jest Jelenia Góra...
~Zbigniew 19-12-2006 22:37
Panie urzedniku, proponuje aby przy okazji remontu ulicy kolo dworca w Cieplicach, na ,,wyremontowanym,, chodniku wydzielic sciezke rowerowa, która powinna byc poprowadzona, az do J.G. A najlepiej to prosze sie przejechac rowerem z - perspektywy siodelka lepiej widac potrzeby ROWERZYSTOW w naszym miescie. (pisalem o tym w gazecie) Z rowerowym pozdrowieniem Zbigniew

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ogrodowa się zmieni

Nagrody i wyróżnienia JFOON

Książęcy dzwonek w Sali Krzywej

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
639
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
8%